26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Centrum

1 subskrypcja
Zdrowie
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
 
Religia
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345678następna
panten
 
+3 głosów:3
Dom zbudował w 1927r. przedwojenny muzyk, założyciel najlepszych orkiestr: Karasińskiego i Englarda ( także Kataszka) oraz Petersburskiego i Englarda (także Golda). Również w tym czasie na ulisy Kopernika 16 budował swój dom Jerzy Petersburski. Po rozstaniu muzyków Petersburski sprzedał swój dom. Kazimierz i Jadwiga, właściciele "Englardówki" nigdy domu nie sprzedali.
2019-11-23 17:12:45 (6 lat temu)
panten
 
+1 głosów:1
Dom był współwłasnością małżonków Jadwigi i Kazimierza Englardów. Działkę zakupił Kazimierz Englard równocześnie z kolegą z orkiestry Jerzym Petersburskim (uL. Kościuszki 16). Przedwojenny telefon do państwa Englardów - Legionowo 124.
2019-09-15 19:18:14 (6 lat temu)
Dom był współwłasnością małżonków Jadwigi i Kazimierza Englardów (Engelhardtów). Kazimierz zakupił działkę równocześnie z kolegą z orkiestry Jerzym Petersburskim (ul. Kościuszki 16). Do domu Englardów można było się dodzwonić - tel. Legionowo 124.
2019-09-15 20:14:26 (6 lat temu)
Wpisałam rok likwidacji.
2021-05-13 22:43:47 (5 lat temu)
Rado-NDM
 
+1 głosów:1
Teddy
 
+1 głosów:1
Pojawił się błąd podczas dodawania zdjęcia,które dotyczy kolejki wąskotorowej w Lewicach.
2020-06-14 20:47:06 (6 lat temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
do cracusiac: Nieznam się dokladnie na polskiej historii, natomiast troche się orientuje w historii jako takiej. Rozumiem źe obalenie stanu albo systemu jest zawsie związane z kontrawersią. Natomiast, mam wraźenie źe Piłsudcki byl czlowiekem czynu. Jeźeli widzial jak się marnuję wysylek dziesiątek tisięcy poleglych za wolnoścz Polski tylko dla tego źe owczesna wladza jest zdolna tylko na ciągle gadania o niczym. U nas bylo za I Republiky podobnie. Prawie ani jeden rzad nieukonczyl swoją kadencie w normalnym terminie. Korupcia, afery, oklamiwanie....U nas teźy byla pruba zamachu zprzez bylych oficerów..ale u nas jest tradicia wyrzucania z okien i nie zamachy na system ☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2020-09-04 08:48:12 (5 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+5 głosów:5
do vetinari: Franto- jego kult jest o wiele na wyrost, zaczął się już po jego śmierci, w PRL-u był wyciszony z wiadomych względów."Zamach Majowy" z 1926 r. wprowadzona przez niego dyktatura skończyła się katastrofą wew wrześniu 1939 r.
2020-09-04 08:57:28 (5 lat temu)
do vetinari: Czesi maja kult Masaryka. "Tatíček"
2020-09-04 09:15:29 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: Widocznie w Polsce okna otwierają się z większym trudem ;-)
2020-09-04 22:17:00 (5 lat temu)
zygmunt_ra
 
+3 głosów:3
do vetinari: Ten zamach to ulubiony temat "czerwonej" propagandy robiącej czarną legendę Piłsudskiemu, dlatego nie dziwne że cracusiac akurat przy haśle Piłsudski wkleił linka do informacji na ten temat. Co do meritum - oczywiście, że Piłsudski nie był postacią idealną i popełniał szereg błędów, a do dobierania współpracowników to już w ogóle nie miał "ręki" - niemniej sprowadzanie jego osoby jedynie do wydarzeń z maja 1926 r, - to kompletne nieporozumienie i popis ignorancji. Piłsudski to przede wszystkim postać pełna sprzeczności i paradoksów - nie ustrzegł się też błędów, jak choćby niedocenienie siły bolszewików w latach 1918-1919, ale trzeba pamiętać że pewne rzeczy widzimy z dzisiejszej perspektywy. Niemniej nie można przecenić jego roli przy odzyskaniu niepodległości i późniejszych wydarzeniach kiedy trzeba było jej bronić z niepopularnymi decyzjami włącznie (vide: pokój ryski). Również schyłek rządów Piłsudskiego tzw, sanacja i rządy "legionistów", nadmierny etatyzm, etc - to nie były sukcesy, aczkolwiek to pewnie wynik jego socjalistycznych korzeni po części ;-) i tu należy żałować, iż nie znalazł wspólnego języka z Dmowskim i środowiskiem endeckim.
Paradoksem jest również mitologizacja jego postaci pod patronatem Kościoła Katolickiego (w wielu kościołach wiszą jego portrety czy tablice pamiątkowe), podczas gdy nie jest tajemnicą jego niechęć do KK i jego konwersja na protestantyzm. Niemniej bilans jego działań na rzecz niepodległości, której poświęcił życie jest dodatni i stawianie mu pomników nie jest niczym złym, choć oczywiście dzisiejsze środowiska rządzące starają się ugrywać jego legendę a nawet - niestety - kopiować pewne pomysły z czasów tzw. sanacji. Nie bez kozery pojawiła się też na nich nazwa "historyczna grupa rekonstrukcyjna sanacji".
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2020-09-06 15:32:57 (5 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Coś tam wiem....Co mnie raczej udziwia jest to, źe niewidzialem rzeźbe Piłsuckiego w inej pozicii jak zamyślony i wkurzony..
2020-09-04 19:52:33 (5 lat temu)
do cracusiac: No, ja jakoś nie, oceniam jego prace dla powstanie republiky, ale z wrodzonej ciekawości troche się o niem postaralem czytać i wiem źe aź tak doskonaly niebyl. Teź robil rzeczy wbrew konstitucii, bo poprostu mógl...☺☺☺
2020-09-04 19:54:39 (5 lat temu)
max
 
do vetinari: Inne opcje w polskiej polityce nie występują. I to, jak widać, od dawna :)
2020-09-04 22:07:02 (5 lat temu)
ylooC
 
+3 głosów:3
do vetinari: Jako mieszkaniec wielkopolski - mam wyrobione zdanie o Piłsudskim - w świetle jego postrzegania naszego Powstania - żadne argumenty nie zmienią mojego podejścia.

2020-09-05 00:15:15 (5 lat temu)
do max: Akurat właśnie ostatnio, o Piłsudskim toczy się wiele dyskusji, bynajmniej niejednostronnych - jak nigdy przedtem. Nie wiem skąd taka ocena.
2020-09-06 15:38:44 (5 lat temu)
yani
 
do ZPKSoft:
No, nie wiem...
A Henryk Holland, a Jerzy Zawieyski?
2020-09-04 22:53:34 (5 lat temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do ylooC: A nie do końca słusznie - realia były takie a nie inne. Przekazy niechętne Piłsudskiemu, głównie endeckie - zrobiły swoje. Oczywiście, że przy zwalnianiu z Magdeburga Piłsudski podjął zobowiązania dot. Wielkopolski. Potem dbał bardziej o to, aby "na papierze" nie było poparcia dla powstania, ale de facto nie skreślił Wielkopolski z granic II RP, co zresztą byłoby kompletnie niedorzeczne z punktu widzenia jego idee fixe. Ponadto bez zabezpieczenia Wschodu, nie byłoby do czego przyłączać Zachodu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2020-09-06 15:12:48 (5 lat temu)
max
 
do zygmunt_ra: To nie jest ocena Piłsudskiego - jego oceniam pozytywnie. Rzadziej zamyślenie a częściej wkurzenie - to immanentne cechy polskiej polityki na przestrzeni wielu lat ...
2020-09-06 15:55:13 (5 lat temu)
do max: A teraz ok - zrozumiałem Twój post inaczej, tj. o jednej opcji oceny Piłsudskiego. A co do tego co napisałeś, to oczywiście zgoda.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2020-09-06 21:49:30 (5 lat temu)
maj
 
+2 głosów:2
Do niedawna w tym miejscu stał ten domek
2020-12-06 10:09:16 (5 lat temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do maj: Szkoda . Piękny był.
2020-12-06 10:28:18 (5 lat temu)
maj
 
+1 głosów:1
2021-02-12 17:17:20 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
78 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Centrum - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Centrum
12
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Krasne żarki Lipowiec Lipowiec Wyszków Warszawa, ul. Ciepła 1 zamek Toszek sikornik gliwice rzeszów rzeszów Aleja Wyzwolenia Szczecin Szczecin sieniawka emilii plater noteć śluzy noteć park zdrojowy duszniki-zdrój duszniki-zdrój postepowa Opoczno łomża łomża Rynek starego miasta 2 zary zamek Zary mapy Opolska Opolska Zary Mapy Zary mapy narutowicza radom Miechów Miechów szczecin szczecin