26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...67891011121314następna
TW40
 
Ten link mi się nie otwiera ;-(
2010-10-20 21:10:36 (15 lat temu)
mietok
 
do TW40: Już jest OK .
2010-10-20 21:20:33 (15 lat temu)
BAL†
 
Mieciu to jest widok z Zamkowej czyli od północnego zachodu.
2012-11-25 22:39:29 (13 lat temu)
BAL†
 
Mieciu nie tak w pełnej, a zegary gdzie?
2013-01-12 18:36:44 (13 lat temu)
† Festung
 
+3 głosów:3
Warto wspomnieć, że nie był to kościół luterański, a kalwiński, głównie dla czeskich uchodźców religijnych (Braci Czeskich) mi. z Gęsińca (ZPKSosfty czytają?), potomków których garstka żyje do dzisiaj w wymienionej miejscowości. Nawet mają swoją kaplicę (do której raz na miesiąc przyjeżdża z Warszawy pastor) i jakiś dom ludowy. Gdy Softy wrócą na stronę, to może napiszą coś treściwszego na ten temat.
PS. Ja bardzo chętnie zawsze piszę o tych czeskich akcentach, bo moja prababcia była Czeszką ze Śląska. Może się powtarzam, wybaczcie, nie pamiętam.
2011-12-15 21:44:05 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do † Festung: ZPKSofty mają przerwę w łączach, ale jak chcesz poczytać coś na ten temat to masz:
2011-12-15 22:12:48 (14 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
do mietok: Tnx piękne! W ogóle to historia Gęsińca wymaga większego (z naszej strony) opracowania. Nazwisko Jan Hus, czeskiego reformatora, "świętego" kościołów protestanckich, w języku polskim znaczy gęś. Dawna nazwa Gęsińca, Hussinetz, jest niemiecką kalką ww. czeskiego słowa. Uświadomił mi to właśnie ZPKSoft. Zastanawiam się, czy są jakieś obszerniejsze publikacje na ww. temat? Ilu potomków braci czeskich mieszka wokół Strzelina? Ciekawa sprawa.
2011-12-15 22:50:32 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do † Festung: Tu masz następny link:
2011-12-16 17:36:30 (14 lat temu)
mietok
 
+2 głosów:2
do † Festung: Tu jest przedruk z "Heimatblatt für die Kreise Strehlen und Ohlau" (mam roczniki z 10 lat ) ale juz po niemiecku:
2011-12-16 17:44:17 (14 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
do mietok: Dziękuję Ci Mietku, bardzo ciekawa lektura, przeczytałem z dużą uwagą, tym bardziej, że husyci, Jan Hus czy Marcin Luter nie cieszą się specjalną estymą w Polsce. Hus ma dwie ulice, jedną w Warszawie - na zupełnym zadupiu, a drugą w Gdańsku, też na głębokiej prowincji. Drugi reformator tylko w Zabrzu i Bielsku-Białej, co mnie dziwi, bo cały Śląsk Cieszyński jest przecież wybitnie luterski. Jeszcze raz tnx!
2011-12-16 17:51:43 (14 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
do mietok: He, he, Gęsiniec w 1904 r. liczył 1707 dusz (dużo!), a inwentarz wynosił 19 koni, 429 krów, 2 owce, 34 kozy i 302 świnie.
To z tego Twojego rocznika.

2011-12-16 18:05:00 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:3
do † Festung: Ciekawe statystyki. Jest jeszcze ulica Husycka we Wrocławiu i w Zbąszynku (!). Szczególnie dziwne, że żadnej ulicy husyci nie mają np. w podłódzkim Zelowie. Jedynym nawiązaniem do genezy miasta jest tam ul. Komenskiego. Na kwestii Lutra dodatkowo chyba zaważyły czynniki germanofobiczne, od początku w zasadniczy sposób ograniczające polski luteranizm.
2011-12-16 18:26:39 (14 lat temu)
mietok
 
+2 głosów:2
do † Festung: Coś jeszcze na temat Gęsińca mam ,ale muszę poszukać i to po niemiecku :) Jak dotrę , zeskanuję i Ci podeślę.
2011-12-16 19:38:48 (14 lat temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
do mietok: Dawać!
2011-12-16 19:42:53 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Za Nepomucenem widać kaplicę, z której korzystają ewangelicy reformowani.
2012-01-25 16:40:18 (14 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
To całkiem w porządku, gorsze bywają.
2012-02-13 23:15:38 (14 lat temu)
BAL†
 
Z pewną rezerwą podchodzę do tłumaczenia nazwy ulicy, gdyż Grosse oznacza wielkie ( według mnie powinno być Wielkokościelna). W opisie zmałpowałem spod innej fotki pokazującej ten odcinek.
2012-05-16 10:58:14 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Czyżby drugi raz to samo .
2012-06-14 23:14:58 (14 lat temu)
do ZPKSoft: Coś tu mi szwankuję. Dodałem poprawioną wersję opisu, a załadowało starą.
2012-06-14 23:26:01 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Prawie nic się nie zachowało :( Porównanie .
2012-12-07 08:59:14 (13 lat temu)
BAL†
 
Itu taj w opisie mógłbyś wspomnieć, że jest to widok w kierunku południowo wschodnim.
2013-01-23 13:33:04 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
Widok od strony zachodniej, czyli na głównym wjeździe do Rynku.
2012-12-10 17:30:39 (13 lat temu)
BAL†
 
Lało jak z cebra, ale nie popuściłem by sfocić nowy przybytek strzeliński.
2013-01-12 19:36:41 (13 lat temu)
pawulon
 
do BAL†: Straszna pikseloza Andrzeju, ciekawe czym spowodowana.
2013-01-12 19:51:57 (13 lat temu)
BAL†
 
do pawulon: Lało wtedy, nie zostało na mnie suchej nitki.
2013-01-12 21:28:42 (13 lat temu)
gregorr
 
Dobrze Ci to wygląda ;-). Od prawej kościół św. Michała, dalej w głębi budynek ZSZ, kościół św.Gotarda, Szkoła Męska(kamienna) i sala gimnastyczna
2013-01-23 04:46:49 (13 lat temu)
BAL†
 
do gregorr: Z tym wygląda, chodziło mi o wieżę ratuszową, Dalej to już samo przez się, widać:)
2013-01-23 11:12:09 (13 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 13 lat temu)
Ruiny ratusza od strony wejścia. Fot. Ruth Klein.
Współcześnie domurowany do wieży ratuszowej kawałek ściany. Nie sądzę, by odtworzono historyczne wejście do ratusza. Tędy wchodzą grupy zwiedzających wieżę r...
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Warszawa, ul. Ciepła 1 zamek Toszek sikornik gliwice rzeszów rzeszów Aleja Wyzwolenia Szczecin Szczecin sieniawka emilii plater noteć śluzy noteć park zdrojowy duszniki-zdrój duszniki-zdrój postepowa Opoczno łomża łomża Rynek starego miasta 2 zary zamek Zary mapy Opolska Opolska Zary Mapy Zary mapy narutowicza radom Miechów Miechów szczecin szczecin szczec szczec zamość zamość dolna