26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
ul. Akacjowa
ul. Bema Józefa, gen.
ul. Biegańskiego Władysława, dr.
ul. Biłyka Alfreda Michała
ul. Botaniczna
ul. Brzóski Stanisława, ks.
ul. Bukowa
ul. Bzowa
ul. Cedrowa
ul. Chabrowa
ul. Cisowa
ul. Czarnoleska
ul. Czereśniowa
ul. Dereniowa
ul. Folwarczna
ul. Gontyny
ul. Grunwaldzka
ul. Głogowa
ul. Hortensji
ul. Jana
ul. Jarzębinowa
ul. Jasińskiego Jakuba
ul. Jaskrowa
ul. Jaworowa
ul. Jałowcowa
ul. Jaśminowa
ul. Jodłowa
ul. Julianowska
ul. Kalinowa
ul. Karłowicza
ul. Kasztanowa
ul. Kleeberga
ul. Kniaziewicza Karola, gen.
ul. Konarowa
ul. Koniczynowa
ul. Koronna
ul. Kruszynowa
ul. Krzewowa
ul. Laurowa
ul. Leszczynowa
ul. Litewska
ul. Liściasta
ul. Łagiewnicka
ul. Makowa
ul. Malwowa
ul. Moczarowa
ul. Modrzewiowa
ul. Morwowa
ul. Nad Sokołówką
ul. Olszowa
ul. Orzeszkowej Elizy
ul. Osinowa
ul. Owocowa
ul. Palmowa
ul. Pamięci Narodowej
ul. Pancerna
ul. Pawilońska
ul. Piotrowiczowej Marii
ul. Pogodna
ul. Pojezierska
ul. Przedwiośnie
ul. Przyrodnicza
ul. Róż
ul. Sasanek
ul. Sierakowskiego
ul. Sikorskiego Władysława, gen.
ul. Skarbowa
ul. Skrzypowa
ul. Sowińskiego Józefa, gen.
ul. Storczykowa
ul. Strumykowa
ul. Szczęśliwa
ul. Szuwarowa
ul. Światowida
ul. Świerkowa
ul. Świetlana
ul. Świtezianki
ul. Słoneczna
ul. Teresy od Dzieciątka Jezus, św.
ul. Truskawkowa
ul. Turzycowa
ul. Wiązowa
ul. Wrzosowa
ul. Włościańska
ul. Włókniarzy
ul. Zbijewskiej Julii
ul. Zdrojowa
ul. Zgierska
ul. Żarnowcowa

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

SIM Julianów

Zdrowie
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Inne
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura
Obszar nr 49 Julianów
Al. Włókniarzy – Al. Sikorskiego – Łagiewnicka – Julianowska – Pojezierska – Al. Włókniarzy
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3031następna
sawickimarcin
 
+1 głosów:1
Sieci TESCO już w Polsce nie ma ... W tym budynku jest teraz jako wiodący sklep Leroi Merlin (nawet nie pamiętam jak się to pisze) ... a jeszcze jak było TESCO to nie przypominam sobie aby miało ten przymiotnik "extra" ...
2025-01-22 12:34:03 (rok temu)
beznik
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: I dlatego fotografia pozwala odświeżyć pamięć.
2025-01-22 13:37:01 (rok temu)
do beznik: No teraz jak powiększyłem zdjęcie - widzę niebieski napis "Extra" ... Byłem tam setki razy ale GO nie widziałem ... Nikt w okolicy nie powiedział "TESCO Extra" ale po prostu : "Jedziemy do Tesco" ... Być może ten dodatek zamontowano później - na krótko przed likwidacją sieci ... Nawet jak gazetki reklamowe wrzucali do skrzynek na listy to był napis po prostu "TESCO" na stronie tytułowej bez żadnego śmiesznego "Extra" ...
2025-01-22 13:51:30 (rok temu)
yani
 
Zaktualizowałem nazwę.
2025-01-22 13:53:46 (rok temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: Przypuszczam, że to określenie mniejszych sklepów tej sieci, podobnie jak z Carrefourem - bez dopisku duże, a z dopiskiem Express (czy coś w tym guście) średnie.
2025-01-22 14:59:15 (rok temu)
do Jazzek: No właśnie nie ma tu tej analogii ...To Tesco było olbrzymie - zresztą napis na obiekcie świadczy że była to firma dominująca w tym budynku ...Czyli dopisek "extra" mógł znaczyć "extra duży sklep" ... :)
2025-01-22 16:06:09 (rok temu)
Jazzek
 
do sawickimarcin: Ta wersja jest rzeczywiście bardziej usprawiedliwiona :)
2025-01-22 16:09:21 (rok temu)
elot360
 
+3 głosów:3
do Jazzek: Tesco Extra było hipermarketem, większym od "standardowego" Tesco. Podobne znajdowało się w Łabędach w Gliwicach. Sam Carrefour Express był po prostu mniejszym Carrefourem, pamiętam takowego w Szombierkach w Bytomiu który zastąpił między innymi Alberta, samemu będąc zastąpionym choćby Biedronką (Nie pamiętam czy było coś jeszcze po drodze)
2025-01-22 16:26:04 (rok temu)
do elot360: Kolego ... !!! ... Tutaj jest zakaz używania słów typu "hipermarket" ... Proszę używać określenia "Sklep wielkopowierzchniowy" ...
2025-01-22 17:09:38 (rok temu)
elot360
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: To jakaś forma lokalnego fotopolańskiego żartu którego jeszcze nie rozumiem?
2025-01-22 17:23:09 (rok temu)
do elot360: Oooooo ... Przepraszam ... Zwrócono mi już ze dwa razy uwagę w tym temacie ... I to Główni Administratorzy . także uważaj ... To nie przelewki ...
2025-01-22 17:25:06 (rok temu)
elot360
 
do sawickimarcin: Podlinkujesz? Chętnie się zapoznam
2025-01-22 17:32:53 (rok temu)
do elot360: Już wystarczająco Ci napisałem ... Po co robić ferment ... Ja i tak tu uchodzę za największego zadymiarza ... O przepraszam - jest jeszcze większy - Gość co grozi bejsbolem ,,,
2025-01-22 17:37:22 (rok temu)
elot360
 
do sawickimarcin: Jaki ferment, daj po prostu linka żebym mógł sobie poczytać. Lubię czytać :>
2025-01-22 18:05:43 (rok temu)
do elot360: Przykro mi ale nie dam ...
2025-01-22 18:22:39 (rok temu)
elot360
 
do sawickimarcin: Pies ogrodnika :(
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka emotki
2025-01-22 18:23:02 (rok temu)
Podmiana.
2025-01-13 13:30:06 (rok temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
Dziwnie te tory są położone, tak całkiem na wierzchu.
2025-01-13 14:12:49 (rok temu)
Park jest bardzo ładnie zaznaczony ze swoimi granicami na mapce. Czy można prosić o zaznaczenie lokalizacji tej bramy ... ? Widać tory tramwajowe, czyli brama jest od strony Zgierskiej , ale w którym miejscu ...? Domyślam się że niedaleko Biegańskiego ...Ale wolałbym aby ten znacznik postawił Dodający ...
2025-01-13 19:46:04 (rok temu)
do pawulon: Tory były/są wydzielone z jezdni, to i szyny mogą być na wierzchu. Gdyby podkłady były na wierzchu, to byłoby bardziej dziwne. ;-)
2025-01-13 21:04:01 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: Masz bramę Kolego, który żadnej bramie nie przepuścisz. ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abnsd
2025-01-13 21:14:52 (rok temu)
do Desperado: Jest jeszcze takie wycięte z tego do kasacji.
2025-01-13 21:21:02 (rok temu)
do blaggio.: To to samo ujęcie lecz wykadrowane ... To bez szyn bym wywalił ... Szaro-bure i ewidentnie wykrojone.
2025-01-13 23:18:21 (rok temu)
do blaggio.: Dziękuje ... Faktycznie lubię bramy ...
2025-01-13 23:19:06 (rok temu)
do blaggio.: Jakby się przyjrzeć powiększonemu zdjęciu - widać i podkłady ...Gwożdzie mocują szyny bezpośrednio do drewnianych podkładów bez żadnych podkładek - przekładek ...
2025-01-14 06:15:49 (rok temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
W mniejszej hali trenowano judo i karate, w wiekszej glownie siatkowke.
2025-01-20 08:06:53 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Czy to aby na pewno plac Hallera ? Stadion ?
2025-01-03 19:51:24 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Desperado: Tak, co widać np. tu .
Tyle tylko, że wtedy plac Hallera, to była bardzo "rozciągliwa" nazwa, bo w potocznym użyciu rozciągano ją na całe należące do wojska pole pomiędzy 6 Sierpnia (w oddali) i Więckowskiego, od Żeligowskiego, gdzie dziś mamy mały pl. Hallera do Towarowej po prawej (dziś al. Włókniarzy).
Nie przypisuj tego zdjęcia do pl. Hallera. Może do tego stadionu po prawej zamiast znacznika.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2025-01-03 20:10:26 (rok temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
Sam plac do gry zostal otwarty w 1921 roku. W zeszlym roku postanowilem dodac troche tresci do hasla starego stadionu Orla na Wiki, i w czasie poszukiwan trafilem w koncu na date otwarcia stadionu. W czasopismie "Tydzien Sportowca" z 1924 roku jest notatka o uroczystym otwarciu obiektu przez dowodce Okregu Generalnego Lodz - gen.Rzadkowskiego. General funkcje pelnil pomiedzy 13 lutym a 31 grudnia 1921 roku, pozniej przeniesiony na inne stanowisko. W czasopismie jest tez zdjecie generala prawdopodobnie dokonujacego uroczystego "pierwszego kopniecia".
Ja sam jestem zszokowany wielkoscia i polozeniem obiektu bocznego. Siega duzo dalej niz wyglada to na innych zdjeciach. Nie wiem napewno, ale domyslam sie ze ulica Towarowa biegla w miejscu zachodniej nitki Wlokniarzy przy magazynach kolejowych. Na zdjeciach robionych od wschodniej strony miasta widac na Towarowej za stadionem domy mieszkalne. Skoro staly przy Towarowej, to za domami nalezaloby sie spodziewac ogrodow lub sadow, badz nawet malych zagonkow, a patrzac na zdjecie tego bocznego boiska-kolosa mozna podejrzewac ze te domy przy Towarowej pozbawione byly takich ogrodkow. Jest jeszcze legenda dotyczaca nasypu boiska bocznego - slyszalem jako dzieciak, ze "psy wygrzebuja tam ludzkie kosci". Dzis wiedzac, ze byl tam lazaret, uwazam ze byla taka mozliwosc, mogly tam byc np.: kosci amputowanych konczyn. Patrzac jednak na to zdjecie sadze raczej, ze byla to jedynie miejska legenda, bo wyglada na to, ze po wojnie boisko i caly nasyp zostaly calkowicie przebudowane.

Chcialbym jeszcze poruszyc pewien temat, ktory nurtuje mnie od wielu lat. A mianowicie temat "Zelinowki". Kilkukrotnie spotykalem sie z sugestiami ze obiekt ten byl polozony w rejonie obecnego malego placu Hallera. Zawsze wydawalo mi sie to malo prawdopodobne, bo Zeligowskiego byla juz w tamtym czasie zabudowana od strony wschodniej, pomiedzy Zielona a Sierpnia byla fabryka. Natomiast sam plac Hallera jak wiemy ciagnal sie az do miejsca w ktorym pozniej umiejscowiony byl wschodni nasyp korony stadionu; widac to dobrze na jednym ze zdjec Pfeiffera. Jesli zatem "Zelinowka" umiejscowiona byla obok(nie zas "na" badz "przy") placu Hallera, to musialo to byc w miejscu starego stadionu. A jesli tak, to naturalnym wydaje sie, ze stadion powstal w dawnym obrysie toru. Wynikaloby zatem, ze w tym miejscu byl pierwszy w Lodzi obiekt sportowy, jesli nie policzymy domu Bractwa Strzeleckiego, bo chyba tor kolarski na Helenowku powstal pozniej niz "Zelinowka". Czy mogliby Panstwo dodac swoja wiedze do mojej wypowiedzi?:) Nurtuje mnie ta sprawa od wielu, wielu lat:) Pozdrawiam.
2025-01-20 04:12:31 (rok temu)
O wow... wow... wlasnie zauwazylem cos, o czym nigdy nie mialem pojecia. Najgorsze jest to, ze nigdy nie zwrocilem na to uwagi, a przeciez widzialem wczesniej to zdjecie... Caly czas koncentrowalem sie na ksztalcie i polozeniu boisk i nasypow... Przeciez tam zaraz za drewniana trybuna, stoi na obiekcie wieza i duzy, pietrowy budynek! Wow... nigdy o nim nie slyszalem. Ma ktokolwiek z Panstwa wiedze na ten temat/ badz zna inne zdjecia tego obiektu???
2025-01-20 04:20:18 (rok temu)
Zmienilbym datowanie zdjecia. Z informacji o stadionie wynika, ze wszelkie prace ukonczono okolo roku 1933. Widoczny za trybuna budynek(domyslam sie juz ze to siedziba klubu) jest tu juz pietrowy i omurowany, zas na tym zdjeciu jest jeszcze parterowy i wyglada na drewniany. Zatem to zdjecie datowalbym raczej na lata 1933-39, natomiast zdjecie kolegi Zeto datowalbym pomiedzy 1926 a 1933.
2025-01-20 05:41:42 (rok temu)
do ViribusUnitis: Opis obiektów Orła dodałem ja i jak na końcu podałem, oparłem go na tym, co znalazłem w wymienionym tam wydawnictwie. Nie jestem w stanie ocenić jego wiarygodności, ale może w 1921 r. nie chodziło o stadion sensu stricto, tylko plac sportowy, boisko.
Jezdnia dawnej ulicy Towarowej biegła tam, gdzie teraz wschodnia jezdnia Alei Włókniarzy. Domy kolejarskie miały ogródki od strony ulicy, gdzie teraz jest zachodnia jezdnia.
Ja nie potrafię nic powiedzieć na temat historii budynku z wieżą towarzyszącego stadionowi.
Co do Zelinówki, to wiedziałem tylko, że była przy ulicy Benedykta, ale w którym miejscu dokładniej, teraz już nie pamiętam, więc nie pomogę. W każdym bądź razie według mnie po zachodniej stronie Leszna od Zielonej do Benedykta do I wojny nie pojawiła się żadna zabudowa.
2025-01-20 19:29:06 (rok temu)
Po lewej stacja benzynowa.
2025-01-07 21:04:15 (rok temu)
2025-01-07 21:05:10 (rok temu)
jasiekjanow
 
+2 głosów:2
do Desperado: Jeśli nie chcesz się zasugerować tak samo, jak Źródłową, to nie czytaj poniżej ;)

Ja tam widzę na tabliczce ul. Piotrowiczowej.
2025-01-08 16:14:04 (rok temu)
do jasiekjanow: Ja właśnie tego nie potrafiłem rozszyfrować :) Dzięki.
2025-01-08 16:45:03 (rok temu)
do jasiekjanow: Czyli ta ulica łączyła się kiedyś ze Zgierską ?
2025-01-08 16:49:17 (rok temu)
do Desperado: Tak, natomiast rzut oka w plan Łodzi dał mi do myślenia, bo stacja paliw zaznaczona jest przy Ks. Konarskiego. I tak jak teraz patrzę na tę tabliczkę...
Zresztą, widać kawałek Zgierskiej 107
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: obiekt
2025-01-08 17:16:01 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do jasiekjanow: Ale obok tabliczki z Piotrowiczowej widać Zgierską. Chyba.
2025-01-08 17:25:51 (rok temu)
jasiekjanow
 
+2 głosów:2
do Desperado: No właśnie, ale to nie Piotrowiczowej, a Konarskiego, wyedytowałem komentarz o widoczny obiekt ;)
2025-01-08 17:26:58 (rok temu)
do jasiekjanow: Poprawione, jeszcze raz dzięki :)
2025-01-08 17:33:42 (rok temu)
jasiekjanow
 
+1 głosów:1
do Desperado: Nie ma sprawy, grunt że wylądowało we właściwym miejscu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2025-01-08 17:39:53 (rok temu)
do jasiekjanow: Dodałem przypisanie do domu Zgierska 109 i zmieniłem adres domu przy Konarskiego na nr 1. Nr 3, to była pusta parcela.
2025-01-11 19:38:30 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Desperado: Zreformowałem całkiem to zdjęcie, bo to nie Rynek Bałucki.
2025-01-12 20:40:41 (rok temu)
Figura nie powinna być chyba dopisana do kościoła, ale przed nim jej nie widzę. Chyba zniknęła.
2025-01-10 20:04:51 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Desperado: Figura stoi w trochę innym miejscu. Widać ją w oddali na . A na mapie miejsce oznaczone jest ikonką obelisku niedaleko południowo-zachodniego narożnika kościoła. Tam, gdzie wcześniej stała figura, teraz stoi krzyż widoczny po lewej na podanym GSV.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-01-10 20:16:42 (rok temu)
do blaggio.: Dzięki, jest obiekt.
2025-01-10 20:24:52 (rok temu)
2025-01-10 20:26:29 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do blaggio.: A i Madonna już nie ta co przed wojną.
2025-01-10 20:28:22 (rok temu)
do Desperado: A widzisz, nie zwróciłem na to uwagi. Wydawało mi się, że to ta sama. To zmienia postać rzeczy. Dlatego zrobię z tego obiektu Figurę Madonny (starą) i przestawię, tam gdzie kiedyś stała, ale nie tam gdzie krzyż (pomyliłem się), tylko dalej.
2025-01-10 21:07:34 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Desperado: Pozostawiłem przypisanie do kościoła, bo stare miejsce mimo oddalenia od kościoła, to nadal teren przykościelny (działka).
2025-01-10 21:16:57 (rok temu)
Nie wiem, nie wiem. Opisy są tak pokrętne, że nie wiem. Czy nagrobek nadal stoi na tzw. „Górkach Plebańskich” (dawna nazwa pl. Kościelnego) obok kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy też został przeniesiony, razem z kościołem św. Józefa, na cmentarz przy Ogrodowej ?
2025-01-12 14:21:58 (rok temu)
zeto
 
+2 głosów:2
do Desperado: Stoi obok NMP.
2025-01-12 14:31:25 (rok temu)
do zeto: A mógłbyś postawić znacznik ?
2025-01-12 14:34:34 (rok temu)
zeto
 
do Desperado: Otóż znaczniki są moją słabą stroną i nie podejmę się chyba tego odpowiedzialnego zadania ;-(
2025-01-12 14:42:37 (rok temu)
do zeto: To może mógłbyś mi opisać gdzie pomnik stoi ? :) W którym kącie placu ? :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-01-12 14:46:58 (rok temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do Desperado: Jednak się odważyłem. Blisko płd.-wsch. narożnika placu, przy murze ogrodzenia.
2025-01-12 14:54:44 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do zeto: Wielkie dzięki :)
2025-01-12 14:55:08 (rok temu)
zeto
 
do Desperado: Dołączyłem jeszcze swoje stare zdjęcie nagrobka. Co do opisu, to tam nie ma już cmentarza, ostał się jakimś przypadkiem tylko ten jeden nagrobek.
2025-01-12 15:05:07 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do zeto: Opis zmieniłem. Jeszcze raz dzięki :)
2025-01-12 15:10:12 (rok temu)
sawickimarcin
 
+1 głosów:1
Dziękuję za dodanie umlautu ... :)
2025-01-22 20:02:38 (rok temu)
Poproszę o zaznaczenie na mapce ulicę Jana. Ma ona duże znaczenie przy lokalizacji tego obiektu.
2025-01-22 20:05:16 (rok temu)
do sawickimarcin: Muszę się nad czymś zastanowić. Chyba jestem za dobry dla Ciebie. ;-)
2025-01-22 20:54:40 (rok temu)
do blaggio.: Byle Byś doszedł do poprawnych wniosków przy tym zastanawianiu ... Prosiłem raczej o znacznik na mapce "OSM" a nie na zdjęciu Planu Łodzi ... Za znacznik Na OSM dziękuję. A tak przy okazji co oznacza OSM ... ???
2025-01-22 21:15:13 (rok temu)
do sawickimarcin: Znacznik na mapce to już nie ja. Aż taki dobry nie jestem. ;-)
Żartuję, wiedziałem, o co Ci chodzi, ale ktoś mnie uprzedził.
OSM - Open Street Map - wygooglaj to i przetłumacz, to będziesz wiedział.
2025-01-22 22:44:34 (rok temu)
do blaggio.: Na tyle znam "ten" język ... Nie muszę się pytać Onkel GOOGLE ...(nie lubię tego języka) ... Otwarta Uliczna Mapa - w tłumaczeniu dosłownym. Uprzedził Cię "ktoś" - bo mnie ten "ktoś" lubi i ja lubię "Jego" ... Pozdrawiam Cię Niewidzialna Ręko ... :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek i drobna korekta
2025-01-22 23:23:23 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: To którego języka nie lubisz? Angielskiego, czy niemieckiego, bo napisałeś "Onkel G... - nie lubię tego języka. ;-)
2025-01-23 18:49:31 (rok temu)
do blaggio.: Gdybym nie lubił niemieckiego - nie używałbym go ... Nie cierpię angielskiego.
2025-01-23 19:50:39 (rok temu)
ylooC
 
Proszę o korektę opisu... więźniowie nie zginęli w dniu swojej ucieczki... tylko w przededniu wyzwolenia obozu. To znaczna różnica
2025-01-31 21:52:56 (rok temu)
Pokaż na mapie
301 Dyskusji (ostatnia rok temu)
10
1939-1944
7
1944
1939
-
1944
1939
-
1944
Lista ulic w dzielnicy SIM Julianów
123
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno winnica Gnaty andrzeja waligórskiego Winnica Graty parczew trasa Kraków Gagarina Kraków nosal nosal Balzera Balzera 14 Balzera toruń strzałowa toruń okólna toruń