|  | powiat cieszyński |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%224%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%223%22%3Bi%3A1%3Bs%3A11%3A%22cieszy%C5%84ski%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2297%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22Cieszyn%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Kamienna ławka wykonana z piaskowca o rzeźbionych bokach i oparciu powstała najprawdopodobniej w 1906 r. Jest pamiątką po 54 cesarsko-królewskim pułku piechoty imienia księcia Alt-Starhemberga , którego obecność w Cieszynie przypada na lata 1896-1906. Poświadcza to niemieckojęzyczna inskrypcja wyrzeźbiona w oparciu ławki: K.u.K. INFT. RGT. ALT-STARHEMBERG N°.54. MDCCCXCVI - MCMVI. Poniżej inskrypcji znajduje się okrągły kartusz z nieznanym symbolem. Być może ma związek z rodem Starhembergów lub samym pułkiem. Ławka najprawdopodobniej służyła oficerom z kadry dowódczej odpoczywającym w przykoszarowym ogrodzie. Na przełomie sierpnia i września 1906 r. odbywały się na Śląsku Cieszyńskim wielkie manewry z udziałem samego cesarza Franciszka Józefa. Być może ławka została odsłonięta w jego obecności. Pierwotnie znajdowała się na wewnętrznym placu niedaleko wartowni koszarów cesarsko-królewskich Wojsk Liniowych, czyli w miejscu obecnej Komendy Powiatowej Policji . Przypuszczalnie po II wś. została rozebrana i porzucona w ogrodowych krzakach. We wrześniu 2002 r. w trakcie remontu budynku, do którego miała się przeprowadzić Komenda Powiatowej Policji, robotnicy odnaleźli ją pod przysypaną ziemią. Za pomocą pracowników i samochodu z Urzędu Miejskiego ważąca około tony ławka została przewieziona na dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie została oczyszczona i ponownie złożona w całość. Z pierwotnej ławki nie dochowała się dolna część pod siedziskiem - pozostały tylko wgłębienia w bocznych oparciach. Nie znany jest wykonawca ławki, jednak istnieją pewne przypuszczenia, iż mogli ją wykonać kamieniarze przedsiębiorcy budowlanego Ludwiga Kametza, który brał współudział w budowie kompleksu koszarowego. Za tezą tą przemawia istnienie bliźniaczej ławki, która znajdowała się w ogrodzie Kametza, a która w 2017 r. została przeniesiona niedaleko Parku Adama Sikory .
więcej 
|
proszę czekać...
|