26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Stadion Śląski

1956-07-22 Otwarcie Stadionu Śląskiego

OBIEKTY - Stadion Śląski
Obiekty w okolicy
Kolejka Linowa "Elka" Stacja Stadi...
192
m
Chorzów
Hotel "Stadion Śląski"
206
m
Chorzów
Pomnik
236
m
Chorzów
Budynek gospodarczy
261
m
Chorzów
Boisko treningowe Stadionu Śląskie...
365
m
Chorzów

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stadion Śląski

Architekt: Julian Brzuchowski (4 realizacje)
Zbudowano: 1956
Dawniej: Kocioł Czarownic (przydomek)

Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawn. WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie.

Jest to obiekt uniwersalny, mogą się na nim odbywać mecze piłkarskie, zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne. W chwili oddania do użytku była to największa tego typu budowla w Polsce. Natomiast przebudowa w 2011 roku i budowa Stadionu Narodowego w Warszawie spowodowała spadek na drugie miejsce.

W 1993 Polski Związek Piłki Nożnej specjalną uchwałą nadał Stadionowi Śląskiemu nazwę „Narodowy”. Ministerstwo Sportu i Turystyki twierdzi, że PZPN jako stowarzyszenie sportowe nie ma uprawnień do nadawania nazw stadionom. Stadion Narodowy w Warszawie to nazwa zarejestrowana w Urzędzie Patentowym, na rzecz Ministerstwa Sportu i Turystyki[6]. W latach 2009-2017 stadion był nieużywany z powodu przebudowy obiektu.

Plany budowy dużego obiektu sportowego w polskiej części Górnego Śląska z widownią na kilkadziesiąt tysięcy osób powstały już w latach międzywojennych. W 1939 gotowy był projekt przygotowany przez Adama Kocura – prezydenta Katowic i zarazem przewodniczącego komitetu budowy stadionu. Miał on przypominać Stadion Olimpijski w Berlinie, lecz w wyniku wybuchu II wojny światowej koncepcja upadła. Pod koniec lat 40. XX w. w tzw. „planie sześcioletnim” przewidziano budowę dużego stadionu na 70 tysięcy osób. Miał na nim rozgrywać mecze jeden z tutejszych klubów piłkarskich, jednak ten pomysł nie został zrealizowany.

Ostatecznie decyzja o budowie Stadionu Śląskiego na terenie tworzonego wówczas największego parku miejskiego w Europie (WPKiW) zapadła w 1950 podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Zaprojektował go architekt Julian Brzuchowski, kierownikiem robót był inż. Wiktor Pade. Roboty rozpoczęły się w 1951. Część prac wykonywali fachowcy sprowadzeni z Czechosłowacji. Stadion został zbudowany z piaskowca czerwonego i białego oraz granitu i betonu. Budowa największego w kraju stadionu pociągała za sobą duże koszty. Kluby sportowe z okręgu katowickiego wpłaciły do kasy komitetu budowy ponad 100 tysięcy złotych. Szukano kibiców, którzy przy budowie obiektu pracowaliby nieodpłatnie. Społeczeństwo województwa przepracowało łącznie 589 938 roboczogodzin, wartość tej pracy szacuje się na 1 500 000 ówczesnych złotych. Powstawał on równocześnie ze Stadionem Dziesięciolecia.

Obiekt został ukończony latem 1956. Jego oficjalna inauguracja miała miejsce w dniu najważniejszego święta narodowego Polski Ludowej 22 lipca 1956 – przegranym 0:2 – towarzyskim spotkaniem piłkarskim przeciwko NRD. Pierwszym dyrektorem został Mikołaj Beljung. W 1959 założono na nim sztuczne oświetlenie elektryczne (pierwsze w Polsce).

W 1993 Polski Związek Piłki Nożnej nadał mu status Stadionu Narodowego. W 1995 rozpoczęła się gruntowna przebudowa stadionu. Pierwszy jej etap zakończono w 1997, a drugi w 2001. W październiku 2007 zamontowano system podgrzewający płytę boiska oraz wymieniono jej murawę.


Stadion Śląski w trakcie przebudowy (maj 2011)
W 2009 roku rozpoczął się kolejny etap przebudowy stadionu. Wybudowane zostało zadaszenie, tor żużlowy zastąpiła lekkoatletyczna bieżnia, ponadto wybudowane zostanie dodatkowe piętro trybun. Stadion zwiększył swą pojemność do ok. 55 tysięcy osób. W 2011 roku pękł jeden z elementów konstrukcyjnych odpowiedzialnych za stabilność ważącego ponad 220 ton poszycia dachu, tzw. krokodyl. Po przebudowie stadion otwarto 1 października 2017. wikipedia (fantom)

strona obiektu: http://stadionslaski.pl

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345następna
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Dzisiaj mecz Polska - Holandia. Oby tak walczyli, jak wtedy w Chorzowie.
2016-06-01 15:49:07 (10 lat temu)
To co pamiętam na tym meczu było 110 tyś kibiców i tyle samo było kibiców na meczu Górnik Zabrze - AS Roma (na którym byłem).
2016-06-01 18:14:10 (10 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Lubię Ślązaków, bo lubią piłkę. Dzisiaj pewnie przed telewizorami zakibicujemy razem też na 2 :0 :)
2016-06-01 20:31:20 (10 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Dzięki za Ślązaków. Ja daje 4 : 2.
2016-06-01 20:55:02 (10 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Było jak było, to jeszcze nie Euro 2016 (towarzyski). W pierwszej poszli na naszych jacyś tacy nerwowi, więc w drugiej ruszyło się w ataku. Czesi trochę nie widzieli brutalności Holendrów, więc Lewandowski się wkurzył. Było na niego parę wrednych ataków. W drugiej kilka wspaniałych zagrywek z naszej strony. Jednak w sumie - nie odkrywać się przed Euro 2016.
2016-06-01 23:07:55 (10 lat temu)
Czy to Jerzy Gorgoń na pierwszym planie?
2016-06-01 23:33:47 (10 lat temu)
do trz (tedesse): Tak.
2016-06-01 23:42:08 (10 lat temu)
Stenek
 
do trz (tedesse): Chłop jak dąb, nasz super obrońca, ale gdy graliśmy ze słabeuszami (np. chyba Haiti), to nawet Gorgoń strzelił wtedy bramkę !
2016-06-02 01:42:16 (10 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
ME 2016 - Polska - Szwajcaria. Dzisiaj wchodzimy do ósemki najlepszych. Na tle bramki naszych przeciwników zainstalowano reklamę serów szwajcarskich :)
2016-06-25 14:32:24 (10 lat temu)
Już jedną dziurę zrobiliśmy!
2016-06-25 16:00:47 (10 lat temu)
andre13
 
do Wacław Grabkowski: No i weszliśmy :)
2016-06-25 17:44:30 (10 lat temu)
do andre13: ... choć tamci też dobrze grali, w wielu momentach nawet lepiej.
2016-06-25 17:50:00 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: W pierwszych minutach mieliśmy ich na tacy.
Zaciekle grali, bo po raz czwarty dobijają się do awansu. My po raz trzeci. Szwajcarów tam kilku.
Zrobiliśmy sześć dziur w szwajcarskim serze! Polska Szwajcaria 6 :1
Zawsze stawiałem na Grosickiego i z jego podania padła pierwsza bramka. Błaszczykowski i Lewandowski OK.
2016-06-25 18:17:52 (10 lat temu)
esski
 
do Wacław Grabkowski: 6:1 .. a cóż to za pogrom ???.. prawie jak z Haiti na MŚ 74
2016-06-25 19:11:54 (10 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do esski : 6 - 5, qrcze esski obudź się, nasi to też twoi? :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lubię tego faceta
2016-06-25 19:16:54 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Widać jak wielkie inwestycje modernizacyjne przerastają małego człowieka...
2016-12-08 14:56:12 (9 lat temu)
ireneusz1966
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Mały człowiek nie może zrozumieć czemu to tyle trwa i tyle kosztuje
2016-12-08 22:33:36 (9 lat temu)
Chyba to Babia Góra.
2017-01-17 19:41:19 (9 lat temu)
Stenek
 
do kodens79: Bardzo możliwe
2017-01-17 20:18:04 (9 lat temu)
To jest Babia Góra, w odległości ok. 120 km.
2017-01-17 20:35:21 (9 lat temu)
huling
 
Widać też pierwszy maszt Telewizji Katowice w Bytkowie w Siemianowicach.
2018-04-04 23:27:13 (8 lat temu)
Ale ładny. Nie sądziłem że tak fajnie będzie wyglądał.
2017-10-01 18:33:08 (8 lat temu)
Marcin na czym oni tam jeżdżą po murawie (to nie są rowery). ?
2017-10-01 19:31:31 (8 lat temu)
Marcin Cholewa
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : To są trampoliny :)
2017-10-01 19:56:31 (8 lat temu)
do Marcin Cholewa: Takie jednoosobowe, dzięki za odpowiedź. Kombinowałem co to może być.
2017-10-01 20:25:52 (8 lat temu)
Stenek
 
Z tego miejsca meczu piłkarskiego bym oglądać nie chciał ;-)))
2017-10-01 20:53:45 (8 lat temu)
do Stenek: To będą najtańsze miejsca ;)
2017-10-01 21:14:53 (8 lat temu)
do Stenek: Tak w ogóle to UEFA nie lubi stadionów z bieżniami, stąd "większa" piłka będzie na tym stadionie zjawiskiem raczej rzadkim - choć coś mówi się, że jeden z wiosennych meczów naszej reprezentacji (z Koreą?) ma być rozegrany na tym stadionie.
2018-01-04 23:37:13 (8 lat temu)
do zygmunt_ra: Ale stadionów z bieżnia jest mało a potem chcemy mieć wyniki na olimpiadzie.
2018-01-04 23:39:43 (8 lat temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Bardzo dobrze, że zostawiono bieżnię - chodziło mi tylko o poruszoną kwestię meczów piłkarskich na tym stadionie. A tak przy okazji, na ten moment "zabukowany" jest tutaj mecz z Koreą Pd. w dniu 27 marca br.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2018-01-05 16:59:48 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: A skąd ta nazwa "Kocioł Czarownic" - nie spotkałem się dotychczas.
2018-01-05 17:03:45 (8 lat temu)
do zygmunt_ra: To wymysł dziennikarzy angielskich po przegranym meczu w 1973 roku.
2018-01-05 19:33:17 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Dobreee! :)
2018-01-05 20:05:07 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: A no tak... to była dla nich gorzka lekcja, podobnież jak późniejszy remis na Wembley. Tak na marginesie - żywię nieprzepartą nadzieję, że trafimy na Anglików w trakcie Mundialu w Rosji i zapodamy im równie gorzkie wykłady.
2018-01-06 13:07:37 (8 lat temu)
do zygmunt_ra: Tu nie tylko były sukcesy reprezentacji ale i Górnik Zabrze z AS Roma ( rekord kibiców na tym stadionie ponad 100 tyś) byłem na tym meczu. Słynna dogrywka i słynny rzut karny strzelony przez W. Lubańskiego.
2018-01-06 13:30:15 (8 lat temu)
do piotr brzezina : Piękne czasy - miejmy nadzieję, że chociaż w piłce reprezentacyjnej do nich nawiążemy, bo w klubowej to raczej nie ma szans.
2018-01-08 21:13:50 (8 lat temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Nie mamy obecnie drużyny klubowej która by mogła dorównać choćby w połowie Górnikowi z tamtych lat.
2018-01-08 21:19:43 (8 lat temu)
Desperado
 
+2 głosów:2
Ale Ci zazdroszczę, że tam byłeś :)
2018-08-23 21:43:21 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Desperado: Moja Izka byla ale wkurzona, nieemitowano jej ulubiona audicia "1 z 10"...☺☺☺
2018-08-24 06:52:54 (7 lat temu)
niezniszczalny.... licencja Berliet.... póki asfaltu przez podłogę widać nie było, to w Jeleniej Górze jeździły i miały się bardzo dobrze
2019-06-20 19:56:19 (7 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Berliety nie miały większej szyby przedniej i niższe podwozie ?
2019-06-20 20:32:38 (7 lat temu)
mirekjot
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Jelcz M11 to oszczedna wersja autobusu, powstalego ze zmodyfikowanego nadwozia Jelcza PR110 (licencja Berlieta) osadzonego na podwoziu Ikarusa 260. Taka kombinacja okazala sie duzo trwalsza od PR110, ale tez znacznie bardziej prymitywna.
2019-06-20 21:02:30 (7 lat temu)
do mirekjot: Ale były takie oryginalne autobusy Berlieta sprowadzone z Francji ? Pamiętam jak kolega jeździł takim i narzekał że wylatuje mu przednia szyba po wjechaniu na muldy i uderzał podwoziem o drogę. To są lata do tyłu mogę coś przekręcić. Pamiętam że Gierek zakupił licencję Berlieta żeby ratować firmę przed bankructwem.
2019-06-20 21:13:56 (7 lat temu)
do piotr brzezina : Piotrku, z tego co pamiętam to oryginały jeździły w Pile do niedawna. Mosz recht, Gierek biegle władał francuskim i miał tam powiązania stąd była to jego jakby kolejna próba czegokolwiek na krótką metę...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2019-06-20 21:17:51 (7 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Jeździły też w Gliwicach po całym naszym regionie Dzięki za informację
2019-06-20 21:29:56 (7 lat temu)
†Janowice Wielkie
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : mam nadzieję, że nie gorszysz się, że trochę godki wplatam w nasze konwersację... widziołech żeś nie roz używał w komentarzach, mom wielki respekt dla tyj gwary, dlatego sobie pozwalam. Mojej potki chop je Ślónzok (ze Opola) ale kiedyś mnie pedział że z tako godka to na ten przykład w Rudzie Śląskiej to bym jeno wp....ul dostał hehe :) Ale serio... im więcej tym lepiej :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2019-06-20 21:48:26 (7 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Widoczna flaga Czechosłowacji ale w 1959 Polska nie grała z tym krajem. Może to mecz klubowy?
2019-07-17 21:52:36 (6 lat temu)
do ritterswalder: Nie jestem pewny tego datowania. W czerwcu 1959 założono na Stadionie Śląskim, jako na pierwszym polskim stadionie, oświetlenie. Wydaje mi się, że z lewej strony powinien być widoczny fragment masztu a nie ma.
2019-07-18 08:47:46 (6 lat temu)
Krzyś_
 
do Desperado: Ale na 6 sektorze od tunelu - poza kadrem :-(
2019-07-18 09:39:04 (6 lat temu)
Krzyś_
 
do ritterswalder: Może to mecz juniorski - na meczach seniorskiej reprezentacji powinno być więcej widzów.
2019-07-18 09:50:09 (6 lat temu)
do Krzyś_: Dlatego napisałem "wydaje mi się". Nie byłem pewny, czy na tej stronie był to sektor piąty czy szósty ?
2019-07-18 09:58:16 (6 lat temu)
do Krzyś_: To może być też mecz Polonia Bytom - Polonia Bydgoszcz. Pierwszy w Polsce ligowy mecz przy sztucznym oświetleniu.
2019-07-18 10:01:05 (6 lat temu)
Wózek dla Tereski ☺
2019-11-06 17:40:30 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
45 Dyskusji (ostatnia 6 lat temu)
Stadion Śląski.
Reprezentacja Polski przed meczem z Anglią, w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata 1974. ...
1951
-
1954
1951
-
1956
1953
-
1956
1953
-
1957
1955
-
1957
1956
-
1957
1956
-
1958
1956
-
1959
1957
-
1959
1957
-
1959
Stadion Śląski na innych zdjęciach
1960
-
1971
1960
-
1978
1970
-
2008
1998
-
2016
2014
-
2016
2020
-
2021
2020
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2022
2021
-
2022
2022
-
2023
2022
-
2024
2024
-
2024
Przedmioty związane z Stadion Śląski
Stadion Śląski - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: zamek Toszek sikornik gliwice rzeszów rzeszów Aleja Wyzwolenia Szczecin Szczecin sieniawka emilii plater noteć śluzy noteć park zdrojowy duszniki-zdrój duszniki-zdrój postepowa Opoczno łomża łomża Rynek starego miasta 2 zary zamek Zary mapy Opolska Opolska Zary Mapy Zary mapy narutowicza radom Miechów Miechów szczecin szczecin szczec szczec zamość zamość dolna dolna