26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Ulica 6 Sierpnia
1
1
3
2
5
10
10
11
13
14
15
17
20
21
23
27
33
36
38
40
42
41
42
44
51
56
61
64
65
66
70b
71
71
71
72
74
76
78
80
86
88
88A
Więcej (4)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica 6 Sierpnia

Dawniej: Św. Benedykta, 22 Lipca
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
zeto
 
Długa, czyli obecna Gdańska. Dawne więzienie, a obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych
2012-11-29 23:15:53 (13 lat temu)
mag
 
Dzięki
2012-11-29 23:19:31 (13 lat temu)
bolo1910
 
+1 głosów:1
To nie jest dawne więzienie przy Długiej (ob. Gdańska 13). Proponuję wrzucić do niezidentyfikowanych.
2012-11-30 09:47:17 (13 lat temu)
bolo1910
 
+3 głosów:3
Ściana straceń na tyłach fabryki Holc (Golz) i S-ka przy ul. Benedykta 88, obecnie 6 Sierpnia 88A
2017-10-02 19:04:32 (8 lat temu)
do bolo1910: zrobione
2012-12-03 21:28:00 (13 lat temu)
WW
 
do bolo1910: To prawda, ten budynek nie pasuje.
2012-12-03 22:10:48 (13 lat temu)
WW
 
do bolo1910: Przypisałem, po 8 latach od rozpoznania :)
2025-11-24 11:08:08 (7 miesięcy temu)
Te na Legionów?
2014-08-04 17:12:11 (11 lat temu)
Gdzies w przeszlosci widzialem chyba zdjecie z podpisem, ze byly to takze koszary 31 psk... Wiedza panowie moze, czy tak bylo w istocie?
2025-01-20 07:18:08 (rok temu)
bolo1910
 
+2 głosów:2
do Bałuciorz: Nie, to te na 6 Sierpnia 86, obecnie Urząd Skarbowy ;)
2014-08-04 19:23:17 (11 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do bolo1910: Ponoć zbudowane jeszcze za cara, przed wojną stał tu m.in. I dywizjon 4 Pułku Artylerii Ciężkiej :)
2014-08-05 21:05:14 (11 lat temu)
Wrzuciłem to niezbyt udane zdjęcie, bo za chwilę elewację pokryje styropian i pewnie nie zdążę zrobić lepszego :)
2017-05-03 22:14:53 (9 lat temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
Zas obok parkingu znajdowala sie kolejna mala kamieniczka, wyburzona chyba bezposrednio przed budowa. Posesja skladala sie z owej, jednopietrowej kamieniczki, zas w glebi podworza znajdowala sie cukiernia. Obiekt przez kilkadziesiat przynajmniej lat nalezal do PHSS i umiejscowiony w nim byl Zaklad Ciastkarski nr.2
2025-01-20 05:02:42 (rok temu)
A dlaczego sa dwa identyczne zdjęcia obok siebie ... ? Czy jednego z nich nie powinno sie usunąć ? Ewentualne znaczniki i przypisania mozna przenieść ...
2026-05-19 22:16:24 (miesiąc temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
Widoczne po lewej drzewa stojace na dzikim skwerze, byly czescia przydomowego ogrodu, widoczne jest to na zdjeciach lotniczych.
2025-01-20 07:10:24 (rok temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-20 07:14:05 (rok temu)
WW
 
+3 głosów:3
To jest oczywiście Łódź, gmach NBP przy Kościuszki i perspektywa ul. 6 Sierpnia.
2025-04-11 21:13:30 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do WW: Przypisałem, dołożyłem w podpisie i skróciłem datowanie.
2025-04-11 21:53:49 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Czy to aby na pewno plac Hallera ? Stadion ?
2025-01-03 19:51:24 (rok temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
Sam plac do gry zostal otwarty w 1921 roku. W zeszlym roku postanowilem dodac troche tresci do hasla starego stadionu Orla na Wiki, i w czasie poszukiwan trafilem w koncu na date otwarcia stadionu. W czasopismie "Tydzien Sportowca" z 1924 roku jest notatka o uroczystym otwarciu obiektu przez dowodce Okregu Generalnego Lodz - gen.Rzadkowskiego. General funkcje pelnil pomiedzy 13 lutym a 31 grudnia 1921 roku, pozniej przeniesiony na inne stanowisko. W czasopismie jest tez zdjecie generala prawdopodobnie dokonujacego uroczystego "pierwszego kopniecia".
Ja sam jestem zszokowany wielkoscia i polozeniem obiektu bocznego. Siega duzo dalej niz wyglada to na innych zdjeciach. Nie wiem napewno, ale domyslam sie ze ulica Towarowa biegla w miejscu zachodniej nitki Wlokniarzy przy magazynach kolejowych. Na zdjeciach robionych od wschodniej strony miasta widac na Towarowej za stadionem domy mieszkalne. Skoro staly przy Towarowej, to za domami nalezaloby sie spodziewac ogrodow lub sadow, badz nawet malych zagonkow, a patrzac na zdjecie tego bocznego boiska-kolosa mozna podejrzewac ze te domy przy Towarowej pozbawione byly takich ogrodkow. Jest jeszcze legenda dotyczaca nasypu boiska bocznego - slyszalem jako dzieciak, ze "psy wygrzebuja tam ludzkie kosci". Dzis wiedzac, ze byl tam lazaret, uwazam ze byla taka mozliwosc, mogly tam byc np.: kosci amputowanych konczyn. Patrzac jednak na to zdjecie sadze raczej, ze byla to jedynie miejska legenda, bo wyglada na to, ze po wojnie boisko i caly nasyp zostaly calkowicie przebudowane.

Chcialbym jeszcze poruszyc pewien temat, ktory nurtuje mnie od wielu lat. A mianowicie temat "Zelinowki". Kilkukrotnie spotykalem sie z sugestiami ze obiekt ten byl polozony w rejonie obecnego malego placu Hallera. Zawsze wydawalo mi sie to malo prawdopodobne, bo Zeligowskiego byla juz w tamtym czasie zabudowana od strony wschodniej, pomiedzy Zielona a Sierpnia byla fabryka. Natomiast sam plac Hallera jak wiemy ciagnal sie az do miejsca w ktorym pozniej umiejscowiony byl wschodni nasyp korony stadionu; widac to dobrze na jednym ze zdjec Pfeiffera. Jesli zatem "Zelinowka" umiejscowiona byla obok(nie zas "na" badz "przy") placu Hallera, to musialo to byc w miejscu starego stadionu. A jesli tak, to naturalnym wydaje sie, ze stadion powstal w dawnym obrysie toru. Wynikaloby zatem, ze w tym miejscu byl pierwszy w Lodzi obiekt sportowy, jesli nie policzymy domu Bractwa Strzeleckiego, bo chyba tor kolarski na Helenowku powstal pozniej niz "Zelinowka". Czy mogliby Panstwo dodac swoja wiedze do mojej wypowiedzi?:) Nurtuje mnie ta sprawa od wielu, wielu lat:) Pozdrawiam.
2025-01-20 04:12:31 (rok temu)
O wow... wow... wlasnie zauwazylem cos, o czym nigdy nie mialem pojecia. Najgorsze jest to, ze nigdy nie zwrocilem na to uwagi, a przeciez widzialem wczesniej to zdjecie... Caly czas koncentrowalem sie na ksztalcie i polozeniu boisk i nasypow... Przeciez tam zaraz za drewniana trybuna, stoi na obiekcie wieza i duzy, pietrowy budynek! Wow... nigdy o nim nie slyszalem. Ma ktokolwiek z Panstwa wiedze na ten temat/ badz zna inne zdjecia tego obiektu???
2025-01-20 04:20:18 (rok temu)
Zmienilbym datowanie zdjecia. Z informacji o stadionie wynika, ze wszelkie prace ukonczono okolo roku 1933. Widoczny za trybuna budynek(domyslam sie juz ze to siedziba klubu) jest tu juz pietrowy i omurowany, zas na tym zdjeciu jest jeszcze parterowy i wyglada na drewniany. Zatem to zdjecie datowalbym raczej na lata 1933-39, natomiast zdjecie kolegi Zeto datowalbym pomiedzy 1926 a 1933.
2025-01-20 05:41:42 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Desperado: Tak, co widać np. tu .
Tyle tylko, że wtedy plac Hallera, to była bardzo "rozciągliwa" nazwa, bo w potocznym użyciu rozciągano ją na całe należące do wojska pole pomiędzy 6 Sierpnia (w oddali) i Więckowskiego, od Żeligowskiego, gdzie dziś mamy mały pl. Hallera do Towarowej po prawej (dziś al. Włókniarzy).
Nie przypisuj tego zdjęcia do pl. Hallera. Może do tego stadionu po prawej zamiast znacznika.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2025-01-03 20:10:26 (rok temu)
do ViribusUnitis: Opis obiektów Orła dodałem ja i jak na końcu podałem, oparłem go na tym, co znalazłem w wymienionym tam wydawnictwie. Nie jestem w stanie ocenić jego wiarygodności, ale może w 1921 r. nie chodziło o stadion sensu stricto, tylko plac sportowy, boisko.
Jezdnia dawnej ulicy Towarowej biegła tam, gdzie teraz wschodnia jezdnia Alei Włókniarzy. Domy kolejarskie miały ogródki od strony ulicy, gdzie teraz jest zachodnia jezdnia.
Ja nie potrafię nic powiedzieć na temat historii budynku z wieżą towarzyszącego stadionowi.
Co do Zelinówki, to wiedziałem tylko, że była przy ulicy Benedykta, ale w którym miejscu dokładniej, teraz już nie pamiętam, więc nie pomogę. W każdym bądź razie według mnie po zachodniej stronie Leszna od Zielonej do Benedykta do I wojny nie pojawiła się żadna zabudowa.
2025-01-20 19:29:06 (rok temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Mural na Walentynki :-) Warto dodać też do łódzkich murali.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2026-02-14 20:16:11 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Ale masz refleks. ;-)
2026-02-14 20:17:41 (4 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+2 głosów:2
Krawędzie boczne do lekkiego przycięcia. Widać pozostałości po prostowaniu.
2026-06-07 09:41:05 (18 dni temu)
Pokaż na mapie
49 Dyskusji (ostatnia 18 dni temu)
Łódź
Łódź - wycinek
1900
-
1940
1939-1944
1939-1944
1900
-
1944
1939
-
1955
1940
-
2012
1955
-
2012
2012
-
2015
2012
-
2015
2015
-
2017
2016
-
2024
2023
-
2024
Ulica 6 Sierpnia - obiekty i wydarzenia
27 33
104
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego