26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...67891011121314następna
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
Dwie glorietty dodadzą lekkości tej konstrukcji, ale będą ogromnym wyzwaniem dla blacharzy który będą musieli to obłożyć blachą miedzianą. Jak to można wyczytać z tego rysunku projektu wszystkie łącza równoległe do okapu mają być na rąbki leżące, a te które są prostopadłe do okapu na rąbki stojące. Ciekawe jak zostaną obrobione słupki w gloriettach.
2011-05-10 20:18:36 (15 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Już zaczynam sobie wyobrażać jak będzie wyglądać. Ale 34 metry mnie przeraża.
2010-10-19 20:49:57 (15 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Dlatego jestem pod wrażeniem. Już sam elewator z widokowej na Ślęży jest jest bez problemu wyłapywany wzrokiem, to wieża w całości mając 72 ...?
2010-10-19 21:10:24 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Andrzeju, a elewatory mają 31 m :)
2010-10-19 20:52:09 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Przed wojną, strzeliński ratusz posiadał najwyższą wieżę wśród ratuszy na całym śląsku [schlesien] . Czas aby wrócił po tylu latach do dawnej świetności.
Jako ciekawostkę, dodam, że projektant ostatecznej wieży [wcześniej były pożary] popełnił samobójstwo jak zobaczył,że iglica hełmu jest krzywa / przechylona. Jest to widoczne na fotkach , ale tylko z odpowiedniej strony. W tej chwili na fotopolsce nie ma takiego ujęcia, ale postaram się dodać takowe.
2010-10-19 21:46:44 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do mietok: Na tej kartce dobrze widać przechylenie ostatniego fragmentu hełmu:
2010-10-20 18:40:56 (15 lat temu)
BAL†
 
Że ja to przeoczyłem! A miałem wolne w pracy :(
2011-03-08 20:57:48 (15 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
do BAL†: Dostajesz naganę.
2011-03-08 21:05:24 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Musieliśmy się minąć ;)
2011-03-04 19:38:08 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Chyba ......tak :)) , ale co ma wisieć nie utonie :)
2011-03-04 19:40:29 (15 lat temu)
BAL†
 
Czyżbyś coś mieszał przy kolorach? Właśnie wstawiłem następny etap robót i barwy się różnią. Widziałem je parę godzin temu ... wyblakły do tej pory :)?
2011-03-20 18:29:56 (15 lat temu)
gregorr
 
Leci w prawo. Zwróć uwagę na latarnię
2011-03-20 21:46:36 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do BAL†: Raczej wystrzegam się ingerencji w fotkę, robię to tylko wyjątkowo, żeby np. zmienić kontrast. Nie kojarzę, żebym coś to mieszał. Być może to pora dnia ? A może taki szajs, że wyblakł w kilka dni? :)
2011-03-20 19:14:24 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do gregorr: Przyłożyliśmy do brzegu fotki i latarnia nam nie leci , to ogrodzenie nie trzyma pionu :)
2011-03-20 21:51:34 (15 lat temu)
mietok
 
W tym właśnie segmencie, będzie pierwsza galeryjka dlatego odeskowana jest górna część i będzie ta na samym dole .
2011-03-26 16:43:39 (15 lat temu)
selene
 
Mozolna praca !
2011-03-26 17:19:23 (15 lat temu)
BAL†
 
do mietok: Jakoś jeszcze nie mogę sobie tego w wyobraźni poskładać do kupy :(
2011-03-26 17:00:13 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do BAL†: Grunt żeby wykonawca potrafił to poskładać jak należy :)
2011-03-26 17:03:36 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Zobacz tu i zaraz Cię oświeci :))
2011-03-26 17:18:09 (15 lat temu)
BAL†
 
+2 głosów:4
Słońce na zachodzie, a datowanie dzisiejsze :) Ciekawy fotomontaż, chociaż niedoskonały.
Jeszcze jakbyś usunął EXIF, ktoś dałby się nabrać.
2011-04-01 11:32:38 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Właśnie z tym exif - zapomniałem :)
2011-04-01 11:40:16 (15 lat temu)
mietok
 
+3 głosów:3
очень хорошо :))) Bardzo fajny i na czasie, montaż. SUPER !
2011-04-01 18:21:57 (15 lat temu)
stoik
 
: )))
2011-04-01 23:12:44 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do mietok: Brawo! Widzę że zgadłeś, że ta czapka to z Kremla :)
2011-04-01 20:08:40 (15 lat temu)
pawel
 
A z wieży nie można "pstrykać" zdjęć? Chętnie bym obejrzał bo Strzelin jest dla mnie nieznany.
2011-06-06 09:16:47 (15 lat temu)
pawel
 
Tak na oko to ta wieża ma ze 40 metrów. Widok zatem przedni.
2011-06-06 09:25:15 (15 lat temu)
pawel
 
72 metry! Jestem pod wrażeniem.
2011-06-06 09:51:17 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Fajowsko wygląda;)
2011-06-19 21:30:44 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawel: Jeszcze musisz poczekać. Przez ciężką zimę zakończenie prac się przesunęło. Ale zapraszamy wkrótce.
2011-06-06 09:20:20 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawel: Na wcześniejszych zdjęciach masz skan planu- 38,5 m a będzie jeszcze hełm. Jest wiele starych zdjęć Strzelina i okolic zrobionych z wieży ratuszowej przed jej unicestwieniem.
2011-06-06 09:35:25 (15 lat temu)
mietok
 
do ŁAPA: A będzie jeszcze fajniej :) jak zamontują hełm na wieży !
2011-06-19 22:26:25 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Ładnie zrobiona wieża. Teraz żeby cały ratusz odbudować. byłoby suuuper.
2011-07-02 21:22:29 (14 lat temu)
gregorr
 
Mało ciekawa informacja dotycząca odbudowy wież ratuszowej:
2011-08-28 02:50:09 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Zazdrościłem Danusi ujęć w podobnej aurze. W końcu, udało mi się.
2011-08-31 11:27:27 (14 lat temu)
do BAL†: To się trafia raz w ciągu lata:).
2011-08-31 14:51:36 (14 lat temu)
BAL†
 
do Danuta B.: Masz rację. Tutaj zrobiłem więcej ujęć (z różnych stron), a tylko na tym wyszło jak wyszło :).
2011-08-31 22:40:11 (14 lat temu)
Dwoje + towarzystwo czyli razem trzech ;).
2011-11-07 19:55:58 (14 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
do † Yanek: Oczywiście fotograf przypadkowy :)))).
2011-11-07 19:56:41 (14 lat temu)
BAL†
 
do † Yanek: Zgadza się :)
2011-11-07 19:57:23 (14 lat temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
do BAL†: Zachowałeś się jak fotoreporter upamiętniający "wikopołomną chwiłę" ;)
2011-11-07 20:15:47 (14 lat temu)
BAL†
 
+2 głosów:2
do pawulon: Niezbyt często widuje się nas fotopolan razem, a ratusz jest dla Strzelina ważnym obiektem. I tutaj masz całkowitą rację - wszystko ważne w kupie, a ja jedynie to udokumentowałem :)
2011-11-07 20:28:40 (14 lat temu)
mietok
 
do BAL†: . . . . . :)))
2011-11-07 20:49:40 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 14 lat temu)
Kikut strzelińskiego ratusza na zdjęciu Ziemowita Bogatkowskiego z kwietnia 1981 r.
Wypełniam lukę w dokumentacji wieży ratuszowej, pomiędzy analogowym zdjęciem z 1992, a kolejnym z 2006 - już z nadbudówką. To stan, w którym wieża ratusza tr...
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego