| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat zawierciański
OBIEKTY - ul. Strażacka
1
Obiekty w okolicy
Krzyż
15
m
Pilica
3 Maja 1
32
m
Pilica
3 Maja 3
40
m
Pilica
Barbary 7
41
m
Pilica
Barbary 5
43
m
Pilica

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Strażacka 1

Obiekt istnieje częściowo
Zbudowano: 1917-18
Dawniej: Dom Ludowy, Dom Strażacki, Remiza

Siedziba straży pożarnej - obiekt określany w trakcie swojego funkcjonowania jako: Dom Ludowy, Dom Strażacki, i Remiza. 

Przypuszcza się, że został wybudowany jako budynek piętrowy, jednak istnieje fotografia, na której widoczny jest jako zadaszony obiekt parterowy, co mogłoby sugerować, że piętro dobudowano później. Na parterze Domu Ludowego znajdowała się remiza oraz jatki rzeźnicze, a na piętrze sala teatralna. Prawdopodobnie w 1919 r. straż ogniowa przejęła od gminy zarządzanie budynkiem i zajęła się jego rozbudową, co mogło mieć związek z organizacją m.in. kina oraz sali widowiskowej. Piętnastu sponsorów zebrało wówczas 4.000 rubli na zakup projektora i wyposażenie sali.

W 1930 niejaki Piotr Janicki wydzierżawił w Domu Ludowym salę do wyświetlania filmów, a w 1950 uruchomiono kino czynne w soboty i niedziele. Kierownikami byli w tym okresie kolejno Jan Radkiewicz i Wiktor Siłuszyk. W pierwszych latach po wojnie na scenie Domu Ludowego wystawiano Jasełka oraz przedstawienia organizowane przez OSP. W okresie zimowym odbywały się tu loterie i zabawy taneczne.

Obecnie nieruchomość jest pustostanem i została przeznaczona do sprzedaży.

na bazie informacji zamieszczonych http://www.jura-pilica.com/

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
+4 głosów:4
Były dom strażacki zwany też domem ludowym z racji pełnionych funkcji kulturalnych (m.in. sala kinowa). Budynek powstał w 1919 r. - więcej tu .
2018-12-12 11:47:59 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Na budynku jest napis, którego przeoczyłem będąc tam
2018-12-12 12:20:01 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do piotr brzezina : Masz co sfocić następnym razem ;-) Warto obejść cały budynek.
2018-12-12 15:05:35 (7 lat temu)
4elza
 
do piotr brzezina : Zosia podała w linku konkretne informacje dotyczące obiektu.
Dlaczego nie dodałeś opisu, a jako typ obiektu wpisałeś "inne", skoro jest to "dom wolnostojący" ?
Uzupełniłam i skorygowałam.
2023-07-15 06:11:48 (2 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do 4elza: Było zaćmienie słońca. Dzięki
2023-07-15 06:39:12 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 2 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: klimkówka Błatnia Glogow Glogow ulica 4 budynek szkoły wiadukt trzebnica hilgi pałac tyszkiewiczów rymanów-zdrój SUPRAŚL chemia pawiilon Zmigrod Zmigrod Legnicka 24 Hel poręby kupieńskie Hel GRAJCAREK GRAJCAREK Borowskiego 21, Gorzów Strumykowy zakątek Nalewki dalmierz handel uliczny wigierski park wasilczyki Strumykowa 28 tartak płociczno wigry pszczyna pszczyna czarna sędziszowska długi targ tramwaje tramwaje