26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...67891011121314następna
WW
 
+1 głosów:1
Słuchajcie, a dlaczego to jest tylko etap I odbudowy wieży? Co nastąpi w etapie II?
2011-12-04 11:07:44 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:2
OK - już poprawiłem. :)
2011-12-04 17:05:47 (14 lat temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
do WW: Dobudują ratusz :))
2011-12-04 11:13:52 (14 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do pawulon: No to chyba błędna nazwa obiektu.
2011-12-04 11:24:37 (14 lat temu)
mietok
 
0 głosów:1
do WW: Nie , nie błędna :)
Etap I - obejmuje odbudowę wieży i tak jest w dokumentacji. Natomiast , jak się doczekamy - etap II będzie obejmował odbudowę już reszty ratusza.
2011-12-04 12:22:55 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:5
do mietok: Oczywiście, że logicznie błędna. Nazwa sugeruje, że chodzi o I etap odbudowy wieży, i że teraz należy oczekiwać II etapu odbudowy wieży. Tymczasem w rzeczywistości chodzi o etapy odbudowy ratusza.
2011-12-04 12:25:59 (14 lat temu)
mietok
 
+3 głosów:7
do WW: Typowe, szukanie dziury w całym.
2011-12-04 13:23:05 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do WW: Nazwa obiektu jakby dowodzi, ze w chwili jego zakładania, przed laty, mieszkańcy nie wierzyli, ze wieża zostanie odbudowana do końca, stąd ten I etap. Przyznam, że sama też sądziłam, ze na murach się zakończy. Dziś to etapowanie inwestycji nie ma sensu.
2011-12-04 14:03:06 (14 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do mietok: też uważam, że logicznie rzecz biorąc nazwa jest myląca. warto zwrócić uwagę bo to zabawne, nic więcej.
2011-12-04 13:28:25 (14 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do mietok: Niegrzeczna wypowiedź, tym bardziej że nie masz racji.
2011-12-04 13:57:15 (14 lat temu)
Strzelinianie! Walczcie o dalszy ciąg odbudowy ratusza. Naprawdę warto.
2011-11-14 15:26:52 (14 lat temu)
skrzypa
 
Ale za to w telewizji było :)
2011-11-14 17:31:41 (14 lat temu)
arkadoo
 
+1 głosów:1
Sama wieża też ma urok, pokazuje jak bardzo miasto zostało zniszczone podczas wojny.

Najbardziej w Strzelinie podobały się mi takie drewniane instalacje, w których można było popatrzeć jak dane miejsce wyglądało przed wojną. Szczerze mówiąc, to było najfajniejsze w Strzelinie :)
2011-11-14 18:17:38 (14 lat temu)
BAL†
 
do † KazimierzP: Kaziu, sama nazwa obiektu "Odbudowa wieży ratusza (etap I)" mówi sama za siebie. Ale kiedy to nastąpi ?
Piwnice były zawalone i zostały odrestaurowane do stanu zerowego. Zapewne Mieciu będzie wiedział coś więcej o dalszym postępowaniu. Ważne jest jednak to, że strzeliniacy w końcu ujrzeli wieżę w pełnej okazałości i traktują to jako wysokiej wagi wydarzenie historyczne.
2011-11-14 15:41:06 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
do BAL†: Ale montażowi hełmu nie towarzyszyły fanfary, piwo, kiełbaski, orkiestra dęta itp, trudno na Waszych zdjęciach zauważyć atmosferę święta.
2011-11-14 16:59:08 (14 lat temu)
BAL†
 
do arkadoo: Pewnie nie widziałeś kamieniołomów. Na tych co widzą pierwszy raz wywierają ogromne wrażenie i na długo pozostają w pamięci.
2011-11-14 18:22:02 (14 lat temu)
Chyba akcja się dzieje godzinę później i jak cofniemy wskazówki zegara - < śpimy o godzinę dłużej > - czas zimowy :)
2011-11-13 18:29:09 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Śnieg padał czy co ?
2011-11-13 20:28:41 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: Skoro śpimy godzinę dłużej, to przesuwamy zegar o godzinę wcześniej by jeszcze ten czas przespać dodatkowo i wstać o zamierzonej godzinnie.
2011-11-13 19:05:07 (14 lat temu)
do BAL†: Dokładnie, czyli wszystko przed przestawieniem zegara dzieje się godzinę później :)
2011-11-13 20:35:47 (14 lat temu)
BAL†
 
do ZPKSoft: Sam wiesz, że było już późno, a słońce operowało jedynie górą. Musiałem nieco rozjaśnić fotkę, bo była zbyt ciemna.
2011-11-13 21:16:52 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: Ale zegar powinien po przestawieniu pokazywać o godzinę wcześniej według czasu zimowego, a pokazuje według letniego, czyli godzinę później.
2011-11-13 21:11:36 (14 lat temu)
do BAL†: Czyli podpis pod fotką powinien być zmieniony.
2011-11-13 21:18:57 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do YouPiter: Nieprawda. Przestaw sobie teraz zegar na czas letni (do przodu), czyli mielibyśmy po godz. 22 a mamy dopiero po 21. Piszemy wcześniej, czy później?
2011-11-13 21:28:47 (14 lat temu)
do BAL†: No jeśli wszystko na fotce dzieje się wcześniej ( wg. opisu) i mamy przestawić na czas zimowy to powiemy, że przestawiamy na jeszcze wcześniej a w takim razie letni czas o godzinę później ?Bo taki tok myślenia i przestawienia czasu z tego na tamten mi świta w głowie.
2011-11-13 21:40:12 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: I właśnie w aparacie miałem ustawiony czas letni, a z soboty na niedzielę był zmieniany na zimowy. Akcja toczy się w poniedziałek, stąd ta różnica. Aby nie mylić wnikliwych, wpisałem sprostowanie.
2011-11-13 21:49:11 (14 lat temu)
do BAL†: No cóż dla mnie wnikliwego tak czy inaczej powinno być < później> ale szkoda czasu na kłótnie.
2011-11-13 21:53:44 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: Dalekim od kłótni. Może gdybym napisał, że "zegar powinien wskazywać wcześniejszą godzinę (po zmianie na czas zimowy)" nie byłoby wątpliwości i nie zawracalibyśmy sobie tym głowy.
2011-11-14 14:36:30 (14 lat temu)
BAL†
 
Ta fotka złożona jest z dwóch ujęć. Złożyłem także inną, w której w skład wchodzą i te ujęcia. Na niej widać większy obszar rynku z całkowicie wysuniętym ramieniem dźwigu, przed uniesieniem trzeciego członu. Nie wstawiałem jej jednak na portal, gdyż zauważyłem kilka mankamentów w miejscach składania np. lekkie załamanie wysięgnika dźwigu. Zastanowię się jeszcze czy ją wstawić. Jeśli podejmę decyzję że tak, to ewentualnie na koniec serii zdjęć z tego dnia.
2011-11-18 17:06:42 (14 lat temu)
pawulon
 
+3 głosów:3
do BAL†: Krzywa wieża w Pizie może być zazdrosna ;)))
2011-11-18 18:31:27 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do pawulon: Aleś Ty maruda, jeden ruch i już prosta :)
OK dzięki - jakoś przeoczyłem.
2011-11-18 22:28:31 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+3 głosów:3
Brawa dla fotopolskich snajperów. Ale zainteresowanie mieszkańców niewielkie, łe. Chyba, że wszyscy czatowali na dachach:).
2011-11-18 14:16:41 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
2011-11-18 20:05:51 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Wiara śledziła w piątek w południu i cały poniedziałek, to we wtorek pod wieczór już się trochę znudzili. Ale Andrzej nie pokazał loży honorowej ( poza kadrem - za prawym dolnym narożnikiem). Tam zawsze siedzieli i stali najwierniejsi kibice.
2011-11-18 14:53:44 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Tu ich widać .
2011-11-18 14:57:54 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Próbowałem, ale z ostatniego piętra przeszkadzał mi z okna występ klatki schodowej, a u dołu balkon przechodni pomiędzy klatkami. Gapiów miałem pod złym kątem widzenia. To co mam sfotografowane, nie nadaje się do opublikowania. Pozostanie jedynie w mojej prywatnej fototece :)
2011-11-18 16:41:44 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Tak, tu ich widać :) mówiliśmy,że to ława przysięgłych :))) .
2011-11-18 20:05:02 (14 lat temu)
BAL†
 
Myślałem, że zwróci ktokolwiek uwagę na to, że w żadnym przypadku nie wolno wchodzić pod uniesiony przed dźwig przedmiot. Chwilę wcześniej, pod tym ciężarkiem stali wszyscy (mam to udokumentowane). Cóż to jest 3 tony ... widać, w naszym gronie nie ma BHP-owca.
2011-11-18 17:21:20 (14 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
do BAL†: Wiesz, ja mam dość ochrzaniania moich kolegów w pracy :) Przykładów bezmyślności naokoło jest tyle ze jakby komentować wszystkie czasu by brakło.
2011-11-18 17:23:23 (14 lat temu)
BAL†
 
do Tomasz Górny (Nemo5576): Samo życie. Nie chodzi tutaj już o przepisy, ale troskę o samego siebie.
2011-11-18 17:38:08 (14 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
do BAL†: Sztampowe, nudne szkolenia, najtańszy, niedopasowany sprzęt BHP i końcowy rezultat masz na zdjęciu. Niestety w Polsce samo BHP się źle kojarzy.
2011-11-18 19:57:16 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
Ja bardzo przepraszam Strzelinian, ale to co widać pokazuje jak strasznie zostało zniszczone i zeszpecone miasto! Ciekawe czy uda się ten obraz miasta zmienić!?!
2011-11-25 22:24:41 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
Jeżeli otworzą wejście na wieżę dla wszystkich i mieszkańcy zobaczą z góry ten widok to prędko będa naciskać na władze miasta o działania w tym kierunku! Widziałem w Niemczech jak się przekształca taką zabudowę, u nas też tak będzie!
2011-11-26 08:08:47 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Do tego, aby właściwie odbudować kamieniczki wokół rynku instrumenty prawne są wystarczające! Konieczna jest świadomość inwestorów i asertywność urzędników wydających konieczne do budowy decyzje.
Pytanie do Strzelinian: czy centrum Strzelina jest wpisane jako zespół miejski do rejestru zabytków? Jeżeli tak, to ułatwia odpowiednie działania.
2011-11-26 13:15:26 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:3
do † KazimierzP: Nie uda się!
2011-11-26 01:52:50 (14 lat temu)
mietok
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Oby tak się stało. Należy pamiętać,że strzeliński Rynek należał do tych piękniejszych na "Schlesien" , tu to widać:
Nie tyle same działania wojenne doprowadziły do takiego stanu. Jeszcze do lat 60-tych XX w., stały w Rynku wypalone (przez Rosjan) zgliszcza budynków / kamieniczek , które można było powoli bo powoli , ale odbudować tak jak to uczyniono jeszcze później bo pod koniec lat 90-tych z Domem Książąt Brzeskich. I można było.
2011-11-26 08:43:31 (14 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: No właśnie wiara, że się uda, bo w Niemczech się udało, jest płonna. Musi być odpowiedni system prawny i kompetentni ludzie, a tego niestety nie ma. Te tereny zostaną oczywiście zabudowane, ale raczej nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
2011-11-26 10:05:52 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Niestety nie, wpisanych jest tylko kilka pojedynczych obiektów - kościoły , ratusz (!), Dom Piastów Brzeskich, poczta i niewiele więcej.
2011-11-26 14:16:17 (14 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Odbudowa kamienic wokół rynku wymagałaby przede wszystkim wysiedlenia i wyburzenia dwóch pokaźnych bloków - w polskich warunkach nierealne. Konieczne byłoby również przywrócenie pierwotnej całkowicie zniszczonej struktury działek - nie wiem jak wyglądają obecnie sprawy własnościowe, ale samorządy nie mają dostatecznych instrumentów, by coś takiego realizować.
2011-11-26 23:53:32 (14 lat temu)
mietok
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Stare miasto (strefa:A) Ścisłej ochronie konserwatorskiej podlega obszar w granicach dawnych murów średniowiecznych, a więc cały Rynek i przyległy teren : NR REJ. ZABYTKÓW: 392 z dnia 25.XI.1956 r.
2011-11-26 14:33:42 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do mietok: Warto wiedzieć :)
2011-11-26 14:35:11 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Mieciu, tak mało zdjęć. Czuję niedosyt :)
2011-11-26 09:57:19 (14 lat temu)
Daru
 
A może jakaś panorama?
2011-11-26 12:12:22 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: . . . . . :) Będą ,będą.
2011-11-26 11:34:07 (14 lat temu)
Rafał T
 
+1 głosów:1
Jakiś taki zadowolony : )
2011-12-15 22:00:18 (14 lat temu)
gregorr
 
+1 głosów:1
Ta figura do końca wojny stała w narożniku strzelińskiego ratusza .
2011-12-15 22:03:09 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Dzisiaj zaskoczył mnie widok zegarów na wieży ratuszowej. Nie mam pojęcia kiedy je założono. Pomimo padającego deszczu nie mogłem powstrzymać się od pstryknięcia :).
2011-12-23 18:40:33 (14 lat temu)
BAL†
 
Kaziu "za refleks", Paweł "za spostrzegawczość" a Mietek pewnie nawet nie zauważył zegarów chociaż wieżę ma na widoku wychodząc z domu :) ... podobno zostały założone dwa dni wcześniej (21.12.2011 - w środę).
2011-12-25 12:08:38 (14 lat temu)
patrząc na miniaturkę ,ta wieża wygląda jak wieża zamkowa w Bierutowie ,bardzo podobna :) Tylko ta w lepszym stanie.
2011-12-25 19:20:48 (14 lat temu)
pawulon
 
do Hatszepsut : A w jakim stanie ma być skoro jest nowiutka ;)
2011-12-25 19:50:55 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 14 lat temu)
Kikut strzelińskiego ratusza na zdjęciu Ziemowita Bogatkowskiego z kwietnia 1981 r.
Wypełniam lukę w dokumentacji wieży ratuszowej, pomiędzy analogowym zdjęciem z 1992, a kolejnym z 2006 - już z nadbudówką. To stan, w którym wieża ratusza tr...
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno winnica Gnaty andrzeja waligórskiego Winnica Graty parczew trasa Kraków Gagarina