| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Getto

Zbudowano: 1941-03-31
Zlikwidowano: 1942-08
1 subskrypcja

Getto kieleckie, zwane też przez Niemców „żydowską dzielnicą mieszkalną” utworzone zostało 31 marca 1941 r. na mocy niemieckiego zarządzenia Stadthauptmana Kielc Hansa Dreschela.

Getto rozciągało się na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej i obejmowało ulice: Jasną, Stolarską, Starozagnańską, Przechodnią, Silniczna, Kozią, Orlą, Nowy Świat, Dąbrowską, Szydłowską, Targową, Pocieszka, Marszałkowską, Nowowiejską, Radomską.

Na tym terenie w 500 budynkach Niemcy zamknęli ok. 27 tys. Żydów z Kielc i okolicznych sztetli, a także kilka tysięcy z Krakowa, Poznania, Berlina, Pragi i Wiednia. 

Likwidacji dzielnicy żydowskiej Niemcy dokonali w okresie od 20 do 24 sierpnia 1942, wywożąc do obozu zagłady w Treblince ok. 20-21 tys. osób, a 1,2 tys. mordując na miejscu. Pozostawionych w Kielcach Żydów umieścili w istniejących w latach 1942–1944 czterech obozach pracy.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123następna
WW
 
Rynek / Bodzentyńska.
2014-02-02 00:30:31 (12 lat temu)
Po lewej stronie kamieniczka nr 1 przy Bodzentyńskiej.
2015-07-19 00:22:36 (10 lat temu)
Moim zdaniem kobieta idzie obecną ul. Okrzei i jest na wysokości bloku, który wybudowano juz po wojnie nr,19/23 Nad ogrodzeniem po prawej stronie stoi budynek wyzszy i obok dobudowany parterowy są to domy mieszkalne istniejące do dzisiaj na ul. Jasnej nr. 35 ten wyzszy oraz nr. 37
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2017-08-27 03:25:41 (8 lat temu)
cm
 
do mirage66: Na pewno jest to ogrodzenie getta (widoczne też na innym zdjęciu, tam jeszcze prawdopodobnie w budowie: ). Po lewej w oddali widać zarys pałacu biskupiego i fragment katedry, więc zdjęcie jest wykonane w kierunku południowym / południowo-wschodnim. W takim przypadku nie zgadza mi się umiejscowienie tego ogrodzenia - obecna ulica Okrzei przecinała getto, a nie była na jego granicy (ani chyba nie była wyłączona z getta) - mapa: . Zatem przy Okrzei nie powinno być tego płotu. Ja się zastanawiałem, czy nie jest to ulica Warszawska, ale nie wiem, w którym miejscu. Być może budynki, o których piszesz, że stoją przy Jasnej, to są budynki przy ul. Przecznica pomiędzy Warszawską a Targową? Ten wyższy jest trochę za wąski, Jasna 35 ma 5 okien w rzędzie, a tu widzę tylko 3.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2017-08-28 14:03:51 (8 lat temu)
do cm: Troszkę histroii ze źródła oto fragment który przetłumaczyłem przez wujka google " OKBZpNP w Kielcach ustalił, że w obozie pracy na Jasnej i Stolarskiej przeciętna liczba Żydów wynosiła 1360 r. Obóz był otoczony drutem kolczastym i płotem. Polacy nie mogli tam pójść. W obozie żyli Żydzi z Kielcach, Żydzi z innych polskich miast, a także niektórzy Żydzi z Austrii, Czech i Niemiec. Obszar był obserwowany przez gestapo. Żydów zatrudniono w kamieniołomach, fabrykach i sklepach na ulicy Zagórskiej, firmie wodociągowej, garaże przy ul. Mickiewicza 1-3 i rzemieślników, głównie krawcach, warsztatach butów i szewcach. Kilkanaście osób wybierało nie tylko rzeczy z getta w Kielcach, ale także wielkie transporty odzieży z Treblinki wysyłanej kolejką do Kielc. Po ich sortowaniu, część rzeczy została wysłana do Radomia na polecenie Gestapo, gdzie znajdował się zbiorowy magazyn znajdujący się w garbarni "Korona". Tam zostali wybrani ponownie, a najcenniejsze rzeczy zostały przetransportowane do Lublina do magazynów utworzonych w momencie rozpoczęcia "Aktion Reinhard" [7]. Gestapo z Skarżyska Kamieny nazywało się wielokrotnie po nieruchomości żydowskiej ".
Czyli rejony te nie były gettem a obozem pracy. Oto granice getta :

Odnoszę odczucie pewności ze ta kobieta idzie tak jak napisałem a na drugim zdjeciu zaraz po prawej jej stronie zaczyna się ul. Stolarska na którą z pewnoscią patrzy a zarazem na teren Obozu Pracy. Natomiast co do pałacu biskupiego to własnie z tej pozycji jest widoczny jak i kościół Św. Krzyza. Dom o którym pisałes ze doliczyles sie trzech okien....szczegóły niewraźne na zdjęciu. Jedynie wiemy ze od frontu ma 5 okien a od tyłu ...? A co do wąskości to z takiego kąta "widział" obiektyw. Mam nadzieję ze sie nie myle. Co kolega o tym myśli?
Daję link z " podkładką " nowej mapy

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2017-08-29 02:34:25 (8 lat temu)
cm
 
do mirage66: Temat bardzo ciekawy i bardzo trudny do jednoznacznej weryfikacji. Domy na drugim zdjęciu (na które patrzy kobieta) wyglądają, jakby stały przy ulicy równoległej do płotu, a nie prostopadłej, więc Stolarska nie bardzo pasuje (jest prostopadła do Okrzei). Jeśli masz rację, że to jest Okrzei, to kobieta musiałaby patrzeć w kierunku zabudowań ul. Zagnańskiej. Granica getta mogły się zmieniać, czytałem gdzieś o tym i teraz nie pamiętam szczegółów, ale postaram się przekopać literaturę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2017-08-29 08:48:15 (8 lat temu)
do cm: To znaczy zle się wyraziłem...pisząc ze kobieta patrzy na Stolarską miałem na mysli ogólnie ulicę która zaczyna się po jej prawej stronie natomiast budynki które idą równolegle do ul. Okrzei są to domy które były budowane w głąb podwórek jak i od Stolarskiej tak i od Jasnej lub tez są to budynki na Zagnańskiej. Ale tak jak napisałem tak do konca nie jestem pewien to przypuszczenia oparte na zródłach pisanych oraz niewyaźnych lub teź mało szczegółowych zdjęciach reszta to dedukcja :) Natomiast patrząc na rozstaw wiez kościoła to zdjęcie raczej było wykonane z tej strony Silnicy A co do granic getta tez uwazam ze mogły się zmienic. Juz w tym temacie raczej nic nie wniose... chyba ze na cos trafię :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2017-08-29 18:30:20 (8 lat temu)
cm
 
do mirage66: Byłem dzisiaj na wizji lokalnej - to jest na 100% ulica Warszawska. Dom, o którym pisałem wcześniej (ten widoczny od tyłu) ma adres Przecznica 4, poza niewielkimi szczegółami do dzisiaj zachował swój wygląd. Zgadza się bryła, układ okien i charakterystyczne poddasze, które zostało zbudowane nie na całej szerokości budynku. Niestety nie miałem przy sobie aparatu, ale przy okazji potwierdzę to fotograficznie, na razie tylko "na słowo".
2017-09-02 19:22:24 (8 lat temu)
mirage66
 
+2 głosów:2
do cm: Czyli moja dedukcja "poszła w las" ale kolejna lokolizacja zdjęcia zaczyna się wyjaśniać i to cieszy i daje satysfakcje i pozwala poniekąd poznawać czesto już nieistniejące lub przebudowane obiekty, ulice i inne rzeczy :)
2017-09-02 19:44:41 (8 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do cm: Jak to - Fotopolanin idzie na wizję lokalną bez aparatu? :)
2017-09-03 10:56:18 (8 lat temu)
cm
 
do mirage66: Właśnie o to chodzi - im więcej dyskusji, tym większa szansa na rozwiązanie zagadki. Twoja dedukcja zmusiła mnie do wyjścia w teren, wcześniej tylko się zastanawiałem, co nie dawało żadnych rezultatów :)
2017-09-03 07:38:39 (8 lat temu)
cm
 
do Neo[EZN]: Padało :) Nie było sensu nawet sprzętu zabierać. Wykonałem kontrolnie strzał komórką, ale szału nie ma, jak się można domyślić.
2017-09-03 17:10:35 (8 lat temu)
Fragment ul. Bodzentyńskiej
2014-10-30 21:57:42 (11 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Jeżeli to faktycznie ul. Bodzentyńska, to może warto by przypisać?
2021-09-17 08:14:28 (4 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Wymiana.
2021-09-18 04:58:27 (4 lata temu)
cm
 
+2 głosów:2
do 4elza: Jest przypisane.
2021-09-17 08:41:03 (4 lata temu)
4elza
 
Wymiana.
2021-09-18 03:21:38 (4 lata temu)
marynika
 
+1 głosów:1
Napewno jest to obszar getta, tylko gdzie?
2015-12-11 22:05:18 (10 lat temu)
Ul. Starowarszawskie Przedmieście obecnie północna część ulicy IX Wieków Kielc... dla ścisłości za plecami tych ludzi stoi synagoga i mykwa, Widoczny fragment kamienicy po prawej stronie stosunkowo niedawno zostala wyburzona, Stoi tam teraz hotel ,, Ibis " ,W linkach, które podaaję ponizej można to lepiej uzmysłowić :
oraz drugi link

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2017-08-09 02:01:54 (8 lat temu)
Jacy
 
Obecnie Aleja IX Wieków Kielc, na wysokości Targowej, w kierunku ul. Nowy Świat. Pod koniec, po lewo nr5, nie istnieje.
2020-03-29 21:45:36 (6 lat temu)
do marynika: odpusalem powyzej
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2017-08-09 03:36:14 (8 lat temu)
cm
 
do mirage66: Brawo! Szczerze gratuluję spostrzegawczości. Patrzyłem na to zdjęcie wiele razy i nie byłem w stanie tego zauważyć, a teraz faktycznie... wszystko pasuje. Zachęcam Cię do dalszego przeglądania działu "Zdjęcia niezidentyfikowane", bo jest tam jeszcze kilka fotek, z którymi nie dałem sobie rady. Np. takie:



2017-08-14 08:10:26 (8 lat temu)
do cm: Dziękuję. Zdjęcia które podałeś w linkach jako '' Zdjęcia niezidentyfikowane" ciągle mnie nurtują i zastanawiają i mam nadzieję, ze da radę je zlokalizoać na mapie.
2017-08-14 18:16:13 (8 lat temu)
Jacy
 
Obecnie Aleja IX Wieków Kielc, na wysokości Targowej, w kierunku ul. Nowy Świat. Na końcu po lewo nr5, nie istnieje.
2020-03-29 21:40:30 (6 lat temu)
cm
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-09-25 11:05:09 (6 lat temu)
Plac Wolności.
2019-09-25 08:29:41 (6 lat temu)
mamik
 
Jeżeli maj 1935 r. i trumna to wygląda na uroczystości pogrzebowe Piłsudskiego. Wg wiki uroczystości były w Warszawie i Krakowie O Kielcach nie ma ale nie jak widać coś się odbyło.
2019-09-25 08:59:17 (6 lat temu)
cm
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-09-25 11:02:09 (6 lat temu)
ArcB
 
+1 głosów:1
do mamik: To jest msza do uroczystości pogrzebowych Piłsudskiego, które odbyły się przy "pustej trumnie", w piątek 17 maja 1935 roku o godz. 9:00 na Placu Wolności.

Biskup kielecki, który nie darzył sympatią zmarłego, nie wywiesił chorągwi żałobnych i nie pozwolił bić w dzwony. Z tymi dzwonami była jakaś zadyma, ktoś się wdarł do dzwonnicy i zaczął bić w dzwony ...

Eksportacja zwłok odbyła się specjalnym pociągiem po trasie Warszawa - Radom - Kielce - Kraków. Pociąg dotarł do Kielc ok. 01:15 dnia 18 maja 1935 roku. Zatrzymał się na kilkanaście minut na stacji Kielce.
2019-09-25 10:01:17 (6 lat temu)
nukebro
 
+3 głosów:3
Kielce. To zdjęcie zrobione z tego samego miejsca:
2021-07-09 08:37:54 (4 lata temu)
ArcB
 
+3 głosów:3
Ciekawe zdjęcie - na pierwszym planie z lewej strony widać fragment mostu nad właściwą Silnicą, która płynęła na tym odcinku wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. Zatem mostek przetrwał II w.ś.
2022-11-05 21:55:55 (3 lata temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
W NN widziałem to zdjęcie, z lekko innego ujęcia -
2022-11-05 23:01:04 (3 lata temu)
21 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: złoczew pałac złoczew klasztor złoczew złoczew jezuicka senatorska kraków kościuszki kraków salwator złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew złoczew Kościuszki 36, Drezdenko Gryfice Gryfice nowotki Brześć zakorzel merino werba gdynia lotnicze gdynia lotnicze Gdynia lotnicze Gdynia z lotu ptaka warszawa aleje jerozolimskie katowice katowice radomyśl nad sanem radomyśl wielki katowice chorzowska chorzów