26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Rzeka Wisła (Toruń)
Obiekty w okolicy
Fort X - Bateria Nadbrzeżna
504
m
Toruń
Centrum Targowe "Park" - Targi Tor...
959
m
Toruń
Toruńskie Centrum Caritas
1050
m
Toruń
Kolumna Bismarcka
1079
m
Toruń
Reja 2
1111
m
Toruń

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Rzeka Wisła (Toruń)

Dawniej: Vistula, Weichsel
2 subskrypcje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...101112131415161718następna
toruniarka
 
+1 głosów:1
Może to być poligon w podtoruńskim Podgórzu (Podgórz włączony do Torunia w 1938 r.).
2014-04-01 20:25:12 (12 lat temu)
nie rozumiem dlaczego to zdjęcie jest w zdjęciach niezidentyfikowanych
2016-02-10 21:27:21 (10 lat temu)
"Niemcy przeprowadzili za pomocą sterowców 51 nalotów na Londyn, w których zginęło 489 osób, a ponad 1200 zostało rannych. Pierwszy nalot został przeprowadzony 19 stycznia 1915 roku. Zeppeliny w 20 nalotach zrzuciły 37 ton bomb".
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2016-02-10 22:07:52 (10 lat temu)
Typ aerostatu (sterowca) METEOR I. Tu jest na kartce datowanej na 1913r, a tu jet taka sama jak powyższa, również z podanym typem sterowca
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup
2016-02-10 22:34:44 (10 lat temu)
To najprawdopodobniej Parseval airships Pl4 - M1 produkowany od 1909r
2016-02-10 23:04:57 (10 lat temu)
pawulon
 
Mnie się wydaję, że na pocztówce jest data: styczeń 97(1897) i to była by bardziej odpowiednia dla tego zdjęcia.
2009-10-24 22:57:43 (16 lat temu)
do pawulon: To niemożliwe z jednego powodu - pierwsze zeppeliny zaczęły powstawać dopiero na początku XX wieku.
2009-10-24 23:28:15 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do pawulon: 1913??? 1897
2009-10-25 20:46:13 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: To nie jest sterowiec, tylko aerostat. Używane od lat dwudziestych XIX wieku.
2009-10-25 01:45:18 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Kavikvs: Źle napisałem, areostat to też sterowiec. Jednak balony napędzane śmigłem były znane od lat dwódziestych XIX w. i używane przez wojsko do rozpoznania i do korygowania ognia artyleryjskiego.
2009-10-25 01:55:21 (16 lat temu)
do Kavikvs: Ale sterowiec jest przecież aerostatem :) "Aerostatem bez napędu jest balon, z napędem własnym - sterowiec." - wiem.onet.pl - inne encyklopedie i słowniki podają podobne definicje.
2009-10-25 20:52:13 (16 lat temu)
do Kavikvs: Na odwrót. Sterowiec to też aerostat ;)
2009-10-25 03:52:07 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Tomasz Górny (Nemo5576): No, racja. Zamotałem.
2009-10-25 11:07:35 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: No i ...? Graf Zeppelin nie ma nic wspólnego z tym zdjęciem.
2009-10-25 21:12:34 (16 lat temu)
do Kavikvs: No tak ale czytałem że sterowce zaczęły fruwać dopiero na początku XX wieku. Być może jestem w błędzie - dlatego proszę o jakieś dowody żeby mnie z tej niewiedzy wyciągnąć :)
2009-10-25 21:23:43 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: Wpisz "sterowiec" w google.
2009-10-25 21:41:34 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: Wpisz "sterowiec" w google.
2009-10-25 21:42:05 (16 lat temu)
do Kavikvs: No i dalej wiem niewiele więcej niż wcześniej. Czyli są informacje o tym, że pod koniec XIX wieku wykonywano jakieś próbne eksperymentalne loty tych napędzanych prądem, parą itd... balonów. Nie widzę niczego o konkretnych zastosowaniach (tym bardziej militarnych) przed 1900 rokiem.
2009-10-25 21:45:55 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: Inż. Henri Jules Giffard (1825–1882) opracował pierwowzór sterowca – balon wyposażony w śmigło napędzane maszyną parową o mocy 2,2 kW. 24 września 1852 wzniósł się z hipodromu w Paryżu na wysokość 1800 m i pokonał 27-kilometrową trasę do Elancourt koło Trappes z prędkością około 8 km/h.

9 sierpnia 1884 r. w Chalais-Meudon kpt. Charles Renard (1847–1905) i kpt. Arthur Krebs (1850–1935) pokonali 7,6-kilometrową trasę sterowcem La France z prędkością niemal 20 km/h (5,5 m/s). Sterowiec o wydłużonym kształcie miał podwieszoną gondolę, na końcu której był zamocowany silnik elektryczny o mocy 6,6 kW ze śmigłem. Statkiem kierowano za pomocą steru.
Na początku XX wieku Niemiec Ferdinand von Zeppelin (1838-1917) skonstruował nowy rodzaj sterowca - Luftschiff-Zeppelin 1. Zamiast powłoki wypełnionej gazem, która zmieniała swój kształt, zastosował szkielet obciągnięty impregnowanym materiałem. Dzięki temu sterowiec stanowił solidną konstrukcję.
Tak więc, w 1897 sterowiec nie był już żadną sensacją.
2009-10-25 23:00:14 (16 lat temu)
do Kavikvs: Tak. To czytałem 3 razy ze zrozumieniem dlatego napomknąłem o zastosowaniach militarnych - bo widać po tym opisie, że ciągle coś z nimi kombinowali i nie ma jednoznacznej informacji o praktycznym wykorzystaniy tych "obiektów".
2009-10-25 23:01:49 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: To już są moje dywagacje na podstawie wojskowej ikonografii z XIX wieku (np. Brockhaus Lexicon). Są nawet obrazy z XVIII wieku przedstawiające możliwość powietrznego desantu z balonów na uwięzi do obleganych miast (to już czysta fikcja). Jak coś znajdę, to podeślę linka.
2009-10-25 23:14:29 (16 lat temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do NicolasLeven: Nie ma w tym nic tajemniczego, po prostu przeoczenie, co się zdarza.
2016-02-10 21:45:50 (10 lat temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
To most kolejowy - zmieniłem przypisanie.
2016-02-11 13:15:35 (10 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
Toruń. Most Piłsudskiego.
2015-12-15 01:28:18 (10 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
Toruń. Przy Moście Piłsudskiego.
2015-12-15 01:37:46 (10 lat temu)
Wędka bambusowa.
2015-12-15 13:36:37 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
Chyba to bulwar Filadelfijski, przypisałabym bardziej do niego niż do Wisły.
2015-12-15 10:43:58 (10 lat temu)
do ZPKSoft: Zrobione.
2015-12-15 10:48:51 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Desperado: Powinno być tu .Przeniosłam, bo mamy dwa obiekty, ale dlaczego ?
2015-12-15 10:56:42 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Już jest jeden.
2015-12-15 10:59:42 (10 lat temu)
Hellrid
 
Dokładnie rzecz biorąc jest to tzn. kaponiera obrony wjazdu, tudzież nazywana blokhauzem lub po prostu kaponierą (obrona fosy).

Forty toruńskie tak jak poznańskie były tworzone na jedno kopyto - układ koszary + dostawiona do nich kaponiera powtarza się kilka razy. Forty artyleryjskie są już totalnie nudne ;). Najprawdopodb. powyższy to Fort I, nad bramą jest zamurowane godło/herb tak jak tutaj:

Z fortem I jest o tyle ciekawy, że ma zachowane potężne cztery wieże pancerne (haubic 21 cm), w środku gdy go zwiedzałem było wiele reliktów, których w innych "polskich" twierdzach już cieżko znaleźć, jak winda do podawania amunicji.
2015-12-28 13:57:23 (10 lat temu)
Pomimo niemieckiego napisu - zdjęcie wykonane raczej przed wysadzeniem mostu we wrześniu 1939 r., ewentualnie wykonane po odbudowie mostu w l. 1949-1950.
2016-02-11 13:23:58 (10 lat temu)
labeo7
 
do zygmunt_ra: Całkowita racja.
2016-02-11 16:23:55 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
Data do poprawki :)
2016-02-17 12:15:11 (10 lat temu)
Przy okazji tego obiektu - pytanie techniczno-porządkujące do rozważenia: czy w takim przypadku jak ten most - powinien być założony odrębny obiekt? Czy jednak zostawić tak jak jest - w ramach Mostu Piłsudskiego. Chcę się trzymać zasad ustalonych na stronie a tutaj mam pewne wątpliwości. Z jednej strony konstrukcja zupełnie inna, z drugiej strony - z grubsza ta sama lokalizacja i w zasadzie "zastępstwo" Mostu Piłsudskiego, od czasu jego zniszczenia do odbudowania, a więc istnieje pewna ciągłość. Dodatkowo, wykorzystano tutaj jedno przęsło mostu stalowego.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2016-09-29 22:34:21 (9 lat temu)
OK - brak uwag traktuję jako akceptację takiego rozwiązania jakie jest. Nie ukrywam, że tak jest logiczniej, ponieważ ta konstrukcja drewniana była zastosowana jako "tymczasowe uzupełnienie" zniszczonego Mostu Piłsudskiego, a nie jako oddzielny obiekt, jak np. tymczasowy most kolejowy w Warszawie (obok Mostu Gdańskiego).
2016-10-03 09:29:56 (9 lat temu)
Czyli dobrze rozumiem? Istniejące wcześniej przeprawy przypisujemy do obecnie istniejącej w danym miejscu. Z kolei mosty tylko przebudowywane, w zasadzie powinny być w ramach jednego obiektu, jak np. Most średnicowy w Warszawie (te same filary, ale przęsła zupełnie różne), jednak i tu jest trudność, bo trzymając się tej zasady konsekwentnie - zdjęcia z Mostem Kierbedzia powinny być przypisane do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego a zdjęcia Mostu przy Cytadeli do Mostu Gdańskiego. To też powodowałoby zamieszanie, bo mielibyśmy w podpisach takie "potworki" jak zdjęcie Mostu Gdańskiego, czy Śl.-Dąbr. z .... XIX w.. Z mostami o tej samej nazwie (np. średnicowy w Warszawie), czy kolejowymi bez nazwy - tego problemu nie ma, bo mosty występują "pod jedną nazwą", ale i tu znajdziemy pewnie niejeden wyjątek, np. Mosty Uniwersyteckie we Wrocławiu - gdzie stare i nowe, to zupełnie różne konstrukcje (choć na tych samnych filarach). Faktycznie - przy mostach zmieniających nazwy oraz wygląd chyba najlepiej tworzyć odrębne podobiekty i przypisywać do aktualnie istniejącytch mostów - przy tych samych nazwach można wtedy dopisać "stary" lub "dawny".
Jeśli chodzi o Most Piłsudskiego w Toruniu - tymczasowa przeprawa nie funkcjonuje "na bazie" mostu, i stanowi on jednak de facto całkiem odrębną przeprawę (nadano mu nawet nazwę "wojenny") i ma inną oś przebiegu (łukiem w górę rzeki w stosunku do Mostu Piłsudskiego).... więc jednak podobiekt.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2016-10-04 09:49:32 (9 lat temu)
esski
 
2016-10-03 09:34:10 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
173 Dyskusji (ostatnia 9 lat temu)
Toruń widziany z Kępy Bazarowej. Na pierwszym planie prom rzeczny przez Wisłę.
Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego.
1839
-
1898
1839
-
1899
1897
-
1900
1899
-
1900
1899
-
1900
1900
-
1905
1900
-
1905
1903
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1910
Rzeka Wisła (Toruń) - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: kostrzyn gorzowska gliwice gliwice krużlowa rostarzewo Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny warszawa zachodnia warszawa zachodnia Drzewica fabryczna obóz pracy szkolna kraków, bydgoska kraków, bydgoska libusza Łomża muzeum Rawicz Sarnowa Łomża Łomża Bazylika w Łowiczu gliwice gliwice gotyckie kościoły Goleniów Goleniów radymno noniewicza Poznań Poznań tvp tvp tvp tvp tvp