| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Pokaż komentarze:
 
 
 
Wyświetlanie komentarzy:
Ranking zdjęć opublikowanych dzisiaj
Poz.UżytkownikIlość
Tych osób zdjęcia dziś pobrano
Poz.UżytkownikIlość
Ranking głosów oddanych dzisiaj
Poz.UżytkownikIlość
Ranking głosów oddanych w tym miesiącu
Poz.UżytkownikIlość

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Najnowsze komentarze
poprzednia12...4344454647484950515253...3182831829następna
1939 - Oblężenie Warszawy
Warszawa
McAron
Woj11
+2 głosów:2
Nie "Karasie", ale kadłuby PZL-11
2026-06-13 21:08:10 (8 dni temu)
Poprawione, ale w opisie aukcji stało PZL-23 Karaś.
2026-06-13 21:58:48 (8 dni temu)
Poczta
Gorzów Wielkopolski
BiteMe
1951+ (motoryzacja).
2026-06-13 21:58:29 (8 dni temu)
Ząbkowska 6
Warszawa
da signa
verbensis
+3 głosów:3
2026-06-13 21:57:18 (8 dni temu)
Wnętrza katedry
Elbląg
da signa
Postać z prawej to Maria Magdalena? Strój mógłby też wskazywać na Ewę ale bez aureoli. A kogo mamy z lewej?
2026-06-13 19:28:14 (8 dni temu)
vetinari
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Ewa chyba nie, ma pępek..i Ewa powstala z źebra Adama ☺☺☺
2026-06-13 20:05:00 (8 dni temu)
do ZPKSoft: Nad głowami wisi jabłko.
2026-06-13 20:19:08 (8 dni temu)
beznik
+1 głosów:1
Wg mnie to Marianna Schreiber ( po prawej)
2026-06-13 20:44:28 (8 dni temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do polskup: Sugerujesz, że gość z lewej to Adam ;-)
2026-06-13 20:50:28 (8 dni temu)
do ZPKSoft: No nie :) Ale jabłko jest.
2026-06-13 20:59:53 (8 dni temu)
do polskup: Owoc owszem ale czy na pewno jabłko? Ważnym owocem w biblii jest granat.
2026-06-13 21:12:23 (8 dni temu)
do polskup: No...ja tam widze teź troche grochu jeścze w luskach ☺☺☺
2026-06-13 21:13:24 (8 dni temu)
polskup
+2 głosów:2
do vetinari: Zrobiło się militarnie: łuski, granat...
2026-06-13 21:25:07 (8 dni temu)
do polskup: ☺☺☺
2026-06-13 21:36:04 (8 dni temu)
ul. Chodorowskiego Tadeusza
Zwierzyniec
Sebek Harkot
vetinari
+3 głosów:3
Poobcinalem zbędne, niebieskie tlo ☺
2026-06-08 22:04:44 (13 dni temu)
do vetinari: Raczej 1960 to górną granica wykonania zdjęcia
2026-06-08 22:11:43 (13 dni temu)
Sebek Harkot
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki takie kopie otrzymałem
2026-06-08 22:54:48 (13 dni temu)
do Woj11: Tak jak widzicie 1960-1980 nie inaczej w takim zakresie.
2026-06-08 22:58:54 (13 dni temu)
Woj11
+4 głosów:4
do Sebek Harkot: Sebastianie. Dla mnie fryzury, moda to zdecydowanie lata 50-te. Dlatego jeszcze raz powtórzę, moim zdaniem zdjęcie zrobiono do 1960 roku
2026-06-09 06:59:52 (13 dni temu)
fantom
+2 głosów:2
do Sebek Harkot: No właśnie widzimy że nie ma takiej możliwości żeby to były lata 70-te.
A i 60-te są mało prawdopodobne.
2026-06-09 07:27:06 (13 dni temu)
do Sebek Harkot: Rozumiem, wychodzi na to, źe nadal nie masz źadnego programu do obróbky zdjięć....☺☺☺
2026-06-09 08:45:13 (13 dni temu)
Woj11
+1 głosów:1
do fantom: Zgadza się. Nawet bardziej przełom lat 40 i 50 - tych
2026-06-09 11:32:16 (12 dni temu)
do Woj11: Po skorygowaniu informacji i przemyśleniu tematu podaję dokładną datę fotki rok 1957. Tylko muszę jeszcze poszukać w źródłach datę i informację na temat tragicznego pożaru omawianego obiektu.
2026-06-10 22:12:09 (11 dni temu)
do Sebek Harkot: To brzmi dużo lepiej.
2026-06-10 22:28:11 (11 dni temu)
fantom
+3 głosów:3
do Sebek Harkot: To nie jest uzasadniony powód usunięcia zdjęcia, ani nie jest to nieprzyjemna atmosfera. Ot normalna dyskusja jakich tu tysiące, mająca na celu przybliżenie dokładniejszej daty wykonania fotki.
2026-06-11 09:47:04 (11 dni temu)
vetinari
+2 głosów:2
do Sebek Harkot: Witaj Sebastianie, tak jak napisal kolega fantom, powód usuniecia jest raczej niepotrzebny, ja glosuje za pozostawieniem. Rozumiem źe moźe dla Ciebie są początky trudne. Wierz mi źe Ci pomagamy jak najwięcej. I duskusie pod twojim zdjięciem nam pomagają z ustaleniem daty. Bo wlaśnie o tym jest fotopolska, w szukaniu sciegulów, jak najwięcej precizne datowanie. Mamy tu wiele pasionatów co nawed wełók śmietników, koszu na śmieci, wózków dla dzieci są w stanie ustalić dtowanie na +- 5 lat. Twoje zdjięcie jest cenne, bo pokazuje czegoś, czego juź nie ma. I wlaśnie o tym jest fotopolska, ocalicz od zapomnienia... Jak jeście znajdzieś informacjie na temat tego poźaru, to zdjięcie się stanie cennym dokumentem, bardzo cennym.....
2026-06-11 10:43:41 (11 dni temu)
do vetinari: Witam! Po raz kolejny wracam do tematu zdjęcia przypisanego przeze mnie do ulicy Kuncewicza, po sięgnięciu do literatury i ciekawej dokumentacji dokumentacji, doszedłem do wniosków iż był to budynek tatak jak już wcześniej pisałem drewniany osiemnastorodzinny który znajdował się w sąsiedztwieul. Kolejowej 8. Otóż faktem jest iż fotografia pochodzićmoże naprawdapodobniej z roku 1957.Co ciekawe w tymże właśnie roku dosło w tym budynku do tragicznego pożaru. Przyczyną było zaprószenie ognia przez kobiety, które przed świętami Bożego Narodzenia wypiekały ciasta. Kobiety straciły życie, były to: NataliaNiemcewicz i Władysława Budzyńska. Pogorzelców ulokowano w świetlicy tartaku i pomieszczeniach socjalnych, pozostałych zabrała rodzina. Barak należał do administracji tartaku.
2026-06-13 12:06:59 (8 dni temu)
do Sebek Harkot: Wracając ponownie do tematu drewnianego baraku ze zdjęcia, chciałem przekazać wszystkim zainteresowanym tematem iż wszystkich ciekawych informacji na temat jego dziejów i tragicznego pożaru zasięgnąłem z bardzo ciekawego opracowania książkowego pod tytułem ,,Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Zwierzyniec w 100-leciu 1906-2006" autorstwa P. Jana Kotwisa wydana przez Urząd Miasta w Zwierzyńcu w roku 2006. To znakomita pozycjao dziejach straży pożarnych do której często sięgam i pomaga mi w redagowaniu ciekawych opisów.
2026-06-13 17:13:27 (8 dni temu)
do Sebek Harkot: Aha, mamy to więc rozumieć tak, źe dom się znajdowal przy ulicy Kolejowej?
2026-06-13 17:49:06 (8 dni temu)
do vetinari: Absolutnie Nie!! W tamtym czasie barak był przypisany do obecnej ulicy Tadeusza Chodorowskiego która wtedy nosiła nazwę Józefowskiej. Niestety nie jestem w stanie podać numeru budynku ponieważ danych takich nie posiadam. Ulica Tadeusza Kuncewicza jest ulicą nową, została wytyczona przed kilkunastu laty. Powstaje przy niej całkiem nowa zabudowa jednorodzinna. W trakcie prac budowlanych przy wytyczaniu ulicy i budowie domów natrafiono w kilku miejscach na ceglane fundamenty spalonego baraku. Pozwoliło to dać wyobrażenie o jego rozmiarach i lokalizacji. Na jednej z budów nowych domów odkryto piwnicę po spalonym budynku, aby ją zasypać poszło kilka wywrotek gruzu. To, że podałem sąsiedztwo baraku obok budynku Kolejowa 8 ma na celu ułatwienie lokalizacji nieistniejącego baraku względem istniejącego obiektu położonego przy ulicy Kolejowej który jest opisany na stronie fotopolska. Przyjmujemy po odkrytych śladach jakie znaleziono w trakcie prac budowlanych, że drewniany barak jeśli by istniał do dnia dzisiejszego znajdowałby się przy ulicy Tadeusza Kuncewicza. Mam nadzieję, że wystarczająco dobrze wszystko naświetliłem i wyjaśniłem. w razie czego proszę pytać
2026-06-13 20:45:46 (8 dni temu)
do Sebek Harkot: Ok.........☺
2026-06-13 21:12:27 (8 dni temu)
Przejazd kolejowy
Hrubieszów
Paulus
polskup
+1 głosów:1
Pozwoliłem sobie trochę posprzątać. W przypadku powyższego zdjęcia nie ma sensu przypisywać go do ulicy skoro jest przypisane do adresu. Nie ma sensu przypisywać luzem do linii kolejowej, skoro jest przypisane do przejazdu.
Poza tym zacząłem uzupełniać obiekty linii.
2026-06-13 09:09:31 (9 dni temu)
vetinari
+2 głosów:2
do polskup: No...w podobnych ujięciach mamy jakoś ustalone i przypisanie do samej ulicy. Jednacze jest widoczny spory odcinek ☺☺☺
2026-06-13 09:15:45 (9 dni temu)
do vetinari: Czyli odpisać od budynku? Za dużo tu atrakcji w jednym kadrze. :)
2026-06-13 09:20:44 (9 dni temu)
vetinari
+1 głosów:1
do polskup: Przypisanie do budynku pozostawić ☺☺☺ Wiem źe ścieźka przypisań będzie troche dluźsza, ale...ludzie i tak dziśaj czytają tylko nagłówky ☺☺☺
2026-06-13 09:30:33 (9 dni temu)
polskup
+3 głosów:3
do vetinari: Czyli wrócić z ulicą - bo jest jej sporo. Oki, chyba pojąłem.
Natomiast przy okazji tego obiektu pojawił się nowy dla mnie problem, z którym dotąd na FP się nie zderzyłem, a kręciłem gdzieś wokół – problem "nieużywanego torowiska". Już nie chcę nawet wchodzić w warstwę techniczną - torowisko to wcale nie jest tor ani szyna. Torowisko to jest to, co znajduje się pod torem i podkładami. Problemem jest dla mnie, czym w praktyce fotopolskiej jest różnica pomiędzy "nieużywanym torowiskiem", a linią kolejową ze statusem "istniejąca częściowo", a więc nieużywana z powodu częściowego braku czegoś. Nie chcę też zaczynać tematu, jak często musi coś jeździć i co (czy np. wystarczy amatorska mikolska drezyna), żeby można było uznać je za używane.
Do tego właśnie zauważyłem, że aby coś wpadło automatycznie do zbioru "nieuzywane_torowisko_kolejowe", nie musi zawierać obiektu typu "nieużywane torowisko".
A skoro tak jest, to po co nam taki typ obiektu? Nie mamy wszak "pustostanu".
2026-06-13 10:15:16 (9 dni temu)
vetinari
+3 głosów:3
do polskup: No, terminus technicus....torowisko jest powszechnie odbierane jako coś co jest związane z linią kolejową. Czasami poprostu nieroruźniamy tory i torowisko. Nawed i ja przyjolem to określenie jako fachowe określenie. Ale fotopolska matą tą zalete, źe kaźdy coś wiemy, więc razem więmy wszystko ☺. Tz. źe jeźeli niema na linii kolejowej torów, jest to linia istniejąca cięścowo, bo pozostaly torowiska ?Twoje uwagy są więc dla mnie przydatne na przyśloścz.
2026-06-13 10:45:47 (9 dni temu)
polskup
+2 głosów:2
do vetinari: Nawet chciałem kiedyś napisać artykuł na temat mylącego stosowania rzeczowników z sufiksem -isko, ale uznałem, że FotoPolska to nie miejsce dla purystów językowych i odpuściłem. Poza tym, gdzie taki artykuł przypisać? :) A chodzi o to, że w polskim -isko to zarówno coś pociesznie dużego (pies - psisko, chłop - chłopisko), jak też miejsce, gdzie coś było lub ma być, a nie ma: gród - grodzisko, cerkiew - cerkwisko, dwór - dworzysko, tor - torowisko i, uwaga, zamek - zamczysko. Zamczysko jest od dawna używane jako synonim dużego, ponurego zamku. Ale to też (a może pierwotnie i głównie) miejsce po zamku, o czym mało kto wie.
A co do Twojego pytania w przedostatnim zdaniu, odpowiedź jest dość nieoczekiwana: torowisko jest, czy są tory, czy ich nie ma :)
W przypadku czynnej linii kolejowej na torowisku leży podsypka (czyli kamienie), a na niej tzw. rama toru, czyli szyny z podkładami.
Problem dotyczy głównie sytuacji dziennikarskich, w których słyszymy o tym, że ktoś "upadł na torowisko", albo "po torowisku nie jeżdżą pociągi" - takie zdania są z technicznego punktu widzenia śmieszne, bo po torowisku nie da się jechać pojazdem szynowym. Torowisko to matematyczna powierzchnia, na której kładzie się szyny z podkładami i podsypką. Matematyczna, bo nie mająca grubości. Kto i kiedy wymyślił, żeby używać tego słowa jako uniwersalnego na wszystko, co związane z torami - nie wiem. Może brzmi poważnie. Tak poważnie, że nawet w Słowniku Jezyka Polskiego dali się wpuścić w ten kanał - definicja jest akceptowalna, natomiast przykłady już nie.
Oj, się rozpisałem.
2026-06-13 11:43:47 (8 dni temu)
vetinari
+2 głosów:2
do polskup: Mi chodzilo o to, źe jeźeli juź nie ma torów, czyly szyn z podkladami, to moźna uznacz linie kolejową za istniejącą cieśczowo. Rozumiem źe źe torowisko jest potoczna nazwa. Ale do tej pory uźywana w określeniu, tak jak pisześ, powszechnie. Zreśtą, do tej pory jest odbierany dworzec kolejowy i stacjia kolejowa jednakowo, jako jeden obiekt. Dzięky za komentarze i diskusie. Zawsze się czlowiek czemuś przyuczy ☺☺☺
2026-06-13 17:55:16 (8 dni temu)
polskup
+1 głosów:1
do vetinari: Ale jak są szyny, pomiędzy którymi rosną 20-letnie sosny, a podkłady spróchniałe, to też jest istniejąca częściowo. I ja dziękuję:)
2026-06-13 18:20:27 (8 dni temu)
blaggio.
+2 głosów:2
do polskup: Torowisko, to jest wszystko. I tor, czyli szyny na podkładach lub innych elementach stabilizujących je, i podtorze, czyli podsypka i inne warstwy podbudowy. W potocznym użyciu rzeczywiście określenie "torowisko" jest nadużywane. Termin z zakresu nomenklatury technicznej, który powinien być używany zgodnie z właściwym swoim znaczeniem, a nie zastępować określenia "tor" w każdym przypadku. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim torowisko ma wystąpić np. "W tamtym miesiącu zlikwidowano nieużywane już torowisko tramwajowe na ul. Czerwonej." - to nawiązanie do technicznej strony przedsięwzięcia. Ale "Z daleka zauważyłem człowieka siedzącego na torze (kolejowym)" - tu określenie "na torowisku" byłoby bardzo nieprecyzyjne i wręcz nieuzasadnione w stosunku do znaczenia tego słowa.

Na FP funkcjonuje "nieużywane torowisko" i niech tak zostanie, cokolwiek by to znaczyło w intencji pomysłodawcy. Ja intuicyjnie przyjąłem, że dotyczy to przypadków, gdzie mamy do czynienia z jakimś fragmentem nieużywanego toru/ów, który potrzebujemy jakoś zlokalizować w terenie, a nie całą linią kolejową czy bocznicą. W przypadku torów tramwajowych może to być rozszerzone na dłuższy odcinek. A w powyższym przypadku jeśli obiektem jest przejazd przypisany do konkretnej linii kolejowej, choćby to był tylko kawałek toru pozostały w jezdni, to należy mu się rodzaj "infrastruktura" jak każdemu innemu przejazdowi. Nie musimy posiłkować się "nieużywanym torowiskiem", bo przejazd ma konkretną lokalizację.
2026-06-13 18:26:46 (8 dni temu)
polskup
+3 głosów:3
do blaggio.: W języku potocznym to jest wszystko, jak tu już kilka linijek temu Veti napisał. Ale jest to nieprecyzyjne i powinno być piętnowane, a nie popierane.
Natomiast każde "torowisko" (niech będzie, nie będę się upierał:), używane czy nie, istniejące, czy nie, jest częścią jakiejś linii kolejowej lub punktu eksploatacyjnego. A uwiesiłem się tego tematu dlatego, że spostrzegłem obiekty, będące przejazdami drogowymi na linii kolejowej, które przez autora powyższego zdjęcia zostały zaklasyfikowane właśnie jako "nieużywane torowisko". Takim był choćby obiekt, pod którym piszemy. I mam przekonanie, że Autor wykonał to w dobrej wierze. Po prostu miał do wyboru dwa pasujące typy obiektu.
2026-06-13 19:10:08 (8 dni temu)
blaggio.
+1 głosów:1
do polskup: Zdaję sobie z tego sprawę i podsumowując tę dyskusję chyba obaj dochodzimy do tego samego wniosku, że o ile "nieużywane torowisko tramwajowe" ma jeszcze jakiś sens, gdyż odnosi się do fragmentu sieci tramwajowej, której nie definiujemy jako odrębnego obiektu, to w przypadku kolejowego mamy do dyspozycji całe linie, czy bocznice itp., które tworzymy niezależnie od tego, czy istnieją, istnieją częściowo, czy nie, i czy są używane czy nie. Tam jeszcze taki obiekt ma tylko sens może w przypadku jakichś pozostałości torów kolejowych gdzieś na terenie fabryk, kopalń, składów wojskowych, czy śladów po kolejkach folwarcznych, których nie jesteśmy w stanie przypisać do większych obiektów infrastruktury. A w ogóle w sensie materialnym jakie to ma znaczenie, czy tor jest używany, czy nie? Niestety z konieczności z tytułu nieodwracalności skutków opracowanego spontanicznie "na kolanie" w czasach raczkowania Fotopolski nazewnictwa typów obiektów musimy z tym żyć i tylko doraźnie prostować to.
2026-06-13 20:37:31 (8 dni temu)
polskup
+3 głosów:3
do blaggio.: Czyli wszelkie napotkane przypadki będę korygował. Sorry, że ja się tak dopytuję, drążę i cuduję, czasem nieprecyzyjnie klecąc zdania, ale zwyczajnie chcę się skonsultować i dowiedzieć, jakie działania są akceptowalne. Wciąż odkrywam nowe zakamarki Fotopolski. I nie jest to z mojej strony krytyka niczego ani nikogo, tylko zawiłe poruszenie tematu. Dzięki!
2026-06-13 21:07:19 (8 dni temu)
Dworzec Nadwiślański (Kowelski)
Warszawa
Dana
U mnie zdjęcie pokazuje się zupełnie nieostre, a nie przypominam sobie abym takie dodawała. Otrzymało chyba dobre oceny. Jeśli u innych jest też nieostre, to skieruję do kosza albo podmienię.
2026-06-13 19:41:51 (8 dni temu)
do Dana :
Coś się tu zadziało, zdjęcie do wymiany. O ile oczywiście masz.
2026-06-13 19:45:18 (8 dni temu)
do yani: Niestety, tego skanu już nie odnalazłam - daję, to co mam.
2026-06-13 19:53:32 (8 dni temu)
Wnętrza
Dankowice
ZPKSoft
Wacław Grabkowski
+1 głosów:1
Coś pięknego 😀
Zosiu, literówka pod zdjęciem.
Święty Antoni Padewski, który pomaga nawet tym, którzy zagubili w sobie tolerancję.
Tylko trzeba umieć się do Niego modlić.
2026-06-13 19:39:25 (8 dni temu)
do Wacław Grabkowski: Dzięki, już poprawiam.
2026-06-13 19:43:54 (8 dni temu)
Wacław Grabkowski
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dziękuję.
2026-06-13 19:49:48 (8 dni temu)
Zdjęcia niezidentyfikowane
Zwierzyniec
esski
Woj11
+1 głosów:1
Zdjęcie z lat 1943-44. Ten rodzaj rejestracji obowiązywał od początku 1943 roku
2026-06-13 18:48:34 (8 dni temu)
ul. Krakowskie Przedmieście
Warszawa
marekantoniusz
yani
+6 głosów:6
Sekta Natanka... Dlaczego oni wszyscy mają takie gęby pełne nienawiści?
2026-06-12 18:49:02 (9 dni temu)
fantom
+3 głosów:3
2026-06-12 20:01:45 (9 dni temu)
marekantoniusz
+2 głosów:2
do yani: pocieszające jest to, że ludzie patrzyli na nich jak na małpy w ZOO i robili fotki w charakterze panopticum :)
2026-06-13 09:42:46 (9 dni temu)
vetinari
+3 głosów:3
do yani: Niewiem tak dokladnie o co tu chodzi, ale miny tych ludzi mnie naprawde przeraźają. Oni wierzą w swoje poslanie....Ale najwiękśy paradoks jest ta pani z tym wózkem na zakupy. Ciągnie swoją wiare..z dumą i zapaleniem, I ksiądz na wózku golfowym z daszkiem sobie du..pe woźi..... Kruciata dziecięca XXI wieku....
2026-06-13 09:51:27 (9 dni temu)
marekantoniusz
+1 głosów:1
2026-06-13 12:18:17 (8 dni temu)
do marekantoniusz: Dziękuję za info....☺
2026-06-13 17:49:50 (8 dni temu)
Najnowsze komentarze
poprzednia12...4344454647484950515253...3182831829następna
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: rymanów-zdrój SUPRAŚL chemia pawiilon Zmigrod Zmigrod Legnicka 24 Hel poręby kupieńskie Hel GRAJCAREK GRAJCAREK Borowskiego 21, Gorzów Strumykowy zakątek Nalewki dalmierz handel uliczny wigierski park wasilczyki Strumykowa 28 tartak płociczno wigry pszczyna pszczyna czarna sędziszowska długi targ tramwaje tramwaje bratkowice bratkowice pawilon Pajdaka Szkoła podstawowa 366 Szkoła podstawowa 366 pabianice pabianice