26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (25)
Najbliższe obiekty nieistniejące
Cesarski skład soli
12
m
Opole
Żuraw przeładunkowy
48
m
Opole
Strzelców Bytomskich 2
51
m
Opole
Nowa Synagoga
66
m
Opole
Mieszkania urzędników zamkowych
87
m
Opole

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Restauracja "Albatros"

Obiekt obecnie nie istnieje
Dawniej: Etablissement zum Eiskeller
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12
krzysztal
 
+1 głosów:1
Znalazłem taki tekst, jeno po niemiecku. Sądzę, że może mieć związek z "Lodownią"
Wilhelmsthal. Auf den Antrag der Kaufmann Bartholomaus Kapusczynskyschen Erben, soll die auf der sogenannten Schloss - Pascheke (Wilhelmsthal) sub Nro 1 des Hypotheken=Buchs gelegene Garten=Besitzung, von 5 Morgen 10 [] Ruthen Flächeninhalt nebst einem zum Caffee=Schank sich eignenden Wohngebaude, einem Tanzsalon nebst Kegelbahn, welches alles auf 1713 Rthlr. 22 sgr. gerichtlich abgeschätzt worden, in dem peremiorischren Termine den 13ten October d.J. an den Meistbiethenden verkauf werden. Kauflustinge werden hierzu mit dem Bemerken eingeladen: dass die diesfällige Taxe und Kaufs=Bedingungen täglich in den gewöhnlichen Amtsstunden in unserer Registratur eingesehen werden können, und dass die Genehmigung zum Zuschlage den majorennen Erben und der Vormundschaft vorbehalten bleibt.
Oppeln, den 5. Juni 1834 - Königliches Domainen=Justiz=Amt.

Oderstrasse, pomożesz? :-)
2015-01-27 15:01:17 (11 lat temu)
Oderstr.
 
+3 głosów:3
do krzysztal: Wilhelmsthal. Na podstawie wniosku spadkobierców kupca Bartholomeusza Kapuszczyńskiego na tzw. Zamkowej Pasiece (Wilhelmsthal), sub Nro 1 księki hipotecznej, położona posiadłośc ogród o powierzchni 5 morg 10 Ruthen [ok. 3,5m do 5m - wiki] wraz do kawiarni nadającym się [z przeznaczeniem] budynkiem mieszkalnym, salonem do tańców, wraz z kręgielnią co wszystko na 1713 talarów 22srebnych groszy pruskich sądownie wyceniono i w terminie 13 października roku bieżącego najwięcej oferującemu sprzedane. [dalej nic nie wnoszący tekst] Oppeln dnia 5 czerwca 1834
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter.
2015-01-27 16:08:36 (11 lat temu)
Kavikvs
 
+4 głosów:4
Źródło?
2011-11-24 20:35:03 (14 lat temu)
foxi
 
Warszawa pomyka ulicą Piastowską ;-)
2013-09-14 15:12:34 (12 lat temu)
do foxi: ... a Warszawa wygląda mi na model M20 czyli pierwszy model Warszawy.
2013-09-14 15:28:02 (12 lat temu)
foxi
 
do Neo[EZN]: od przodu zobaczymy M20 na
2013-09-14 21:45:15 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2014-09-05 10:54:37 (11 lat temu)
Gandalf
 
Jesteś pewny, że po "Albatrosie" nie ma śladu ? Według mnie ten jasny obiekt widoczny za przyczółkiem mostu to właśnie bar "Albatros".
2016-01-29 15:55:20 (10 lat temu)
foxi
 
do Gandalf: Masz rację, poprawiam opis
2016-01-29 16:30:14 (10 lat temu)
Gandalf
 
do foxi: Jeszcze zamiast "Po przedwojennym lokalu ... pozostał" napisz "W miejscu przedwojennego lokalu ... postawiono". "Albatros" który widzimy na tym zdjęciu to już nie restauracja mieszcząca się w przedwojennym budynku a postawiony po jego wyburzeniu prowizoryczny bar o tej samej nazwie.
2016-01-29 18:37:36 (10 lat temu)
foxi
 
+1 głosów:1
do Gandalf: Ciągle mam mieszane uczucia co do Albatrosa, pani Maria P. z Opola pisze tak: "w 1964 roku był to jeszcze bardzo znany lokal na wolnym powietrzu, ulubione miejsce potańcówek" - skoro tak, to musiały to być jeszcze pozostałości po Zum Eiskeller gdzie w lewym dolnym rogu widać jeszcze szyld Albatros. Ten biały kiosk to chyba tylko kontynuacja działalności pod ta nazwą ale w innym obiekcie już po wyburzonym Zum Eiskeller.
2016-01-30 11:40:49 (10 lat temu)
Gandalf
 
do foxi: "Albatrosa" w przedwojennym budynku nie pamiętam, znam tylko ten widoczny na tym zdjęciu. Biały kiosk czy raczej pawilon to tylko jego część mieszcząca bufet, zaplecze magazynowe i 2-4 stoliki. Większość stolików stała na wolnym powietrzu przykryta brezentowym dachem rozwieszonym na stalowej konstrukcji. Na zdjęciu widać samą stalową konstrukcję, widocznie na zimę dach zdjęto.
2016-01-30 12:31:40 (10 lat temu)
foxi
 
do Gandalf: Tak, to pokrywa się ze wspomnieniami pani Krystyny P. z Opola, a pisze tak: "Kiedy chodziłam tam z rodzicami przełom lat 58- 62 to tych ruin nie było,między drzewami stały stoliki, a sam lokal to był ten "kiosk", miał dobudowaną wiatę pokrytą żółtawym eternitem. Często we wewnątrz nie było miejsca Myślę, że największym wzięciem cieszył się letnią porą.Zimą działalność skupiała się w tej "kioskowej" niewielkiej przestrzeni.Tańce pamiętam jak przez mgłę ale odbywały się w tym ogródku między drzewami był plac taneczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-01-30 12:52:27 (10 lat temu)
foxi
 
do foxi: Dopisuję więc do tego "ciachowego zdjęcia" obiekt - Albatros ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-01-30 13:02:54 (10 lat temu)
foxi
 
Pan Andrzej H. z Opola pisze tak: "Opowiadał mi pan Szpunar, prezes opolskiego Społem, że to on wymyślił nazwę "Albatros". Bo kiedy rozwijano plandekę (na korbkę!) to ona się wybrzuszała do góry, jak skrzydła albatrosa. AH" - widoczne doskonale na
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2016-01-31 22:33:10 (10 lat temu)
Gandalf
 
do foxi: Odnosi się to chyba do "starego" Albatrosa tego w przedwojennym budynku, lokal na tym zdjęciu przejął nazwę po poprzedniku.
2016-01-31 23:19:06 (10 lat temu)
AndrzejK
 
+1 głosów:1
Albatros otwierany był 1-go Maja i kończył działalność około 15 września. Po Zum Eiskeller pozostała tylko część od strony ul. Strzelców Bytomskich. Pozostałość była parterowa. Widoczna jest ona na zamieszczonej fotografii. W czasie działalność baru letniego Albatros /taką nosił nazwę/ w parterowej budowli od jej zaplecza czynna była toaleta. Na fotografii widoczne są okienka toalety. Od ulicy Strzelców Bytomskich były dwa wejścia. Pierwsze od Piastowskiej do zakładu fryzjerskiego pana Edwarda Kurzawy, a drugie do sklepu spożywczego MHD /Miejski Handel Detaliczny/. Za tym budynkiem znajdowała się przestrzeń ogrodzona płotem, a następnie budynek nr 2.
2016-01-31 23:58:29 (10 lat temu)
Gandalf
 
do AndrzejK: Tak coś mi się kojarzyło, że wracając ze szkoły wstępowałem w tym miejscu do małego sklepiku spożywczego, jednak minęło sporo czasu i nie byłem pewny czy było to na pewno to miejsce.
2016-02-01 17:35:47 (10 lat temu)
Tu po prawej: Mogę zrobić skan i wykadrować.
2016-02-01 18:18:24 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Tak to ten kiosk pawilon, o którym pisze Gandalf a był na tym miejscu przed budynkiem Strzelców Byt.2 a Albatrosem na rogu. Jest on tu też widoczny całkiem po lewej, fragmencik.
2016-02-01 18:27:45 (10 lat temu)
foxi
 
do Oderstr.: Zrób to stworzymy samodzielny nowy obiekt
2016-02-02 19:45:33 (10 lat temu)
2016-02-02 21:26:50 (10 lat temu)
foxi
 
Przedruk komentarza, ale warto go tu zamieścić: Pan Andrzej H. z Opola pisze tak: "Opowiadał mi pan Szpunar, prezes opolskiego Społem, że to on wymyślił nazwę "Albatros". Bo kiedy rozwijano plandekę (na korbkę!) to ona się wybrzuszała do góry, jak skrzydła albatrosa. AH" - widoczne na tym zdjęciu ;-)
2016-02-02 08:52:54 (10 lat temu)
foxi
 
Pan A.H. pisze tak: "Albatros" letnia kawiarenka otwarta przez "Społem" w 1964 roku na miejscu dzisiejszego Instytutu Śląskiego. Czynna była latem i serwowała napoje chłodzące, kawę, ciastka i "najlepsze w Opolu lody". W roku 1975 pawilon zlikwidowano, by ustąpić miejsca Instytutowi. Przed 1964 rokiem to miejsce przez parę lat nie było zabudowane. AH
2016-02-02 19:25:10 (10 lat temu)
Gandalf
 
2016-06-09 17:02:28 (10 lat temu)
do Gandalf: Wyprzedziłeś konkurencję :)
2016-06-09 17:07:01 (10 lat temu)
Gandalf
 
do Oderstr.: Byłem akurat Online to się udało.
2016-06-09 19:51:28 (10 lat temu)
Pokaż na mapie
17 Dyskusji (ostatnia 10 lat temu)
Gmach etablissementu Zum Eiskeller, oraz jego ogródek, przy ul. Piastowskiej.
Restauracja "Eiskeller" przy ul.Piastowskiej. Obecnie w Tym miejscu stoi Instytut Śląski. Fot. z książki: "Opole 150 lat fotografii - wybór" ISBN83-88945-90...
1885
-
1902
1885
-
1910
1902
-
1923
1910
-
1932
1920
-
1932
1933
-
1955
1933
-
1964
1954
-
1964
1964
-
1965
1964
-
1965
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: cieszyn cieszyn wolin wolin pałac kultury nauki dwór romerów dwór romerów Kawaleria5 Groß Dammer Kawaleria ul. Gwarna 19 Wrocław ul. Gwarna 17 Wrocław ul. Gwarna 15 Wrocław kowary kowary Wilczy Szaniec Galeria krakowska spokojna Elbląg, sadowa Elbląg, dąbrowskiego Elbląg, 1 maja Elbląg, kosynierów gdyńskich Elbląg, Słoneczna wiarus elbląg zielona elbląg brzeska Bełżyce elbląg trybunalska Bełżyce rynek nidzica nidzica nidzica dobczyce dobczyce pinczów