26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

SIM Karolew

Zdrowie
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura
 
Religia
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Obszar nr 32 Karolew.
Tory PKP – Al. Waltera-Janke – Al. Bandurskiego – Kusocińskiego – Retkińska – wsch. granica Ogrodu Botanicznego – Krzemieniecka – tory PKP.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...9101112131415...2122następna
blaggio.
 
+2 głosów:2
Dziś zauważyłem, że obiekt Dworzec Łódź Kaliska stał się bezimiennym Dworcem kolejowym. Któryś z szanownych kolegów chyba nieco zapędził się...
Popatrzmy, jak to wygląda: ...> Łódź > Zdrowie > ul. Karolewska > Dworzec kolejowy. Wygląda tak, jakby w Łodzi, jak jakimś małym mieście, był tylko jeden dworzec. Dworzec jako podobiekt przypisany jest do Stacji ŁK, ale też do ulicy Karolewskiej. Moim zdaniem, w odróżnieniu od takich obiektów jak Parowozownia, Wagonownia, czy inne pośledniejsze, dworzec powinien występować pod bardziej konkretną nazwą.
2016-03-05 20:18:05 (10 lat temu)
mag
 
+1 głosów:1
Dworce z reguły nie mają nazwy (numer posesji tak), nazwę ma stacja kolejowa.
2016-03-05 21:27:10 (10 lat temu)
Nie, no teraz to już tylko można się pośmiać.
Moim zdaniem, w ten sposób powstał nonsens do kwadratu. Dworzec Kaliski jest jeden (trochę stary i trochę nowy, jak każdy z biegiem czasu) mimo, że częściowo przebudowany, bo dworzec to nie tylko budynek, ale i całe otoczenie służące obsłudze podróżnych (perony, przejścia itp.), i nie musi mieć tylko jednego budynku dworcowego np. kilkanaście lat przed zburzeniem starego budynku głównego powstał również istniejący dotąd budynek z kasami, poczekalnią i restauracją Warsu od strony al. Unii. Określenie: Stary/Nowy budynek główny dworca jest dość precyzyjne i do tak nazwanych podobiektów wcześniej zostały podpięte zdjęcia przedstawiające głównie same te budynki, szersze ujęcia pozostały przy "dworcu w ogóle". Może podejmie dyskusję ten, komu to przeszkadzało?
2016-03-07 22:14:42 (10 lat temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Popieram.
2016-03-05 22:26:55 (10 lat temu)
do mag : Zgadzam się, formalnie nie mają. Jednak pozostaję przy swojej racji z powodów podanych wyżej. Gdyby chcieć być tak szalenie poprawnym, należałoby wpisać nazwę "Dworzec stacji kolejowej Łódź Kaliska", tylko po co, jeśli w ogólnym obiegu jest nazwa krótsza: Dworzec Kaliski lub Dworzec Łódź Kaliska. Chyba tutaj nie musimy być aż takimi formalistami.
2016-03-05 21:41:23 (10 lat temu)
mag
 
do blaggio.: FP staje się coraz bardziej "regionalna" - każdy po swojemu...
2016-03-05 21:47:02 (10 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do mag : Szybki przegląd na FP dworców w niektórych większych miastach wykazał, że czy to w wiodącym Wrocławiu, czy Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, wszędzie dworce mają jakieś konkretne nazwy np. Główny, Centralny, Świebodzki, tylko w Poznaniu jest po prostu dworzec kolejowy (może tam jest tylko jeden, jak np. w Krotoszynie, więc jest OK) :)
2016-03-05 22:41:20 (10 lat temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Mag stwierdził: "Dworce z reguły nie mają nazwy...". Otóż określenie Dworzec Kaliski (Dworzec Łódź Kaliska) funkcjonuje nie tylko w codziennym nazewnictwie (nikt z łodzian nie powie, że wyjeżdża ze stacji Łódź Kaliska, tylko z Dworca Kaliskiego), ale i w literaturze przedmiotu. Można tu przywołać choćby M. Jarczyńskiego i T. Roszaka "Szlakiem łódzkiej kolei". Zresztą również na zamieszczonych na fp polskich pocztówkach występuje nazwa Dworzec Kaliski, a nie dworzec przy ul. Karolewskiej. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim budynku dworcowego, stacja - i tu nikt nie ma wątpliwości - nazywa się i nazywała Łódź, Kaliska. Dlatego uprasza się o poszanowanie miejscowych zwyczajów i odstąpienie od puryzmu kolejowego na rzecz tradycji. Ten dworzec posiada nazwę własną i brzmi ona Dworzec Kaliski. Na stacji Łódź Kaliska jest dworzec Kaliski.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2016-03-08 00:27:46 (10 lat temu)
do zeto: Zgadzam się w pełni z twoim zdaniem.
Widzę też, że pojawił się pewna korekta - stary dworzec nie jest już podobiektem nowego. Teraz to wygląda sensowniej. Chociaż ja i tak nie jestem przekonany do logiki tej "dobrej zmiany". Fakt, trudno ustalić granicę, od której obiekt można uznać za całkiem nowy, a nie ten sam stary a tylko częściowo nowy (w wypadku dworca chodzi mi o szerszy zakres pojęcia niż sam budynek dworcowy). W wypadku Fabrycznego nie ma wątpliwości, tak samo jest ze stadionem ŁKS, ale czy w wypadku Kaliskiego jest konieczne wprowadzenie cezury. Tutaj zmienił się przede wszystkim budynek dworcowy, ale z pozostałych elementów otoczenia dawniejszego jeszcze trochę zostało, nie wspominając już o tym, że przeistoczenie trwało 7 lat i jak przypisać zdjęcia z tego okresu - do nowego, czy do starego - a dworzec cały czas istniał, w pewnym momencie bez starego i bez nowego budynku. Dlatego byłem za tym, żeby cały czas był jeden dworzec, a dwa podobiekty w postaci starego i nowego budynku dworcowego jako najważniejszych w tej pamiętnej przebudowie.
2016-03-08 13:51:22 (10 lat temu)
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że metodą ślizgową mogły być wykonywane tylko trzony klatek schodowych z szybami windowymi i może wewnętrzne pionowe elementy konstrukcji. Ściany zewnętrzne osłonowe jako nienośne to raczej prefabrykaty. Nie pamiętam już, ale coś mi się wydaje, że taką metodę zastosowano również przy wznoszeniu wieżowców Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.
2014-05-18 20:55:55 (12 lat temu)
amiz74
 
Ten blok i kilka sąsiednich jest wykonany metodą ślizgową. Z prefabrykatów są tylko stropy i bieżnie schodów. Beton twardy jak s***syn. Wiercenie dziur to koszmar. Wiertarka z hipermarketu się nie nadaje ;) Zbrojenie kratka co 10~15 cm. Wiem bo kułem i wierciłem. Jak wywalałem i przestawiałem futryny. Żeby przesunąć drzwi o 20 cm. na długości 2 metry pół dnia zeszło. Futryny też ze stali takiej jak dzisiaj na antywłamaniowe idzie ;) 1 tarcza od małego flexa na jedno przecięcie bez mała szła. Z racji tego, że budynek jest praktycznie żelbetowym monolitem np. instalacje elektryczne ciągnięto pod listwami przy podłodze a oświetleniowe po podłogach piętra wyżej. Ściany nie mają spękań i nie siadają jak w typowej wielkiej płycie. Ściany oryginalnie we wszystkich mieszkaniach wykończono tapetą natryskową tzw. raufazą. Dziadostwo ciężkie do usunięcia. Najlepiej skrobakiem na mokro a potem szczotą drucianą. Niby można zagruntować i na to coś kłaść ale i tak potrafi pół ściany odparzyć. Jest niezła wentylacja bo kiedyś ciepła woda była z bojlerów. Obecnie jest z sieci. Na razie docieplono szczyty i ścianę od strony wejść. Reszta czeka na może w tym roku.. Blok od bunkra różni się tylko rozmiarem okien ;) Spokojnie i 500 lat postoi jak będzie zadbany. Warto zainwestować bo spokojnie będzie co zapisywać w spadku. ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2016-02-25 11:44:03 (10 lat temu)
zeto
 
do blaggio.: Technologia wznoszenia tych budynków znana jest mi z opisu znajomego, który pracował na tej budowie. Ściany zewnętrzne są tutaj ścianami konstrukcyjnymi. Po uruchomieniu "fabryki domów" odstąpiono od tej metody. Co do późniejszego zastosowania ślizgu masz całkowitą rację.
2014-05-18 22:16:57 (12 lat temu)
do blaggio.: Blaggio możesz pododawać znaczniki przy zdjęciach zeto? Bo ja kompletnie nie mam czasu.
2014-05-19 19:18:14 (12 lat temu)
do Bałuciorz: OK. Postaram się. Kolega Zeto zgodnie z tradycją....
2014-05-19 21:34:18 (12 lat temu)
do amiz74: Nie tylko u Ciebie takie ,,wielkopłytowe" kłopoty, u mnie tylko HILTI daje radę takiej ścianie :)
2016-02-25 14:51:02 (10 lat temu)
W ostatnich latach deweloperzy upodobali sobie bardzo te ulicę: w 2013 r. wzniesiono budynek pod nr 12, obecnie na ukończeniu jest budynek pod nr 16, a następny pod nr 8 jest w planie. Na miejscu domów jednorodzinnych z lat 60. w dobrym stanie położonych na działkach o powierzchni ok. 750 m kw. wznoszone są kilkupiętrowe budynki wielorodzinne zajmujące do 80 % powierzchni posesji. Mimo istnienia garaży podziemnych na ulicy brakuje miejsc do parkowania, pojawiają się znaczne trudności z przejazdem.
2016-01-20 22:26:56 (10 lat temu)
pinezka
 
zbudowany, zamieszkały i na sprzedaż :P
2016-04-07 10:50:33 (10 lat temu)
do pinezka: Ja mam inne wrażenia z pobytu w tym miejscu sprzed kilku tygodni. Budynek został całkowicie rozbrany
2016-04-09 02:35:57 (10 lat temu)
2016-04-09 16:48:43 (10 lat temu)
pinezka
 
do blaggio.: nie byłam zobaczyć osobiście, a na googlemaps dane z 2011r. :P nie ma to jak coś naprawić i wyrzucić...
2016-04-12 14:37:52 (10 lat temu)
Bałuciorz
 
+1 głosów:1
To największa porażka PKP w całym regionie. Przebudowa dworca niedokończona od prawie 20 lat.
2016-01-24 22:58:52 (10 lat temu)
mroczan
 
Zastanawia mnie ilość lamp na tym sygnalizatorze. Tam przecież tylko może świecić czerwone "stój" przecież to koniec toru, dlaczego pięciokrotnie powielony jest ten sygnał?
2016-01-25 09:28:50 (10 lat temu)
do mroczan: Gdyby traktować go jako wyposażenie docelowe przystosowane do sytuacji, kiedy tory szły by dalej, to też mogłoby dziwić miejsce jego ustawienia, bo docelowo peron 5 ma się kończyć dużo dalej, a taki sygnalizator zwykle ustawiany jest na końcu peronu. Chyba, że miał on służyć jako pośredni.
2016-01-25 12:55:16 (10 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do mroczan: Warto spojrzeć jak to wygląda: - ten tor docelowo nie miał być ślepy.
2016-01-25 18:15:32 (10 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Z tego wynika, że w przyszłości kawałek dalej miał być rozjazd (czyli "zjazd" z torem po lewej, czyli 10p na schemacie), i to by tłumaczyło takie ustawienie sygnalizatora.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2016-01-25 18:32:13 (10 lat temu)
Rozszyfrowałem przeznaczenie tego budynku i zmieniłem opis zdjęcia.
2016-01-26 20:21:03 (10 lat temu)
Kolejne takie same ujęcie dworca ale jednak inna kartka.
2016-01-27 23:19:34 (10 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Wkleiłem link do konkretnego zdjęcia dla porównania...
2016-03-19 22:44:47 (10 lat temu)
pinezka
 
górka "zmalała" po przebudowie i zjeżdżanie tutaj na sankach straciło sens :(
2016-04-12 13:47:06 (10 lat temu)
zeto
 
Skrót LES na wagonach oznacza ich przynależność do firmy Litzmannstädter Elektrische Strassenbahn, której tramwaje kursowały na ulicach L-stadt. Tramwaje podmiejskie należały do LEZ - Litzmannstädter Elektrische Zufuhrbahnen. Przed wojną tramwaje miejskie KEL nie zapuszczały się poza Łódź. Tramwaje podmiejskie ŁWEKD za przejazd przez Łódź, np. z Chocianowic do Helenówka musiały płacić. Jak wyglądała organizacja przewozów podczas wojny, tego nie wiem. Dwójka w L-stadt jeździła początkowo sprzed szpitala Biera do Łagiewnickiej/Biegańskiego. Może LES jeździł także poza L-stadt. A może to nie są Pabianice?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2016-03-26 20:54:09 (10 lat temu)
Krańcówka (weksel) tramwajowa przy dworcu kolejowym Łódź Kaliska ;)
2016-04-02 20:45:18 (10 lat temu)
esski
 
do zeto: Jedno ze zdjęć Pabianic okazało się być ujęciem wykonanym w Zdunach.. Zatem wrzuce do Łódź NN
2016-03-26 21:57:03 (10 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Ciekawym akcentem wystroju jest trzepaczka do dywanów powieszona w ościeżu drzwi wejściowych do domu :)
2016-07-02 21:16:55 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
219 Dyskusji (ostatnia 9 lat temu)
SIM Karolew - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy SIM Karolew
12
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: toruń okólna Budziszewice Hochh Hoch Hoch Hoch Hoch Fala Fala wroclaw wroclaw röntgena wilhelma röntgena pałecznica pałecznica Zbąszynek Zbąszynek Heimannstraße 2 Heimaannstraße 2 warszawa, łopuszańska\ ulica ciepla 16 ulica gajowa 21 tarnów tarnów kozanów modra Salvatorplatz wroclaw Salvatorplatz wroclaw PLONSK końskie końskie Salvatorplatz wroclaw końskie końskie kielce kielce