26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat strzeliński
OBIEKTY - Ulica Kamienna
1
1a
2
3
3
3a
3b
3J
3L
4
6
7
8
8a
8b
10
12
12a

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica Kamienna

Dawniej: Steinbruchweg
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345678910następna
mietok
 
Jak w wielkim kanionie :)))
2011-06-03 20:41:50 (15 lat temu)
BAL†
 
do mietok: Kadr nieco spłaszcza. Na jawie wygląda głębiej.
2011-06-03 20:56:18 (15 lat temu)
mietok
 
Dopóki kamieniołom tzw "esy" był zalany wodą i był tylko atrakcją dla turystów w tym dołku praca wrzała i urobek był eksploatowany.
Po udanym wypompowaniu wody z "esów" , prawie całe zainteresowanie wydobyciem przeniosło się właśnie na "esy".
Tu też jeszcze trwa wydobycie, ale na obrzeżu przy zasięgu dźwigu , który co jakiś czas zmienia miejsce.
2011-06-06 19:49:57 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
Widać jak powoli zarasta nam najgłębszy dołek o ile się nie mylę w europie :)))
2011-06-06 19:41:13 (15 lat temu)
BAL†
 
do mietok: Tak pisało w podręczniku geografii z lat 1960 ... a drugie na świecie.
Jak zapewne zauważyłeś, na zdjęciu nie wydają się takie głębokie. To nie jest to, co zobaczyć naocznie. Ktoś kto nie widział osobiście tego grajdołka, nie jest w stanie wyobrazić sobie tego widoku.
2011-06-06 22:33:42 (15 lat temu)
do BAL†: KWB Belchatów wykopała dołek na 280m...
2011-06-06 23:19:43 (15 lat temu)
BAL†
 
do Jarosław Dubowski: Chodziło o granit a nie węgiel. Kopalnie węgla kamiennego z zasady są jeszcze głębsze, tyle że nie są odkrywkowymi.
2011-06-07 10:06:07 (15 lat temu)
Emel
 
do BAL†: KWB Bełchatów jest akurat kopalnią odkrywkową ;), a kamieniołomy oglądane w naturze faktycznie robią niesamowite wrażenie - zwłaszcza mając skalę odniesienia np w postaci wózka na urobek stojącego obok i na dnie wyrobiska.
2011-06-07 10:19:35 (15 lat temu)
Nie tak dawno,bo w latach 60-tych,w niedzielę można było zmylić (za stosowną daninę) strażnika i sobie popływać.
2011-06-07 11:59:11 (15 lat temu)
BAL†
 
do Emel: Wiem że Kopalnia Węgla Brunatnego jest kopalnią odkrywkową i dlatego dałem porównanie do typowych kopalni węgla kamiennego.
2011-06-08 13:04:14 (15 lat temu)
BAL†
 
do Władysław Ruszkowski: Jeżeli mówisz o strzelińskich ESach, to w tamtych latach były atrakcją wakacyjną. Schodziło się tutaj większość mieszkańców by popływać i poopalać się. Zdarzały się "naloty milicji", ale myśmy sobie świetnie z tym radzili. Ciuchy w rękę i przepłynięcie z nimi w miejsca niedostępne do dojścia piechotą :).
2011-06-08 13:10:25 (15 lat temu)
gregorr
 
+1 głosów:1
Ten dźwig nie stal tam wcześniej i teraz jed demontowany?? Kiedyś na pewno tam był. To ile teraz jest tych urzxądzeń na kamieniołomach?? dwa?? trzy??
2011-06-09 20:32:43 (15 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
do gregorr: Wygląda na to, że mają dwie takie konstrukcje. W zależności która ściana idzie do eksploatacji tam jest stawiany. Nie zauważyłem drugiej budki sterowniczej dźwigu - może to taki zestaw przenośny 1 + 2 (jedna sterownia, dwie konstrukcje) ... trzeba będzie zasięgnąć języka.
2011-06-09 20:41:35 (15 lat temu)
Cosik współcześnie wyglądają. Prym w produkcji tego typu maszyn wiodą Włosi.
2011-06-15 14:19:43 (15 lat temu)
BAL†
 
do Danuta B.: Byłem dość blisko, by odczytać tabliczkę znamionową. Wprawdzie roku produkcji nie znalazłem, ale pytałem jednego z dawniej tutaj pracujących. Od kiedy pamięta, one tutaj są - jedynie zmieniły miejsce postoju.
2011-06-15 14:28:10 (15 lat temu)
Te maszyny nazywają się łupiarki (łuparki) do kostki brukowej.Ale na czasy niemieckie po hydraulice mi nie wyglądają.
2011-06-15 14:40:22 (15 lat temu)
BAL†
 
do Eugeniusz S.: Jak zał tak zwał i tak wiadomo do czego służą. Jeśli taka jest fachowa nazwa, to już zmieniam.
2011-06-15 14:44:19 (15 lat temu)
mamik
 
do BAL†: Właściciel chwali się,ze maszyny są nowe "Niezwłocznie, po uzyskaniu zezwoleń i wprowadzeniu nowych, wydajnych maszyn rozpoczęliśmy wydobycie i przeróbkę granitu"
2011-06-15 15:07:02 (15 lat temu)
gregorr
 
Oryginalne niemieckie łuparki napędzane były pasami transmisyjnymi. Pewnie nie zmieniło się miejsce ustawienia łuparek, ale same urządzenia na pewno. Tu zdjęcie ukazujące oryginalne(??) łuparki napędzane pasami transmisyjnymi.
2011-06-15 15:10:00 (15 lat temu)
BAL†
 
do gregorr: Mówiąc maszyny, nie wiadomo co miał na myśli ... dźwigi, ładowarki ...??? Na korpusach łuparek widziałem niemieckie tłoczone napisy.
2011-06-15 15:59:08 (15 lat temu)
A nie gilotyna? Wszak kostkę uzyskuje się przez cięcie/łupanie.
2011-06-15 14:16:05 (15 lat temu)
BAL†
 
do Danuta B.: Kostki gilotyną nie utniemy :) - służą do tego typu operacji, specjalne piły diamentowe. Cięcie wygląda podobnie jak cięcie drewna w traku. Znający się na tym fachu ludzie, potrafią użyć nawet niewielkiej siły (ot choćby przecinaka i młotka), by dopiąć swego i uzyskać z granitu pożądany kształt
2011-06-15 14:37:35 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Łupanie kostki , trzeba tylko znać kierunek żyły granitu, bo w jedna stronę łupiąc wyjdzie nam kostka a w niewłaściwą- odpad. Pokazywał nam to facet układający podwórko.
2011-06-15 16:45:45 (15 lat temu)
BAL†
 
do ZPKSoft: Dobrze mówisz, wiem coś na ten temat. Miałem wujka który był pod tym względem fachowcem. Pracował dawniej w kamieniołomach. Według jego wskazówek, przy pomocy młotka i przecinaka, osobiście wykonałem (pod koniec 1980 roku) próg przy wejściu na ogródek działkowy. Wujka już nie ma wśród żywych, a próg służy do dzisiaj.
2011-06-16 06:47:16 (15 lat temu)
BAL†
 
To już pozostałość po "ES-ach". Fotka powinna być przypisana tutaj
2011-07-14 22:45:15 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Przypisane.
2011-07-15 08:35:53 (14 lat temu)
BAL†
 
Zadziwiasz mnie tym zbliżeniem. Pamiętam skąd to robiłeś. Wyszło super ... a myślałem (nie skomentowałem głośno), że nic nie wyjdzie z tego ujęcia :))
2011-07-14 22:40:31 (14 lat temu)
BAL†
 
2011-07-14 22:51:01 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Przypisałem.
2011-07-15 08:35:02 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do BAL†: Pewna ręka lub podstawa - to podstawa :)). A tak serio to jeżeli jest w miarę dobre światło to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbliżenie wyszło. W zasadzie podstawowy warunek to ustabilizowanie aparatu. Rękę mam dosyć pewną, plus stabilizacja w obiektywie plus stabilizacja w korpusie...
2011-07-15 08:53:58 (14 lat temu)
mietok
 
Widzę , że byliście :)
2011-07-14 19:54:21 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do mietok: Szkoda, że bez Ciebie.
2011-07-14 20:35:00 (14 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: Ja też byłem, ale później (chyba Andrzej -mówił,bo wiedział).
2011-07-14 20:44:34 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do mietok: Trzeba zaplanować następny wspólny wypad ale już koniecznie z Tobą. Tutejszy teren znacie lepiej niż my.
2011-07-14 21:11:46 (14 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: OK :)
2011-07-14 21:22:39 (14 lat temu)
BAL†
 
Aaaleś przyciągnął to jeziorko. Przy mojej ogniskowej 55, nie mam z Tobą szans. Twój aparacik chyba ma podany zoom ... tak dla ciekawości, ile tego tam masz?
2011-07-14 22:16:46 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do BAL†: Według napisu na obiektywie zoom 18x, ale czy tak jest rzeczywiście to mam wątpliwość. Na tej fotce jest ogniskowa 63,5 mm (możesz sprawdzić na EXIF-ie),
2011-07-14 22:20:30 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
99 Dyskusji (ostatnia 14 lat temu)
Ulica Kamienna - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Krasne żarki Lipowiec Lipowiec Wyszków Warszawa, ul. Ciepła 1 zamek Toszek sikornik gliwice rzeszów rzeszów Aleja Wyzwolenia Szczecin Szczecin sieniawka emilii plater noteć śluzy noteć park zdrojowy duszniki-zdrój duszniki-zdrój postepowa Opoczno łomża łomża Rynek starego miasta 2 zary zamek Zary mapy Opolska Opolska Zary Mapy Zary mapy narutowicza radom Miechów Miechów szczecin szczecin