26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Młynówka

Jaz

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Kanał - to ciśnie się na usta każdemu, kto po raz pierwszy zobaczy Młynówkę. Tymczasem kanał to rzecz sztucznie stworzona, a Młynówka jest naturalną odnogą Odry.

Nie wiadomo kiedy słowo "kanał" powstało w naszej świadomości. Niewykluczone, że dopiero po 1945 r., gdy w Opolu nastała Polska. Co ważne, na niemieckich mapach np. z 1928 r. jest nazwa "Der Mühlgraben", czyli Młynówka.

Nazwa tego odcinka Odry, który płynie między prawobrzeżnym Opolem a wyspą Pasieką, wzięła się od pracujących tu przez wieki młynów. Na prawym brzegu, od strony ul. Szpitalnej stał młyn miejski. Po drugiej stronie Młynówki, przy jazie stał młyn zamkowy z XIII w.

Od 1860 roku Młynówka stała się portem przeładunkowym. Ruch barek i statków odbywał się tu do roku
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...13141516171819...2223następna
Desperado
 
+1 głosów:1
No przecież to nie jest dubel.
2016-01-07 22:21:23 (10 lat temu)
Czyżby francuska flaga nad dachem budynku należącym do rodziny Friedlaender? Czasy plebiscytu? PS. na lewo w dole jest wejście do: nazwę to kanałem burzowym/ściekowym. Zagłębialiśmy się tam przy niskim stanie odry do ok 30 metrów. potem śmierdziało jeszcze bardziej...
2014-02-06 21:14:45 (12 lat temu)
Jaki jest związek tego zdjęcia z tym ? :)
2016-01-07 22:22:47 (10 lat temu)
mag
 
Dziwne by było gdyby "malowanka" się nie różniła!
2016-01-07 22:46:11 (10 lat temu)
mag
 
Przedstawiamy widoki czy fantazje ? Przy takiej ilości podobnych fotek obiektu, z tego samego okresu, śmiało można z gorszych rezygnować - nic nowego nie wnoszą.
No chyba, że ważniejsze są statystyki niż jakość.
2016-01-07 22:50:29 (10 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do Oderstr.: Flaga Drugiej Rzeszy Można zatem cofnąć datowanie ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2014-02-06 21:30:33 (12 lat temu)
do Desperado: No właśnie, Mag? Przecież różnią się w detalach.
2016-01-07 22:42:26 (10 lat temu)
do krzysztal: W detalach ? One są całkiem różne a jedynie obiekty te same.
2016-01-07 22:44:25 (10 lat temu)
krzysztal
 
+3 głosów:3
do mag : Hmm, zawsze sądziłem, że na FP zbieramy możliwie najwięcej fotografii / zdjęć / rysunków różnych obiektów. Dopóki nie są to identycznie te same ujęcia, to ich nie usuwamy. Zwróc uwagę na rozwój drzew na pocztówce którą podałeś jako pierwowzór a powyższej - to ewidentnie dwa różne okresy, pocztówki się ze sobą absolutnie nie łączą.

Poza tym taka "malowana" pocztówka wpisuje się w szerszą kolekcję analogicznych z Opola - taka była ówczesnie moda, i to też warto udokumentować... tak sądzę.
2016-01-07 23:03:26 (10 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do krzysztal: Nie wspominając o widocznej fladze Drugiej Rzeszy. Dość rzadkim widokiem na opolskich fotografiach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2016-01-07 23:08:24 (10 lat temu)
Czy na pewno ze złotej jedynki, a nie z wieży kościoła? Dla poparcia tezy proponuję:
2016-02-06 15:27:18 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Oba zdjęcia z jedynki
2016-02-06 17:25:30 (10 lat temu)
do foxi: No dobra. Chwilowo jestem przekonany ;)
2016-02-06 17:51:24 (10 lat temu)
krzysztal
 
+1 głosów:1
Podobne zdjęcie już jest w obiekcie ( ). Kristofie66, nie usuwaj zdjęcia, zaczekamy na Cristofora, zobaczymy co powie...
2015-12-30 18:41:04 (10 lat temu)
To są te same zdjęcia. To drugie to chyba zdjęcie odbitki fotograficznej (zdjęcia). Wydawało mi się, że już te zdjęcie gdzieś widziałem, ale nie tutaj. Chyba było w "Schlesier" albo w "Oberschlesier". Przy zdjęciu było chyba podane autorstwo Maxa Glauera, choć pewny nie jestem. Zdjęcie zrobiono w latach 1920-30. W tym czasie w Opolu działał też inny wybitny fotograf Karl Franz Klose (później fotograf archidiecezji Wrocław). Te zdjęcie ma dużą wartość artystyczną.Tam czuje się te minus 20 stopni mrozu. Zdjęcie zrobiono od południa. Po prawej widać, jedyny zachowany przedwojenny budynek na Zwirki i Wigury. Obecnie Instytut Dermatologii "Novum". Co tam było przed wojną to nie mam pojęcia. Może w katalogu Korna jest jakaś wzmianka.
2015-12-31 13:05:21 (10 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do krzysztal: To samo ujęcie, trochę inaczej skadrowane. Na pierwszym zdjęciu widać coś wyraźniej niż na drugim i odwrotnie. Myślę, że póki co dobrze by było zostawić oba. Spróbuję dostać się do publikacji z której skorzystał Kristof i zobaczymy czy da się z tego coś więcej wyciągnąć. Narazie jest problem ze stroną SBC.
2015-12-30 18:48:27 (10 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do Cristoforo: No niestety, dużo lepsze niż jest teraz, to już nie będzie. Myślę, że dwa skany mogą sobie powisieć, do czasu aż znajdzie się coś lepszego.
2015-12-30 18:59:37 (10 lat temu)
Cristo, dlaczego w przypisaniu tego zdjęcia, zmienionym, nie ma ani słowa o Młynówce ? Opis tej pocztówki to : "Opole nad Młynówką". Jeżeli ktoś będzie chciał wstawić to samo zdjęcie nie znajdzie go pod "Młynówką" i będziemy mieć dubel. Zauważyłem wiele zdjęć, według mnie, tak dziwnie przypisanych. Przecież oprócz kościoła św. Trójcy można dopisać "Młynówka".
2016-01-03 19:48:49 (10 lat temu)
do Desperado: Już jest. Zdjęcia są zawsze przypisywane do tego co na nich widać. Robisz dziwne przypisania zdjęć do Odry czy Młynówki, pomijając całkowicie widoczne na nich ulice i zabudowę, które dopisuję.
2016-01-03 20:05:45 (10 lat temu)
do Cristoforo: Ja, przy takich zdjęciach, zawsze odczekuję czy nie dubel. Potem uzupełniam.
2016-01-03 20:46:35 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
To już ostatnie wózki na dziś ?
2016-01-12 22:07:04 (10 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Mogę nie spać jakby coś ;-)
2016-01-12 23:38:25 (10 lat temu)
Widzę rusztowanie na budynku Szpitalna 9.
2016-01-15 19:04:53 (10 lat temu)
foxi
 
+1 głosów:1
Wieża Piastowska w 1957 otrzymała już nowy hełm
2016-01-24 12:01:40 (10 lat temu)
do foxi: Ok. Zaraz poprawię datowanie. Na swoje usprawiedliwienie muszę powiedzieć(napisać), że nie jestem z Opola i raczej słabo znam samo miasto i jego historię. Proszę więc o ewentualne poprawki w moich opisach czy datowaniu zdjęć Opola. Z góry dziękuję! Pozdrawiam. Robert.
2016-01-24 12:08:54 (10 lat temu)
Gandalf
 
Jesteś pewny, że po "Albatrosie" nie ma śladu ? Według mnie ten jasny obiekt widoczny za przyczółkiem mostu to właśnie bar "Albatros".
2016-01-29 15:55:20 (10 lat temu)
foxi
 
Pan Andrzej H. z Opola pisze tak: "Opowiadał mi pan Szpunar, prezes opolskiego Społem, że to on wymyślił nazwę "Albatros". Bo kiedy rozwijano plandekę (na korbkę!) to ona się wybrzuszała do góry, jak skrzydła albatrosa. AH" - widoczne doskonale na
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2016-01-31 22:33:10 (10 lat temu)
AndrzejK
 
+1 głosów:1
Albatros otwierany był 1-go Maja i kończył działalność około 15 września. Po Zum Eiskeller pozostała tylko część od strony ul. Strzelców Bytomskich. Pozostałość była parterowa. Widoczna jest ona na zamieszczonej fotografii. W czasie działalność baru letniego Albatros /taką nosił nazwę/ w parterowej budowli od jej zaplecza czynna była toaleta. Na fotografii widoczne są okienka toalety. Od ulicy Strzelców Bytomskich były dwa wejścia. Pierwsze od Piastowskiej do zakładu fryzjerskiego pana Edwarda Kurzawy, a drugie do sklepu spożywczego MHD /Miejski Handel Detaliczny/. Za tym budynkiem znajdowała się przestrzeń ogrodzona płotem, a następnie budynek nr 2.
2016-01-31 23:58:29 (10 lat temu)
Tu po prawej: Mogę zrobić skan i wykadrować.
2016-02-01 18:18:24 (10 lat temu)
foxi
 
do Gandalf: Masz rację, poprawiam opis
2016-01-29 16:30:14 (10 lat temu)
Gandalf
 
do foxi: Jeszcze zamiast "Po przedwojennym lokalu ... pozostał" napisz "W miejscu przedwojennego lokalu ... postawiono". "Albatros" który widzimy na tym zdjęciu to już nie restauracja mieszcząca się w przedwojennym budynku a postawiony po jego wyburzeniu prowizoryczny bar o tej samej nazwie.
2016-01-29 18:37:36 (10 lat temu)
foxi
 
+1 głosów:1
do Gandalf: Ciągle mam mieszane uczucia co do Albatrosa, pani Maria P. z Opola pisze tak: "w 1964 roku był to jeszcze bardzo znany lokal na wolnym powietrzu, ulubione miejsce potańcówek" - skoro tak, to musiały to być jeszcze pozostałości po Zum Eiskeller gdzie w lewym dolnym rogu widać jeszcze szyld Albatros. Ten biały kiosk to chyba tylko kontynuacja działalności pod ta nazwą ale w innym obiekcie już po wyburzonym Zum Eiskeller.
2016-01-30 11:40:49 (10 lat temu)
Gandalf
 
do foxi: "Albatrosa" w przedwojennym budynku nie pamiętam, znam tylko ten widoczny na tym zdjęciu. Biały kiosk czy raczej pawilon to tylko jego część mieszcząca bufet, zaplecze magazynowe i 2-4 stoliki. Większość stolików stała na wolnym powietrzu przykryta brezentowym dachem rozwieszonym na stalowej konstrukcji. Na zdjęciu widać samą stalową konstrukcję, widocznie na zimę dach zdjęto.
2016-01-30 12:31:40 (10 lat temu)
foxi
 
do Gandalf: Tak, to pokrywa się ze wspomnieniami pani Krystyny P. z Opola, a pisze tak: "Kiedy chodziłam tam z rodzicami przełom lat 58- 62 to tych ruin nie było,między drzewami stały stoliki, a sam lokal to był ten "kiosk", miał dobudowaną wiatę pokrytą żółtawym eternitem. Często we wewnątrz nie było miejsca Myślę, że największym wzięciem cieszył się letnią porą.Zimą działalność skupiała się w tej "kioskowej" niewielkiej przestrzeni.Tańce pamiętam jak przez mgłę ale odbywały się w tym ogródku między drzewami był plac taneczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-01-30 12:52:27 (10 lat temu)
foxi
 
do foxi: Dopisuję więc do tego "ciachowego zdjęcia" obiekt - Albatros ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-01-30 13:02:54 (10 lat temu)
Gandalf
 
do foxi: Odnosi się to chyba do "starego" Albatrosa tego w przedwojennym budynku, lokal na tym zdjęciu przejął nazwę po poprzedniku.
2016-01-31 23:19:06 (10 lat temu)
Gandalf
 
do AndrzejK: Tak coś mi się kojarzyło, że wracając ze szkoły wstępowałem w tym miejscu do małego sklepiku spożywczego, jednak minęło sporo czasu i nie byłem pewny czy było to na pewno to miejsce.
2016-02-01 17:35:47 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Tak to ten kiosk pawilon, o którym pisze Gandalf a był na tym miejscu przed budynkiem Strzelców Byt.2 a Albatrosem na rogu. Jest on tu też widoczny całkiem po lewej, fragmencik.
2016-02-01 18:27:45 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Zrób to stworzymy samodzielny nowy obiekt
2016-02-02 19:45:33 (10 lat temu)
2016-02-02 21:26:50 (10 lat temu)
foxi
 
+1 głosów:1
Wygląda na opolską Wenecję, ale nic nie pasuje
2016-01-30 20:55:23 (10 lat temu)
Przed chwilą podmieniłem na większe. Jest to ok.10% zdjęcia. Dlatego taka jakość.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodałem
2016-01-30 21:04:09 (10 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Lustrzane odbicie Piastowskiej i teraz pewnie pokręcę numery :) 3, 4. 5 ? :) Albo 1. 3 i 5 ? :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2016-01-30 21:26:18 (10 lat temu)
Dziękuję za zainteresowanie :)
2016-01-30 21:45:39 (10 lat temu)
Na zdjęciu tego nie widać, ale za mną był usypany na ok.1,5m wał z piasku, który miał zabezpieczać ulicę Szpitalną.
2016-01-31 11:57:50 (10 lat temu)
Gandalf
 
+1 głosów:1
do Oderstr.: Czy może budynek w środku to Piastowska 4 ?
2016-01-30 21:20:37 (10 lat temu)
Gandalf
 
+1 głosów:1
do Oderstr.: Dopiero teraz mi się odświeżyło, Piastowska 3, 4, 5 odbicie w Młynówce i do góry nogami.
2016-01-30 21:30:56 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Widok przeciwny na
2016-01-31 11:04:22 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Czy na Szpitalnej był zalew powodziowy?
2016-01-31 14:23:16 (10 lat temu)
do foxi: Najniżej położona część, okolice pubu Highlander, były zalane tak ok.hmm.. 30cm taka duża kałuża. Był jeszcze jeden wał z piasku ok. 1m wysokości w okolicy Szpitalnej 9. Braliśmy z niego piasek do worków, ale młody wojskowy nas przegonił. Wiem, że chyba wszystkie piwnice po obu stronach ulicy były zalane wodą gruntową.
2016-01-31 14:54:22 (10 lat temu)
Gandalf
 
do Oderstr.: W kamienicy "Pod Lwem" też były zalane piwnice.
2016-01-31 15:35:07 (10 lat temu)
Pokaż na mapie
224 Dyskusji (ostatnia 10 lat temu)
Nad Młynówką w Opolu.
Opole, widok na Młynówkę.
1885
-
1895
1885
-
1895
1890
-
1900
1890
-
1900
1895
-
1900
1897
-
1901
1897
-
1901
1897
-
1902
1897
-
1902
1897
-
1902
Młynówka na innych zdjęciach
1876
-
1913
1876
-
1915
1910
-
1928
1921
-
2022
1928
-
2022
Młynówka - obiekty i wydarzenia
Młynówka w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego