24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Aleja Muzyków
1

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Aleja Muzyków

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...5758następna
4elza
 
Tu są obie rzeźby: po lewej "Trojak", po prawej "Tańczące". Sugerowałabym odpisać od "Dużego kręgu...".
2026-01-24 07:00:10 (5 miesięcy temu)
4elza
 
+2 głosów:2
Mamy obiekt b915.
2026-01-23 06:52:51 (5 miesięcy temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
Kiedyś była tam przystań stateczku i wypożyczalnia sprzętu pływającego. W bardzo dawnych czasach cumowały tam nawet małe żagłówki.
2026-01-23 11:14:51 (5 miesięcy temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Nazwa obiektu: "Kozły,Osły ", a może kozy?...
2026-01-23 07:26:31 (5 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
do 4elza: Po pierwsze słowo osły powinno być z małej litery ale najważniejsze to to, że nazwa obiektu powinna nawiązywać nie tyle do zwierząt co do miejsca gdzie one się znajdują czyli wybiegu, pomieszczeń itp.
2026-01-23 09:55:49 (5 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Zoo ten fragment terenu nazywa "Wybiegiem zwierząt udomowionych"
2026-01-23 10:10:39 (5 miesięcy temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dokładnie. Skorygowałam już wcześniej kilka nazw tego typu, np flamingi, lemury, pingwiny, więcej nie pamiętam. Tyle, że użytkownicy zakładający takie obiekty mogli zasugerować się opisami na mapie. Zwróć proszę uwagę, że tam jest napisane właśnie w ten sposób.
2026-01-24 06:41:40 (5 miesięcy temu)
ulec
 
do Woj11: ZTCP to mówiło się na to Lamy.
2026-01-23 10:14:49 (5 miesięcy temu)
4elza
 
+2 głosów:2
do Woj11: Zmieniłam, dzięki.
2026-01-24 06:41:56 (5 miesięcy temu)
EasyTiger
 
+2 głosów:2
Poniżej artykuł Piotra Hnatyszyna z Gazety Wyborczej, który chyba wyjaśni co nieco.

"Cała prawda o Szczurołapie

Wybudowana w połowie 1928 r. na obecnym pl. Warszawskim fontanna zwieńczona była wieloboczną latarnią.
Pod koniec 1929 r. poinformowano, że profesor Richard Adolf Zutt przygotowuje rzeźbę muzykanta, która zastąpi latarnię. Prof. Zutt był rzeźbiarzem, malarzem i złotnikiem, urodzonym 25 stycznia 1887 r. w Bazylei w Szwajcarii. Kształcił się m.in. w Monachium i Florencji. W latach 1912-24 był nauczycielem obróbki metali szlachetnych w Królewskiej Krajowej Szkole Rzemiosła Artystycznego w Budapeszcie. W 1924 r. przeprowadził się do Nysy, gdzie do 1929 r. stał na czele Ostdeutsche Werkstätten für Christliche Kunst (Wschodnioniemieckie Warsztaty dla Sztuki Chrześcijańskiej). W 1929 r. opuścił Śląsk i wyjechał do Zurichu.

Kiedy w końcu rzeźba została odlana w Hucie Gliwickiej i postawiona na fontannie, okazało się, że tym muzykantem jest szczurołap z Hameln. W 1938 r. fontanna została rozebrana, a Szczurołapa przeniesiono na skwer na południowo-wschodniej pierzei placu, gdzie przetrwał szczęśliwie wojnę i pierwsze lata powojenne. Około 1953 r. wywieziono go do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie i ustawiono przy schodach prowadzących nad staw. Przez następnych 40 lat rdzewiał tam, zniknęła część fletu, zginęły również dwa szczury. Zanim więc w 1995 r. Szczurołap powrócił do Zabrza, poddany został renowacji w tej samej hucie, w której został odlany. Przy okazji wykonano dwie jego kopie. Jedną z nich ustawiono w chorzowskim ogrodzie zoologicznym, druga zdobić ma Zabrze. Oryginał przechowywany jest w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Ot i cała prawda, w której brak miejsca tak dla Emanuela Fremieta, jak i dla Petera Lippa. Ten pierwszy żył dużo wcześniej, niż ta historia się wydarzyła. Z kolei ten drugi ma w swoim dorobku podobiznę szczurołapa, ale jedynie na jednej z plakiet produkowanych masowo w okresie międzywojennym w Hucie Gliwickiej."

Cały tekst:
2015-03-30 18:16:01 (11 lat temu)
4elza
 
+2 głosów:2
2026-01-23 07:47:57 (5 miesięcy temu)
yani
 
do 4elza:
To lepsze i nieobcięte.
2026-01-23 12:45:21 (5 miesięcy temu)
do yani: A mnie zaciekawiło co innego. Zdjęcie wstawione 29 stycznia 2023. Komentarz Easy Tiger do zdjęcia - 30.03.2015. Komentarz oddany 8 lat przed dodaniem zdjęcia :)
2026-01-23 12:52:50 (5 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Desperado:
Przeniosłem komentarz, nie zdążyłem poinformować.
2026-01-23 12:53:30 (5 miesięcy temu)
do yani: No i zagadka wyjaśniona. A już podejrzewałem o to światy równoległe :)
2026-01-23 12:54:17 (5 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Desperado:
:))
2026-01-23 12:58:13 (5 miesięcy temu)
4elza
 
Skorygowałam przypisanie.
2026-01-24 06:54:25 (5 miesięcy temu)
4elza
 
To jest "Rzeźba Trojak", skorygowałam przypisanie.
2026-01-24 06:53:20 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Tu takźe, dopisalem do rzeźby...
2025-10-22 17:35:55 (8 miesięcy temu)
4elza
 
+1 głosów:1
2026-01-23 06:49:23 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do 4elza: Są dwie rzeźby, Trojak i Tączące. W Trojaku się znajdują dwie kobiety i męźczyzna, w Taczących tylko trzy kobiety.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2026-01-23 09:18:04 (5 miesięcy temu)
4elza
 
do vetinari: Faktycznie, na to nie zwróciłam uwagi, są bardzo podobne.
To teraz trzeba uporządkować te obiekty, bo kilka zdjęć jest niewłaściwie przypisanych np:
2026-01-24 06:45:17 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Dopisalem do rzeźby...☺
2025-10-22 17:35:18 (8 miesięcy temu)
4elza
 
do vetinari: Warto dopisać do obu, albo chociaż znacznik na tej drugiej ;-)
2026-01-24 07:02:16 (5 miesięcy temu)
2026-01-23 07:12:39 (5 miesięcy temu)
4elza
 
do Bogdan JS: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-01-23 07:15:24 (5 miesięcy temu)
ulec
 
+1 głosów:1
do Bogdan JS: To jest stary wybieg dla nosorożców, który był przy starym pawilonie. Ten stary pawilon nosorożce dzieliły z żyrafami i stał on w miejscu Amazonii w Śl. Zoo. To zdjęcie: pokazuje już nowy wybieg, reszta zdjęć z tego obiektu pokazuje stary wybieg.
2026-01-23 10:30:45 (5 miesięcy temu)
4elza
 
do ulec: Ok, dzięki.
2026-01-24 06:35:25 (5 miesięcy temu)
Dopisalem do doliny...
2026-01-23 10:04:57 (5 miesięcy temu)
4elza
 
do vetinari: Słusznie, dzięki.
2026-01-24 06:36:10 (5 miesięcy temu)
575 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Aleja Muzyków - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: KOSTRZYM MOLKTPLATZ KOSTRZYM MOLKEPLATZ wrocław wrocław mural Branitz dziwnó lutynia lutynia przejazd 11 strzałowa toruń strzałowa służewska 3 most wygoda gądó gądó pasaż wiecha zurawica toruń koszary toruń podgórska toruń podgórska toruń kujawska toruń łódzka gassy Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio ciche zbiczno tarnów, jasna rogów dworzec tarnów tarnów