26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Wieża Górnośląska
Najbliższe obiekty nieistniejące
Parasol
77
m
Poznań
Pawilon wejściowy
87
m
Poznań
Biuro Obsługi Publiczności
109
m
Poznań
Restauracja "Adria"
115
m
Poznań
Obelisk
119
m
Poznań

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Wieża Górnośląska w Poznaniu – wieża wodna z halą targową w Poznaniu, zbudowana w 1911 roku przez niemieckiego architekta Hansa Poelziga, przy okazji organizacji przez władze niemieckie wystawy przemysłu, rzemiosła i rolnictwa (Wystawa Wschodnioniemiecka). W 1921 była jednym z budynków goszczących pierwszy Targ Poznański, imprezę przekształconą kolejno w Międzynarodowe Targi Poznańskie. Do 1928 roku powstał kompleks wielu innych budynków i hal, na których rok później zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową, W 1945 roku wieża została uszkodzona, nie zdecydowano się na jej odbudowę. Postawiono w tym miejscu "Iglicę" (istniejący do dziś pawilon 11.).
Źródło: [ Wikipedia]. Autorzy: [
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Obecność wież przy wejściu --> 1929 lub później.
2022-12-06 15:17:22 (3 lata temu)
Z datowaniem na 1929 raczej się nie zgadzam. Według mnie to okres okupacji 1940-41. Bo co by miała wcześniej robić zawieszka z literą H na sieci tramwajowej? W Szczecinie, dajmy na to, był to znak dla motorniczego, oznaczający przystanek tramwajowy (Haltestelle). Myślę, że w Poznaniu "za Niemca" mogło być podobnie.
2022-12-07 10:35:40 (3 lata temu)
grgrz
 
do verbensis: Pylony wybudowano w 1925 r.
2022-12-06 23:33:39 (3 lata temu)
grgrz
 
do mirekjot: W 29 okolica tak wyglądała
2022-12-07 11:01:34 (3 lata temu)
Jazzek
 
do mirekjot: A może H się ostało z okresu rozbiorów?
2022-12-07 12:58:31 (3 lata temu)
do Jazzek: Mogło się ostać - to znak dla motorniczego, nie dla pasażerów.
2022-12-07 12:59:56 (3 lata temu)
grgrz
 
do Jarosław Dubowski: Nie mogło, pylony to nasz wytwór.
2022-12-07 15:56:17 (3 lata temu)
Jazzek
 
do grgrz: Pylony z drutami się nie łączą.
2022-12-07 16:08:12 (3 lata temu)
do grgrz: Pisałem w kontekście literki H na odciągu sieci trakcyjnej.
2022-12-07 16:20:32 (3 lata temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Ale okres kiedy je postawiono jest grubo po I WŚ.To by musieli być nasi tramwajarze naprawdę leniwi a Poznaniacy do takich nie należą:)
2022-12-07 16:21:34 (3 lata temu)
Rok 1929
2015-01-02 10:23:19 (11 lat temu)
Stenek
 
Ale by się Augiasz ucieszył, po lewej widać dwie elektryczne oprawy oświetleniowe zaoparzone w sprzęgła, z kórych są one lekko wyczepione, wiadomo, w podstawie tego słupa znajdował się mechanizm do podnoszenia i opuszczania tych opraw
2015-01-03 00:09:38 (11 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
1929 to nie jest na pewno. Gdzieś się podział zegar, który wówczas wisiał na wieży, brak pawilonu lwowskiego po prawej. Z drugiej strony podpis i napisy po polsku, polskie flagi i znaczek H na sieci. No i auto z numerami niemieckimi dla Warthelandu. Pff. 1939? Fotomontaż?
2022-12-07 11:36:00 (3 lata temu)
mar
 
do Rafał C.: Poprawione :)
2015-01-02 10:29:45 (11 lat temu)
Hmm... Nie ma wież z 1929... Czyli raczej nie 1940...?
2022-12-05 19:45:46 (3 lata temu)
Datowanie jest dobre - to okres okupacji.
2022-12-05 22:36:28 (3 lata temu)
ylooC
 
do verbensis: Moim zdaniem to ok. 1925r . Pewnie "Tramwajarze" doprecyzują bardziej
2022-12-05 20:48:55 (3 lata temu)
do mirekjot: A czemu nie ma wież? Rozebrano je za okupacji?
Drugie, analogiczne zdjęcie z... furmanką -->
(może coś tu majstrowano przy retuszu?)
A tu 1940 z wieżami:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatki
2022-12-05 22:55:02 (3 lata temu)
do verbensis: To w takim razie foto jest późniejsze - 1941. Ale na pewno z czasów okupacji. Pomijam fakt, że przez most Dworcowy 11ka zaczęła jeździć dopiero za Niemca.
2022-12-05 23:30:17 (3 lata temu)
grgrz
 
do verbensis: Zwróć uwagę na to co przed wieżą stoi (na tym) oraz na napisy lub ich brak na budynkach targowych, na tych zdjęciach. Focke- Wulf uruchomił na targach w 40r produkcję elementów samolotów.
2022-12-06 00:00:34 (3 lata temu)
do verbensis: Foto z 1940? Jest podobne, datowane na 1938 i raczej temu bym wierzył.
2022-12-06 01:19:55 (3 lata temu)
do grgrz: Tu jest napis "Großmarkt Posen" (jeśli dobrze się wpatruję).
Ale raczej chodzi mi o przyczynę braku wież na tej pocztówce. Grubszy retusz? A jak tak, to po co?
2022-12-06 00:08:55 (3 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do verbensis: Moja koncepcja jest taka, że pylony wejściowe zostały rozebrane na początku wojny. Być może w momencie zmiany funkcji obiektów z wystawowej na fabrykę. Nie ma ich na zdjęciach z 1945, ani ich ruin.
A powyższa fotka zostałaby zrobiona po ich rozbiórce, czyli w latach 1940(?41) - 44.
2022-12-06 07:08:31 (3 lata temu)
fantom
 
do mirekjot:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: nie ten adresat
2022-12-06 06:58:36 (3 lata temu)
do mirekjot: Gdzie ono jest podobne? Są różnice w wielu elementach.
2022-12-06 09:16:05 (3 lata temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do fantom: 1944 odpada w 1941/42 wagon 71 zmienił numer na zupełnie inny. Ale Twoja koncepcja ma sens.
2022-12-06 14:02:49 (3 lata temu)
do Jarosław Dubowski: Chodzi o podobieństwo tego foto do foto, które linkował verbensis Tylko datowanie obu niepodobne.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2022-12-06 14:06:43 (3 lata temu)
do mirekjot: Tak, to podobieństwo jest wielce ograniczone, żeby wyliczyć choćby polski napis na Wieży Górnośląskiej w jednym zdjęciu i niemiecką tabliczkę z literą H na drugim czy obecność obelisków na jednym i ich brak na drugim.
2022-12-06 14:18:39 (3 lata temu)
do Jarosław Dubowski: Nie rozumiemy się. Mialem na myśli fotki, do których linki zacytowałem w moim dzisiejszym poście z godz. 14:06.
2022-12-06 14:48:51 (3 lata temu)
do mirekjot: Czyli to ( jest ok, bo to ewidentnie za Niemca i jakieś ciepłe dni, więc może być 1940. To ( byłby więc wczesny 1941? W takim razie to ( trzeba podać jako 1940 lub 1940-41, a to powyżej - najwcześniej 1941, o ile nie 1942 (ze zdjętym ogólnie ogrodzeniem) do 1945...?
2022-12-06 15:25:09 (3 lata temu)
do mirekjot: Te zdjęcia przywołane w poscie z 14:06 to są z tego samego negatywu. Jedno jest dublem drugiego, i są wykonane za czasów II RP.
2022-12-06 16:29:17 (3 lata temu)
do verbensis: Myślę, że taką kolejność można przyjąć. Ale 1942 jest graniczny, nic dalej. Wagon 71 jest w starej numeracji, którą Niemcy zmienili w okresie 1941-42. Kiedy dokładnie - nie wiem.
2022-12-06 17:28:36 (3 lata temu)
do Jarosław Dubowski: Tego zdania i ja jestem, z tym, że oba są rozbieżnie datowane, jak na ten sam negatyw. I to źle datowane foto wmieszało się w ustalenia datowania fotografii pavulona.
2022-12-06 17:09:25 (3 lata temu)
do mirekjot: Ok, datacja pozmieniana
2022-12-06 17:32:08 (3 lata temu)
do verbensis: Tu też trzeba zmian
2022-12-06 17:44:29 (3 lata temu)
do mirekjot: Uwzględnione.
2022-12-06 17:53:50 (3 lata temu)
Obecność wież przy wejściu - max do 1941.
2022-12-06 17:30:04 (3 lata temu)
grgrz
 
Po prawej stronie prawego pylonu widać wybudowany na PWK ( projekt Janusza Wytwickiego z 1923r) Pawilon Lwowa , zdjęcie wykonane w 1929 r. ( atelier Rubensa)
2022-12-06 23:20:22 (3 lata temu)
Moim zdaniem to nie są lata 193-35, Ja bym powiedział, że to foto z 1940.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka datowania
2022-12-06 17:17:07 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Wieża Górnośląska
2023-12-10 14:26:03 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Wieża Górnośląska
2023-12-10 14:25:30 (2 lata temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
Kwiecień. Na drzwiach afisz "Kobieta wie czego chce" premiera.
2025-09-08 11:49:51 (9 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do grgrz: może być 30 kwietnia, otwarcie Targów, o konkursie pod Wieżą Górnośląską wspomina "Dziennik Poznański" z 2 maja -
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-09-08 12:11:04 (9 miesięcy temu)
grgrz
 
do marekantoniusz: Dokładnie premiera była 30 kwietnia.
2025-09-08 12:57:39 (9 miesięcy temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
Kasy- pylony po 40 r już nie były w fabryce FW potrzebne.
2026-05-12 07:30:38 (miesiąc temu)
Pokaż na mapie
20 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Wieża Górnośląska na innych zdjęciach
1911
-
1925
1911
-
1930
1925
-
1930
1928
-
1929
1929
-
1929
1928
-
1935
1928
-
1940
1940
-
1948
1941
-
1949
1949
-
1949
Wieża Górnośląska - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: rostarzewo Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny warszawa zachodnia warszawa zachodnia Drzewica fabryczna obóz pracy szkolna kraków, bydgoska kraków, bydgoska libusza Łomża muzeum Rawicz Sarnowa Łomża Łomża Bazylika w Łowiczu gliwice gliwice gotyckie kościoły Goleniów Goleniów radymno noniewicza Poznań Poznań tvp tvp tvp tvp tvp tvp Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu ul. Chmielna 36 przytoczna