26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Most Pokoju
Obiekty w okolicy
Most Czterofenigowy
27
m
Wrocław
Most Lessinga
28
m
Wrocław
Kładka pod mostem Pokoju
53
m
Wrocław
Pomnik Powrotu do Macierzy Ziem Za...
71
m
Wrocław
Wyszyńskiego 4
90
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Most Pokoju

Architekt: Jan Kmita (1 realizacja)
Zbudowano: 1954-1959
Dawniej: 1959-1966 Most Wojewódzki

Protoplastą przeprawy w tym miejscu był most Paulinów (właściwie kładka drewniana).

Od 1855 roku most nosił nazwę Fenigowego (Vierpfenigbrücke) od opłat jakie musieli wnosic jego uzytkownicy na rzecz własciciela i budowniczego. Przeprawa ta doznała uszkodzeń spowodowanych zatorami lodowymi i w 1875 roku postawiono na jej miejscu solidny czteroprzęsłowy most żelazny wsparty na kamiennych filarach.
Mierzył wówczas 116.7 m długości. Konstruktorami mostu byli Kaumann i Schwedler. Most otrzymał imię G. E. Lessinga - krytyka i filozofa niemieckiego epoki Oświecenia. W czasie walk o FB środkowe przęsła legły na dnie koryta Odry a pozostałości jako most Staromiejski a później Wojewódzki służyły przez długi czas jedynie pieszym. Starą konstrukcję rozebrano definitywnie w 1958 roku stawiając nowy most. Jedne ze źródeł podają jako projektanta profesora Politechniki Wrocławskiej Jana Kmitę inne - patrz poniżej.
b/h/2008 - na podstawie "Mosty Wrocławia" aut. Maciej Łagiewski

Do 1966 r. nosił nazwę Most Wojewódzki.
Dane techniczne mostu powojennego:
długość - 125,,30 m
szerokość pomostu - 26,58 m
szerokość jezdni - 2x6,40 m
szerokość chodników - 2x3,75 m
Źródło: Mosty Wrocławia w rysunkach projektowych, Leszek Budych.

Sam Most Pokoju uroczyście otwarto w dniu 11 maja 1959 roku. Był to kulminacyjny punkt "Dni Wrocławia". Głównym budowniczym i projektantem powojennej konstrukcji był mgr. inż S. Szyndlar oraz mgr. inż B. Christoff. Koszt to 20 mln złotych. Technologia kablo-betonowa. 5 tysięcy ton betonu, 1.2 tysiąca ton stali. Most budowało 80 pracowników.
b/h/

1939 - 1945
dodano: 2005-08-21, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456następna
verbensis
 
+1 głosów:1
Datacja do ujednolicenia z
2024-05-17 07:14:44 (2 lata temu)
Tajemniczy Wrocław
 
+1 głosów:1
W sumie to duplikat tej, tylko w trochę lepszej jakości



Co ciekawe mam tę samą pocztówkę wysłaną w 1943, niebywale żywotna seria :)
2026-06-05 11:32:05 (20 dni temu)
Dana
 
Jedna z pocztówek z tym zdjęciem ma korespondencję z 3.09.1905
2023-10-01 09:47:34 (2 lata temu)
verbensis
 
+2 głosów:2
Końcówka XIX wieku. Datacja do ujednolicenia z
2024-05-17 07:13:41 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Od 1961 wzwyż (Syrena 101).
2023-08-16 18:38:45 (2 lata temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
vigo
 
+1 głosów:1
Podmiana.
2021-01-03 11:12:34 (5 lat temu)
labeo7
 
Ta część to bulwar Kaczyńskich.
2021-02-23 23:56:04 (5 lat temu)
Anneob
 
Mam uprzejmą prośbę do Kogoś, kompetentnego. Czy można zamieszczać zdjęcia z międzynarodowego obozu letniego z udziałem polskich dzieci? Obozu zorganizowanego na terenie (byłych) Niemiec Zachodnich w latach 60. Jeżeli tak, to, pod jakim ‘’hasłem’’. Jeśli nie, trudno. Z góry, dziękuję za pomoc :)
2021-02-25 15:19:30 (5 lat temu)
Anneob
 
do labeo7: Dziękuję. Nie wiedziałem o zmianie :)
2021-02-24 00:19:22 (5 lat temu)
fck
 
+3 głosów:3
do Anneob: Nie wiem co znaczy kompetentnego, ale jako jeden z administratorów głównych uważam, że skoro nie ma to związku z architekturą ani infrastrukturą na ziemiach polskich, to jestem na nie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit2
2021-02-25 15:31:03 (5 lat temu)
Krzyś_
 
+4 głosów:4
do Anneob: W folderze "Rozpoznane poza Polską" gromadzimy tylko te zdjęcia, które były wcześniej uznawane za wykonane w Polsce, i przez to wyprowadzamy internautów z błędu. Natomiast jeśli wiemy, że zdjęcie nie zostało wykonane w Polsce (+ miasta graniczne, Kresy), to go nie zamieszczajmy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2021-02-25 15:51:46 (5 lat temu)
Anneob
 
do fck: Byłoby tam, widać Jezioro Bodeńskie i polskie namioty wojskowe. Rozumiem, że Fotopolska obejmuje zdjęcia tylko z terenu ściśle, (plus dawne Kresy) Polski. Dziękuję za informację :)
2021-02-25 15:49:31 (5 lat temu)
Anneob
 
do Krzyś_: Jestem od na Stronie od niedawna. Dlatego, zapytałem :)
2021-02-25 16:58:34 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Coś tam zaznaczyłam.
2024-09-16 11:30:52 (rok temu)
Curz
 
+1 głosów:1
3:36 to na mój gust Curie-Skłodowskiej od mostu Zwierzynieckiego w kierunku Placu Grunwaldzkiego, potem chyba jest przystanek Kliniki, ale zaraz potem jest ujęcie przystanku na Dyrekcyjnej, pod budynkiem Dyrekcji PKP.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Nowe informacje
2025-11-17 09:55:46 (7 miesięcy temu)
Jazzek
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-11-17 15:55:52 (7 miesięcy temu)
Jazzek
 
Przy wyjeździe z pętli Cmentarz Grabiszyński widać jeszcze mur okalający dawny cmentarz.
11:20 - czemu tramwaj jedzie z otwartymi drzwiami?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: drzwi
2025-11-17 15:57:16 (7 miesięcy temu)
mirekjot
 
+3 głosów:3
Super filmik. Prawdziwe czerwone enki, jeszcze nietkniete reka szalonych spawaczy. 4N 1446 - stan fabryczny, rocznik 1962 (ostatni rok produkcji enek). Doczepa 4ND 3732 troche starsza (rocznik 1958). Drzwi na klamki, latem otwarte, bo gorac, wskoczyc lub wyskoczyc w czasie jazdy tez sie dalo. Dzis nie do pomyslenia. Jezdzilo sie takimi w Szczecinie, zanim przyszly te pozniejsze modernizacje i cala przyjemnosc znikla. Ech, czasy...
2025-11-17 16:06:46 (7 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+2 głosów:2
Fragment od 7:58 to stara pętla "Krzyki" - z okna widać na wprost ul. Krzycką i tramwaj jadący od strony Kleciny (na filmie od lewej).
Fragment 10:00 - 10:25 (wsiadanie niewidomego) to przystanek przy Orlej a potem jazda ul. Powstańców Śl. w kierunku Świdnickiej którą oglądamy od 10:41.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2025-11-18 01:56:51 (7 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
1:20 - szkoda, że nie wsiedli z kamerą do tej "9" jadącej na Gaj - zobaczylibyśmy w końcu tą trasę "widmo" pomiędzy Ślężną a Borowską .... było tak blisko a wsiedli niestety do 16 :-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2025-11-18 02:00:28 (7 miesięcy temu)
HMarek
 
do Curz: Racja, to Curie-Skłodowskiej.
2025-11-17 10:06:24 (7 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Curz: Poprawiłem.
2025-11-17 10:51:09 (7 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+2 głosów:2
do Jazzek: Wtedy drzwi jeszcze były ręcznie zamykane (widoczne są nawet uchwyty od wewnątrz) - w upalną pogodę po prostu ich nie zamykano dla lepszego przewiewu, jak mniemam.
2025-11-18 02:20:28 (7 miesięcy temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Niezupelnie nie wsiedli, bo 9ke zagral ten sam sklad, co w dalszej czesci filmu gral 16ke :)
2025-11-18 09:40:22 (7 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Też tego żałuję, niewiele brakowało no i pętla na Gaju była mniej wtedy "obłożona" tramwajami niż ta na Hallera czy na Powstańców Śląskich więc łatwiej było film kręcić ale może była mniej ciekawa :) Mnie zastanawia krótki fragment z lusterkiem - 6:53 - czy ktoś wie gdzie to jest?
2025-11-18 10:03:24 (7 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Ciekawe są te boczne tablice z trasą - trochę podobne do tych niemieckich z czasów "Breslau".
2025-11-18 10:04:33 (7 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do mirekjot: No tak - oni w ogóle kombinowali z tymi ujęciami, bo niby tą samą scenę kręcili z różnych stron w różnych miejscach. Nie trzymali się też ówczesnej trasy "16" rzucając ją po całym mieście.
2025-11-18 16:19:22 (7 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: 6:53 to ulica Kościuszki - mniej więcej tutaj
2025-11-18 16:11:48 (7 miesięcy temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Kościuszki jest już od 6:45, te okna: - tak to zmontowane, że wsiadają na Świerczewskiego, a wysiadają na Kościuszki. Poprawiłem opis wg wskazówek Zygmunta, zweryfikujcie proszę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-19 10:28:07 (7 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Jak dla mnie ok, tylko mała korekta - od 10:00 przystanek Orla to jest wzdłuż Powstańców Śl. a nie Karkonoskiej.
2025-11-19 17:27:31 (7 miesięcy temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Racja, Orla zawsze mi się myli z Sowią :)
2025-11-19 17:34:17 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
58 Dyskusji (ostatnia 20 dni temu)
Początek powodzi we Wrocławiu - wysoka woda pod Mostem Pokoju.
Widok na Most Pokoju i Muzeum Narodowe
1954
-
1957
1954
-
1958
1957
-
1959
1958
-
1965
1958
-
1965
1960
-
1965
1960
-
1965
1963
-
1963
1960-1970
1959
-
1970
1959
-
1970
Most Pokoju na innych zdjęciach
1958
-
2005
1958
-
2006
2005
-
2012
2007
-
2019
2014
-
2019
2019
-
2025
2019
-
2025
Most Pokoju - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno