24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Wydarzenia

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345678910następna
Gwoli wyjaśnienia.
To jest przystanek autobusowy dla wsiadających i tramwajowy dla wysiadających.
2011-11-21 07:24:21 (14 lat temu)
† Yanek
 
+3 głosów:3
Cristoforo - to zdjęcie akurat jest bardzo identyfikowalne. Nie są to koszary na Ułańskiej, Augustyńskiego czy Łąkowej a także na ul. Kasztanowej w Nowym Porcie ale ... ???!!!. Mackensen był wszakże w owym czasie dowódcą 2.Leibhusaren Regiment, Cecylia zaś małżonką następcy tronu Wilhelma, który z kolei był honorowym komendantem "Huzarów Śmierci" często także występująca na paradach w stroju galowym tej formacji wojskowej. Konkludując, jest to jednostka wojskowa (teraz już zupełnie była !!!) znajdująca się przy ul. Słowackiego we Wrzeszczu. Zdjęcie konkretnie wykonano przy bramie głównej, która znajduje się naprzeciw ul. Obywatelskiej.
2011-07-14 08:51:42 (14 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do † Yanek: Yanku - nie mnie, który w Gdańsku był raz w życiu, wiedzieć takie rzeczy :))) Cecylię poznam wszędzie. O koszarach Huzarów wiem, ale w życiu bym tego nie zidentyfikował - dzięki serdeczne za rozszyfrowanie kolejnej zagadki ;)
2011-07-14 13:58:51 (14 lat temu)
ŁAPA
 
Cały hotel można przypisać również do Powroźniczej 3
2011-06-28 23:41:33 (14 lat temu)
Napiszę tak, sam nie wiem jak z tą numeracją jest ale na pewno nr 3 jest w rejestrze zabytków jako kamienica a nie zespół kamienic.
2011-06-29 07:30:50 (14 lat temu)
ŁAPA
 
Hmmm, też nie wiem, ale na pewno hotel mieści się też przy Powroźniczej, więc musi tam być też przypisany;)
2011-06-29 18:02:52 (14 lat temu)
do ŁAPA: Moment, moment., OFICJALNY adres jaki widziałem na pisemkach hotelu, to Długi Targ 19. Powroźnicza jest jedynie wpisana na stronie internetowej i do tego bez numeru, jako wskazówka jak należy do hotelu wejść. Przyznać należy że wielu turystów się pyta jak trafić !!! stojąc pod adresem na DT. Postaram się to sprawdzić jutro, bo dziś przy kompie popracować muszę, choć do hotelu mam 3 piętra w dół i 40 metrów.
2011-06-29 19:44:03 (14 lat temu)
ŁAPA
 
do † Yanek: Zgadza się, że oficjalnym adresem jest Długi Targ. Ale nie zaprzeczysz, że hotel zajmuje też działki przy Powroźniczej. Fotopolska daje nam możliwość przypisywania obiektów do różnych ulic. Na przykład narożną kamienicę możemy przypisać do dwu ulic, mimo, że oficjalny adres ma tylko jeden:) Tak samo zrobiłbym z tym hotelem.
2011-06-30 22:24:06 (14 lat temu)
do ŁAPA: Sprawa jest (jak to w Gdańsku bywa) nieco skomplikowana. Więc tak, na pewno adresem jest Długi Targ 19 ale ... na pieczątkach i wizytówkach umieszczona jest też ulica Powroźnicza, tyle że bez numeru. Brzmi to tak - Radisson BLU Hotel Gdańsk, Długi Targ 19 / Powroźnicza, 80-828 Gdańsk. I dalej, znajoma na poczcie Gdańsk 50, a więc na Długiej, twierdzi że zgłoszony hotel jest jedynie pod DT 19 z zastrzeżeniem że adresowane na ul. Powroźniczą dotyczą też tego hotelu. Ale to nie koniec "zadymy". W zabytkowej kamienicy (lub pozostałej części) czyli pod nr Powroźnicza 3, jest kwiaciarnia "Blue Velvet" i ma adres !!! ... Długi Targ 19/Powroźnicza (bez numeru). Nr kodu pocztowego nic nie powie bo dotyczy całych ulic Długi Targ, Ławniczej, Mieszczańskiej i Powroźniczej. Zatem, założenie obiektu dla kamienicy Powroźnicza 3 TAK, dla hotelu NIE. Taka jest moja opinia.
2011-06-30 22:36:52 (14 lat temu)
ŁAPA
 
do † Yanek: Pewnie w wielu miastach takie komplikacje występują. Zobacz na przykładzie Ratusza Głównego Miasta. Ma on ewidentnie adres Długa ileś tam. Ale przypisany jest też do innych ulic, bo bezsprzecznie przylega również Długie Targu i Kramarskiej. Moim zdaniem, nic niestanie się jeśli Radison będzie także przypisany do Powroźniczej. Załóżmy, że kogoś interesuje tylko ta ulica, i chce zobaczyć na naszym portalu budynki przy niej. Wówczas będzie miał pełny obraz ulicy, łącznie z kamieniczkami należącymi do hotelu.
2011-06-30 23:05:41 (14 lat temu)
do ŁAPA: Nauczony doświadczeniem z SP i jej salą gimnastyczną na Grobli IV czyli d. Kościołem Św. Ducha, z adresem U Furty (wg rejestru zabytków) ptzypisanym przeze mnie a następnie skasowanym, wolę się nie wychylać. Choć niewątpliwie hotel jest przy POWROŹNICZEJ ;)
2011-06-30 23:10:38 (14 lat temu)
19 września Hitler przeniósł swoją Kwaterę Główną do hotelu Casino w Sopocie (dzisiejszy Grand Hotel). Wcześniej usunięto stamtąd wszystkich gości oraz personel. Tego dnia niemal cała okolica Gdańska znajdowała się już w niemieckich rękach - dokładnie pięć dni wcześniej zdobyto Gdynię, którą Hitler kazał przemianować na Gotenhafen. Walki toczyły się już tylko o Hel, widoczny przy dobrej pogodzie po przeciwnej stronie Zatoki Gdańskiej z trzech zajętych przez Hitlera pokojów.

A tym czasem ;] po drugiej stronie Zatoki Gdańskiej Polski admirał Unrug wiedział, że w sopockim Grand Hotelu nocuje Adolf Hitler, nie wyraził jednak zgody na ostrzelanie budynku z dział baterii Laskowskiego na Helu, określając to jako "nierycerskie".

Tu macie filmik wizyty AH w Gdyni (Gotenhafen) -

Reszta artykułu. Pyrsk.
2013-05-29 19:32:10 (13 lat temu)
† Yanek
 
+3 głosów:3
do Lublinitz: Nie mam podstaw do podważania czyichś opowieści ale odległość pomiędzy działobitniami Boforsa 152 mm czyli Baterią Laskowskiego a Grand Hotelem w Sopocie, to ca 22-23 km czyli na skraju zasięgu donośności tych dział. Nie wiem co myślał adm Unrug ale chyba zdawał sobie sprawę że może i w Grand Hotel by trafi ale niekoniecznie w Hitlera i przy okazji zginęłoby zapewne ileś tam osób zupełnie przypadkowych. Tak sobie myślę że w "Wyborczej" fantazja mocno się uniosła
2013-05-29 22:05:06 (13 lat temu)
Lublinitz
 
+1 głosów:1
do † Yanek: O decyzji adm. Unrunga nie pisze GW ino jo to czytol w inkszym artykle historycznym.
A co do celnosci bateri helskiej, to 25 wrzesnia trafila krazownik 'Schlesien' i lekko uszkodzila 'Schleswig-Holstein' na wysokosci Sopotu.Byla, to kolejna akcja skierowana do przelamania i unieszkodliwienia groznych bateri na cyplu helskim.
Takiego obrotu sprawy nie spodziewal sie kmdr. Utke.Aby wyjsc spod ostrzalu baterii, polecil jednostkom oslony postawic zaslone dymna.
Odleglosc miedzy bateria, a pozycjami niemieckich okretow wynosila 9 mil morskich czyli 14,4 km.
Odleglosc od miejsca ostrzalu do hotelu w Sopocie liczyla ok. 5 mil morskich czyli ok. 8 km.
Sumujac odleglosc miedzy bateria, a hotelem w Sopocie ma ok. 22-23 km.
Celnosc bateri na Helu byla na dosc wysokim poziomie wiec nie mozna zalodze zarzucic braku dokladnosci w razie gdyby taki rozkaz zostal wydany przez dowodce.
Mozna przypuszczac, ze atak na Hotel w Sopocie odbilby sie glosnym echem na swiecie.
Jednak admr. Unrug okazal sie zolnierzem starej daty i czy powinien wydac taki rozkaz lub nie pozostawmy ta kwestie dla historykow ;].Pyrsk.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta tekstu
2013-05-30 08:36:53 (13 lat temu)
Fajny autor :)
2011-11-12 10:25:27 (14 lat temu)
Co tu dużo mówić, kolejna "spektakularna" impreza spółki "Budyń & Co." mająca pokazać że w Gdańsku COŚ SIĘ DZIEJE zwłaszcza na zaniedbanym Dolnym Mieście, które rękami tych samych włodarzy, zostało nie tak dawno temu skreślone z list wspierania rewitalizacji dzielnicy. Dla osób z zewnątrz może to i ładne opakowanie dla miejscowych ... cuchnąca zawartość.
2011-11-21 07:11:10 (14 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
Dokładne przypisanie, hmm ale w jakim kontekście. Jeśli o obiekty chodzi to widać z lewej strony nieistniejący hotel Danziger Hof, dalej od lewej w głębi dom handlowy Frey'a a nieco w prawo fragment Strzelnicy Sw. Jerzego. Przed Bramą Wysoką pomnik cesarza Wilhelma. Z prawej zaś budynek Reichsbanku czyli obecnego NBP. Pomiędzy bankiem a Bramą w głębi przy obecnej ul. Bogusłąwskiego nieistniejące kamienice przylegająće wóczas do Bramy Długoulicznej zwanej od połowy lat 50-tych XX w. także Złotą. Z kolei kontekst samego protestu ma dość głębokie podłoże. Bogactwo i rozwój Gdańska w rzeczy samej polegał na handlu z Polską, rozbiory zachwiały mocno pozycją miasta i dopiero druga połowa XIX w, która z prowincjonalnego i mało istotnego miasta uczyniła ośrodek władzy lokalnej gdy podniesiono rangę Gdańska do roli zawiadującej regionem Westrpreussen. Poszły za tym pieniądze związane zwłąszcza z administracją. Gdańsk stał się także miastem zmilitaryzowanym, gdzie na ok. 110 tys mieszkańców samego tylko wojska było ponad 30 tys. Powstały stocznie cesarska i Schichau, budujące okręty wojenne dla cesarskiej marynarki. Po I wojnie światowej, decyzją Ligi Narodów Gdańsk ustanowiono strefą zdemilitaryzowaną co wiązało się z likwidacją jednostek wojskowych i ich opuszczeniem z miasta a także zakazem produkcji wszystkiego co miało znaczenie militarne. Zatem nie było wojska, nie budowano tez okrętów w stoczniach na zamówienie rządu Niemiec i w ogóle na czyjekolwiek zamówienie.
2012-02-02 09:57:23 (14 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
CD- Nastrój był bojowy dlatego tez od 10 lutego 1920 r w mieście kwaterowały wojska okupacyjne z Francji skoszarowane w N. Porcie i brytyjskie na Sadowej i przy Placu Wałowym. Winiono za to wszystko Ligę Narodów oraz Polskę która otrzymała formę w osobie Komisariatu Generalnego, kontrasygnującej decyzje władz miejskich czy quasi państwowych jakim było WMG. Popskutkowało to m.in. wojną celną i wstrzymaniem rozładunku np. amunicji i sprzętu wojskowego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Te protesty i ta sytuacja m.in spowodowała powstanie Gdyni jako miasta uniezależnionego od kaprysu i niechęci władz w Gdańsku. Należ nadmienić że w okresie istnienia (a i wcześniej) WMG bardzo silne był nastawienie antypolskie, większe niż antyzydowskie. Jednym z takich przykładów było zburzenie Pałacu Mniszchów na Dolnym Mieście, zaraz po przenosinach dowództwa garnizonu do siedziby znanej jako Generalkommando. ITD :))
2012-02-02 10:11:50 (14 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
Usunąłem przypisanie zdjęcia do portu Gdańsk gdyż ... z lewej strony widać fragment okrętu wojennego zaś pośrodku słabo widoczny dźwig młotowy. Tak więc z tego ujęcia wiemy na pewno że okręt stoi na Martwej Wiśle u nabrzeża Kaiserliche Werft a dźwig przy basenie wyposażeniowym stoczni Schichau, nie inaczej. Zatem akwen wodny widoczny na 1 planie to Kanał Kaszubski a teren ze złomowanymi U-boot'ami to Holm czyli Wyspa Ostrów a dokładnie część Kaiserliche Werft, leżąca na tej wyspie. Jako że tereny dawnej stoczni cesarskiej położone na lewo poza obrębem zdjęcia zostały przejęte przez gminę zaś z kolei tereny na Holmie należą w dalszym ciągu do zakładu stoczniowego, przypisanie zdjęcia było jednoznaczne. Zdjęcie wykonano z dzisiejszego Nabrzeża Bytomskiego, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy MaltEurop a promem kolejowym.
2012-02-02 21:31:12 (14 lat temu)
do † Yanek: Serdeczne dzięki!!! Zdjęcie przypisałem intuicyjnie. Tak myślałem, że będziesz wiedział co z tym zrobić :)
2012-02-02 21:35:09 (14 lat temu)
do Cristoforo: Drobiażdżek ;)
2012-02-02 22:05:25 (14 lat temu)
Grunwaldzka 108, poczta UP 6 we Wrzeszczu. Budynek pierwszy z prawej to obecnie hotel "Szydłowski".
2012-06-11 14:25:37 (14 lat temu)
Zapewne Długi Targ albo ... Długa ???, nie wiem ;) . Mam też zdjęcie z wystawy czasowej bramy na cześć zdaje się Sobieskiego albo jego małżonki. Na razie nie wstawiałem ale skoro już jedna z bram triumfalnych jest, zatem i czas na tę drugą :))
2012-08-27 09:26:29 (13 lat temu)
do † Yanek: P.S. Fajnie wygląda podpis, zdjęcie z roku 1646 :)))
2012-08-27 09:27:54 (13 lat temu)
do † Yanek: Jeszcze jedna brama? Uprasza się o szybkie wstawienie jej fotki :) Nie chowaj takich skarbów :)
2012-08-27 12:35:02 (13 lat temu)
do Cristoforo: Pomyliłem się, brama ta sama tyle że ... w kolorze. Pozwoliłem sobie bez pytania ... podmienić :)))) Chyba gniewu nie ma ;)
2012-08-27 21:39:40 (13 lat temu)
do † Yanek: Rewelacja!!! :)
2012-08-27 21:49:55 (13 lat temu)
do Cristoforo: No cóż zrobic ;)
2012-08-27 21:54:06 (13 lat temu)
grgrz
 
Widzę że zdjęcie jest w wydarzeniach
2015-02-03 13:08:21 (11 lat temu)
Pokaż na mapie
91 Dyskusji (ostatnia 11 lat temu)
Kolejna platforma wiertnicza wypływa z portu po remoncie w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Na pierwszym planie dachy osiedla Tysiąclecie.
Nazywany największym żaglowcem na świecie Wind Surf o wymiarach 182 m. dl. i 20 m. szer. wpływa przy pomocy holowników do gdańskiego portu. Na pierwszym plan...
1646
-
1908
1646
-
1919
1912
-
1939
1919
-
2015
2007
-
2015
Wydarzenia - obiekty i wydarzenia
1734
2010
2011
2011
następna
Wydarzenia w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: sw marka 15 krakow Niegoriełoje Bydgoszcz iwan Bydgoszcz Bydgoszcz Cmentarz Bydgoszcz ewangelicki sokoły Cmentarz Bydgoszcz Imielnica Bonisław Bonisław Trzepowo Bronowo Zalesie Zalesie Ciachcin komandorska młyn maria,wrocław eisnehower Sępólno Krajeńskie służewska 5 ostropa Służewska 3 wilhelminka samborowice pałac podedwórze podedwórze białuty wodzisław śląski wodzisław śląski wodzisław wodzisław danków danków danków danków