| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Stadion Śląski

1956-07-22 Otwarcie Stadionu Śląskiego

OBIEKTY - Stadion Śląski
Obiekty w okolicy
Kolejka Linowa "Elka" Stacja Stadi...
192
m
Chorzów
Hotel "Stadion Śląski"
206
m
Chorzów
Pomnik
236
m
Chorzów
Budynek gospodarczy
261
m
Chorzów
Boisko treningowe Stadionu Śląskie...
365
m
Chorzów

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stadion Śląski

Architekt: Julian Brzuchowski (4 realizacje)
Zbudowano: 1956
Dawniej: Kocioł Czarownic (przydomek)

Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawn. WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie.

Jest to obiekt uniwersalny, mogą się na nim odbywać mecze piłkarskie, zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne. W chwili oddania do użytku była to największa tego typu budowla w Polsce. Natomiast przebudowa w 2011 roku i budowa Stadionu Narodowego w Warszawie spowodowała spadek na drugie miejsce.

W 1993 Polski Związek Piłki Nożnej specjalną uchwałą nadał Stadionowi Śląskiemu nazwę „Narodowy”. Ministerstwo Sportu i Turystyki twierdzi, że PZPN jako stowarzyszenie sportowe nie ma uprawnień do nadawania nazw stadionom. Stadion Narodowy w Warszawie to nazwa zarejestrowana w Urzędzie Patentowym, na rzecz Ministerstwa Sportu i Turystyki[6]. W latach 2009-2017 stadion był nieużywany z powodu przebudowy obiektu.

Plany budowy dużego obiektu sportowego w polskiej części Górnego Śląska z widownią na kilkadziesiąt tysięcy osób powstały już w latach międzywojennych. W 1939 gotowy był projekt przygotowany przez Adama Kocura – prezydenta Katowic i zarazem przewodniczącego komitetu budowy stadionu. Miał on przypominać Stadion Olimpijski w Berlinie, lecz w wyniku wybuchu II wojny światowej koncepcja upadła. Pod koniec lat 40. XX w. w tzw. „planie sześcioletnim” przewidziano budowę dużego stadionu na 70 tysięcy osób. Miał na nim rozgrywać mecze jeden z tutejszych klubów piłkarskich, jednak ten pomysł nie został zrealizowany.

Ostatecznie decyzja o budowie Stadionu Śląskiego na terenie tworzonego wówczas największego parku miejskiego w Europie (WPKiW) zapadła w 1950 podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Zaprojektował go architekt Julian Brzuchowski, kierownikiem robót był inż. Wiktor Pade. Roboty rozpoczęły się w 1951. Część prac wykonywali fachowcy sprowadzeni z Czechosłowacji. Stadion został zbudowany z piaskowca czerwonego i białego oraz granitu i betonu. Budowa największego w kraju stadionu pociągała za sobą duże koszty. Kluby sportowe z okręgu katowickiego wpłaciły do kasy komitetu budowy ponad 100 tysięcy złotych. Szukano kibiców, którzy przy budowie obiektu pracowaliby nieodpłatnie. Społeczeństwo województwa przepracowało łącznie 589 938 roboczogodzin, wartość tej pracy szacuje się na 1 500 000 ówczesnych złotych. Powstawał on równocześnie ze Stadionem Dziesięciolecia.

Obiekt został ukończony latem 1956. Jego oficjalna inauguracja miała miejsce w dniu najważniejszego święta narodowego Polski Ludowej 22 lipca 1956 – przegranym 0:2 – towarzyskim spotkaniem piłkarskim przeciwko NRD. Pierwszym dyrektorem został Mikołaj Beljung. W 1959 założono na nim sztuczne oświetlenie elektryczne (pierwsze w Polsce).

W 1993 Polski Związek Piłki Nożnej nadał mu status Stadionu Narodowego. W 1995 rozpoczęła się gruntowna przebudowa stadionu. Pierwszy jej etap zakończono w 1997, a drugi w 2001. W październiku 2007 zamontowano system podgrzewający płytę boiska oraz wymieniono jej murawę.


Stadion Śląski w trakcie przebudowy (maj 2011)
W 2009 roku rozpoczął się kolejny etap przebudowy stadionu. Wybudowane zostało zadaszenie, tor żużlowy zastąpiła lekkoatletyczna bieżnia, ponadto wybudowane zostanie dodatkowe piętro trybun. Stadion zwiększył swą pojemność do ok. 55 tysięcy osób. W 2011 roku pękł jeden z elementów konstrukcyjnych odpowiedzialnych za stabilność ważącego ponad 220 ton poszycia dachu, tzw. krokodyl. Po przebudowie stadion otwarto 1 października 2017. wikipedia (fantom)

strona obiektu: http://stadionslaski.pl

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345następna
Jeden z najlepszych meczy reprezentacji Polski. W praktyce Holandii na murawie nie było. Szkoda tylko, że kilka tygodni później w rewanżu w Amsterdamie, role się zupełnie odwróciły.
2015-02-07 10:04:58 (11 lat temu)
Dzisiaj zmarł jeden z bohaterów tamtego meczu Johan Cruyff.
2016-03-24 14:20:01 (10 lat temu)
mamik
 
A ten stadion to nie nazywa się przypadkiem Stadion Śląski ?
2009-11-18 11:54:25 (16 lat temu)
fck
 
do mamik: Tak jak mówisz. Poprawiłem nazwę.
2009-11-18 11:59:00 (16 lat temu)
Z Kotła Czarownic stał się koszykiem przekrętów
2014-05-30 07:13:02 (12 lat temu)
ZPKSoft
 
+4 głosów:4
Wymowny kadr, jak dla mnie oznacza, że budowę skończy nowe pokolenie .
2015-02-04 21:44:27 (11 lat temu)
Stenek
 
Jakby ktoś pytał, to dodam: - Wózek dla Tereski!
2015-02-04 23:06:17 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Nie wiem czy to kiedyś ktoś skończy?
2015-02-04 22:02:25 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Zastanawiam się czy to wózek dla syna/córki, czy już niestety wnuków. Ten remont to taki worek bez dna, przyjmie każdą ilość kasy, którą utopi.:-(
2015-02-04 23:40:57 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Dzisiaj usłyszałem ze coś ruszy.
2015-02-16 23:15:10 (11 lat temu)
mamik
 
do Eugeniusz S.: W 1998 r. byłem na koncercie Rolling Stones i remont (przebudowa) już trwał ;-)
2015-02-04 22:40:16 (11 lat temu)
do mamik: Od października 2009 wszystko stoi itylko pilnują.
2015-02-04 22:44:41 (11 lat temu)
do Andrzej G: W tym wózku jest moja wnuczka.
2015-02-05 10:10:42 (11 lat temu)
do Eugeniusz S.: Gratulować. :-)
2015-02-05 17:21:29 (11 lat temu)
do Andrzej G: Prędzej Klara dostanie dowód niż powstanie dach :)
2015-02-06 22:34:09 (11 lat temu)
Pomyśleć że w 1970 byłem na tym stadionie na meczu Górnik Zabrze - AS Roma.
2015-08-15 20:04:00 (10 lat temu)
6 czerwca 1973 (byłem)
2015-08-16 20:09:50 (10 lat temu)
Stenek
 
do piotr brzezina : Piotrze
Znam ten mecz opowieści ludzi tam będących
Czy prawdą jest, o ile wiesz, ze na tym meczu kibice mieli dzwon, którym dawali o sobie znać?
Pewnie były inne sprzęty, typu trąbki, ale chodzi mi o ten dzwon
Może tez być, że to nie ten mecz, ale drużyny te same
Sorry, ze pytam o takie głupoty
2015-08-16 19:15:53 (10 lat temu)
do Stenek: Pamiętam ze kiedyś kibice Górnika mieli taki dzwonek jak używano w szkole (na takiej rączce) Nie pamiętam w jakich momentach meczu go używano. Podczas meczu na Śląskim nie przypominam sobie bo była taka nerwówa że człowiek nic nie słyszał co się wkoło niego działo. ,,To wcale nie jest głupie pytanie,, Teraz powstał taki kawał ,,pyta syn ojca co to jest wygrywanie a ojciec odpowiada - synu ja nie wiem bo jestem kibicem Górnika,,
2015-08-16 20:04:11 (10 lat temu)
do piotr brzezina : Ja gdzieś czytałem, że jeszcze w roku 2002 był na meczach dziadek co dzwonił dzwonkiem :) Dziadek był podobny do Smolenia z dzisiejszych czasów. Może to właśnie on dzwoni od 1970 roku ? :)
2015-08-16 20:09:56 (10 lat temu)
Stenek
 
do piotr brzezina : To nie chodziło o dzwonek szkolny, tylko jakiś taki dzwon, nie wiem, jak duży, ale taki, ja wiem, jak garnek czy wiadro?
2015-08-16 22:30:54 (10 lat temu)
do Miroslaw2: A co było 6 czerwca 1973 ?
2015-08-16 20:27:12 (10 lat temu)
do Desperado: Do dzisiaj on jest, nie dawno jeszcze rozdawał koguty zwycięzcom meczu.Tak on dzwonił też.
2015-08-16 20:26:40 (10 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Polska - Anglia 2:0
2015-08-16 20:47:03 (10 lat temu)
do Desperado: Nie mogłem pamiętać bo w tym czasie byłem w wojsku.
2015-08-16 20:57:07 (10 lat temu)
kodens79
 
+1 głosów:1
To był największy błąd Sejmiku Śląskiego żeby wyłożyć tyla kasy na to coś ...co ma być stadionem .
2015-09-16 19:58:00 (10 lat temu)
do kodens79: A ile wyłożyli?
2015-09-16 20:00:17 (10 lat temu)
do kodens79: W 2009 Stadion był zrobiony i dobry byłem na koncercie U2 potem go znowu rozgrzebali z powodu Euro .Gdyby te miliony poszły na Park Śląski ,Wesołe ,ZOO ,Fale i nikt nie odpowiada za te kosztowne lata przestoju
2015-09-16 21:50:33 (10 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
2015-11-10 23:33:58 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Zdjęcie trafiło do "przedmiotów", przywróciłam do "architektury".
2015-11-27 18:36:02 (10 lat temu)
do ZPKSoft: Dziękuję
2015-11-27 21:48:38 (10 lat temu)
z tego co pamiętam ? to pisało też coś o Chorzowie ?
2016-01-10 21:56:06 (10 lat temu)
Kiedyś narodowy.
2016-01-10 22:14:20 (10 lat temu)
mar
 
Dziękuję za poprawienie i przypisanie.
2016-01-11 12:53:53 (10 lat temu)
do Rafał Eckiert (Beuther) : To jest Stadion Śląski z tylu widać wieża szybu Prezydent i kościół w Chorzowie Starym.
2016-01-10 22:02:37 (10 lat temu)
mar
 
do Rafał Eckiert (Beuther) : Nie mogę znaleźć tego zdjęcia. Pamiętam, że było coś napisane po rosyjsku.
2016-01-11 12:53:06 (10 lat temu)
do Eugeniusz S.: Poza wieżą Prezydent- widać wieżę # Jacek ! Kominy - to EC Chorzów.
2016-01-11 13:07:53 (10 lat temu)
do Marek Stańczyk: Pierwszy od lewej jak się nie mylę stoi Gerard Cieślik (Ruch Chorzów) jedyny Polak który w reprezentacji strzelił gola L. Jaszynowi najlepszemu bramkarzowi ZSRR i europy. (piła nożna)
2016-01-11 15:49:00 (10 lat temu)
do piotr brzezina : Nieźle! Ja to w historii piłki nożnej nie siedzę... Ale fota - o wybitnie dużym znaczeniu historycznym: pejzaż, miejsce /jego wygląd/ i ci ludzie.. 3 w 1
2016-01-14 16:06:36 (10 lat temu)
do Marek Stańczyk: Masz rację 3 w 1 tylko na zdjęciu, z tych 3 nie ma już nic : stadionu (starego) - piłkarza - pejzażu a z 1 zostało zdjęcie.
2016-01-14 17:03:44 (10 lat temu)
To jest Stadion Śląski w Chorzowie.
2016-01-10 22:04:04 (10 lat temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Przypisałem oba zdjęcia.
2016-01-10 22:13:51 (10 lat temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
Adam super seria tych stadionów (boisk) . Nie które z nich to już historia. Gdzie masz stadion Górnika Zabrze, Gwarek Zabrze wystawiłeś.
2016-02-01 11:22:00 (10 lat temu)
do piotr brzezina : Zaraz dodam stadion Górnika, pozdrawiam.
2016-02-01 12:46:29 (10 lat temu)
Pokaż na mapie
45 Dyskusji (ostatnia 10 lat temu)
Ciekawostka, pocztówka wydana z okazji zwycięskiego meczu z Holandią. Mecz rozegrano w ramach eliminacji do mistrzostw Europy, na stadionie w Chorzowie, 10 w...
Stadion Śląski z Elki.
1951
-
1954
1951
-
1956
1953
-
1956
1953
-
1957
1955
-
1957
1956
-
1957
1956
-
1958
1956
-
1959
1957
-
1959
1957
-
1959
Stadion Śląski na innych zdjęciach
1960
-
1971
1960
-
1978
1970
-
2008
1998
-
2016
2014
-
2016
2020
-
2021
2020
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2022
2021
-
2022
2022
-
2023
2022
-
2024
2024
-
2024
Przedmioty związane z Stadion Śląski
Stadion Śląski - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: skoczni targowis Żary Żary Żary Żary Żary Żary Żary dworzec PKS Żary dworzec PKS złoczew pałac złoczew klasztor złoczew złoczew jezuicka senatorska kraków kościuszki kraków salwator złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew Kościuszki 36, Drezdenko Gryfice Gryfice nowotki Brześć zakorzel merino werba gdynia lotnicze