26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - ul. Kościuszki Tadeusza, gen.

2016 - Budowa ścieżki rowerowej

Wymiana rur ciepłowniczych

135
137

2009-2012 - budowa budynków mieszkalnych

2024

Przebudowa chodników, sieci wodociągowej i remont kanalizacji

OBIEKTY - ul. Kościuszki Tadeusza, gen.
1
11
2
Więcej (153)
Obiekty w okolicy
Kościuszki 76
38
m
Wrocław
Gospoda "Daheim"
43
m
Wrocław
Dworcowa 14
44
m
Wrocław
Dworcowa 16a-16b
47
m
Wrocław
Kościuszki 78
59
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Trzonolinowiec

Architekci: Jacek Burzyński (1 realizacja), Andrzej Skorupa (2 realizacje), Zbigniew Kuziela (1 realizacja)
Zbudowano: 1961-1967
Zabytek: A/6260 z 27.11.2023
2 subskrypcje

Trzonolinowiec, czasem nazywany też "wisielcem" zbudowany w latach 1961-1967. Trzonolinowiec ma 12 pieter i znajduje się w nim 40 mieszkań.
Budynek projektowali Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Unikat na skalę europejską. Szkieletem jego konstrukcji jest żelbetowy trzon, przenoszący pionowe obciążenia ściskające na podstawę budynku. Na nim osadzone są stropy w postaci kwadratowych platform zawieszonych (w początkowej konfiguracji) na dwunastu stalowych linach. Liny zamocowane są do szczytu trzonu i przenoszą na niego ciężar stropów, są także zakotwione na poziomie parteru dla usztywnienia konstrukcji. Najniższe piętro zawieszone jest nad niezabudowaną przestrzenią wokół trzonu. W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków, które budowane są od dołu, trzonolinowiec budowany był od najwyższego piętra. Poszczególne kondygnacje, zbudowane na poziomie parteru z gotowych prefabrykatów, wznoszone były przez siłowniki hydrauliczne do góry.
Budynek budzi kontrowersje i obrasta legendami. Jego zwolennicy podkreślają unikalność i niezwykłość konstrukcji, wrażenie "zawisania" w powietrzu. Przeciwnicy krytykują elewację budynku oraz niestaranne wykończenie dające przez wiele lat znać o sobie. Nowum w budynku na tamte czasy były podgrzewane podłogi i stropy
Wisząca na linach konstrukcja, ku oburzeniu konstruktora, została w roku 1974 usztywniona (projekt wzmocnienia trzonolinowca powstał na Politechnice Wrocławskiej). Liny obudowano betonem, a na parterze wzmocnione stalowymi słupami. Wymienione zostały również ściany osłonowe i wewnętrzne. Tak naprawdę nie jest to już więc budynek wiszący, a de facto szkieletowy.
Budynek mimo wszystko zyskał jednak tytuł "Domu Roku 1967". Przedwczesna śmierć współtwórcy budynku, Jacka Burzyńskiego (zginął na polowaniu) dała początek pogłosce, jakoby popełnił on w związku z nim samobójstwo. W trzonolinowcu lokowano artystów wrocławskich scen. W początkach swej kariery mieszkali tu m.in. Bogusław Linda i Krzysztof Globisz. Dziś mieszkają w nim głównie przyjezdni studenci.

Za Wikipedia - http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzonolinowiec

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
yani
 
+1 głosów:1
Jazzek
 
+1 głosów:1
Zgodnie z opisem obiektu oraz uwagami do , datowanie powinno być 1961-1964.
2016-01-13 21:19:04 (10 lat temu)
do Jazzek: Racja, poprawiłem.
2016-01-13 21:20:01 (10 lat temu)
Nie mogę ze źródłem sobie poradzić mam - Architektura eksperymentalnej realizacji budynku trzonowo-linowego we Wrocławiu Jacek Burzyński , Wrocław 1969, Dałem jako autor myślałem że pominę źródło a tu mi coś innego wyskoczyło .
2014-12-09 20:38:38 (11 lat temu)
do robertlaurent: Już jest dobrze.
2014-12-09 20:42:32 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do robertlaurent: Trzeba dać źródło "inne" i w podpisie pod zdjęciem opisać źródło. Zdjęcie wyciągamy z kosza tylko umieść stosowną uwagę o źródle pod zdjęciem. Reszta juz poprawiona.
2014-12-09 20:44:35 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: No tak, zanim napisałam już poprawiłeś :) Super !
2014-12-09 20:45:32 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Czyli jak na przyszłość nie znajdę w spisie to mogę dodać inne ? A czy jak znam autora i nazwę publikacji to dodać w rubryce autor ? No i czy to zdjęcie dodać ponownie czy zostanie ono anulowane jako przeznaczone do usunięcia ?
2014-12-09 20:46:29 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Okey pisałem w czasie kiedy odpowiadałeś. Dzięki :)
2014-12-09 20:47:18 (11 lat temu)
do robertlaurent: Dodaj jako inne i daj znać w komentarzu albo na forum żeby założyć źródło to ktoś powinien wkrótce je założyć :)
2014-12-09 20:52:02 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do robertlaurent: Zdjęcie już wróciło z kosza. A co do źródeł, to dodajemy "inne" gł. w sytuacjach, gdy mamy jedno albo niewiele zdjęć z niego pochodzących. Nie mnożymy niepotrzebnie źródeł. Autor publikacji nie zawsze przystaje do autora zdjęcia. Stąd bezpieczniej podawać w rubryce "autor" tylko fotografa, autora publikacji może opisać pod zdjęciem.
2014-12-09 20:53:06 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Okey :)
2014-12-10 10:18:02 (11 lat temu)
Licho
 
Nie wiedziałem, że w latach sześćdziesiątych Nikon już cyfraki robił ;-)
2015-03-19 16:28:24 (11 lat temu)
skrzypa
 
Sygnalizatory świetlne ładniejsze niż dziś
2015-03-19 16:37:57 (11 lat temu)
do Licho: Jak widać jeszcze wielu rzeczy nie wiemy :))
2015-03-19 16:37:44 (11 lat temu)
do skrzypa: O tak, te białe bardziej mi się podobały ale mogło być gorzej z widocznością świateł.
2015-03-19 20:08:27 (11 lat temu)
Świetne! Aż 4 lata budowy - wow.
2015-11-14 19:04:17 (10 lat temu)
czarek
 
Wiemy dlaczego to tak wyglądało . Projektant nie chciał się zgodzić na zmiany - płyty azbestowe zamiast deficytowe aluminium , mniejsze mieszkania itp . Tylko nie pamiętam czy emigrował czy też zmarł. Mieliśmy do wyboru albo tutaj albo na Powstańców Śląskich, mama wybrała to drugie po wizycie u koleżanki już mieszkającej w trzonolinowcu
2015-11-15 19:07:27 (10 lat temu)
Licho
 
Minęło kilkadziesiąt lat i autobusy tak samo zastawiają Suchą :-)
2016-01-15 20:38:00 (10 lat temu)
Oliwia
 
+1 głosów:1
Piękny ten Sanos.
2016-01-16 11:07:54 (10 lat temu)
Jazzek
 
Tablica z Wielunia doprecyzowuje datowanie.
2021-08-24 09:46:06 (4 lata temu)
do Licho: O, czyżby na Dworcowej był ulokowany przystanek dla wysiadających? :)
2016-01-16 12:30:23 (10 lat temu)
mar
 
do Neo[EZN]: Tak.
2016-01-16 12:44:05 (10 lat temu)
vigo
 
+2 głosów:2
Stenek
 
Trzonolinowiec - budowany od ....... góry
2022-04-26 22:16:01 (4 lata temu)
mamik
 
+5 głosów:5
2023-07-25 22:32:37 (2 lata temu)
mamik
 
+3 głosów:3
2024-02-08 13:05:14 (2 lata temu)
W 1975 pojechałem specjalnie do Wrocławia aby zobaczyć ten budynek :) Teraz stoi pusty i opuszczony. Czy wiadomo jakie będą jego dalsze losy ?
2025-07-01 16:06:08 (11 miesięcy temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do Desperado: Lokatorzy wysiedleni ze względu na stan techniczny. Ma być remont:
2025-07-01 16:31:38 (11 miesięcy temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Dzięki. To bardziej przebudowa niż remont ale bardzo dobrze. Bardzo by było szkoda wyburzyć.
2025-07-01 16:34:19 (11 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
16 Dyskusji (ostatnia 11 miesięcy temu)
Trzonolinowiec na rogu ul. Dworcowej i ul. Kościuszki.
Ulica Dworcowa z trzonolinowcem.
1963
-
1964
1960
-
1970
1960
-
1970
1964
-
1967
1964
-
1967
1966
-
1968
1966
-
1975
1969
-
1980
1970
-
1980
1977
-
1980
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: teatr guliwer bugaj czemierniki Zachem bydgoszc bydgoszc Krakow Paulinska Krakow Piasek Krakow Wislna Krakow Paulinska Pilgramsdorf Krakow Dunajewskiego Pilgramsdorf grybów krużlowa plan radomia nowy sącz nowy sącz Pawia 6 Toruń Rynek kostrzyn gorzowska gliwice gliwice krużlowa rostarzewo Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny warszawa zachodnia warszawa zachodnia Drzewica fabryczna obóz pracy szkolna kraków, bydgoska kraków, bydgoska