| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania

1926 - Wystawa

1937 - Połączone Wystawy Jubileuszowe w Czeskim Cieszynie

Widoki z gmachu szkolnego

OBIEKTY - Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania
Obiekty w okolicy
Sala gimnastyczna
48
m
Cieszyn
Strzelnicza 20
60
m
Cieszyn
Strzelnicza 13
62
m
Cieszyn
Smetany 18
66
m
Cieszyn
Bezruča 17
68
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania

Zbudowano: 1925
Dawniej: Szkoła ludowa i wydziałowa im. Antoniego Osuchowskiego
1 subskrypcja

W wyniku podziału Śląska Cieszyńskiego, a w tym również miasta Cieszyna w 1920 r., nowo powstałe miasto Czeski Cieszyn, poza nielicznymi placówkami szkolnymi, nie posiadało zaplecza edukacyjnego. Prawie wszystkie budynki szkolne znajdowały się po stronie polskiej. Strona czeska, dążąca do rychłego zasymilowania ludności polskiej, zabraniała przekraczania mostów granicznych, co w efekcie uniemożliwiało kontynuowanie nauki młodzieży zamieszkującej lewobrzeżną część miasta. W wyniku powyższych wydarzeń Zarząd Główny Macierzy Szkolnej uznał za konieczne założenia polskiej szkoły podstawowej i ludowej. Urzędy krajowe w Opawie jednak odmówiły zezwolenia na jej budowę. Dopiero władze centralne w Pradze zezwoliły na otwarcie w roku szkolnym 1923/1924 prywatnej szkoły. Pierwszym dyrektorem został Fryderyk Kretschmann. Zanim wybudowano gmach szkolny korzystano z tymczasowego lokum w budynku Macierzy Szkolnej przy obecnej ul. Čapka 7. Pod koniec 1924 r. rozpoczęto prace przy budowie gmachu szkolnego. 11 października 1925 r. odbyło się poświęcenie gotowego budynku. Projekt szkoły przygotował architekt Eugeniusz Fulda z Cz. Cieszyna. Gmach szkolny stanął na posesji zakupionej od Maxa Wrany http://cieszyn.fotopolska.eu/46687,obiekt.html . W suterenach znajdowały się jadalnia, kuchnia, sala do nauczania prac rzemieślniczych oraz dwa lokale ochronki (przedszkole). Na parterze i dwóch piętrach mieściło się 5 klas szkoły ludowej i 4 klasy szkoły wydziałowej. Poza tym istniały jeszcze sale fizykalne i rysunkowe oraz dwie klasy rezerwowe. Grono pedagogiczne korzystało z 6 gabinetów i z sali konferencyjnej. Cały budynek wraz z wyposażeniem kosztował 2 105 337 koron. Cegłę do budowy szkoły o wartości 108 000 koron dostarczył bezpłatnie Franciszek Górniak, właściciel cegielni w Sibicy http://slaskie.fotopolska.eu/41350,obiekt.html . Zdecydowaną większość kosztów budowy pokryła społeczność polska, rozprowadzając symboliczne cegiełki o wartości 10 i 15 koron. W 1928 r. odbyła się tu wystawa rolnicza. 5 stycznia w 1930 r. otwarto salę gimnastyczną z sceną, która umożliwiała wykorzystywać obszerne lokum nie tylko do celów sportowych. W latach okupacji niemieckiej najpierw ulokowano tu na okres 6 tygodni Wehrmacht, później zaś ulokowano tu niemiecką szkołę średnią a pod koniec szpital polowy. W latach 50 tych rozpoczęto budowę nowego skrzydła gmachu. Uzyskano tym sposobem dodatkowych 17 klas. W r. szk. 1964/1965 do 23 klas uczęszczało 699 uczniów.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
lapis.me
 
+2 głosów:2
Ale potężny jest ten gmach szkolny!
2019-04-11 10:02:31 (7 lat temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Piękna fotografia. Zawsze zachwyca mnie, jakość (techniczna) tych starych zdjęć. Wykonywanych wielkoformatowymi aparatami. Pełna skala półtonów, perfekcyjnie ostre a jednocześnie, jakby z ‘’mgiełką’’. Przy okazji, prezentują tamtejszą modę, architekturę itp. :))
2021-01-18 17:33:18 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Anneob: Zdjięcie bylo zrobione "zawodowo", i jest to widać. Troche u mnie poleźalo zanim uzbieralem więcej archiwalnych z Cieszyna.Obecnie się znajduje tam gzie mu jest najlepiej,w zbiorach Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania, gdzie go podarowalem. Mam jeście jedno podobne, ale niedodalem go jeście na fotopolske. Jest z podobnej placówky szkołnej, ale w Karwinej, na Zaolziu, jak go dodam, natychmiast Cie o tym poinformuje ☺☺☺
2021-01-18 18:13:01 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Raczej lata 50/60 - socrealistyczny mural i oprawy lamp.
2021-02-26 06:54:11 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Trafione zatopione Ewi, prawie trafilaś, nie Karwina, ale Těšín ☺☺☺Poprawilem i co nieco opis, więc zprawdź czy Ci pasuje ☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2021-02-26 08:47:26 (5 lat temu)
do ritterswalder: Racjia....widoczny mural byl zrobiony w 1957 r.
2021-02-26 08:46:26 (5 lat temu)
Stenek
 
do ritterswalder: Jeśli te oprawy oświetleniowe pochodzą z Polski, co jest możliwe, to mogły to być jedne z 3 typów: typ 10 J (prod. lata 60-70), typ OUKS (prod. lata 60-70) lub typ OUSF (prod. lata 50-60). Tak więc zdjęcie może być nie starsze niż z lat 50
2021-02-27 14:24:18 (5 lat temu)
Ewqa100
 
do vetinari: Super, dzieki :) No to mogłam tak sobie długo szukać, bo byłam przekonana że to Karwina :)
2021-02-26 20:03:23 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
Czesilu, dlaczego dałeś to foto do przedmiotów ? Wszak mamy tu konkretne miejsce i to ze sporą dozą architektury.
2019-12-10 11:59:10 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Przenioslem do obiektu ☺
2022-09-16 08:34:17 (3 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Ha, to nie wiedziałem że ta szkoła miała imię Antka Osuchowskiego, do tej pory mam w głowie, że jego imieniem się nazywa Liceum w Cieszynie
2023-01-26 10:54:51 (3 lata temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
Czy to ten budynek ? Wówczas na tym zdjęciu może sala gimnastyczna?
2023-06-15 19:16:14 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do labeo7: Tak, to jest ten budynek i wnętrze saly gimnasticznej, dopisalem ☺☺☺
2023-06-15 19:51:24 (3 lata temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do vetinari: Oooo, dzięki :)
2023-06-15 19:52:01 (3 lata temu)
do labeo7: Przepraszam, niebylo mnie w domu, mea culpa ☺☺☺
2023-06-15 19:53:26 (3 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Jak na tamte czasy, sala niemal ............... teatralna
2023-09-06 18:49:21 (2 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Brawo Ewqa !!! :-)
2023-09-06 18:45:35 (2 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
"Końszczanek" czyli mieszkanek Końskiej. PS - tak żartem, co do opisu pod zdjęciem: - w tych strojach były z dziewczyn niezłe LASKI ;-) ;-)
2023-09-06 18:44:58 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
18 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania, ogólny widok na gmach szkoły. Po lewej pierwotny budynek, po prawej skrzydlo dobudowane w 1957r.
Fragment bocznej elewacji budynku.
1925
-
1928
1925
-
1935
1927
-
1943
1937
-
2018
1957
-
2018
2018
-
2020
2018
-
2020
2020
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2021
Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania na innych zdjęciach
1930
-
2020
1930
-
2021
2021
-
2021
2021
-
2023
2023
-
2023
2023
-
2024
2023
-
2025
2025
-
2025
Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: kopalnia gliwice maślice rzeszów rzeszów jawor rynek jawor rynek 25 Gogole różanka dwór KAPTUR karpacz karpacz gdańsk, skarpowa jelenia góra jelenia góra dworzec bobolice gdańska łódź Bobolice bobolice boboloice gdańska 61 zwałka zwałka wrocław wrocław Czerniaków rynek duszniki kiełczów Czerniaków salwator plac piastowski 31 Przeczyca Dębica Jasło Jasło Ppieścirogi stare