26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

SIM Fabryczna

1 subskrypcja
Zdrowie
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
 
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
Obszar nr 2 Fabryczna.
Kilińskiego – granica dzielnic Śródmieście/Bałuty – Strykowska – Kopcińskiego – granica dzielnic Śródmieście/ Widzew - Kilińskiego.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...567891011...8990następna
Skrondolny
 
+2 głosów:2
Kamienica Icka Stillermana i Zacharego Hermanna, wybudowana w 1891r. numer zabytku A/410.
2025-11-08 22:47:38 (7 miesięcy temu)
Skrondolny
 
+2 głosów:2
Jeden z najciekawszych Łódzkich murali, szkoda go.
2025-11-06 20:53:25 (7 miesięcy temu)
WW
 
+2 głosów:2
Wspaniałe zdjęcie, i to jeszcze w świetnej jakości. Dopisuję również do ulicy Lawinowej.
2025-12-15 22:12:34 (6 miesięcy temu)
do WW: A za torem domy przy ul. Poronińskiej.
2025-12-15 22:53:55 (6 miesięcy temu)
Jolanta Mikołajewska
 
+2 głosów:2
,,Zaginiony kwartał". Rozbiórka kamienicy na rogu ulicy Północnej 14 i Wschodniej 5 (wcześniej Piłsudskiego). Widok od strony podwórka w kierunku kamienicy przy ulicy Wschodniej 6, której dach i kominy widać za rozbieranymi kamienicami. Obecnie teren parku Staromiejskiego.
2025-12-05 16:06:14 (6 miesięcy temu)
do blaggio: uważam, że główna brama wjazdowa na podwórze była od ulicy Północnej.
2025-12-06 20:44:16 (6 miesięcy temu)
do Jolanta Mikołajewska: Dziękuję. Przypisałem i opisałem.
2025-12-05 20:43:35 (6 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Jolanta Mikołajewska: Oczywiście, mogło tak być. Co prawda swoje twierdzenie oparłem na tym, co widać na przedwojennym planie miasta, na którym zaznaczony jest tylko ten. Jednak teraz dochodzę do wniosku, że mogę się mylić, bo widzę, że brak takich zaznaczeń w przypadku niektórych nieistniejących kamienic mimo, że na zdjęciach takie przejazdy widać. W takim razie zmienię opis.
2025-12-06 22:53:46 (6 miesięcy temu)
Michał. K
 
+2 głosów:2
Ciekawostka odnośnie działki "Zajezdni". Działająca od 2007 roku spółka Ochnik Development realizuje inwestycje mieszkaniowe i komercyjne w Warszawie i okolicach. Teraz wchodzi na łódzki rynek nieruchomości. Działka znajduje się w tej chwili w rękach warszawskiego dewelopera. Jak zauważył administrator facebookowej grupy "Górna tu mieszkam", w 2023 roku Urząd Miasta Łodzi wydał pozwolenie na budowę blokowiska na terenie dawnej zajezdni. "Obecnie projekt jest w fazie przygotowawczej i nie chcielibyśmy ujawniać jego szczegółów. Chciałabym jedynie zaznaczyć, że firma nie planuje wyburzeń zlokalizowanych na działce historycznych budynków wpisanych do ewidencji zabytków.
– informuje Zuzanna Wiak z Ochnik Development.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-12-01 16:47:58 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Michał. K: Co to jest "Zajzdnia"? To jest jakaś nazwa własna utworzona przez alterację pisowni?
2025-12-01 17:27:24 (6 miesięcy temu)
Michał. K
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Tam w słowie brakowało zwyczajnie litery "e", ostatnio piałem o uszczypliwości i dziwnych komentarzach. Zdaje się, to się potwierdza. Przecież gołym okiem widać, że "zjadłem" literę "e".
2025-12-01 17:38:03 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
do Michał. K: Nie - nie widać, nadto jest z wielkiej litery i w cudzysłowie co sugeruje że to jest nazwa własna - a'la "Qchnia Artystyczna"
2025-12-01 18:37:37 (6 miesięcy temu)
Jolanta Mikołajewska
 
+4 głosów:4
Michał. K Byłoby w dobrym tonie podać źródło pobrania zdjęcia. Jego właściciel zamieścił je w grupie Łódzki Wehikuł Czasu, do której zapraszam po więcej.
2025-11-03 21:23:49 (7 miesięcy temu)
Jolanta Mikołajewska
 
+3 głosów:3
Gwoli ścisłości, podaję linka do postu w grupie Łódzki Wehikuł Czasu, gdzie Olgierd Ławrynowicz zamieszcza zdjęcia swojego Taty Juliana Ławrynowicza.
2025-11-04 14:31:49 (7 miesięcy temu)
do Jolanta Mikołajewska: Witam. Nie jestem na tej grupie i nie zamierzam być. Ton to macie na tych grupach taki, że podkradacie sobie zdjęcia na umór.Ja w to nie wchodzę. Pozdrawiam.
2025-11-04 06:21:57 (7 miesięcy temu)
do Jolanta Mikołajewska: Dodam tylko, że źródło fot. pochodzi od członka FB.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-11-04 07:36:58 (7 miesięcy temu)
4elza
 
+5 głosów:5
do Michał. K: Tu, to akurat Ty wykazałeś się tonem niezbyt eleganckim, w przeciwieństwie do przedmówcy...
Podaj proszę link do strony, z której zostało pobrane zdjęcie.
2025-11-04 06:30:25 (7 miesięcy temu)
do 4elza: Nie zamierzam się tłumaczyć, a zwłaszcza tej pani, tyle w temacie bym powiedział jw.
2025-11-04 07:02:39 (7 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Michał. K: Ok, my sami czasami "walczymy" z problemem, kiedy z fotopolski ktoś pobiera zdjięcie i chwali się nimy na swojej stronie internetowej. Zwracamy uwagy w podobny zposób jako pani Jolanta. Więc, w ramach dobrych stosunków, z śzacunkiem dla pracy drógych, moźeś minimalnie podać link na tą strone w opisu. I tak śczerze, idealne jest się zapytać administratora tej strony, czy moźna pobierać zdjięcia z ich strony. Jednacze je masz podane, razem z datacjią i lokalizacjią, na srebrnej tacy......
2025-11-04 16:11:50 (7 miesięcy temu)
do vetinari: Nie czytałeś tego wyżej ?
2025-11-04 19:07:03 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Minimum 1972 - Syrena 105
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-11-04 20:05:20 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+3 głosów:3
Ale Żuk 1973+.
2025-11-04 22:36:17 (7 miesięcy temu)
do Woj11: Liczyłem na Ciebie.
2025-11-04 20:10:19 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
Dlugie włosy pana i szerokie nogawki to lsta 70-te.Dolna granica gdzieś koło 1972
2025-11-05 17:32:32 (7 miesięcy temu)
Jolanta Mikołajewska
 
+2 głosów:2
Informacja dla administratorów Fotopolski. Źródłem wszystkich zdjęć Stefana Sztromajera jest Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi, a nie jakieś tajemnicze i nic nie mówiące "zbiory prywatne".
2025-11-07 12:54:51 (7 miesięcy temu)
do Woj11: Nosiłem kolorowe skarpetki, szerokie nogawki a pamiętasz jakie buty (nazwa)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2025-11-05 17:43:55 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
do piotr brzezina : Jedyne hitowe buty na jakie się załapałem to zimowe Relaksy. Srebrnoczarne były
2025-11-05 18:18:57 (7 miesięcy temu)
do Woj11: Mówią Ci coś buty "bitlesówy" ? (szpic lekko podniesiony do góry)
2025-11-05 18:34:22 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Już się na nie, nie łapałem. Jestem z dekady wyzej od tych butów
2025-11-05 19:06:59 (7 miesięcy temu)
Do Michał: Zmieniłem przypisanie.
2025-11-07 19:13:05 (7 miesięcy temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Dobrze.
2025-11-07 19:20:58 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Rosyjsko-polski szyld to najwcześniej 1906 rok
2025-11-09 13:48:50 (7 miesięcy temu)
Fotografia Bronisława Wilkoszewskiego... a nie Stanisława.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Kropka
2025-11-09 14:05:11 (7 miesięcy temu)
Bronisław Wilkoszewski zmarł w 1901 roku, jak to ma się do datowania i opisu roku ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Listerówka
2025-11-09 14:10:18 (7 miesięcy temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
W kamienicy Tischera, od lipca 1890 r., funkcjonował sklep Włodzimierza Matiatko, oferujący towary kolonialne i broń palną.
Prawdopodobnie właściciel sklepu, to krewny wspólnika Leona Plihala z początkowego okresu działalności.
Na początku lat 90-tych, w lokalu narożnym, działała restauracja I. Bachmana.
Przynajmniej od drugiej połowy lat 90-tych restauracja ustąpiła miejsca składowi aptecznemu Piotra Królikowskiego. Rodzina Królikowskich była spowinowacona z Tischerami - zobacz poniżej rodzina Tischer.
Od ok. 1910 r. skład apteczny Królikowskiego przejął Stanisław Majewski. Skład apteczny pod szyldem "St. Majewski i S-ka" prowadził działalność przy Piotrkowskiej 124 do wybuchu II wojny światowej.

Źródło:
- ta sama fotografia jest tu opisana autorstwem Bronisława Wilkoszewskiego.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta
2025-11-09 14:15:14 (7 miesięcy temu)
Teraz lepiej, jednakże idąc za "piotrkowska -nr" dał bym datację 1895-1901, no i kropkę na końcu zdania w opisie , ehhhh (NOTORYCZNE !).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dopis
2025-11-09 15:07:53 (7 miesięcy temu)
Jolanta Mikołajewska
 
+3 głosów:3
Panowie, wiadomo, że autorem zdjęcia jest Bronisław Wilkoszewski, Piotrkowską jedzie już Herbrand VNB-125, więc oczywiste jest, że zdjęcie jest z lat 1899-1900
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2025-11-09 19:20:13 (7 miesięcy temu)
do Woj11: Dwujęzyczność napisów wprowadzono w Kongresówce w 1844, później różnicowała się tylko intensywność egzekucji tej zasady [AI ;)]
2025-11-09 15:24:55 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
do Michał. K: Pierwotnie datowanie było inne, zmiana po moim wpisie
2025-11-09 14:23:59 (7 miesięcy temu)
do Michał. K: Niepotrzebnie ciągniesz cały akapit z zalinkowanej strony, zamiast cytować tylko to, co jest istotne dla datowania tego zdjęcia., czyli zacząć od "Na początku lat 90-tych... , a skończyć na ...przejał Stanislaw Majewski.", z pominięciem "- zobacz poniżej rodzina Tischer.
2025-11-09 17:07:02 (7 miesięcy temu)
do Woj11: Jak pisałem... Wilkoszewski zmarł w 1901 roku, wszystko wskazuje, że jest atorem zdjęcia, więc data do kitu w opisie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-11-09 14:42:50 (7 miesięcy temu)
Woj11
 
do nyskadolniak: Egzekwowanie ścisłe tego przepisu zaczęto stosować od 1864. AI działa po przepisie.
2025-11-09 15:37:40 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
892 Dyskusji (ostatnia 6 miesięcy temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Fabryczna
12
al. Anstadta
19 Stycznia
pl. Dąbrowskiego Henryka, gen.
Rynek Cegielniany, Rynek Targowy, Hindenburg Platz,
ul. Dowborczyków
Juliusza, PKWN
ul. Jaracza Stefana
Cegielniana
ul. Kilińskiego Jana
Widzewska, Buschlinie
ul. Knychalskiego
Sterlinga (jako fragment południowy)
ul. Nawrot
Horst Wessel Str
al. Palki Grzegorza
Trębacka (pd fragment), Strykowska
 
 
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno winnica Gnaty andrzeja waligórskiego Winnica Graty parczew trasa Kraków Gagarina