24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Mapy i plany

Mapy regionu (Wrocław i okolice)

Plany fragmentów miasta / dzielnic Wrocławia

Plany i mapy sytuacyjne

Schematy sieci komunikacji miejskiej

Mapy i plany Friedricha Bernharda Wernera

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Mapy i plany

Dawniej: Karten, Pläne
9 subskrypcji
dodano: 2006-03-09, autor: † ☻
W na wiązaniu do pytania poruszonego na forum, dotyczącego typologi nazw ulic, zamieszczam taką oto ciekawostkę.
dodano: 2006-04-23, autor: † ☻
Krótki opis mapy Barthela Weinhere z 1562r.
dodano: 2024-01-15, autor: vetinari
Index wszystkich ważnych instytucji, linii tramwajowych i autobusowych.
dodano: 2013-03-23, autor: esski
Index wszystkich ważnych instytucji, linii tramwajowych i autobusowych.
dodano: 2013-03-23, autor: esski
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2223następna
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
Z dumą wisi u mnie na ścianie po dwuletniej konserwacji :-)
2011-09-20 12:17:52 (14 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
Veyhner & Vberus 1562 r,
2011-09-20 12:18:24 (14 lat temu)
Ten plan natomiast jest reprodukcja fotolitograficzna reprintu z 1826 roku, wydana w 1929 roku.
2024-01-12 18:58:38 (2 lata temu)
Siloy będzie powoli uzupełniał dział z mapami (ostatnio go przebudowaliśmy zresztą) - mapy będą dodawane jako zdjęcia ale musimy powrzucać te, których nie mamy w tym dziale.
2010-04-20 18:56:45 (16 lat temu)
Kavikvs
 
To jest ta lepsza wersja?
2010-04-20 18:59:25 (16 lat temu)
do Kavikvs: Nie. Szukam jej - mam ją na płytce w pliku o szerokości i wysokości 11000 px na 11000 px - owocem moich poszukiwań jest wygrzebywanie fotek sprzed paru lat, które dodaję. Dam znać jak podmienię tę mapę na większą wersję.
2010-04-20 19:12:24 (16 lat temu)
zuf
 
do Kavikvs: Małe coś jak na lepszą wersje. A może sie mylę? Jakby co też jestem posiadaczem tego planu w wersji plakatu.
2010-04-20 19:16:39 (16 lat temu)
Dolną datę można ustalić na 1895 r. Nie ma już Mostu Groszowego i starego traktu na Osobowice, jest już Zakład Karny na Kleczkowskiej.
2014-10-03 13:38:29 (11 lat temu)
Oj, Siloy byś się wstydził :) Do 1920 roku datowanie - a kiedy zbudowali Most Grunwaldzki? :) Ja bym szacował na 1892 - 1904.
2010-05-13 14:49:29 (16 lat temu)
Siloy
 
do Neo[EZN]: Wstydzę się i datę poprawiam ... :)
2010-05-13 14:52:38 (16 lat temu)
do zygmunt_ra: Ktoś już przestawił dolną datę - jeszcze trzeba sprawdzić kiedy zbudowano wąskotorówkę do Trzebnicy bo podejrzewam, że po 1895 roku.
2014-10-03 15:18:02 (11 lat temu)
Licho
 
do Neo[EZN]: Według Wikipedii 1899
2014-10-03 16:20:43 (11 lat temu)
do Licho: Dzięki, czyli trzeba zawęzić datowanie mapy do 1899-1904.
2014-10-03 17:30:43 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Dworzec Główny został przebudowany w 1899-1904, w 1900 już wyglądało nieco inaczej



Więc może 1899-1900
2023-11-02 20:28:57 (2 lata temu)
komarihn
 
+1 głosów:1
Można zwężyć do 1899-1902, bo dworzec nie jest przebudowywany
2023-11-02 20:16:20 (2 lata temu)
do komarihn: Zrobione.
2023-11-02 20:18:10 (2 lata temu)
do Neo[EZN]: ... choć mam wątpliwości - linia tramwajowa z Grunwaldzkiej przeniesiona już na Sienkiewicza - to chyba się stało po 1902 roku.
2023-11-02 20:35:15 (2 lata temu)
Z tym arkuszem jest coś nie tak. Jest na nim linia kolejowa 751 (Wrocław Gądów – Wrocław Zachodni), która nie występuje na żadnych innych mapach sprzed początków XX wieku.
2024-09-04 08:02:41 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Marek Potocki: Ten plan jest z XX w. - są na nim zaznaczone budynki (np. na Popowicach przy ul. Niedźwiedziej) które powstały w latach 1901-1910.
2024-09-04 09:03:53 (rok temu)
Jazzek
 
+2 głosów:2
do Marek Potocki: Rok 1887 to nie data wydania mapy, tylko opublikowania ogólnokrajowych pomiarów z roku 1885.
2024-09-04 10:34:01 (rok temu)
esski
 
Gdzie mogę wrzucić drugą stronę tego planu? znajdzie tam zainteresowany cenne informacje z tematu - linie MPK, banki, restauracje, szpitale, poczty, postoje TAXI i takie tam
2013-03-23 00:09:42 (13 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
tutaj wszelkie informacje dostępne na rewersie tego planu, miłej lektury :)
2013-03-23 00:24:04 (13 lat temu)
esski
 
Panowie kreślarze pośpieszyli się o conajmiej +50 lat, połączyli ulicę Racłąwicką z Aleją Piastów, Mostu do dziś - marzec 2013 - nie wybudowano.
2013-03-23 00:26:29 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Plan cudowny!
- Linia 8 - zaznaczony koniec trasy na skrzyż. Podwale - Sądowa - podejrzewam, że dojeżdżał do Muzealnej i na trójkącie w tył zwrot.
- Przystanki końcowe tramwajów w Rynku były w kolejnych latach już likwidowane tak, że już na początku lat 70. chyba żaden tramwaj nie miał tam pętli
- Linia 6 - jeszcze jako skrócona "piątka" - od Rynku do Księża
- Końcówka dziewiątki zaznaczona błędnie - była przy Długupolskiej, linia miała nieco inny przebieg przy ul. Weigla
- Dwójka na Pięknej zawracała zapewne na jednej z dwóch mijanek, które się tam znajdowały
- Łącznik Hallera-Grabiszyńska powstał jakieś 10 lat później - tu go jeszcze nie ma
- Racławicką pociągnęli mocno na wyrost - aż do Oporowa
- Linia tramwajowa do Pafawagu już z uwzględnioną zmianą - przełożeniem torów ze Strzegomskiej na Robotniczą, które miało miejsce w roku wydania tego planu
- Ostatnie chwile wąskotorówki...
- Ulica Lubawska jako przedłużenie Lubuskiej - było coś takiego?
2013-03-23 00:26:32 (13 lat temu)
max
 
Ulica Sudecka jak dawna Hohenzollern Strasse - aż do Grabiszyńskiej.
2013-03-23 17:03:25 (13 lat temu)
Pętla tramwajowa - Księże nałe była realnie zlokalizowana dawniej tak jak na tym planie (róg Opolskiej i Świątnickiej) czy to kolejna "buła" redaktorów planu?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2013-03-23 18:07:19 (13 lat temu)
czarek
 
Na Nowym Dworze brak lini kolejowej " wzdłuż " Ślęzy i przedwojenny nie zrealizowany plan ulic
2013-03-23 19:34:13 (13 lat temu)
Powiedzcie proszę jak to pobrać :D
2015-03-06 18:07:24 (11 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do esski : Wrzuć póki co do map i planów - potem pomyślimy czy tego nie wydzielić :)
2013-03-23 00:15:45 (13 lat temu)
esski
 
do Neo[EZN]: Jeśli jako artykul, bo zeskanowałem to i zapisałem w wordzie - jeśli artykuł to mi kruca bomba nie zapppisuje na FP.
2013-03-23 00:20:07 (13 lat temu)
esski
 
do Neo[EZN]: Na Gazowej pamiętam był trójkąt do zawracania skłądu kierownik wjeżdzłą w prawo w Gazową, cofał i jechał w stronę miasta. Zaś 17 na Klecinie wjeżdżała na most, jakoś tam zawracała, zbyt mały byłem by to zapamiętać, pętle wybudowano zapewne w drugiej połowie lat 70. Ulica Chodobicka , dziś Kudowska. Obecna od lat w tym miejscu Puszcykowska nie pochodzi od Puszczykowa koło Poznania lecz od dobrze nam znanej Poolanicy Zdrój.
2013-03-23 00:39:33 (13 lat temu)
Julo
 
0 głosów:1
do Neo[EZN]: Nie wiem, co masz na myśli pisząc o Hallera-Grabiszyńskiej. Przecież na tym planie te ulice (Hallera to Przodowników Pracy) są połączone (jeździ nim wg tej mapy autobus 119), pamiętam, że przez wiele lat był to wąski brukowany byle jak odcinek od skrzyżowania Przodowników z Aleją Pracy do skrzyżowania Grabiszyńskiej z Fiołkową.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: autobus 119
2013-03-23 09:24:52 (13 lat temu)
Curz
 
do Neo[EZN]: Jeśli chodzi o 8, to uważam, że ta linia nigdy nie trójkątowała na Muzealnej. Analizując różne plany z lat 50 i 60, najpierw ta linia jeździła w parze z 6 od Kromera, przez Jedności, i potem 8 jechała przez most Uniwersytecki, Kuźniczą, Rynek, Świdnicka, Podwale, 1 maja, Mieszczańska, Dubois, a 6 odbijała w kierunku mostów Mieszańskich, 1 maja, Podwale, Świdnicką, Widok, Szewską i przez most Uniwersytecki. Potem im się wszystko odwidziało, 6 dostała całkowicie nową trasę, od Runku, przez Traugutta na Księże, a 8 została po prostu zapętlona wokół Starego Miasta, jeździła od Kromera przez Jedności Narodowej, Dubois, most Pomorski potem zaczynała pętlę przez Grodzką, Kiełbaśniczą, plac Solny, Gepperta, Nowotki, Podwale, Świdnicka, Widok, Szewska i Grodzką do mostu Uniwersyteckiego. Potem ponownie jej trasa została zmodyfikowana, w okolicach początku lat 70 po prostu 8 została przedłużona na Krzyki i tak jeździła jakoś do przełomu lat 80 i 90.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Gramatyka
2024-02-12 13:56:52 (2 lata temu)
do esski : Dwójka nie zawracała na Pięknej.Był to tramwaj jednowozowy i jak jechał od ZOO to zjeżdżał na już jeden tor prowadzący do Tarnogaju(kolo Cyganów},motorniczy zamykał drzwi po prawj stronie a otwierał po lewej i szedł do nastawnika w drugim końcu wozu i jechał do ZOO.Tylko 19 jeszcze była w wersji jednowozowej.
2020-06-27 20:20:46 (5 lat temu)
czarek
 
do czarek: To i tak dobrze, że pokazano główne linie kolejowe na wcześniejszych planach to była tajemnica państwowa i nie pokazywano.
Mam pytanie dotyczące pętli tramwajowej 9 , lina ta zaczynała się w parku pomiędzy Borowską , a Spiską i biegła przez Czerską ( Weigla) potem skręcała na Ślężną. Może ktoś pamięta kiedy pętle zlikwidowano i przesunięto na koniec Ślężnej?
2013-03-23 19:41:49 (13 lat temu)
esski
 
0 głosów:1
do czarek: Tory te nigdy nie sużyły PKP do przemieszczania pasażerów rejsowych, rozkładowych pociągów, tak jak teggo torowiska wzdłóż Ślęzy tak i na tym jak innych planach nie zobaczysz obwodnicy Brochów-Stadion i dalej na Popowice jak i łącznicy z Osobowic na Sołtysowice, a także łącznicy biegnącej z pólnocy na południe Poznań-Nadodrze. Wszystkie takiego typu torowiska nie były nanoszone na plany. Pamiętam także dość długie torowisko w okolicy Klecińskiej, na terenie obecnej giełdy towarowej, chyba przecinało gdzieś drogę z Oporowa na Smolec-Mokronos.
2013-03-23 20:33:55 (13 lat temu)
esski
 
do czarek: Torowisko pętli wyłaniało się jeszcze spod warstwy błota jeszcze na początku lat 90, był w tym miejscu przystanek 113, więc nie sposób było tych szyn ne widzieć. Pętla rejsowym tramwajom wedle moich śasiadów służyła do mniej wiecej 1965, ale ta data była obalona tu na forum, z tego co pamiętam , to brane mogą być pod uwagę okolice MŚ w Niemczech.
2013-03-23 20:28:57 (13 lat temu)
do esski : Później. Ta pętla była używana do 1969 roku.
Likwidacja linii tramwajowej na ulicy Weigla - do Borowskiej związana było z dwoma faktami:
- kiepski stan torowiska tramwajowego - układanego w pośpiechu na początku lat 50.
- budowa gmachu PAN

Tory tej pętli pamiętam jak wypruwali w 2000 lub 2001 roku - kolega ma zdjęcia tych torów w swoim archiwum, ja nie miałem wtedy aparatu pod ręką - w tym czasie budowali parking Akademii Medycznej.

Do tej pory nie wiem jaki ta linia miała dokładnie przebieg - czy tory przechodziły w miejscu instytutu PAN czy biegły przy szpitalu po północnej stronie jezdni i odbijały od ulicy Weigla kawałek za szpitalem przecinając skwer.

Podczas remontu jezdni w 2011 roku został odsłonięty fragment torowiska tramwajowego - - na tym zdjęciu widać, że tory odbijały w lewo ale to nie musi być dowód na to, że linia szła przez teren instytutu PAN - tory schodziły z jezdni bo znacznie łatwiej, taniej i szybciej było zbudować torowisko obok jezdni niż w niej.

Po likwidacji tej jednotorowej pętli przy Borowskiej - Długopolskiej tramwaje kończyły bieg na końcówce przy skrzyżowaniu Ślężnej - Weigla. Jakieś 2-3 lata później zbudowano pętlę przy wiadukcie kolejowym, istniejącą do dziś.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Pomyłka
2013-03-23 20:39:23 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Tory początkowo biegły przy ogrodzeniu szpitala, a potem odbijały w lewo przecinając skwer. Jeździło się tam do pętli dziewiątką, a potem piechotką ul. Borowską do dzisiejszego "pałacyku 260" - był tam wtedy ogrodnik u którego można było kupić dobre tanie pomidory.
2013-03-24 00:39:23 (13 lat temu)
do Neo[EZN]: Neo, a czy jest jakaś szansa, że ten kolega udostępni zdjęcia pętli na stronę? Kompletna pustka jeśli chodzi o dokumentację fotograficzną tego odcinka linii tramwajowej, a w końcu eksploatowano ją przez prawie 20 lat.
2013-03-29 11:55:32 (13 lat temu)
Licho
 
do Dürgoy Marcin : To w tamtych czasach. Później było wiele linii obśługiwanych pojedynczym 105Na.
2020-06-27 20:25:44 (5 lat temu)
do Licho: Na długo przed pojawieniem się 105Na wybudowano linie dwutorową na Tarnogaj i dwójka jeszcze jeźdiła w wersji jedowagonowej do Tarnogaju.Tak gdzieś od połowy lat 70-tych dwójka była już dwuwozowa tylko 19 jeszcze jeździła solo chyba do konca stulecia.Dlaczego pamiętam?Jak wracaliśmy ze szkoły to specjalnie czekaliśmy na tramwaj solo i pasy z PCV z budowanej na Nyskiej piekarni układaliśmy na szynach i tramwaj nie mógł ruszyć z przystanku.Motorniczy czekał aż następny przyjedzie i zepchnie z izolacji.
2020-06-27 20:42:40 (5 lat temu)
Licho
 
do Dürgoy Marcin : Dwójka drugi wagon dostała, gdy z pętli Zoo przeniosła się na Sępolno – co nastąpiło z okazji zamknięcia Rynku dla tramwajów.
2020-06-27 22:46:02 (5 lat temu)
labeo7
 
Ta mapa też nie działa.
2024-01-08 20:48:17 (2 lata temu)
To jest konkretnie faksymile oryginału z 1826 roku, którego autorem był Christian Friedrich Paritius.
2024-01-12 18:57:42 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Podmiana na lepszy skan ☺
2024-01-13 17:14:02 (2 lata temu)
Dodane ponownie - przez edycję coś nie chciało się załadować.
2023-06-25 13:48:40 (3 lata temu)
Świetny był ten plan bo pierwszy z zaznaczonymi budynkami (w tym fortami!).
2023-06-26 22:59:57 (2 lata temu)
do Neo[EZN]: Sprawdziłem losowo parę ulic pod kątem zaznaczonych budynków - nawet się zgadza :-), bo jak wiadomo z tym odzwierciedlaniem stanu rzeczywistego na mapach z tamtych lat, to różnie bywało.
2023-06-27 14:41:12 (2 lata temu)
W paski - budynki które warto zachować ze względu na wartość zabytkową a na czarno - budynki które koniecznie trzeba zachować. Te czarne wszystkie stoją w te w paski... może połowa...
2023-10-26 22:27:30 (2 lata temu)
jens
 
Na czerowno budynki, które muszą być usunięte lub przebudowane, aby poszerzyć drogi.
2024-04-07 18:31:01 (2 lata temu)
jens
 
Ciekawe, że przez szpital na Maja miała iść droga.
2024-04-07 18:32:58 (2 lata temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Ciekawe jest też to że chcieli zlikwidować większość zabudowy w miejscu dzisiejszej Galerii Dominikańskiej. Podobnie z Oławą Białoskórniczą - pewnie dlatego w czasie wojny zaczęli rozbierać domy na cegły do budowy barykad właśnie w tym miejscu.
2024-04-07 20:49:03 (2 lata temu)
max
 
do jens: Na czerwono budynki remontowane (lub do remontu) w 1934, czerwone kreskowanie - pilny remont.
2024-04-07 19:13:15 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
223 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Plan Wrocławia z lat 20.
Schematyczny plan Wrocławia z roku 1956 (skan ze zbiorów Karola Wasiłowicza) oraz spis linii komunikacji miejskiej.
1240
-
1300
1240
-
1500
1460
-
1562
1562
-
1587
1578
-
1587
1588
-
1593
1588
-
1613
1500
-
1750
1500
-
1750
1600
-
1700
Mapy i plany - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: KOSTRZYM MOLKTPLATZ KOSTRZYM MOLKEPLATZ wrocław wrocław mural Branitz dziwnó lutynia lutynia przejazd 11 strzałowa toruń strzałowa służewska 3 most wygoda gądó gądó pasaż wiecha zurawica toruń koszary toruń podgórska toruń podgórska toruń kujawska toruń łódzka gassy Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio ciche zbiczno tarnów, jasna rogów dworzec tarnów tarnów