| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Plac Słowiański
1
3
9
10
13
13a

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Plac Słowiański

Dawniej: Plac Armii Czerwonej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Fajnie się ogląda.
2020-02-26 17:42:03 (6 lat temu)
Się tam ktoś ładnie rozhuśtał na tej karasoli :D
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pomyłka
2017-01-04 10:24:00 (9 lat temu)
Odpust parafialny ku czci św. Augustyna.
2025-08-29 17:45:01 (9 miesięcy temu)
AdikBlond
 
+1 głosów:1
W najbliższym tygodniu na plac wchodzą robotnicy i będą go gruntownie przebudowywać. Warto się przejść z aparatem i zrobić zdjęcia jeszcze obecnego stanu.
2013-05-05 00:27:20 (13 lat temu)
inforobert
 
+2 głosów:2
do AdikBlond: zrobione
2013-05-06 20:36:35 (13 lat temu)
do AdikBlond: Już buldożery wjechały na plac.
2013-05-10 13:09:43 (13 lat temu)
do inforobert: No ładnie. Teraz czekamy jak wyremontują...
2013-05-07 07:22:46 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
Wózki dla Tereski ;-)
2016-12-29 22:03:30 (9 lat temu)
Stenek
 
Trochę śmiesznie wyglądają chłopcy po lewej - mają marynarki od garnituru, a do tego - krótkie spodnie :))
2016-12-31 21:09:31 (9 lat temu)
Silverka
 
+1 głosów:1
Cudowne zdjęcie. Takie smutno-radosne, sentymentalne. I wszyscy chłopcy w krótkich galotach ;D
2017-01-04 08:38:03 (9 lat temu)
Poszperałam w necie na temat meczu AKS Chorzów - Górnik Zabrze i Górnika z jakąś Stalą w latach 50-tych, żeby znaleźć przybliżoną datę wykonania zdjęcia. Niestety nie znalazłam w jednej kolejce dwóch takich meczów. Znalazłam za to mecze koło siebie - z 15 kolejki II ligii z sierpnia 1956 r. (około 26.08.1956 r.) mecze AKS Chorzów - Górnik Radlin i Górnik Bytom - Stal Gdańsk (źródło: . Odpusty na Lipinach aktualnie odbywają się w sierpniu, stroje również dość wakacyjne także strzelam, że zdjęcie zostało wykonane w połowie sierpnia 1956 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2017-01-04 10:20:47 (9 lat temu)
Za przyjaźń ze światłem!
2017-01-04 20:22:52 (9 lat temu)
Te gumowe "obiekty" bardzo zadziwiają. U nas na DŚ tego nie było.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodałem na
2017-01-04 21:39:24 (9 lat temu)
reden
 
+3 głosów:3
Witam wszystkich,

przed chwilą założyłem konto, żeby się trochę udzielić.
Co do zdjęcia, to obstawiam dzień 26 sierpnia 1956.
Plakaty na ścianach informują o meczach gr. I, III ligi wojewódzkiej, gdzie gospodarzem był Górnik Świętochłowice (nazwa klubu po prawej stronie, goście po lewej). W tym sezonie w grupie były jeszcze takie zespoły:

Piast Gliwice
Sparta Gliwice (na zakrytym plakacie)
Kolejarz Stalinogród
Stal Nowy Bytom (plakat w środku)
Baildon
Skra Częstochowa
Polonia Piekary
Podlesianka
AKS Niwka (plakat po lewej)

Mogę się mylić, ale tak to mi najbardziej pasuje.
2017-01-05 11:00:25 (9 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Świetna fota i wózki przednie ;-))
2016-12-29 22:09:17 (9 lat temu)
do TW40: Pamiętam te wózki były bardzo trwałe a z kólek tworzyło się różne pojazdy.
2016-12-30 22:20:33 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Dobrze datujesz.
2017-01-04 21:13:27 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Zdecydowanie intrygują cegły dziurawki. Skąd się tam wzięły? Dobrze wypalone, bo żadna nieodłupana.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: nieodłupana razem
2017-01-04 21:27:26 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: "Na przeciwko była hołda co się paliła wieczorem było czerwono a jak jechał tramwaj to było trzeba zamykać drzwi".
I to jest historia. Dziękuję Ci Eugeniuszu. Gdybyś jeszcze miał ochotę przelać na papier swoje życie, byłby dokument fascynujący.
2017-01-07 20:50:43 (9 lat temu)
edek_
 
+1 głosów:1
do Stenek: Ja tak szedłem ubrany do I komunii, podobnie koledzy.
2017-01-01 16:20:41 (9 lat temu)
do edek_: I do szkoły do pierwszej klasy.
2017-01-01 16:42:21 (9 lat temu)
Stenek
 
do Eugeniusz S.: A wtedy sandały i skarpetki to było normalne, a dziś ??? Ha
2017-01-02 23:31:26 (9 lat temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do Silverka: Gdyby nie AKS, to mógłby być żużel. W latach 1952, 1953 klub miał nazwę Stal Świętochłowice (spotkanie z Górnikiem Rybnik). Chyba, że tylko plakat po lewej dotyczy piłki nożnej. Na pierwszym miejscu jest gospodarz - więc tak by mogło być.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 11:47:54 (9 lat temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Oczywiście jeszcze wchodzi w grę klub piłkarski Stal Lipiny (II oraz III liga, grupa stalinogrodzka). I wtedy plakat z lewej może dotyczyć meczu II ligi, a z prawej - III.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 11:52:06 (9 lat temu)
do Krzyś_: Faktycznie, nie jest to takie proste jak mi się wydawało. Zakładając jeszcze, że pod napisem AKS widnieje Chorzów można zawęzić (ale nie wiem czy słusznie:D ) przedział lat do 1957 bo w 1958 klub zmienił nazwę na AKS Kościuszko Chorzów :D
2017-01-04 12:17:25 (9 lat temu)
do Krzyś_: Jesteś dobry. Ja bardziej jestem uczulony na ubiór.
2017-01-04 21:37:02 (9 lat temu)
do Krzyś_: Na pewno po 1955 roku bo wtedy ten aparat został przywieziony do Polski
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 1234abcri
2017-01-04 20:33:06 (9 lat temu)
Krzyś_
 
do Silverka: Datowanie może być łatwiejsze idąc tropem cyrku w Chorzowie (inny z plakatów).
2017-01-04 12:31:42 (9 lat temu)
do Krzyś_: Niestety ta informacja nie pomaga :)
2017-01-04 13:36:36 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-01-04 21:03:37 (9 lat temu)
Krzyś_
 
do Eugeniusz S.: Ale już w 1955 Stal Lipiny grała pod nazwą "Naprzód".
Jeśli jednak na pewno aparat jest z późniejszego okresu, to szukamy innych możliwości.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 21:06:01 (9 lat temu)
Krzyś_
 
do Krzyś_: Znalazłem informację, że Naprzód w 1955 zaczynał sezon jeszcze jako Stal.
I pasuje 3 kolejka:
Naprzód Lipiny 1:0 Górnik Zabrze
AKS Chorzów 0:1 Górnik Wałbrzych.

Pierwsze dni kwietnia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 21:16:02 (9 lat temu)
Krzyś_
 
do Wacław Grabkowski: Oczywiście te plakaty mogły sobie też wisieć przez kilka tygodni po meczach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2017-01-04 21:32:03 (9 lat temu)
Krzyś_
 
do Wacław Grabkowski: Jakieś ścianki działowe stawiali wewnątrz? Ciekawa sprawa. Nie zrobili porządku przed odpustem.
2017-01-04 21:46:29 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: W tamtych latach była intensywna eksploatacja górnicza i remontowali popękane domy.
2017-01-04 21:47:05 (9 lat temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Piszą, że odpust był pod koniec sierpnia:

A karuzele przyjeżdżały wcześniej.
2017-01-04 21:53:53 (9 lat temu)
do Krzyś_: Tak ale te karasole, strzelnice, ściana śmierci, gondla inne klamoty przyjezdzali pod koniec lipca i stały cały sierpień a po odpuście zwinęli to w jedną noc i wyjeżdzali.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2017-01-08 09:09:42 (9 lat temu)
Krzyś_
 
do reden: Daję plusa. Mecz z AKS Niwka tłumaczyłby zgromadzony zapas cegieł :-)
2017-01-05 14:10:00 (9 lat temu)
reden
 
do Krzyś_: He, he...
W zasadzie to oni grali chyba gdzieś na Zgodzie albo już na Kresach, muszę sprawdzić.
Na potwierdzenie, że taki był skład ligi poniżej wycinek z Trybuny Robotniczej z 25 czerwca 1956 z wynikiem meczu Górnik-AKS i tabelą. Tak że plakaty sprzed sierpnia a cegły musieli wysypać gdzieś około lipca (?)

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd styl.
2017-01-05 14:35:36 (9 lat temu)
do reden: Górnik Świętochłowice miał boisko na kresach
2017-01-06 11:05:08 (9 lat temu)
reden
 
do Eugeniusz S.: A przed Kresami (lata 1946-195...) boisko było tam gdzie dzisiaj jest osiedle na Ślaskiej (na przeciwko Lidla).



2017-01-06 15:39:11 (9 lat temu)
do reden: Jo o tym wiem na przeciwko była hołda co się paliła wieczorem było czerwono a jak jechała banka to było trzeba zamykać drzwi.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2017-01-06 23:03:05 (9 lat temu)
To jest w Lipinach - obecny plac Słowiański.
2019-12-05 22:31:38 (6 lat temu)
do ritterswalder: Niestety, nie ja tworzyłem obiekt i jego przypisanie. Ja do niego tylko dołożyłem zdjęcie. Ale jeśli masz pewność możemy to spróbować przenieść.
2019-12-05 22:39:10 (6 lat temu)
do Andrzej G: Widzę, że w tym momencie, już to zrobiłeś. Dzięki
2019-12-05 22:40:18 (6 lat temu)
do Andrzej G: Przeniesione
2019-12-05 22:40:37 (6 lat temu)
do Eugeniusz S.: Byłeś szybszy, niż moje skopiowanie linku do przeniesienia :-) Dzięki
2019-12-05 22:41:26 (6 lat temu)
do Andrzej G: Ten pomnik odbudowali ale postawili w innym miesjcu.
2019-12-05 22:43:34 (6 lat temu)
Stenek
 
Taka "panorama" z dawnych lat? Obiektyw szerokokątny?
2020-02-26 20:02:20 (6 lat temu)
Schomberg
 
+1 głosów:1
Rok budowy 1865 r.
2026-06-01 01:02:23 (21 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Pierwsze i ostatnie drzwi po przeróbce?
2021-12-04 10:39:04 (4 lata temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Nie, to wagony typu 111N. Jednokierunkowe (czyli jednokabinowe), dwustronne (tzn. z drzwiami na obu ścianach bocznych). Złączone w ten sposób tworzyły skład dwukierunkowy. Konstal wypuścił tylko 6 takich wozów, wszystkie dla GOPu.
2021-12-04 13:52:23 (4 lata temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do mirekjot: Racja, nawet jechałem takim tramwajem kilkanaście lat temu (niedługo będzie 20 ;) tylko myślałem że miał harmonijkowe drzwi, jak stodwójki.
2021-12-04 14:09:52 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Obecnie tramwaje nie kursują rozpoczął się remont torów.
2021-12-04 14:51:36 (4 lata temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: A tak, początkowo przez długie lata drzwi były harmonijkowe. Teraz wygląda to lepiej.
2021-12-04 16:35:42 (4 lata temu)
Robert Blicharz
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: W oryginale drzwi były harmonijkowe.
2021-12-04 16:50:01 (4 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
Zaleskiego x to być może Barlickiego 1D...
2024-10-26 02:04:28 (rok temu)
do Jarosław Dubowski: Lub plac Słowiański 9
2024-10-26 10:58:31 (rok temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Adres sprawdzony i jest prawidłowy pl. Słowiański 9.
2025-07-02 06:59:49 (11 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
15 Dyskusji (ostatnia 21 dni temu)
Plac Słowiański - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: wrocław wrocław Zabrze, Lenartowicza KOLUMNA ZYGMUNTA dąbrówno panewnicka stare bogaczowice Ustka Ustka strzelin rynek warszawa warszawa niechcice bytom bytom kadzielnia kadzielnia Pszczyna Pszczyna kadzielnia kadzielnia Tygodnik Ciechanowski kolberg kolberg Tygodnik Ciechanowski kadzielnia kadzielnia Tygodnik Ciechanowski skoczów wrocław wrocław libiąż oświęcim 1939 oświęcim oświęcim