| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Poltegor

2007 - rozbiórka Poltegoru

Widoki z wieżowca Poltegoru

OBIEKTY - Poltegor
Najbliższe obiekty nieistniejące
Krucza 12
56
m
Wrocław
Powstańców Śląskich 87
77
m
Wrocław
Krucza 11
81
m
Wrocław
Baraki
106
m
Wrocław
Gwiaździsta 66
108
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Poltegor

Obiekt obecnie nie istnieje
Biuro architektoniczne: Zofia Szczęsnowicz - Sołowij (1 realizacja)
Architekci: Zenon Nasterski (6 realizacji), Kazimierz Oziewicz (6 realizacji), Zygmunt Dmowski (1 realizacja)
Zbudowano: 1974-1982
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Biurowiec Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego
Początki wrocławskiego Poltegoru datowane są na rok 1963 kiedy pojawiły się pierwsze projekty zagospodarowania tej działki przy ulicy Powstańców Śląskich. Pierwotny projekt autorstwa Zygmunta Dmowskiego, Kazimierza Oziewicza i Zenona Nasterskiego przewidywał budowę 24 piętrowego wieżowca w tym miejscu w komplecie z niskim pawilonem w przyziemiu. Kolejnym projektem był plan opracowany przez Alinę Kosecką i Waldemara Hinca z Warszawy przewidujący podział bryły budynku na kilka dostępnych także dla mieszkańców Wrocławia połączonych salami, kinami i basenem. Planowano także taras rekreacyjny. Żaden z tych projektów nie doczekał realizacji a na poważnie do tematu wrócono w 1968 roku zlecając projekt i realizację zespołowi pod przewodnictwem Zofii Szczęsnowicz-Sołowij.
więcej
Poltegor uwieczniony na filmach w latach 2006 - 2007
dodano: 2010-09-18, autor: Neo[EZN]
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia1234następna
Monika (LittleBlack)
 
+1 głosów:1
Do końca 1999 roku znajdowało się tutaj wejście do kasyna gry (Casinos Poland)
2012-12-12 19:06:12 (13 lat temu)
† ☻
 
+1 głosów:1
W roku 1997, kiedy przed hotelem stał ołtarz papieski furorę zrobiło zdjęcie kilkudziesięciu biskupów podążających w kierunku casina
2012-12-12 19:34:37 (13 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
do Monika (LittleBlack): Hazardzistka? :)
2012-12-12 19:15:44 (13 lat temu)
Monika (LittleBlack)
 
+1 głosów:1
do mar: Pudło :) Była pracownica tejże firmy
2012-12-12 19:32:30 (13 lat temu)
do Monika (LittleBlack): Dużo wygrałaś? Bo jak mawiano: "Kto pracuje w Geesie coś do domu przyniesie".
2012-12-12 19:43:19 (13 lat temu)
Julo
 
do Dariusz Milka: Pewnie z milion dało się przynieść. Na stare złote...
2012-12-12 19:50:20 (13 lat temu)
Monika (LittleBlack)
 
+1 głosów:1
do Julo: Ja tylko obserwowałam tj. tam pracowałam i dzięki temu dużo widziałam. Z kasyna można sporo wynieść, ale można też i sporo zostawić.... Najważniejsze by wiedzieć w którym momencie wyjść....
2012-12-12 20:44:13 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
Ktoś tu miał krzywo ustawioną datę w aparacie:). Skoro na zdjęciach z maja 2007 budynek jeszcze cały, to ta data jest niewłaściwa. Właśnie otzrymałam fotki z kwietnia 2007 r.. gdzie widać budynek nawet z neonem na dachu.
2013-06-10 17:25:27 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Danuta B.: Aparat ojca więc to możliwe, ze źle ustawił datę :)
2013-06-10 18:17:40 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+3 głosów:3
Pozwoliłam sobie zmienić datę o rok.
2013-06-10 17:55:28 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+3 głosów:3
Neonie, Ty fociłeś w 2006 r. z datownikiem? Wierzyć się nie kce?
2010-11-12 20:44:51 (15 lat temu)
Neo[EZN]
 
+3 głosów:3
do Danuta B.: Odkryli prawdę ;) Faktycznie to nie ja - to ojciec robił zdjęcie z mieszkania sąsiadki ale ciii... bo jak matka się dowie to będzie niezła zadyma.
2010-11-12 21:05:44 (15 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Nie powinna mieć mu za złe, nie interesował się sąsiadką, tylko tym co za oknem:).
2010-11-12 21:30:01 (15 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Danuta B.: No właśnie problem jest w tym, że się interesował nie tylko tym co za oknem ale i ową sąsiadką :)
2010-11-12 21:40:45 (15 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Ciii! A matula na stronę nie zagląda? A sąsiadka grzechu warta, może markował dla tego widoku z jej okna?
2010-11-12 22:27:06 (15 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Świetne zdjęcie. Kiedyś pytałem się ojca czy Poltegor był budowany przez wysoki dźwig - powiedział, że dźwig podnosił się razem z budynkiem i tu faktycznie coś takiego widać. Ciekawe czy był na jakiejś mobilnej platformie czy na stałe przytwierdzono go do podłoża lub był zabetonowany w tym trzonie.
2013-01-30 11:39:04 (13 lat temu)
czarek
 
To był szalunek ślizgający się. Wspierał się na betonie już twardym , a powyżej zalewano zbrojenie montowane na bieżąco
2013-01-30 12:08:42 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
Kiedy ten trzon powoli rósł to prasa "podniecała się" że idzie to szybciej niż na budowie szweckiego hotelu Forum w Warszawie. Tyle, że kiedy zaczęto montaż bocznych traktów o konstrukcji stalowej to okazało się, że te widoczne gniazda na rygle stalowe nie byłu we właściwych miejscach. Potem wykuwano nowe otwory aby móc we właściwych miejscach osadzać belki.
2013-03-03 12:31:48 (13 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
Moim zdaniem wartość dokumentalna tego zdjęcia jest nie do przecenienia
2013-03-03 07:51:36 (13 lat temu)
Julo
 
Tam w głębi to chyba te bloki przy ul. Zielińskiego. Tylko że widać dwa, a są przecież trzy: nr 22-36, nr 40-54 i nr 58-72. Być może jest tak, że widoczne są dwa gotowe,a trzeci się dopiero buduje?
2013-03-03 07:57:44 (13 lat temu)
czarek
 
Zdjęcie jest niewyraźne to może nie widać , ale po dokładnym przyjrzeniu się widać rozpoczętą budowę 3-ciego wieżowca, przed tymi dwoma.
2013-03-03 10:34:06 (13 lat temu)
czarek
 
Na tym zdjęciu zrobinym rok z górą trzeci już stoi
2013-03-03 10:41:11 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
do czarek: W 1968 roku (w czasie gdy były wydarzenia marcowe) pracowałem jako robotnik na budowie tych budynków przy Zielińskiego. Potrzebowałem zdobyć punkty na egzamin na architekturę. W 1967 roku zabrakło mi trzech punktów za pochodzenie (ojcu "zachciało się" być doktorem nauk ekonomicznych) aby się dostać na studia. W 1968 roku te punty za swoją pracą na budowie już miałem, ale wystąpiły inne czynniki!;-)
2013-03-03 12:28:21 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Pewno pani Kazimierzowa:).
2013-03-03 12:33:58 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Pani Kazimierzowa pokazała się w moim życiu w 1972 roku!;-) Parę dni przed egzaminem okazało się, że na architekturę dodano egamin z fizyki, wcześniej był tylko z rysunku, matematyki i z języka obcego. + wprowadzono zdawanie wszystkiego oprócz rysunku w jednym podejściu ... Cóż było minęło i wcale nie żałuję tego co było potem!;-)
2013-03-03 12:39:34 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Jednak pewne standardy się podniosły od tego czasu.
2013-03-03 12:42:20 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
do WW: Z tymi standardami bywa różnie! Tak jak wtedy bywają dzisiaj tacy co mają ogromną wiedzę, ale nie zawsze wykorzystują ją zgodnie z etyką zawodową! Czytając kodeksy etyczne architektów, urbanistów dziwię się często dlaczego mamy wokół taki bałagan urbanistyczno-architektoniczny!?!
2013-03-03 12:47:03 (13 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Absolutna racja, ja tylko myślałem o standardach przyjęć na studia. Jakby teraz uczelnia parę dni przed egzaminem dodała egzamin z fizyki, to byłaby afera na całą Polskę.
2013-03-03 16:18:06 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
do WW: !;-)
2013-03-03 17:03:38 (13 lat temu)
WW
 
I pomyśleć, że to centrum miasta.
2013-02-28 20:56:49 (13 lat temu)
czarek
 
0 głosów:1
Tutaj w 1945 była linia frontu i toczyły się największe walki , a to co przeżyło pojechało do Warszawy
2013-02-28 22:03:27 (13 lat temu)
Rado-NDM
 
0 głosów:1
do czarek: Temat wraca jak bumerang nie ma więc sensu wywoływać kolejnej dyskusji. Od siebie powiem to co zawsze, to były niemieckie cegły, które wykorzystano do odbudowy polskich miast (nie tylko Warszawy!) zniszczonych przez Niemców. Ostania dyskusja na ten temat tu: .
2013-03-01 06:57:04 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
do Rado-NDM: Nie mam (nie wiem jak inni!?) żadnych pretensji do Warszawy, do Warszawiaków, Nowej Huty itd że z cegieł pochodzących z miast Dolnego Śląska budowano, czy odbudowywano. Mam pretensję i bardzo niską opinię co do ówczesnych prymitywnych centralnych decydentów którzy takie dycezje podejmowali, a do lokalnych partyjnych kacyków że nadgorliwie to spełniali! I tyle!;-)
2013-03-01 12:42:17 (13 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
No kurka wodna, dałeś czadu Bonku.
2013-03-06 23:30:11 (13 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
Dla "obcokrajowców" informacja: ten Poltegor to ten żółty budynek za drzewami po lewej, a zdjęcie zrobione jest z krawędzi ronda na pl. Powstańców Śląskich, w kierunku na północ, wzdłuż ul. Powstańców Śl.
2013-03-07 00:36:15 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Tak jest - wcześniej były same schody prowadzące od razu na pierwsze piętro.
2013-06-10 18:13:00 (13 lat temu)
x xx
 
Zbiory własne - Fotopolska.Eu
co to oznacza, autor "anonymus" ?
2013-06-11 21:48:07 (13 lat temu)
Pokaż na mapie
34 Dyskusji (ostatnia 13 lat temu)
Na pierwszym planie moja licealna koleżanka z ojcem, na drugim Poltegor w trakcie budowy, widok z tarasu przed wejściem do pawilonu na placu Hirszfelda wido...
Poltegor, widok z ul. Kruczej.
1968
-
1969
1968
-
1973
1969
-
1974
1973
-
1975
1973
-
1975
1973
-
1975
1973
-
1976
1975
-
1977
1976
-
1978
1977
-
1978
Poltegor na innych zdjęciach
1962
-
1986
1962
-
2003
2002
-
2005
2005
-
2007
2006
-
2007
Poltegor - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: meduza lwów lwów Milanówek marszałkowska katowice katowice katowice katowice zagórcze warszawa sejm ustroń ustroń Rabka-Zdrój Na Banię 37b Piotrków Piotrków szklarska poręba skatepark plac wolnośći szklarska poręba Żuromin szklarska poręba boby Śrem Dąbrowskiego Śrem Śrem ul. Polna boby Śrem ul. Polna boby mostowa boby tczw mieścin dworzec dworzec łagiewniki