24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny

Chodnik z płyt nagrobnych przy kościele św. Marii Magdaleny

Detale zewnętrzne

Portale

Widok kościoła od południa

Widok kościoła od północy

Widok kościoła od zachodu

Widoki z Mostka Czarownic

OBIEKTY - Katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny
Najbliższe atrakcje turystyczne
Krasnale „Żłobkuś i maleństwo”...
222
m
Wrocław
Ratusz
299
m
Wrocław
Kościół św. Macieja Apostoła
378
m
Wrocław
Kościół św. Katarzyny
422
m
Wrocław
Kościół św. Klary i św. Jadwigi
426
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny

Obiekt jest w trakcie remontu
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1355-1488
Dawniej: Kościół św. Marii Magdaleny
Zabytek: 24 z 28.11.1947, nr rej.: A/431/84 z 6.02.1962
Monumentalny kościół par. pw. św. Marii Magdaleny to jedna z dwóch wielkich far miejskich Wrocławia. Świątynia jest znakomitym przykładem surowej śląskiej architektury czternastowiecznej.
Historia
Świątynia, wzniesiona jako kościół parafialny, w latach 1523-1945 była parafialnym kościołem ewangelickim, obecnie pełni funkcję katedry Kościoła polskokatolickiego. Pierwszy kościół na tym miejscu był wzmiankowany w 1226 roku. Około 1300 r. rozpoczęto wznoszenie budowli gotyckiej, w latach ok. 1330-1359 wybudowano mury obwodowe, filary międzynawowe, sklepienia naw bocznych, między 1359 a ok. 1386 r. - sklepienie nawy głównej, od schyłku XIV do poł. XV w. - kaplice i zakrystię z biblioteką. Około poł. XV w. ukończono budowę wież, które w 1481 r. zwieńczono
więcej
Legenda
dodano: 2005-05-28, autor: bonczek_hydroforgroup
22-23 marzec 1887
dodano: 2008-04-13, autor: bonczek_hydroforgroup
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234567następna
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Za wysokie datowanie, najdalej 1970-1971, kamienica nr 5 jest jeszcze we fragmencie.
2023-12-16 14:51:56 (2 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft:
Datowanie '70-'71 odpada. Na pewno późniejsze ze względu na samochody.
2023-12-16 14:55:22 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Na parkingu stoją maluchy, zatem najwcześniej 1973-ci.
2023-12-16 14:55:27 (2 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Trzeba podnieść datę likwidacji kamienicy, zresztą jest napisana ze znakiem zapytania.
2023-12-16 14:59:02 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do yani: 5 sekund :-))
2023-12-16 14:56:22 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
do da signa: W 1980 na pewno już jej nie było. W bloku mieszkała rodzina gdzie bywałam.
2023-12-16 15:01:48 (2 lata temu)
yani
 
do ZPKSoft:
To nie jest ta kamienica. To budowa hotelu Qubus.
2023-12-16 15:14:14 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
do yani: To w takim razie cofam pierwsze zdanie ;-)
2023-12-16 15:19:07 (2 lata temu)
yani
 
do ZPKSoft:
:)
2023-12-16 15:20:31 (2 lata temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
120 metrowy komin oddano do użytku 26 września 1970 roku.
2024-01-08 16:54:54 (2 lata temu)
Dürgoy Marcin
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Wybudowany przez "PIECBUD" z Krakowskiej.
2024-01-08 18:00:50 (2 lata temu)
vigo
 
2023-02-12 13:38:21 (3 lata temu)
esski
 
NIe jest to Stare Miasto
2023-02-12 14:22:55 (3 lata temu)
Paulus
 
Fotografię można śmiało przypisać do: b8810 -
2023-05-30 16:09:07 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
2023-10-16 16:29:35 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dziękuję, uzupelnilem opis ☺☺☺
2023-10-16 16:55:10 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Figura Marii Magdaleny wykonana z piaskowca, ponoć z poł. XIV w.
2023-10-16 16:24:07 (2 lata temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Przy dodawaniu wlaśnie tak sobie pomyślalem...napewno wiem kto wie co to za figura ☺☺☺
2023-10-16 16:56:15 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: ;-)
2023-10-16 17:26:23 (2 lata temu)
Datowanie do weryfikacji.
2023-12-16 14:06:42 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
kamienica znikała w 1971. Widzę malucha więc po 1973.
2023-12-16 14:45:56 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do da signa: Całe mnóstwo maluchów - formalnie od 73-go, ale proponuję dolne datowanie 1975, chyba że szczegóły "pozamotoryzacyjne" wskazują na jeszcze późniejszy okres.
2023-12-16 14:48:08 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Zaznaczyłam nieistniejącą już kamienicę (z lewej).
2024-05-18 10:53:00 (2 lata temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dzięki. :)
2024-05-18 11:11:08 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Płyta nagrobna Anny Auersperg z d. von Maltzan, zm. 29.12.1583.
2024-05-19 14:45:40 (2 lata temu)
da signa
 
+4 głosów:4
Czyżby nowy sprzęt? Znakomita jakość przy tak dużej ogniskowej:)
2025-04-06 06:02:41 (rok temu)
Anneob
 
+2 głosów:2
W życiu bywa różnie. Bywają pośród nas ludzie uczciwi…W latach 60 Lucynka (Dziewczyna mojego Brata) pracowała krótko w zakładzie kaletniczym przy Traugutta 63. Pewnego dnia znalazła na krześle (dla klientów) rodzaj masywnej torby. Po otwarciu znalazła sprzęt fotograficzny. Jak na tamte czasy bardzo profesjonalny. Bodaj japoński Pentax z wyposażeniem. Początkowo wywieszono na zewnątrz zakładu ogłoszenie. Konsultowano z Fotografem pobliskiej Syreny. W końcu, zaniesiono na Posterunek Rakowiec. O ile wiem, właściciel nie odnalazł się.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2025-04-06 15:59:27 (rok temu)
Lustrzanki mają duszę, telefony komórkowe jeszcze się starają o ten duchowy awans, powiem, że z sukcesem :)
P.S. Miałem sen: Byłem w jakimś mieście i ujrzałem super obiekty do sfocenia, wyjąłem aparat, nacisnąłem migawkę, nie zadziałała. Czas naglił, a migawka trwała w uporze. Musiałem odstąpić.
Szkoda mi było tych obiektów, bo przecież jestem pszczółką, która utrwala przemiany, a te obiekty były tak wspaniałe. Sen był koszmarem.
Czy któryś z Was miał podobne sny, gdy zacina się migawka?
Na pewno się nie przyznacie, bo się wstydzicie :)
2025-04-06 20:20:50 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+7 głosów:7
do da signa: Dzięki (obiektyw to Tamron 50-400 f4.0-6.3). Tak - nadszedł czas żeby zmienić aparat bo w Nikonie D800E którym zrobiłem ponad 150 tys. zdjęć coraz więcej rzeczy zaczynało się psuć. Coraz więcej było "hot pixeli", zacinała mi się dźwignia ustawiania przesłony używana w obiektywach bez samodzielnego mechanizmu jej zmiany (co kilka zdjęć musiałem zdejmować obiektyw i ręcznie odblokowywać dźwignię), pourywały się plastikowo-gumowe zatyczki kilku gniazd a mocowanie obiektywów w korpusie aparatu przestało być równoległe do matrycy bo na prawie wszystkich zdjęciach jedna strona kadru była nieostra. Oprócz tego upierdliwe było noszenie ze sobą kamery i aparatu bo aparat kręcił filmy tylko Full HD i to w kiepskiej jakości a nowe aparaty z powodzeniem zastępują kamery a w wielu przypadkach są od nich dużo lepsze.

Od tego 2012 roku kiedy kupiłem D800E nastąpił spory postęp w fotografii - nie sądziłem że aż taki bo przez lata w ogóle nie śledziłem tej branży. Najlepsze z mojego punktu widzenia osiągnięcia to stabilizacja matrycy, dzięki czemu można robić ostre zdjęcia z ręki szerokokątnym obiektywem nawet przy 1/4s, zupełnie bezgłośne i bardzo szybkie autofocusy w nowych obiektywach bez efektu "oddychania" (czyli ustawianie ostrości za daleko, za blisko, za daleko, za blisko i na końcu "w punkt") i możliwości filmowania (rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, brak efektu "rolling shutter").
2025-04-06 14:01:58 (rok temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Gratuluję znakomitego wyboru :)
Zazdroszczę Ci tego uczucia, jakie pojawia się u mnie zawsze, gdy kupuję nowy aparat i wychodzę w plener. Wszystkie swoje aparaty traktowałem z miłością, jak swoje dzieci. Oby były zawsze posłuszne i spełniały marzenia ;)
Kiedyś zostawiłem aparat na działce i przypomniałem sobie o nim dopiero po północy. Nie było opcji, wsiadłem w samochód i pojechałem, wiedząc, że na noc spuszczają psy. Więź z aparatem (inteligencją dającą moc radości) była tak silna, że zaryzykowałem. Tej nocy psy nie były spuszczone :)
2025-04-06 14:33:06 (rok temu)
do Neo[EZN]: Mam traumę z 2011, kiedy pod tablicą "Wrocław z Węgrami" FinePix zaciął mi się, co widać po minach pani i prezydenta

Bardzo się tym przejąłem i zmieniłem aparat.
Dodam, że węgierską delegację zapewniłem szczerym uściskiem dłoni i pozdrowiłem z szacunkiem szczególnym.
2025-04-06 21:38:37 (rok temu)
do Neo[EZN]: Lubię tego swojego Nikona, ale ostatnio na Przemkowskiej, kiedy fociłem parę obiektów zaatakowały mnie dwa kudłate psy. Byłem na rowerze, więc dałem w pedał, ale psy, duże, leniwe, dopadły mnie i zaczęły kąsać po nogawkach. Osadziłem nogi na trybie i się zatrzymałem. Podbiegli faceci i uspokoili psy, przeprosili półgębkiem. Nawet się nie zdenerwowałem, a mogłem zadzwonić na policję.
Ostatnio zauważyłem na swoim zdjęciu, że ta pani do kogoś telefonuje, a później, jak tam dojechałem, to pojawiła się tam ta "ekipa z psami" :)
Mówię to dlatego, że wolałbym mieć wtedy miniaturowego nikona
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2025-04-06 21:53:17 (rok temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Nie miały kagańców. A ta pani to tylko domysły. Fociłem dużym aparatem i mnie zauważyli, gdybym był bardziej dyskretny, to uniknąłbym tego zdarzenia. Nie odniosłem żadnego uszczerbku, miałem foty pobliskiej dziewiczej budowy

a zachciało mi się sfocić okolicę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2025-04-06 22:22:08 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+5 głosów:5
do Wacław Grabkowski: Pewnie już o tym pisałem - w 2023 roku pojechaliśmy do Pragi. Obok wieży widokowej "Petrińska Rozhledna" dokładnie na tej ławce zostawiłem obiektyw Sigma 14-24 f2.8. Za ten obiektyw dałem ponad 5 tys. zł. a w chwili zostawienia na ławce kosztował ponad 7 tys. O braku obiektywu zorientowałem się dopiero 1,5 godziny później po wizycie w restauracji na Hradczanach jak już byłem obok zamku. Biegiem do restauracji a tam nie ma obiektywu więc z powrotem na górę do wieży widokowej. Na ławce pusto a byłem już wtedy pewny że obiektyw tam zostawiłem. Pytałem się i w szalecie obok wieży i w restauracji czy ktoś nie przyniósł obiektywu i nikt o obiektywie niczego nie wiedział. Poszedłem do wieży do kasy biletowej a tam pani mówi, że coś wie o obiektywie i żeby pójść do punktu informacji turystycznej a w informacji zapytali się mnie jaki to obiektyw - podałem jego dane i pani mi dała obiektyw. Okazało się, że jakaś tajemnicza kobieta znalazła mój obiektyw na ławce i przyniosła do Petrińskiej Rozhledny. Szkoda że nie wiedziałem kto ten obiektyw znalazł ale pobiegłem do bankomatu, wypłaciłem kilka tysięcy koron i dałem pani w kasie biletowej - pani nie chciała przyjąć tej darowizny ale po paru minutach dała za wygraną. Opisałem też tę historię w opiniach Google na Google Maps i odpisali mi, że dziękują za napisanie tej historii i pracownicy zostali za to nagrodzeni (a co z tajemniczą panią?).
2025-04-06 15:35:52 (rok temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
do Wacław Grabkowski: Leon Steiner 7.2% znowu w promocji?
2025-04-06 20:47:31 (rok temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do Wacław Grabkowski: Sen ? Też mi problem :) Migawka mojego aparatu zacina się w realu !!! :))
2025-04-06 20:53:15 (rok temu)
do Wacław Grabkowski: Mnie często śni się że robię zdjęcia i często dzieje się coś złego. Ostatnio miałem taki sen, że byłem na trochę innej niż nasza Wyspie Piasek którą zaczęła zalewać woda - robiłem zdjęcia bo wiedziałem, że poziom wody się nie podniesie a tutaj zaskoczenie - nagle przyszła wielka fala a byłem z żoną i dzieckiem i woda odcięła nam drogę powrotną.
2025-04-06 21:22:07 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do da signa: To tak jak z tą dźwignią zmiany przesłony w moim D800E :)
2025-04-06 21:23:05 (rok temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do da signa: Jesteś wporzo, że się odezwałaś :)
Mogę powiedzieć, że my zakręceni na foceniu nie pajacujemy.
2025-04-06 21:27:01 (rok temu)
do Neo[EZN]: Tak, mam wypstrykanych 170 tys. zdjęć , czas na zmianę aparatu :)
2025-04-06 21:40:30 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: To ciekawe, że w aparatach cyfrowych potrafiły się zacinać migawki. Mnie nie zdarzyło się to ani razu a miałem kilka aparatów (analogowych a potem cyfrowych). Ostatni problem z migawką miałem w Zenicie którego zastąpiłem analogowym EOSem 300 bo migawka w Zenicie przesuwała się nierówno i przez to zdjęcia były nierównomiernie naświetlone, co widać na moich zdjęciach z 2002 roku, np.
2025-04-06 21:58:06 (rok temu)
do da signa: Niezły wynik. Jeżeli wszystkie zrobiłaś tym D3200 i ani razu nie wymieniałaś w nim migawki to nawet imponujące :)
2025-04-06 21:50:54 (rok temu)
do Neo[EZN]: Tak, tym aparatem zrobiłam tyle fotek. Od czasu do czasu spust migawki odmawia posłuszeństwa, ale w końcu bierze się w garść i śmiga dalej.
2025-04-06 22:04:58 (rok temu)
do Wacław Grabkowski: Jeżeli psy były bez kagańców (a pewnie były skoro kąsały po nogach) to właściciele mogliby mieć spory problem. Czyżby pani nasłała na Ciebie panów z psami?
2025-04-06 22:09:57 (rok temu)
ylooC
 
do Neo[EZN]: Kagańce nie są wszędzie obowiązkowe... Nie ma ogólnych, ustawowych przepisów nakazujących zakładanie psu kagańca - poza odgórnymi typu środki komunikacji itp .. Jednocześnie jednak na właścicielu ciąży obowiązek zachowania środków ostrożności adekwatnych do rasy i charakteru psa. Więc nie stwierdzałbym ogólnie, że jeśli nie miały kagańca to nie oznacza problemów dla właściciela.
2025-04-06 22:32:52 (rok temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Ostatnie przypisanie do korekty, to "Feniks".
2026-05-14 19:09:26 (miesiąc temu)
Pokaż na mapie
64 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Wschodnia elewacja katedry św. Marii Magdaleny. Rysował Henryk Mützel w 1826 r. Rysunek piórem, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Szczyty wież kościoła św. Marii Magdaleny po remoncie wieży południowej (z lewej).
1226
-
1755
1226
-
1876
1750
-
1890
1887
-
1890
1890
-
1890
1892
-
1930
1892
-
1932
1929
-
1945
1933
-
1947
1945
-
1947
Katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny na innych zdjęciach
1600
-
1911
1600
-
1925
1913
-
1935
1929
-
1943
1929
-
1943
1
1946-1948
4
1956-1957
1956-1957
1946
-
1957
1946
-
1968
1956
-
2000
1998
-
2015
2000
-
2015
2016
-
2025
2016
-
2025
Katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny na archiwalnych mapach i planach
Katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: pasaż wiecha zurawica toruń koszary toruń podgórska toruń podgórska toruń kujawska toruń łódzka gassy Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio ciche zbiczno tarnów, jasna rogów dworzec tarnów tarnów rogów rogów wałbrzych wałbrzych drobin świętoduska ostroda autobus prom wisła Strzelnica sw marka 29 krakow sw marka 15 krakow Niegoriełoje Bydgoszcz iwan Bydgoszcz Bydgoszcz Cmentarz Bydgoszcz ewangelicki