W 1973 Skoda 100 miała już klamki kasetowe, tu widać zwykłe, wystające.
Wywietrznik w tylnym słupku pojawił się w 1972 roku.
Skoro zdjęcie jest w albumie z 1973, to ze względu na cykl wydawniczy, pozostaje tylko 1972.
Nie widzę tu na pierwszym planie posesji z Kilińskiego 60 ... Gdyby Kolega zaznaczył to znacznikiem, może bym widział ... Na pierwszym planie widzę trawnik i pieszych idących chodnikiem ...
do blaggio.: Że w lewej części kadru jest ulica POW - doskonale wiem i nie trzeba mi tego zaznaczać tej kamienicy. Nadal nie widzę tej posesji Kilińskiego 60 ... Nie ma tego i po co pisać ... ? Wprowadza to w błąd ... Równie dobrze można napisać że rosła tu Puszcza Łódzka z 500 lat temu ...
Zdjęcie jest bardzo fajne, przedstawia widok starego Dworca Fabrycznego, narożną kamienicę na POW i nic poza tym. Widoczny na pierwszym planie trawnik to otoczka Parku a nie sam Park. Takie jest moje zdanie do którego mam prawo.
do blaggio.: Daj spokój ... To Twoje zlinkowane zdjęcie jest 100 lat późniejsze ... Pokazujesz mi tory ... Granice poszczególnych elementów małej architektury jak chodniki, krawężniki zmianiły się przez ten czas z 10 razy ...Daj spokój ...Świetny fotograf jakim był Pfeiffer chciał pokazać Dworzec Fabryczny a przyklejanie temu ujęciu wspomnień po wyburzonych kamienicach i trawnika otaczającego Park jest nie na miejscu ... Twoje ulubione cienie - cienie drzew pokazują gdzie kończy się park ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: fragment
do sawickimarcin: Według twojego wyobrażenia park kończy się tam, gdzie stał fotograf, ale to jest teren świeżo zrekultywowany po wyburzeniu drewnianych budynków na narożnej parceli widocznych po prawej za domem na
i komórek na tyłach posesji Kilińskiego 60. Teren oczyszczono i włączono do parku po to, by wyeksponować dworzec. Z resztą przypisanie zdjęcia musi być zgodne z tym, co jest obecnie, a obecnie ten skwer nalezy do parku.
do sawickimarcin: Ten widok, to albo jakaś lipa, albo przedstawia zupełnie inną lokalizację niż wynikałoby z podanego adresu. W 1913 r. numeracja na ul. Kilińskiego była nieco inna. Jeszcze w 1920 r. nr 170 był tam, gdzie obecnie nr 192. Ale tam nigdy nie było takich budynków i w ogóle takiej dużej fabryki. Było tylko to
. Tam mogła być siedziba reklamującej się firmy, ale nie te budynki. Właścicielem posesji był kto inny. Zdjęcie powinno być umieszczone w niezidentyfikowanych.
A w ogóle gdyby to było pod ówczesnym lub obecnym nr 170, to widok musiałby być od północy i takie cienie ni byłyby możliwe.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
do blaggio.: Szukałem tej fabryki dosyć długo i jej nie znalazłem ... Też doszedłem do wniosku, że adres podany na reklamie - Widzewska 170 to siedziba tego przemysłowca - podawał adres korespondencyjny swojego zamieszkania.
do sawickimarcin: Chyba już nic się nie wyjaśni. Sięgnąłem do łódzkiej Księgi Fabryk. Wynika z niej, że pod adresem wówczas Widzewska 170, obecnie Kilińskiego 192/194 od 1893 r. była niewielka farbiarnia Karla Schmellera i dom (ten drewniak, który ma u nas obiekt). Właściciel zmarł w 1902 r., przejęli to jego synowie, ale w 1913 r. nadal tam było bez zmian. Być może były jakieś szeroko zakrojone plany rozbudowy, do których z powodu wybuchu wojny nie doszło. Przypisałbym to do obiektu podanego przeze mnie w linku i opisał jakoś, że widac tu prawdopodobnie planowane zabudowania, i tyle.