26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...1314następna
Hellrid
 
Muszę przyznać, że Strzelin zrobił na mnie ponure wrażenie, usunięta starówka z pojedynczymi budynkami i bloki przy Rynku. W ciągu 3h obszedłem całe miasto dookoła.
2020-02-17 08:58:39 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do Hellrid: No to czekamy na fotki :-)
2020-02-17 12:00:44 (6 lat temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
Podmiana.
2019-05-28 22:14:45 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
Do Marka Kulińskiego- przeniosłam Twoje fotki do utworzonego właśnie podobiektu- wnętrz wieży. Jak mówił przewodnik była to izba balwierza a część wydrapanych znaków pochodzi prawdopodobnie nawet z XVII wieku.
2014-01-13 17:11:41 (12 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Tu akurat przeważają XVI-wieczne...
2017-09-15 23:37:33 (8 lat temu)
Soravia
 
To jest ścianka płaczu, nic tylko stanąć i płakać.
2017-02-25 22:20:21 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Soravia: Jakby drzwi były otwarte to służyłaby nie tylko do płaczu. Wszak publiczna toaleta w Rynku czynna tylko do 18.
2017-02-26 09:11:57 (9 lat temu)
Chyba bedzie musial, bo tak mluwi prwo, zdrugej strony...i urzednik nadzoru budowlanego jest tylko czlowiek ze swojimi potrzebami :-)
2017-06-15 08:43:28 (9 lat temu)
TW40
 
Te wnętrza podpięte są pod nową wieżę ratuszową. Jakoś trzeba je wydzielić. Może w ogóle zostawić ratusz jako jeden obiekt?
2017-06-16 11:36:15 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: Część wnętrz wybitnie nowa i jakoś trudno będzie je oddzielić. A jak odbudują ratusz to znowu będą problemy. Zastałam już ten podział ratusza, co mnie średnio przekonało. Ale teraz zdaję się na fachowca ;-) Jak mają "sąsiedzi" ?
2017-06-16 11:49:48 (9 lat temu)
TW40
 
do ZPKSoft: Właśnie tak ale to przecież nie są nowe wnętrza...Zosiu może wyodrębnić tylko element "Nowa wieża ratuszowa (z "Odbudową" owej wieży) i wszystko zamknąć w jednym obiekcie - "Ratusz"?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-06-16 13:03:41 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: To może część zdjęć wnętrz przypisać tak do wnętrz starej wieży jak i do wnętrz nowej ? Np. w przypadku właśnie tego zdjęcia .
2017-06-16 13:48:59 (9 lat temu)
TW40
 
do ZPKSoft: Myślę, że zdjęcia piwnic i niższej kondygnacji do starej a cała góra do nowej. Spróbuję to zrobić a Ty potem sprawdzisz czy może tak być.
2017-06-16 19:16:54 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: OK, przyjmuję propozycję.
2017-06-16 19:32:21 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Przetrwało więcej kamienic, w pierzei południowej można było wyremontować co najmniej dwie ale decyzja była inna. Zapraszamy za rok jak na dobre ruszy odbudowa ratusza.
2019-04-08 09:26:35 (7 lat temu)
Czytałem ze mają zamiar dobudować cały ratusz do tej wieży.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2019-10-06 14:21:47 (6 lat temu)
do cracusiac: To niewiem, ja tam bylem pierwszy raz ☺☺☺ Poczekajmy na miejscowych fotopolanów co powiedza, ale myśle źe coś w komentarzach albo opisach bylo pisane.
2019-10-06 14:53:08 (6 lat temu)
esski
 
do cracusiac: Pszczółkę Maję? A co ona bidula ma wspólnego ze Strzelinem?..jeszcze wymiary w calach podane...
2019-10-06 14:56:12 (6 lat temu)
do esski : Co ma wpólnego pszólka Maja z ta wieźa ?
2019-10-06 15:17:38 (6 lat temu)
do vetinari: Esski błysnął dowcipem.
2019-10-06 15:44:00 (6 lat temu)
esski
 
do vetinari: Cracusiak błysnął lenistwem, czyli nie chciało mu się , przed edycją, użyć/wklepać polskich znaków diaktrycznych.
2019-10-06 15:47:08 (6 lat temu)
do vetinari: Alleż strzelista !
2019-10-06 15:53:40 (6 lat temu)
do esski : Nie lenistwem, tylko ten komputer nie ma polskiego Windowsa a co za tym idzie polskich znakow. Musialem zrobic poprawki innym.
2019-10-06 16:00:25 (6 lat temu)
do esski : Teraz rozumiem..... ja teź jak cracisiak nie mam polskich znaków na klawiaturze....ale nadal nierozumiem tej psczólky...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2019-10-06 16:02:46 (6 lat temu)
do da signa: Co to jest strzelista ?
2019-10-06 16:03:06 (6 lat temu)
do vetinari: Wujek google mówi; Vznášela
2019-10-06 16:19:43 (6 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
do vetinari: Powinno być "mają" a napisałem "maja". A Maja to pszczółka.
2019-10-06 16:23:05 (6 lat temu)
do cracusiac: Fajnie by było - to pewnie będzie spory wydatek dla miasta bo odbudowa takiej budowli to minimum kilkanaście mln. zł...
2019-10-06 16:58:43 (6 lat temu)
do cracusiac: Teraz rozumiem ☺
2019-10-06 17:29:36 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Columba livia: Kto wie, moźe sie znajda pieniadze, chociaź u nas w Pradze do tej pory niebylo odbudowane gotickie skrzydlo Staromieskiego ratusza zniścionego podszas powstania w maju 1945r

obecnie to miejsce jest puste i czeka na kogoś odwaźnego i upartego
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2019-10-06 17:45:51 (6 lat temu)
do vetinari: Niedawno byłem w Nové Město nad Metují. Piękne miasteczko, ale osobiście bardziej podoba mnie sie Telcz.
2019-10-06 17:49:56 (6 lat temu)
do cracusiac: No, nie nadarmo jest miasto Telč pod ochrana UNESCA jako światowe dziedzictwo kultury.
2019-10-06 17:57:51 (6 lat temu)
Gdyby Strzelin leżał na Białorusi byłoby łatwiej. Ratusz w Mińsku z czasów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej całkowicie rozebrany za cara odbudowano kilka lat temu:
2019-10-06 19:07:31 (6 lat temu)
Columba livia
 
+2 głosów:2
do cracusiac: Świetnie! Widzę że nie pomyliłem się co do kwoty - 14,5 mln zł. Oj spory wydatek - ciekawe czy UE dołoży?
2019-10-06 19:44:25 (6 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do cracusiac: W każdym komputerze, od roku 1995, kiedy pojawiło się Windows 3.1 polskie czcionki są i mają się dobrze, Ja od roku 1994 nie mam polskiej wersji OS Windows, gubię się z tego powodu na ziemi ojczyżnianej, gdy wyskakuje mi "zaniechaj", "zachowaj" itp.. ale czcionki są bez wyjątku w każdym domowym pececie, trzeba tylko w ustawieniach wrzucić komendę "Polish, programmer:".. i za pomocą prawego guzika Alt korzystać do woli... z liter ą, ć, ł, ń, ó
2019-10-06 19:56:39 (6 lat temu)
do esski : Główny komputer jest w użyciu przez osoby nie władające j.polskim więc tam nic nie zmieniam. Oprócz tego klawiatura jest niemiecka a ta mocno różni się od polskiej. Mój laptop jest z polską wersją więc tam mam i polskie liternictwo.
2019-10-06 20:03:20 (6 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do cracusiac: To tylko kwestia przełączenia, szczególnie w najnowszych.. win 8..win 10.. klik klik.. i z anglika wchodzisz na niemiecki, lub z niemieckiego na polski.. i na odwrót.. To się dzieje na każdym pececie, nie tylko na tym czy tamtym,.. na wszystkich ..To informacja dla każdego użytkownika windozy.. bardzo niekoniecznie fotopolanina związanego z tym czy innnym rejonem Polski.
2019-10-06 20:10:18 (6 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
do esski : Lubisz grzebać na obcym kompie?
2019-10-06 20:15:38 (6 lat temu)
do Columba livia: Co to sa 14,5 mln zl w calym budźetu UE....☺☺☺ moźe sie uda dobudować ten ratuś.
2019-10-06 20:29:06 (6 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do cracusiac: Z pewnością bym sie nie logował na swoje konto , gdziekolwiek by to konto nie było, z obcego peceta..
2019-10-06 21:37:25 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Ajajaj, Jurku - toć od domu mam tu tylko ze 3 km, doszłabym i na piechotę. A może byłeś i w Gęsińcu ? Na drugi raz będzie nagana za brak powiadomienia o wizycie ;-)
2020-08-11 11:59:15 (5 lat temu)
JureK
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Jeszcze trochę będę musiał wysłuchać za bycie w Twojej okolicy, bo kilka zdjęć do dodania mam.W Gęsińcu nie fotografowałem, ale zdaje mi się,że przejeżdżałem:) W tym czasie jeszcze nie wiedziałem Zosiu gdzie mieszkasz.Poprawię się w przyszłości.Teraz jestem w Zbąszyniu nad jeziorem Błędno. Niestety nie mogę wiele dodawać zdjęć, bo mam strasznie słaby transfer, ale za to widoki super.Będą w przyszłości zdjęcia z Borów Tucholskich i z woj.wielkopolskiego. Wszystko co dobre szybko się kończy i powoli będę zjeżdżał na południe Polski...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2020-08-11 21:33:37 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Idzie nowe ! Nowy sprzęt na fotopolsce trzeba uczcić dodaniem fotek z rozpoczęcia prac przy odbudowaniu ( w nowej formie) strzelińskiego ratusza.
2020-08-17 11:44:28 (5 lat temu)
cracusiac
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Wygląda,że udało mnie się jako pierwszy wstawić zdjęcia na "nowej" FP.
2020-08-17 11:47:35 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Strzeliński Ratusz i zabudowa środkowa Rynku. Patrz komentarz pod : http://dolnoslaskie.fotopolska.eu/141902,foto.html
Ruiny ratusza od strony wejścia. Fot. Ruth Klein.
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: ziębice plac niepodległości zakopane plac niepodległości zakopane Jeżów Sudecki dolina szwajcarska nowa huta lublin lublin jamno rogau rosenau łódź łódź podczele Warszawa plac aleks strehlen strehlen kukinia kukinia Poznań ul. kramarska Pułtusk Pułtusk Pułtusk Pułtusk hel hel warszawa plac uni Wolkowysk Wolkowysk Wolkowysk ruda pabianicka ruda pabaincka ruda pabaincka gliwice gliwice lisi jar