26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...67891011121314następna
WW
 
+1 głosów:1
Słuchajcie, a dlaczego to jest tylko etap I odbudowy wieży? Co nastąpi w etapie II?
2011-12-04 11:07:44 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:2
OK - już poprawiłem. :)
2011-12-04 17:05:47 (14 lat temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
do WW: Dobudują ratusz :))
2011-12-04 11:13:52 (14 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do pawulon: No to chyba błędna nazwa obiektu.
2011-12-04 11:24:37 (14 lat temu)
mietok
 
0 głosów:1
do WW: Nie , nie błędna :)
Etap I - obejmuje odbudowę wieży i tak jest w dokumentacji. Natomiast , jak się doczekamy - etap II będzie obejmował odbudowę już reszty ratusza.
2011-12-04 12:22:55 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:5
do mietok: Oczywiście, że logicznie błędna. Nazwa sugeruje, że chodzi o I etap odbudowy wieży, i że teraz należy oczekiwać II etapu odbudowy wieży. Tymczasem w rzeczywistości chodzi o etapy odbudowy ratusza.
2011-12-04 12:25:59 (14 lat temu)
mietok
 
+3 głosów:7
do WW: Typowe, szukanie dziury w całym.
2011-12-04 13:23:05 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do WW: Nazwa obiektu jakby dowodzi, ze w chwili jego zakładania, przed laty, mieszkańcy nie wierzyli, ze wieża zostanie odbudowana do końca, stąd ten I etap. Przyznam, że sama też sądziłam, ze na murach się zakończy. Dziś to etapowanie inwestycji nie ma sensu.
2011-12-04 14:03:06 (14 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do mietok: też uważam, że logicznie rzecz biorąc nazwa jest myląca. warto zwrócić uwagę bo to zabawne, nic więcej.
2011-12-04 13:28:25 (14 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do mietok: Niegrzeczna wypowiedź, tym bardziej że nie masz racji.
2011-12-04 13:57:15 (14 lat temu)
Strzelinianie! Walczcie o dalszy ciąg odbudowy ratusza. Naprawdę warto.
2011-11-14 15:26:52 (14 lat temu)
skrzypa
 
Ale za to w telewizji było :)
2011-11-14 17:31:41 (14 lat temu)
arkadoo
 
+1 głosów:1
Sama wieża też ma urok, pokazuje jak bardzo miasto zostało zniszczone podczas wojny.

Najbardziej w Strzelinie podobały się mi takie drewniane instalacje, w których można było popatrzeć jak dane miejsce wyglądało przed wojną. Szczerze mówiąc, to było najfajniejsze w Strzelinie :)
2011-11-14 18:17:38 (14 lat temu)
BAL†
 
do † KazimierzP: Kaziu, sama nazwa obiektu "Odbudowa wieży ratusza (etap I)" mówi sama za siebie. Ale kiedy to nastąpi ?
Piwnice były zawalone i zostały odrestaurowane do stanu zerowego. Zapewne Mieciu będzie wiedział coś więcej o dalszym postępowaniu. Ważne jest jednak to, że strzeliniacy w końcu ujrzeli wieżę w pełnej okazałości i traktują to jako wysokiej wagi wydarzenie historyczne.
2011-11-14 15:41:06 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
do BAL†: Ale montażowi hełmu nie towarzyszyły fanfary, piwo, kiełbaski, orkiestra dęta itp, trudno na Waszych zdjęciach zauważyć atmosferę święta.
2011-11-14 16:59:08 (14 lat temu)
BAL†
 
do arkadoo: Pewnie nie widziałeś kamieniołomów. Na tych co widzą pierwszy raz wywierają ogromne wrażenie i na długo pozostają w pamięci.
2011-11-14 18:22:02 (14 lat temu)
Chyba akcja się dzieje godzinę później i jak cofniemy wskazówki zegara - < śpimy o godzinę dłużej > - czas zimowy :)
2011-11-13 18:29:09 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Śnieg padał czy co ?
2011-11-13 20:28:41 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: Skoro śpimy godzinę dłużej, to przesuwamy zegar o godzinę wcześniej by jeszcze ten czas przespać dodatkowo i wstać o zamierzonej godzinnie.
2011-11-13 19:05:07 (14 lat temu)
do BAL†: Dokładnie, czyli wszystko przed przestawieniem zegara dzieje się godzinę później :)
2011-11-13 20:35:47 (14 lat temu)
BAL†
 
do ZPKSoft: Sam wiesz, że było już późno, a słońce operowało jedynie górą. Musiałem nieco rozjaśnić fotkę, bo była zbyt ciemna.
2011-11-13 21:16:52 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: Ale zegar powinien po przestawieniu pokazywać o godzinę wcześniej według czasu zimowego, a pokazuje według letniego, czyli godzinę później.
2011-11-13 21:11:36 (14 lat temu)
do BAL†: Czyli podpis pod fotką powinien być zmieniony.
2011-11-13 21:18:57 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do YouPiter: Nieprawda. Przestaw sobie teraz zegar na czas letni (do przodu), czyli mielibyśmy po godz. 22 a mamy dopiero po 21. Piszemy wcześniej, czy później?
2011-11-13 21:28:47 (14 lat temu)
do BAL†: No jeśli wszystko na fotce dzieje się wcześniej ( wg. opisu) i mamy przestawić na czas zimowy to powiemy, że przestawiamy na jeszcze wcześniej a w takim razie letni czas o godzinę później ?Bo taki tok myślenia i przestawienia czasu z tego na tamten mi świta w głowie.
2011-11-13 21:40:12 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: I właśnie w aparacie miałem ustawiony czas letni, a z soboty na niedzielę był zmieniany na zimowy. Akcja toczy się w poniedziałek, stąd ta różnica. Aby nie mylić wnikliwych, wpisałem sprostowanie.
2011-11-13 21:49:11 (14 lat temu)
do BAL†: No cóż dla mnie wnikliwego tak czy inaczej powinno być < później> ale szkoda czasu na kłótnie.
2011-11-13 21:53:44 (14 lat temu)
BAL†
 
do YouPiter: Dalekim od kłótni. Może gdybym napisał, że "zegar powinien wskazywać wcześniejszą godzinę (po zmianie na czas zimowy)" nie byłoby wątpliwości i nie zawracalibyśmy sobie tym głowy.
2011-11-14 14:36:30 (14 lat temu)
BAL†
 
Ta fotka złożona jest z dwóch ujęć. Złożyłem także inną, w której w skład wchodzą i te ujęcia. Na niej widać większy obszar rynku z całkowicie wysuniętym ramieniem dźwigu, przed uniesieniem trzeciego członu. Nie wstawiałem jej jednak na portal, gdyż zauważyłem kilka mankamentów w miejscach składania np. lekkie załamanie wysięgnika dźwigu. Zastanowię się jeszcze czy ją wstawić. Jeśli podejmę decyzję że tak, to ewentualnie na koniec serii zdjęć z tego dnia.
2011-11-18 17:06:42 (14 lat temu)
pawulon
 
+3 głosów:3
do BAL†: Krzywa wieża w Pizie może być zazdrosna ;)))
2011-11-18 18:31:27 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do pawulon: Aleś Ty maruda, jeden ruch i już prosta :)
OK dzięki - jakoś przeoczyłem.
2011-11-18 22:28:31 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+3 głosów:3
Brawa dla fotopolskich snajperów. Ale zainteresowanie mieszkańców niewielkie, łe. Chyba, że wszyscy czatowali na dachach:).
2011-11-18 14:16:41 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
2011-11-18 20:05:51 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Wiara śledziła w piątek w południu i cały poniedziałek, to we wtorek pod wieczór już się trochę znudzili. Ale Andrzej nie pokazał loży honorowej ( poza kadrem - za prawym dolnym narożnikiem). Tam zawsze siedzieli i stali najwierniejsi kibice.
2011-11-18 14:53:44 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Tu ich widać .
2011-11-18 14:57:54 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Próbowałem, ale z ostatniego piętra przeszkadzał mi z okna występ klatki schodowej, a u dołu balkon przechodni pomiędzy klatkami. Gapiów miałem pod złym kątem widzenia. To co mam sfotografowane, nie nadaje się do opublikowania. Pozostanie jedynie w mojej prywatnej fototece :)
2011-11-18 16:41:44 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Tak, tu ich widać :) mówiliśmy,że to ława przysięgłych :))) .
2011-11-18 20:05:02 (14 lat temu)
BAL†
 
Myślałem, że zwróci ktokolwiek uwagę na to, że w żadnym przypadku nie wolno wchodzić pod uniesiony przed dźwig przedmiot. Chwilę wcześniej, pod tym ciężarkiem stali wszyscy (mam to udokumentowane). Cóż to jest 3 tony ... widać, w naszym gronie nie ma BHP-owca.
2011-11-18 17:21:20 (14 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
do BAL†: Wiesz, ja mam dość ochrzaniania moich kolegów w pracy :) Przykładów bezmyślności naokoło jest tyle ze jakby komentować wszystkie czasu by brakło.
2011-11-18 17:23:23 (14 lat temu)
BAL†
 
do Tomasz Górny (Nemo5576): Samo życie. Nie chodzi tutaj już o przepisy, ale troskę o samego siebie.
2011-11-18 17:38:08 (14 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
do BAL†: Sztampowe, nudne szkolenia, najtańszy, niedopasowany sprzęt BHP i końcowy rezultat masz na zdjęciu. Niestety w Polsce samo BHP się źle kojarzy.
2011-11-18 19:57:16 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
Ja bardzo przepraszam Strzelinian, ale to co widać pokazuje jak strasznie zostało zniszczone i zeszpecone miasto! Ciekawe czy uda się ten obraz miasta zmienić!?!
2011-11-25 22:24:41 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
Jeżeli otworzą wejście na wieżę dla wszystkich i mieszkańcy zobaczą z góry ten widok to prędko będa naciskać na władze miasta o działania w tym kierunku! Widziałem w Niemczech jak się przekształca taką zabudowę, u nas też tak będzie!
2011-11-26 08:08:47 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Do tego, aby właściwie odbudować kamieniczki wokół rynku instrumenty prawne są wystarczające! Konieczna jest świadomość inwestorów i asertywność urzędników wydających konieczne do budowy decyzje.
Pytanie do Strzelinian: czy centrum Strzelina jest wpisane jako zespół miejski do rejestru zabytków? Jeżeli tak, to ułatwia odpowiednie działania.
2011-11-26 13:15:26 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:3
do † KazimierzP: Nie uda się!
2011-11-26 01:52:50 (14 lat temu)
mietok
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Oby tak się stało. Należy pamiętać,że strzeliński Rynek należał do tych piękniejszych na "Schlesien" , tu to widać:
Nie tyle same działania wojenne doprowadziły do takiego stanu. Jeszcze do lat 60-tych XX w., stały w Rynku wypalone (przez Rosjan) zgliszcza budynków / kamieniczek , które można było powoli bo powoli , ale odbudować tak jak to uczyniono jeszcze później bo pod koniec lat 90-tych z Domem Książąt Brzeskich. I można było.
2011-11-26 08:43:31 (14 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: No właśnie wiara, że się uda, bo w Niemczech się udało, jest płonna. Musi być odpowiedni system prawny i kompetentni ludzie, a tego niestety nie ma. Te tereny zostaną oczywiście zabudowane, ale raczej nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
2011-11-26 10:05:52 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Niestety nie, wpisanych jest tylko kilka pojedynczych obiektów - kościoły , ratusz (!), Dom Piastów Brzeskich, poczta i niewiele więcej.
2011-11-26 14:16:17 (14 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Odbudowa kamienic wokół rynku wymagałaby przede wszystkim wysiedlenia i wyburzenia dwóch pokaźnych bloków - w polskich warunkach nierealne. Konieczne byłoby również przywrócenie pierwotnej całkowicie zniszczonej struktury działek - nie wiem jak wyglądają obecnie sprawy własnościowe, ale samorządy nie mają dostatecznych instrumentów, by coś takiego realizować.
2011-11-26 23:53:32 (14 lat temu)
mietok
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Stare miasto (strefa:A) Ścisłej ochronie konserwatorskiej podlega obszar w granicach dawnych murów średniowiecznych, a więc cały Rynek i przyległy teren : NR REJ. ZABYTKÓW: 392 z dnia 25.XI.1956 r.
2011-11-26 14:33:42 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do mietok: Warto wiedzieć :)
2011-11-26 14:35:11 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Mieciu, tak mało zdjęć. Czuję niedosyt :)
2011-11-26 09:57:19 (14 lat temu)
Daru
 
A może jakaś panorama?
2011-11-26 12:12:22 (14 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: . . . . . :) Będą ,będą.
2011-11-26 11:34:07 (14 lat temu)
Rafał T
 
+1 głosów:1
Jakiś taki zadowolony : )
2011-12-15 22:00:18 (14 lat temu)
gregorr
 
+1 głosów:1
Ta figura do końca wojny stała w narożniku strzelińskiego ratusza .
2011-12-15 22:03:09 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Dzisiaj zaskoczył mnie widok zegarów na wieży ratuszowej. Nie mam pojęcia kiedy je założono. Pomimo padającego deszczu nie mogłem powstrzymać się od pstryknięcia :).
2011-12-23 18:40:33 (14 lat temu)
BAL†
 
Kaziu "za refleks", Paweł "za spostrzegawczość" a Mietek pewnie nawet nie zauważył zegarów chociaż wieżę ma na widoku wychodząc z domu :) ... podobno zostały założone dwa dni wcześniej (21.12.2011 - w środę).
2011-12-25 12:08:38 (14 lat temu)
patrząc na miniaturkę ,ta wieża wygląda jak wieża zamkowa w Bierutowie ,bardzo podobna :) Tylko ta w lepszym stanie.
2011-12-25 19:20:48 (14 lat temu)
pawulon
 
do Hatszepsut : A w jakim stanie ma być skoro jest nowiutka ;)
2011-12-25 19:50:55 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 14 lat temu)
Kikut strzelińskiego ratusza na zdjęciu Ziemowita Bogatkowskiego z kwietnia 1981 r.
Wypełniam lukę w dokumentacji wieży ratuszowej, pomiędzy analogowym zdjęciem z 1992, a kolejnym z 2006 - już z nadbudówką. To stan, w którym wieża ratusza tr...
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno winnica Gnaty andrzeja waligórskiego Winnica