26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Osiedle Dyrekcja

Dawniej: Kolonie mieszkalne dla pracowników DOKP
Religia
Zieleń
Edukacja
Sport
Transport
Budowle
 
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
Po prawej widoczna cerkiew rozebrana ponoć w 1921 r.
2025-02-26 12:12:24 (rok temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Wymiana, uzupełnienie autora, korekta datowania i przy okazji wózek dla Teresy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełn o wózek :-)
2022-03-30 07:11:03 (4 lata temu)
TW40
 
do 4elza: Wózki dwa, sporo śmietników...i moda! Super!!!
2022-03-30 21:32:16 (4 lata temu)
To jest ta sama seria zdjęć co . Sowieci w Chełmie ze Stalagu 319
2018-06-21 12:58:35 (8 lat temu)
wksia
 
+1 głosów:1
moim zdaniem to obecna ul. Piłsudskiego, a budynek po lewej pasuje do Piłsudskiego 11.
2019-01-27 06:32:34 (7 lat temu)
do wksia: Tak, to jest ten budynek - siedziba zbrodniarza niemieckiego Hugo Raschendorfera.
2023-04-26 12:08:18 (3 lata temu)
Jacy
 
Na ul. Czackiego stoją takie 2
2021-04-06 10:27:34 (5 lat temu)
To jest budynek przy ulicy Słowackiego 1 - m.in. mieszkanie kierownika budowę Mikołaja Leszczyny-Głybowskiego i jego rodziny. W 1931 roku na całym osiedlu tylko dwa budynki były otynkowane: ten oraz następny - Słowackiego 4. Chyba w czasie wojny to wejście po lewej strony zostało zamurowane (w 19139 roku zajęły te dwa budynki okupanci niemieccy).
2021-05-02 23:39:16 (5 lat temu)
fantom
 
do Jacy: W tej okolicy jest ich dużo więcej.
2021-04-06 10:36:53 (5 lat temu)
fantom
 
do Adam1952: Tyle tylko, że Słowackiego 1 jest w ogóle niepodobny:
2021-05-03 21:09:38 (5 lat temu)
wksia
 
+3 głosów:3
do fantom: w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w albumie kierownika budowy Mikołaja Leszczyny-Głybowskiego jest podobna fotografia datowana na 20.06.1930 r., podpisana "Nasz biały dom" - w trójkącie ulic Słowackiego, Stephensona i Szwoleżerów wybudowano łącznie 30 domów dwurodzinnych, 5-pokojowych (w tym, jeden przy Chopina i jeden przy Moniuszki), jedynie z dwóch typów: 15 domów typu A z węższym piętrem w attyce zwieńczonej trójkątnym szczytem w elewacji frontowej i prostokątnymi wejściami oraz 15 domów typu B z szerszym piętrem w attyce zwieńczonej dachem czterospadowym w elewacji frontowej i półkolistymi wejściami - efekt różnorodności powstał gdyż budowano je naprzemiennie, obok i naprzeciw typu A stawiano typ B i vice versa, poza tym, domy budowano w terenie pochyłym, wymagającym indywidualnej niwelacji, więc różnią się dodatkowo liczbą schodów przy wejściach (od 0 do 6 schodów) - fotografia z 20.06.1930 r. pasuje tylko do usytuowania domu typu B przy Słowackiego 2, ponieważ z lewej strony widać fragment klatki wejściowej Śląska 4, dach domu typu A przy Czackiego 1 i nad nim jeszcze fragmencik szczytu z Czackiego 3, a po prawej widać połowę północnej i połowę zachodniej elewacji domu typu B przy Stephensona 1 - stan obecny domu nie zgadza się z jego fotografią z 20.06.1930 r., co może wskazywać, że zamurowano w nim nie tylko lewe wejście, lecz przeszedł też poważniejsze przebudowy, także elewacji z wymianą i likwidacją okien oraz likwidacją bocznego wyjścia w elewacji zachodniej - na przedwojennych fotografiach wszystkie domy typu B mają na bokach po dwa mniejsze okna z małym okienkiem pośrodku, a obecnie wszystkie 15 domów typu B na bokach mają tylko po dwa małe okienka, z czego można domyślać się, że po wojnie gdy dokonywano podziałów na mniejsze mieszkania, zmieniano układ wnętrz oraz elewacje i część okien zamurowano - dla przykładu w zachodnim boku domu przy Stephensona 1 urządzone było 1-pokojowe mieszkanie.
2021-11-04 15:40:57 (4 lata temu)
fantom
 
do wksia: Słowackiego 2 wydaje się prawdopodobny:
Jeśli wkleisz linka do zdjęcia o którym mowa z 20.06.1930, to będzie można to zweryfikować w pełni.
2021-11-04 16:31:31 (4 lata temu)
wksia
 
do fantom: znam tylko ten: powinno być widoczne, o ile wiem Muzeum Kolejnictwa już nie istnieje od kilku lat, zostało przekształcone w instytucję "Stacja Muzeum", która być może zachowała też archiwum Muzeum, lub przekazała do Archiwum Państwowego.
2021-11-04 18:49:16 (4 lata temu)
fantom
 
do wksia: Wygląda na to że na obu zdjęciach jest ten sam budynek i wszystko o czym piszesz się zgadza .
Przypisuję zatem zdjęcie do Słowackiego 2.
2021-11-04 20:01:49 (4 lata temu)
wksia
 
+2 głosów:2
do fantom: staram się sprawdzać w dostępnych archiwach informacje, zanim coś napiszę, by nie wprowadzać tu zbędnego zamieszania :)
2021-11-04 21:22:46 (4 lata temu)
Wincenty Miros
 
+1 głosów:1
do wksia: Byłem w tym roku specjalnie w Chełmie na dawnym osiedlu kolejarskim bo intrygowało mnie tom zdjęcie. Obejrzałem wszystkie domy lecz takiego jak na zdjęciu nie znalazłem. Jedynie ten na Słowackiego 2 wygląda na przebudowany. Szczególnie dowodzi tego wyższa wysokość środkowych górnych okien gdzie przy wymianie musiano zlikwidować część gzymsów podokiennych aby zmieścić wyższe okna.
2021-11-05 11:24:05 (4 lata temu)
wksia
 
do Wincenty Miros: moim zdaniem zostały przebudowane, albo w trakcie wojny, choć bardziej prawdopodobne, że po wojnie dla zyskania większej liczby mieszkań - na przedwojennych zdjęciach w okresu budowy osiedla 1928-39 te dwurodzinne domy typu B mają po bokach po dwa okna trochę niższe od środkowych i jedno małe okienko pośrodku, a dzisiaj żaden z tych domów już nie ma takich okien na elewacjach frontowych w tych niższych, bocznych częściach domów - wniosek - musiały zostać zamurowane, tylko nie wiadomo kiedy - zapewne żyją jeszcze tacy, co pamiętają kiedy je zamurowano.
2021-11-05 11:34:36 (4 lata temu)
cracusiac
 
+2 głosów:2
Wózek dla Tereski.
2021-11-28 07:38:49 (4 lata temu)
wksia
 
+1 głosów:1
to jest pl. PKWN przy ul. 22-Lipca, czyli osiedle "Dyrekcja", dzielnica "Nowe Miasto", poza tym, to duplikat tego zdjęcia 1358934.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: +duplikat
2022-01-01 12:56:20 (4 lata temu)
4elza
 
Do kosza, czy mogą zostać obydwa?
2022-01-02 03:50:42 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do cracusiac: Dwa wózki ;-)
2021-11-28 09:58:44 (4 lata temu)
TW40
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: + śmietnik;-)
2021-11-28 21:09:30 (4 lata temu)
Adam1952
 
+1 głosów:1
To jest ulica Słowackiego.
2023-04-26 12:04:32 (3 lata temu)
Krzyś_
 
Chyba Stephensona 8, tutaj widać lepiej:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2023-02-26 14:30:12 (3 lata temu)
fantom
 
Ul. Stephensona i jeden z budynków - jest ich tam kilka prawie identycznych:
2023-02-25 19:09:13 (3 lata temu)
do fantom: Sękju.
2023-02-25 19:10:34 (3 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
labeo7
 
do fantom: Dzięki.
2023-03-26 21:34:58 (3 lata temu)
Sakowski K.
 
+2 głosów:2
Plac Niepodległości, pierwsza z lewej kamienica wybudowana jako nowa Dzielnica 1926 a drugi budynek to obecny hotel Lwów.
2024-04-30 09:36:47 (2 lata temu)
do Sakowski K.: Dziękuję, przypisane.
2024-04-30 09:52:19 (2 lata temu)
50 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Osiedle Dyrekcja - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Osiedle Dyrekcja
12
ul. Żwirki i Wigury
Bohdanowicza, Wysoka, Armii Czerwonej
Brak zdjęcia
ul. Wileńska
Brak zdjęcia
ul. Wysoka
 
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: warszawa zachodnia warszawa zachodnia Drzewica fabryczna obóz pracy szkolna kraków, bydgoska kraków, bydgoska libusza Łomża muzeum Rawicz Sarnowa Łomża Łomża Bazylika w Łowiczu gliwice gliwice gotyckie kościoły Goleniów Goleniów radymno noniewicza Poznań Poznań tvp tvp tvp tvp tvp tvp Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu ul. Chmielna 36 przytoczna dwór garbolewskich Stalmacha szczecin wroclaw