| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Ulica Chorzowska

Dawniej: Kattowitzerstrasse, Dzierżyńskiego
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...567891011...1617następna
Hutę "Baildon" zbudowano na terenie dzielnicy Dąb. Dopiero w roku 1956 wybudowano w Załężu budynki dla trzech wydziałów przeniesionych ze starych hal produkcyjnych.
2020-11-15 19:29:27 (5 lat temu)
Piotr1941
 
+1 głosów:1
Nazwa "niebieskie bloki" dotyczy tylko owych 6 niebieskich bloków. Mieszkałem kiedyś na Koszutce ale nigdy nie słyszałem o "czarnych blokach". Pewnie dlatego, że wtedy wszystkie bloki były jeszcze jasne.
2020-12-09 21:48:33 (5 lat temu)
Ta nowsza część Osiedla Koszutka zwana jest \"niebieskie bloki\" w odróżnieniu od starszej części zwanej \"czarnymi blokami\".
2010-12-03 00:31:52 (15 lat temu)
Krzyś_
 
Co może być za tym murem? Areszt, jednostka wojskowa, szpital?
2019-12-08 14:51:40 (6 lat temu)
ritterswalder
 
+2 głosów:2
Najwyższy czas rozpoznać. Skrzyżowanie Chorzowskiej i Brackiej w Katowicach, w tle przepompownia wodociągów k. cmentarza niedawno rozebrana. Kamienica na pierwszym planie zburzona chyba w latach 80/90 (jeszcze na długo przed budową DTŚ). Za przepompownią widać kawałek domu Chorzowska 186.
2019-12-08 16:43:00 (6 lat temu)
fantom
 
do Krzyś_: Trasa Gagarina w 61:
"Obwożono go w odkrytym samochodzie w asyście Gierka i wicepremiera Piotra Jaroszewicza.
Podczas pobytu na Śląsku Gagarin spotkał się m. in. z załogą zabrzańskiej kopalni 'Pstrowski'. Od górników dostał lampę górniczą i rzeźbę z węgla. Był również w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, najpewniej pod pomnikiem Kopernika. Gagrin miał także odwiedzić m.in. huty 'Baildon', 'Zgoda' i 'Pokój'. Przejechał przez Rudę Śląską, Bytom i Zabrze".
2019-12-08 15:15:36 (6 lat temu)
Krzyś_
 
do ritterswalder: Super! Po prawej chyba było przed wojną boisko.
2019-12-08 17:06:31 (6 lat temu)
do ritterswalder: Przypisane
2019-12-08 18:04:57 (6 lat temu)
do Krzyś_: Które się zapadło i obecnie jest tam piękne jezioro w Wesołym Miasteczku.
2019-12-08 17:15:58 (6 lat temu)
do ritterswalder: Boisko KS "Dąb" mieściło się przy samym skrzyżowaniu ulic Chorzowskiej i Złotej. Tak pokazuje mapa z 1939 roku. Jezioro jest delikatnie na północ. Wejście do Wesołego Miasteczka to teren dawnego osiedla Bederowiec. Część zabudowań stała na "terenie" jeziora. Na innej mapie z 1939 roku (ewidentnie przedruk starej mapy niemieckiej) ten teren jest oznaczony jako dolina rzeki. To, że po wojnie stworzono tam jezioro to efekt naturalnego ukształtowania terenu. Skąd informacja o zapadnięciu się boiska KS "Dąb"?
2020-11-29 22:58:01 (5 lat temu)
do Grzegorz Małyszczuk: Z relacji starszych ludzi. Ciekawiło mnie dlaczego taki obiekt (to był właściwie stadion na 10 czy 15 tys. ludzi) zniknął i usłyszałem, że się zapadł z powodu szkód górniczych. Nie byli pewni czy w czasie wojny czy już po wojnie (raczej to drugie).
2020-11-30 07:58:58 (5 lat temu)
do ritterswalder: GKS "Dąb" Katowice działał do 1968 roku.
2020-11-30 08:37:25 (5 lat temu)
Zabytkowy znak drogowy. Ostatni raz tory kolejowe używane były jakieś 15 lat przed zrobieniem zdjęcia.
2020-12-12 10:59:01 (5 lat temu)
Wg gazety "Polska Zachodnia" Dom Strzelecki był przy ul. Chorzowskiej 18. Ówczesny numer 18 to dawne zabudowania huty Marta w rejonie obecnego biurowca NKCB (Chorzowska 6).
2020-12-09 08:13:01 (5 lat temu)
Na mapie z 1958 roku, na której znajdują się zabudowania po hucie Marty, znalazłem dom, który pasowałby do tego ze zdjęcia. Znajdował się mniej więcej tam gdzie obecna aleja gwiazd siatkówki. Dwa domy złączone ścianą, za którymi jest ogrodzenie a za ogrodzeniem inny większy obiekt oraz drzewo po lewej.
2020-12-09 18:03:30 (5 lat temu)
Dodam jeszcze, że w książce adresowej Katowic z 1935 roku znalazłem Związek Strzelecki, który mieścił się przy ul. Zamkowej 20 - a to też jest teren Huty Marty.
2020-12-09 18:26:58 (5 lat temu)
Krzyś_
 
Miałem nadzieję, że to pasuje (z uwagi na komin), ale nie jestem przekonany:

Choć według lotniczego byłoby OK:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzup.
2020-12-09 22:26:23 (5 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Wymiana na skan lepszej jakości.
Uroczystości związane z poświęceniem i otwarciem obiektu.
2020-12-10 08:07:04 (5 lat temu)
Krzyś_
 
Umieściłem na zdjęciu lotniczym znacznik - do weryfikacji.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2020-12-10 11:08:03 (5 lat temu)
do Krzyś_: O tym budynku myślałem jako o tym, który jest po prawej od interesującego nas obiektu. Kształt okien byłby OK. Ale tab budynek wygląda na dość długi i nie widzę tam miejsca na ten nasz.
2020-12-09 23:06:37 (5 lat temu)
Krzyś_
 
do Grzegorz Małyszczuk: Szkoda, że to zdjęcie nie jest wyraźniejsze:


Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2020-12-09 23:28:21 (5 lat temu)
do Krzyś_: Świetne zdjęcie, nie znałem go. Myślę jednak, że gdzieś tam p prawej jest nasz budynek. :-)
2020-12-09 23:57:37 (5 lat temu)
Krzyś_
 
Jak na sąsiednim zdjęciu.
2019-08-27 18:31:22 (6 lat temu)
Ewqa100
 
Koszutka, bloki w kwadracie ulic Sokolskiej, Grażyńskiego i Czerwińskiego; w głębi widać gmach przy placu Grunwadzkim 8-10
2019-10-26 03:15:54 (6 lat temu)
Gunar
 
Zdjęcie zrobione od strony obecnej Al. Korfantego. Mniej więcej z tej wysokości
2020-02-28 22:33:04 (6 lat temu)
Owe budowane 6 bloków to " 6 niebieskich bloków". Widok od strony ul. Chorzowskiej, wówczas Dzierżyńskiego.
2020-12-09 20:18:18 (5 lat temu)
do Gunar: Raczej od strony Chorzowskiej.
2020-02-28 23:10:52 (6 lat temu)
Kopalnia "Eminencja". Obecnie na tym terenie centrum handlowe "Silesia City Center"
2020-02-09 18:21:48 (6 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Wymiana na skan lepszej jakości, uzupełnienie autora, korekta opisu, inne źródło.
2020-11-27 11:47:21 (5 lat temu)
To była stalownia. Prawie nówka, chociaż nie używana od początku XXI wieku.
2020-12-12 11:05:16 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
To kopalnia Eminencja w Dębie (Katowicach).
2020-11-09 08:47:16 (5 lat temu)
To chyba te same zdjęcie tylko wyprostowane
2020-11-09 09:08:54 (5 lat temu)
4elza
 
do Eugeniusz S.: Mam usunąć?
2020-11-09 16:39:57 (5 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Ladowarka pneumaticzna. Zapomocą widocznej łyźky nabierala skałe płoną przy po odstrzalu przodku chodnika. Napędzana stłoczonym powietrzem. Ale poczekajmy na Eugeniusza, ten doda napewno fachowy opis ☺☺☺
2020-12-28 09:59:20 (5 lat temu)
Ładowarka zasięrzutna
2020-12-28 12:40:04 (5 lat temu)
do vetinari: A jaki miała silnik?... Elektryczny?
2020-12-28 10:29:12 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Turbina na stłoczone powietrze. Niestety to byl troche problem, bo ladowarka za sobą ciągala węźa z tam "napendem" Więc bylo trzeba ciągle pilnować tego węźa. Węź byl podlączony do widocznego wentila po prawej stronie tej bocznej blachy.
2020-12-28 10:33:33 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: 2 gwiazdowe silniki na sprężone powietrze,średnica doprowadzająca węża 25 mm ciśnienie minimum 5 Bar.
2020-12-28 13:03:48 (5 lat temu)
do vetinari: Dziśaj się juź takych urządzeń nieuźywa. Obecnie jest standartem ladowarka elekriczna Hauser.

2020-12-28 10:40:41 (5 lat temu)
Soravia
 
do ireneusz1966: Przedsiębierna - zasięrzutna.
2020-12-28 14:25:49 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Lepiej bym tego niepowiedzial ☺☺☺
2020-12-28 13:08:57 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Czyli z tyłu jechał zbiornik ze sprężonym powietrzem?
2020-12-28 13:20:22 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie, to jest wózek na zaladowanie. tak jak napisalem, do ladowarky byl połączany wąź o takym przekroju jak pisal Eugeniusz i w nim bylo wprowadzane cisnienie 5 barów do dwch gwiadkowych silników. Jeden sluźyl do pojazdu, dróchy do podnosienia tej łyźky, która nabierając skalą, sie wywracala i wsypywala kamień do widocznego wózka. Wiele urządzeń w kopalniach bylo i jest napędzane stłoczonym powietrzem..
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-12-28 13:27:47 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Rurociąg z powierzchni z kompresorów stacjonarnych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litera
2020-12-28 14:20:30 (5 lat temu)
do vetinari: No tak ale skąd to powietrze szło? Długim wężem - takim nawet kilkuset metrowym (kilkukilometrowym) z samej góry?
2020-12-28 13:29:27 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Rozumiem, wąź mógl mieć na dlógoścz 15-25 m i byl podlączony do rur z ztęźonym powietrzem. Takka rura, przynajmniej u nas ma przekrój 150 mm. Rury są wprowadzane do kaźdego chodnika od centralnej rury o przekroju 1500 mm która jest zamontowana w szybie od samej góry. Na powierzni kaźdej kopalni się znajduje wielka spręźarka. Z powodu wielkych ubytków ztęźonego powietrza przy jego rozprowadzaniu po kopalni (chodzi nawed o dzięsiątky km) są stosowane i spręźarky male, elektriczne w odleglych odcinkach kopalni. Napędzanie stłoczonym powietrzem jest bardzo kośtowne, ale niezastąpione. Kiedyś bylo więcej uźywan z powodu bezpieczeństwa i z powodu wentilacjii. Bo wiem kiedy ztęźone powietrze utracilo swoją moc dodawając energie do urządzenia, odchodzilo z urządzenia mad mniejszym cisnieniem, i tym wzbogacalo okoliczną atmosfere o tlen. Obecnie, kiedy jest wentilacjia kopalni na bardzo wysokym poziomie, juź tego niejest aź tak potrzebne, ale.....kiedy się moźeś oświeźyć chlodnym powietrzem z węźa przy okolicznej temperaturze 40´C i 100% wilgotności...nie ma nic lepszego....opróć dobrze schlodzonego piwa ☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2020-12-28 13:40:45 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Ja się tu męcze z tlumaczeniem i na you tube jest piękne nagranie
2020-12-28 15:08:54 (5 lat temu)
do Neo[EZN]: Tu masz jeście jedno nagranie. Mnie więcej od 4 minuty widać po tym jak wysządą z windy jak wyglodą w podszybiu na piętrze rozprowadzenie rur z szybu. Woda, stęźone powietrze.....do tego woda z pompowni którą się wypompowuje na powierzchnie. Do tego jeścze doliczyć rury z azotem (który sie uźywa do wypychania tlenu z zawalu po wydobitym węglu i tym zapobiega poźaru) i rury z popiólkiem (ktury słuźy do zalewania wydobytych przestrzeni i zalewania tam na zamkniętych chodnikach) Jadąc dzybem na dól albo do góry to marzyś źe by coś niepęklo....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-12-28 15:21:29 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do vetinari: tu mosz po polsku
2020-12-28 15:12:45 (5 lat temu)
do Eugeniusz S.: Piękne, nawed widać tą stalową deske za wózkiem sluźącą do odwaracania i narzucania wózka na tory.
2020-12-28 15:15:37 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
162 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
W Dębie trwało wówczas wyburzanie części dzielnicy, pod budowę Drogowej Trasy Średnicowej. Przy okazji trwał też remont krótkiego odcinka torowiska tramwajow...
ul Chorzowska
1914
-
1937
1914
-
1960
1937
-
1965
1955
-
1965
1961
-
1965
1960
-
1970
1960
-
1970
1965
-
1966
1965
-
1970
1966
-
1970
Ulica Chorzowska na innych zdjęciach
2008
-
2008
2008
-
2008
Ulica Chorzowska - obiekty i wydarzenia
7b 9
212 - 216
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: warszawa aleje jerozolimskie katowice katowice radomyśl nad sanem radomyśl wielki katowice chorzowska chorzów chorzów chorzów chorzów ŁÓDŹ ŁÓDŹ ŁÓDŹ ŁÓDŹ august soller węgrzce Zamosc Zamosc mieszkowice rymanów niedźwiedzia rymanów przemyśl przemyśl Turkusowa koscioł sw mikołaja wrocław Mazwoiecka 11 poligon brus Łódź Łódź komunikacji komunikacji Kochłowice kielce kielce