26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...67891011121314następna
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
Dwie glorietty dodadzą lekkości tej konstrukcji, ale będą ogromnym wyzwaniem dla blacharzy który będą musieli to obłożyć blachą miedzianą. Jak to można wyczytać z tego rysunku projektu wszystkie łącza równoległe do okapu mają być na rąbki leżące, a te które są prostopadłe do okapu na rąbki stojące. Ciekawe jak zostaną obrobione słupki w gloriettach.
2011-05-10 20:18:36 (15 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Już zaczynam sobie wyobrażać jak będzie wyglądać. Ale 34 metry mnie przeraża.
2010-10-19 20:49:57 (15 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Dlatego jestem pod wrażeniem. Już sam elewator z widokowej na Ślęży jest jest bez problemu wyłapywany wzrokiem, to wieża w całości mając 72 ...?
2010-10-19 21:10:24 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Andrzeju, a elewatory mają 31 m :)
2010-10-19 20:52:09 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Przed wojną, strzeliński ratusz posiadał najwyższą wieżę wśród ratuszy na całym śląsku [schlesien] . Czas aby wrócił po tylu latach do dawnej świetności.
Jako ciekawostkę, dodam, że projektant ostatecznej wieży [wcześniej były pożary] popełnił samobójstwo jak zobaczył,że iglica hełmu jest krzywa / przechylona. Jest to widoczne na fotkach , ale tylko z odpowiedniej strony. W tej chwili na fotopolsce nie ma takiego ujęcia, ale postaram się dodać takowe.
2010-10-19 21:46:44 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do mietok: Na tej kartce dobrze widać przechylenie ostatniego fragmentu hełmu:
2010-10-20 18:40:56 (15 lat temu)
BAL†
 
Że ja to przeoczyłem! A miałem wolne w pracy :(
2011-03-08 20:57:48 (15 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
do BAL†: Dostajesz naganę.
2011-03-08 21:05:24 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Musieliśmy się minąć ;)
2011-03-04 19:38:08 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Chyba ......tak :)) , ale co ma wisieć nie utonie :)
2011-03-04 19:40:29 (15 lat temu)
BAL†
 
Czyżbyś coś mieszał przy kolorach? Właśnie wstawiłem następny etap robót i barwy się różnią. Widziałem je parę godzin temu ... wyblakły do tej pory :)?
2011-03-20 18:29:56 (15 lat temu)
gregorr
 
Leci w prawo. Zwróć uwagę na latarnię
2011-03-20 21:46:36 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do BAL†: Raczej wystrzegam się ingerencji w fotkę, robię to tylko wyjątkowo, żeby np. zmienić kontrast. Nie kojarzę, żebym coś to mieszał. Być może to pora dnia ? A może taki szajs, że wyblakł w kilka dni? :)
2011-03-20 19:14:24 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do gregorr: Przyłożyliśmy do brzegu fotki i latarnia nam nie leci , to ogrodzenie nie trzyma pionu :)
2011-03-20 21:51:34 (15 lat temu)
mietok
 
W tym właśnie segmencie, będzie pierwsza galeryjka dlatego odeskowana jest górna część i będzie ta na samym dole .
2011-03-26 16:43:39 (15 lat temu)
selene
 
Mozolna praca !
2011-03-26 17:19:23 (15 lat temu)
BAL†
 
do mietok: Jakoś jeszcze nie mogę sobie tego w wyobraźni poskładać do kupy :(
2011-03-26 17:00:13 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do BAL†: Grunt żeby wykonawca potrafił to poskładać jak należy :)
2011-03-26 17:03:36 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Zobacz tu i zaraz Cię oświeci :))
2011-03-26 17:18:09 (15 lat temu)
BAL†
 
+2 głosów:4
Słońce na zachodzie, a datowanie dzisiejsze :) Ciekawy fotomontaż, chociaż niedoskonały.
Jeszcze jakbyś usunął EXIF, ktoś dałby się nabrać.
2011-04-01 11:32:38 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Właśnie z tym exif - zapomniałem :)
2011-04-01 11:40:16 (15 lat temu)
mietok
 
+3 głosów:3
очень хорошо :))) Bardzo fajny i na czasie, montaż. SUPER !
2011-04-01 18:21:57 (15 lat temu)
stoik
 
: )))
2011-04-01 23:12:44 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do mietok: Brawo! Widzę że zgadłeś, że ta czapka to z Kremla :)
2011-04-01 20:08:40 (15 lat temu)
pawel
 
A z wieży nie można "pstrykać" zdjęć? Chętnie bym obejrzał bo Strzelin jest dla mnie nieznany.
2011-06-06 09:16:47 (15 lat temu)
pawel
 
Tak na oko to ta wieża ma ze 40 metrów. Widok zatem przedni.
2011-06-06 09:25:15 (15 lat temu)
pawel
 
72 metry! Jestem pod wrażeniem.
2011-06-06 09:51:17 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Fajowsko wygląda;)
2011-06-19 21:30:44 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawel: Jeszcze musisz poczekać. Przez ciężką zimę zakończenie prac się przesunęło. Ale zapraszamy wkrótce.
2011-06-06 09:20:20 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawel: Na wcześniejszych zdjęciach masz skan planu- 38,5 m a będzie jeszcze hełm. Jest wiele starych zdjęć Strzelina i okolic zrobionych z wieży ratuszowej przed jej unicestwieniem.
2011-06-06 09:35:25 (15 lat temu)
mietok
 
do ŁAPA: A będzie jeszcze fajniej :) jak zamontują hełm na wieży !
2011-06-19 22:26:25 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Ładnie zrobiona wieża. Teraz żeby cały ratusz odbudować. byłoby suuuper.
2011-07-02 21:22:29 (14 lat temu)
gregorr
 
Mało ciekawa informacja dotycząca odbudowy wież ratuszowej:
2011-08-28 02:50:09 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Zazdrościłem Danusi ujęć w podobnej aurze. W końcu, udało mi się.
2011-08-31 11:27:27 (14 lat temu)
do BAL†: To się trafia raz w ciągu lata:).
2011-08-31 14:51:36 (14 lat temu)
BAL†
 
do Danuta B.: Masz rację. Tutaj zrobiłem więcej ujęć (z różnych stron), a tylko na tym wyszło jak wyszło :).
2011-08-31 22:40:11 (14 lat temu)
Dwoje + towarzystwo czyli razem trzech ;).
2011-11-07 19:55:58 (14 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
do † Yanek: Oczywiście fotograf przypadkowy :)))).
2011-11-07 19:56:41 (14 lat temu)
BAL†
 
do † Yanek: Zgadza się :)
2011-11-07 19:57:23 (14 lat temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
do BAL†: Zachowałeś się jak fotoreporter upamiętniający "wikopołomną chwiłę" ;)
2011-11-07 20:15:47 (14 lat temu)
BAL†
 
+2 głosów:2
do pawulon: Niezbyt często widuje się nas fotopolan razem, a ratusz jest dla Strzelina ważnym obiektem. I tutaj masz całkowitą rację - wszystko ważne w kupie, a ja jedynie to udokumentowałem :)
2011-11-07 20:28:40 (14 lat temu)
mietok
 
do BAL†: . . . . . :)))
2011-11-07 20:49:40 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 14 lat temu)
Kikut strzelińskiego ratusza na zdjęciu Ziemowita Bogatkowskiego z kwietnia 1981 r.
Wypełniam lukę w dokumentacji wieży ratuszowej, pomiędzy analogowym zdjęciem z 1992, a kolejnym z 2006 - już z nadbudówką. To stan, w którym wieża ratusza tr...
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: park rzeźb warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty