26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
ul. Adwokacka
ul. Bałucki Rynek
ul. Berlińskiego Hersza
ul. Biała
ul. Blacharska
ul. Bolesława Chrobrego
ul. Brzóski Stanisława, ks.
ul. Ceglana
ul. Chmielna (nieistniejąca)
ul. Chopina Fryderyka
ul. Ciesielska
ul. Czarnieckiego Stefana
ul. Dolna
ul. Drukarska
ul. Dzika
ul. Flisacka
ul. Franciszkańska
ul. Fredry Aleksandra
ul. Gdyńska
ul. Gliniana
ul. Goplańska
ul. Grunwaldzka
ul. Gęsia
ul. Głucha
ul. Hipoteczna
ul. Inflancka
ul. Joselewicza
ul. Kaletnicza
ul. Karwińska
ul. Kaszubska
ul. Kilara Wojciecha
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kominiarska
ul. Konarskiego
ul. Korfantego
ul. Koszykowa
ul. Kowalska
ul. Krawiecka
ul. Krzyżowa
ul. Krótka
ul. Kwidzyńska
ul. Limanowskiego Bolesława
ul. Łagiewnicka
ul. Mackiewicza
ul. Malarska
ul. Malborska
ul. Marcina
ul. Marynarska
ul. Marysińska
ul. Masarska (nieistniejąca)
ul. Małopolska
ul. Murarska
ul. Młynarska
ul. Niecała (nie istnieje)
ul. Obrońców Warszawy
ul. Ogórkowa
ul. Okopowa
ul. Oliwska
ul. Olsztyńska
ul. Organizacji Wolność i Niezawisłość
ul. Osiedlowa
ul. Pasterska
ul. Piekarska
ul. Pierwszej Dywizji
ul. Piwna
ul. Pocztowa
ul. Pojezierska
ul. Polna
ul. Profesorska
ul. Profesorska
ul. Prusa Bolesława
ul. Racjonalizatorów
ul. Radłowa
ul. Rajska
ul. Romskich Ofiar Getta Łódzkiego
ul. Rumuńska
ul. Rybna
ul. Rysownicza
ul. Sadowa
ul. Sierakowskiego
ul. Skury-Skoczyńskiego
ul. Snycerska
ul. Spacerowa
ul. Sprawiedliwa
ul. Srebrna
ul. Stefana
ul. Sukiennicza
ul. Szendzielarza
ul. Szewska
ul. Szklana
ul. Szklarska
ul. Sędziowska
ul. Tokarska
ul. Tokarzewskiego Michała, gen.
ul. Trenknera
ul. Urzędnicza
ul. Warmińska
ul. Wawelska
ul. Wincentego, św. (nie istnieje)
ul. Wojska Polskiego
ul. Wrocławska
ul. Wrześnieńska
ul. Wspólna
ul. Współzawodnicza
ul. Włókniarzy
ul. Zachodnia
ul. Zawiszy Czarnego
ul. Zbożowa
ul. Zduńska
ul. Zduńska
ul. Zgierska
ul. Zielna
ul. Zofii
ul. Złotnicza
ul. Żabia
ul. Żeglarska
ul. Żurawia

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

SIM Stare Bałuty

Zdrowie
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Inne
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura
Obszar nr 41 Stare Bałuty.
Granica dzielnic Bałuty/Polesie – Pojezierska – Julianowska – Inflancka – Marysińska – Obrońców Warszawy – Marynarska - Wojska Polskiego – Młynarska – Berlińskiego – Krótka - Osiedlowa – Wrześnieńska – Biała – Limanowskiego - granica dzielnic Bałuty/Polesie.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...14151617181920...8687następna
Trzeba pamiętać o jednym. Do 1915 Bałuty były wsią. Były największą wsią w Europie. Liczyły ponad 100 tyś mieszkańców, bez kanalizacji, bez regularnych wodociągów, bez planowej siatki ulic, gdzie każdy stawiał co chciał i gdzie chciał, byle tylko trzymało się to zwyczajowo przyjętym traktom.
2014-01-16 13:33:44 (12 lat temu)
W którym miejscu była ta brama? Odnosząc do współczesnych obiektów
2014-01-16 14:51:36 (12 lat temu)
Niemal pod skrzyżowaniem współczesnej Bazarowej - Zachodnia w rejonie torowiska. Wybudowane tam bloki, w całym kwartale do Rybnej, stoją wprost na grobach.
2014-01-16 16:10:44 (12 lat temu)
Podmiana na większe
2019-05-03 18:22:03 (7 lat temu)
Patryk Robacha
 
+1 głosów:1
Wg mnie też brama znajdowałaby się obecnie bardziej w zachodnim pasie jezdni aniżeli w miejscu przejścia dla pieszych.
2019-07-23 11:11:06 (6 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Podmiana.
2025-01-12 14:01:14 (rok temu)
Rynsztok - we Wrocławiu w tych latach nie do pomyślenia.
2010-06-12 12:13:09 (16 lat temu)
zeto
 
Takie były zarządzenia premiera Rzeczypospolitej gen. dr. med. Felicjana Sławoja-Składkowskiego - od jego nazwiska ukuto wszak określenie \"sławojka\". Kładł silny nacisk na sprawy higieniczne, kazał bielić rynsztoki, płoty, budować owe sławojki, szczególnie na wsiach i sam to osobiście sprawdzał... Bardzo pozytywna pod tym względem postać...
2010-06-12 15:26:18 (16 lat temu)
Julo
 
do Neo[EZN]: Ale higienicznie wysypany wapnem...
2010-06-12 13:26:51 (16 lat temu)
bolo1910
 
+1 głosów:1
do Bałuciorz: Tuż za pasami dla pieszych:
2014-01-16 16:08:26 (12 lat temu)
do Bałuciorz: Przypisanie bardziej pasowałoby do Zachodniej (na tym odcinku d. Wesoła) niż do Bazarowej.
2014-01-16 18:26:53 (12 lat temu)
do Temistokles: Dokładnie tak, jak wskazał Bolo, czyli na współczesnej jezdni zachodniej Zachodniej.
2014-01-16 18:24:54 (12 lat temu)
do blaggio.: W tamtym czasie Bazarowa w ogóle nie dochodziła do tego miejsca.
2014-01-17 23:34:43 (12 lat temu)
do Patryk Robacha: W każdym bądź razie nie na torowisku...
2019-07-23 20:27:10 (6 lat temu)
Podmiana.
2025-01-13 13:30:06 (rok temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
Dziwnie te tory są położone, tak całkiem na wierzchu.
2025-01-13 14:12:49 (rok temu)
Park jest bardzo ładnie zaznaczony ze swoimi granicami na mapce. Czy można prosić o zaznaczenie lokalizacji tej bramy ... ? Widać tory tramwajowe, czyli brama jest od strony Zgierskiej , ale w którym miejscu ...? Domyślam się że niedaleko Biegańskiego ...Ale wolałbym aby ten znacznik postawił Dodający ...
2025-01-13 19:46:04 (rok temu)
do Desperado: Jest jeszcze takie wycięte z tego do kasacji.
2025-01-13 21:21:02 (rok temu)
do pawulon: Tory były/są wydzielone z jezdni, to i szyny mogą być na wierzchu. Gdyby podkłady były na wierzchu, to byłoby bardziej dziwne. ;-)
2025-01-13 21:04:01 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: Masz bramę Kolego, który żadnej bramie nie przepuścisz. ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abnsd
2025-01-13 21:14:52 (rok temu)
do blaggio.: Jakby się przyjrzeć powiększonemu zdjęciu - widać i podkłady ...Gwożdzie mocują szyny bezpośrednio do drewnianych podkładów bez żadnych podkładek - przekładek ...
2025-01-14 06:15:49 (rok temu)
do blaggio.: Dziękuje ... Faktycznie lubię bramy ...
2025-01-13 23:19:06 (rok temu)
do blaggio.: To to samo ujęcie lecz wykadrowane ... To bez szyn bym wywalił ... Szaro-bure i ewidentnie wykrojone.
2025-01-13 23:18:21 (rok temu)
Podmiana.
2025-01-12 14:06:39 (rok temu)
Podmiana.
2025-01-12 14:08:53 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Do Desperado: To zdjęcie zdublowałeś tym , więc jest do usunięcia. Datowanie tu zupełnie zmyślone, bo dom został już rozebrany na początku wojny, co widać na zdjęciach lotniczych, jak i ten po przeciwnej stronie ulicy.
2025-01-12 19:51:08 (rok temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
W mniejszej hali trenowano judo i karate, w wiekszej glownie siatkowke.
2025-01-20 08:06:53 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Czy to aby na pewno plac Hallera ? Stadion ?
2025-01-03 19:51:24 (rok temu)
ViribusUnitis
 
+1 głosów:1
Sam plac do gry zostal otwarty w 1921 roku. W zeszlym roku postanowilem dodac troche tresci do hasla starego stadionu Orla na Wiki, i w czasie poszukiwan trafilem w koncu na date otwarcia stadionu. W czasopismie "Tydzien Sportowca" z 1924 roku jest notatka o uroczystym otwarciu obiektu przez dowodce Okregu Generalnego Lodz - gen.Rzadkowskiego. General funkcje pelnil pomiedzy 13 lutym a 31 grudnia 1921 roku, pozniej przeniesiony na inne stanowisko. W czasopismie jest tez zdjecie generala prawdopodobnie dokonujacego uroczystego "pierwszego kopniecia".
Ja sam jestem zszokowany wielkoscia i polozeniem obiektu bocznego. Siega duzo dalej niz wyglada to na innych zdjeciach. Nie wiem napewno, ale domyslam sie ze ulica Towarowa biegla w miejscu zachodniej nitki Wlokniarzy przy magazynach kolejowych. Na zdjeciach robionych od wschodniej strony miasta widac na Towarowej za stadionem domy mieszkalne. Skoro staly przy Towarowej, to za domami nalezaloby sie spodziewac ogrodow lub sadow, badz nawet malych zagonkow, a patrzac na zdjecie tego bocznego boiska-kolosa mozna podejrzewac ze te domy przy Towarowej pozbawione byly takich ogrodkow. Jest jeszcze legenda dotyczaca nasypu boiska bocznego - slyszalem jako dzieciak, ze "psy wygrzebuja tam ludzkie kosci". Dzis wiedzac, ze byl tam lazaret, uwazam ze byla taka mozliwosc, mogly tam byc np.: kosci amputowanych konczyn. Patrzac jednak na to zdjecie sadze raczej, ze byla to jedynie miejska legenda, bo wyglada na to, ze po wojnie boisko i caly nasyp zostaly calkowicie przebudowane.

Chcialbym jeszcze poruszyc pewien temat, ktory nurtuje mnie od wielu lat. A mianowicie temat "Zelinowki". Kilkukrotnie spotykalem sie z sugestiami ze obiekt ten byl polozony w rejonie obecnego malego placu Hallera. Zawsze wydawalo mi sie to malo prawdopodobne, bo Zeligowskiego byla juz w tamtym czasie zabudowana od strony wschodniej, pomiedzy Zielona a Sierpnia byla fabryka. Natomiast sam plac Hallera jak wiemy ciagnal sie az do miejsca w ktorym pozniej umiejscowiony byl wschodni nasyp korony stadionu; widac to dobrze na jednym ze zdjec Pfeiffera. Jesli zatem "Zelinowka" umiejscowiona byla obok(nie zas "na" badz "przy") placu Hallera, to musialo to byc w miejscu starego stadionu. A jesli tak, to naturalnym wydaje sie, ze stadion powstal w dawnym obrysie toru. Wynikaloby zatem, ze w tym miejscu byl pierwszy w Lodzi obiekt sportowy, jesli nie policzymy domu Bractwa Strzeleckiego, bo chyba tor kolarski na Helenowku powstal pozniej niz "Zelinowka". Czy mogliby Panstwo dodac swoja wiedze do mojej wypowiedzi?:) Nurtuje mnie ta sprawa od wielu, wielu lat:) Pozdrawiam.
2025-01-20 04:12:31 (rok temu)
O wow... wow... wlasnie zauwazylem cos, o czym nigdy nie mialem pojecia. Najgorsze jest to, ze nigdy nie zwrocilem na to uwagi, a przeciez widzialem wczesniej to zdjecie... Caly czas koncentrowalem sie na ksztalcie i polozeniu boisk i nasypow... Przeciez tam zaraz za drewniana trybuna, stoi na obiekcie wieza i duzy, pietrowy budynek! Wow... nigdy o nim nie slyszalem. Ma ktokolwiek z Panstwa wiedze na ten temat/ badz zna inne zdjecia tego obiektu???
2025-01-20 04:20:18 (rok temu)
Zmienilbym datowanie zdjecia. Z informacji o stadionie wynika, ze wszelkie prace ukonczono okolo roku 1933. Widoczny za trybuna budynek(domyslam sie juz ze to siedziba klubu) jest tu juz pietrowy i omurowany, zas na tym zdjeciu jest jeszcze parterowy i wyglada na drewniany. Zatem to zdjecie datowalbym raczej na lata 1933-39, natomiast zdjecie kolegi Zeto datowalbym pomiedzy 1926 a 1933.
2025-01-20 05:41:42 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Desperado: Tak, co widać np. tu .
Tyle tylko, że wtedy plac Hallera, to była bardzo "rozciągliwa" nazwa, bo w potocznym użyciu rozciągano ją na całe należące do wojska pole pomiędzy 6 Sierpnia (w oddali) i Więckowskiego, od Żeligowskiego, gdzie dziś mamy mały pl. Hallera do Towarowej po prawej (dziś al. Włókniarzy).
Nie przypisuj tego zdjęcia do pl. Hallera. Może do tego stadionu po prawej zamiast znacznika.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2025-01-03 20:10:26 (rok temu)
do ViribusUnitis: Opis obiektów Orła dodałem ja i jak na końcu podałem, oparłem go na tym, co znalazłem w wymienionym tam wydawnictwie. Nie jestem w stanie ocenić jego wiarygodności, ale może w 1921 r. nie chodziło o stadion sensu stricto, tylko plac sportowy, boisko.
Jezdnia dawnej ulicy Towarowej biegła tam, gdzie teraz wschodnia jezdnia Alei Włókniarzy. Domy kolejarskie miały ogródki od strony ulicy, gdzie teraz jest zachodnia jezdnia.
Ja nie potrafię nic powiedzieć na temat historii budynku z wieżą towarzyszącego stadionowi.
Co do Zelinówki, to wiedziałem tylko, że była przy ulicy Benedykta, ale w którym miejscu dokładniej, teraz już nie pamiętam, więc nie pomogę. W każdym bądź razie według mnie po zachodniej stronie Leszna od Zielonej do Benedykta do I wojny nie pojawiła się żadna zabudowa.
2025-01-20 19:29:06 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Desperado: Zreformowałem całkiem to zdjęcie, bo to nie Rynek Bałucki.
2025-01-12 20:40:41 (rok temu)
Nie wiem, nie wiem. Opisy są tak pokrętne, że nie wiem. Czy nagrobek nadal stoi na tzw. „Górkach Plebańskich” (dawna nazwa pl. Kościelnego) obok kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy też został przeniesiony, razem z kościołem św. Józefa, na cmentarz przy Ogrodowej ?
2025-01-12 14:21:58 (rok temu)
zeto
 
+2 głosów:2
do Desperado: Stoi obok NMP.
2025-01-12 14:31:25 (rok temu)
do zeto: A mógłbyś postawić znacznik ?
2025-01-12 14:34:34 (rok temu)
zeto
 
do Desperado: Otóż znaczniki są moją słabą stroną i nie podejmę się chyba tego odpowiedzialnego zadania ;-(
2025-01-12 14:42:37 (rok temu)
do zeto: To może mógłbyś mi opisać gdzie pomnik stoi ? :) W którym kącie placu ? :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-01-12 14:46:58 (rok temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do Desperado: Jednak się odważyłem. Blisko płd.-wsch. narożnika placu, przy murze ogrodzenia.
2025-01-12 14:54:44 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do zeto: Wielkie dzięki :)
2025-01-12 14:55:08 (rok temu)
zeto
 
do Desperado: Dołączyłem jeszcze swoje stare zdjęcie nagrobka. Co do opisu, to tam nie ma już cmentarza, ostał się jakimś przypadkiem tylko ten jeden nagrobek.
2025-01-12 15:05:07 (rok temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do zeto: Opis zmieniłem. Jeszcze raz dzięki :)
2025-01-12 15:10:12 (rok temu)
sawickimarcin
 
+1 głosów:1
Dzisiaj na miejscu stawu stoi szkoła podstawowa pod adresem Brzóski 23
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2025-01-15 22:05:40 (rok temu)
Główne - zaznaczono na czerwono ulice - pozioma to Limanowskiego/Aleksandrowska. Pionowa to Zgierska
2025-01-15 22:29:51 (rok temu)
Poproszę o pomoc.Powyżej stawu znajduje się ulica . Napisałem w opisie zdjęcia że Profesorska. Mapa OSM nie pokazuje żadnej nazwy ... Mapa Google pokazuje Profesorska w tym miejscu. Poproszę Administrację o wykładnię tej sytuacji i ewentualne zaznaczenie ulicy na północ od stawu. Ulica Profesorska jest jakby w dwóch odcinkach ... Tutaj i lekko powyżej i w prawo ...Nie ma ciągłości ...
2025-01-19 09:34:31 (rok temu)
Jacy
 
+1 głosów:1
Datowanie do korekty ;)
2025-01-19 17:02:56 (rok temu)
do sawickimarcin: Na czerwono zaznaczono najprawdopodobniej linie komunikacji miejskiej.
2025-01-16 08:35:39 (rok temu)
do Jarosław Dubowski: Tak ...3 , 5 , 1 , 7 to linie tramwajowe.
2025-01-16 11:50:07 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: Nie wiesz o tym, że Googlowi nie można wierzyć, jak psu. ;-)
Profesorska była i jest jedna. Zaczynała się przy Zgierskiej i kończyła przy Urzędniczej. I tak kończy się do dziś. To co pokazuje google nie ma pokrycia w rzeczywistości. To jest tylko dojazd do szkoły, która ma adres przy Brzóski i do przedszkola. Nie ma tam innych obiektów , które miałyby adres przy Profesorskiej, bo park i przedszkole ma adres przy Sędziowskiej. Żadnych tabliczek z nazwą Profesorska tam nie uświadczysz. Bo i po co byłoby nazywać ten dojazd. W ogóle Profesorskiej nie byłoby już wcale, gdyby nie jedyny pozostały dom pod nr 10.
Na Geoportalu i Targeo też nie ma tam Profesorskiej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-01-19 10:28:17 (rok temu)
do blaggio.: Rozumiem. Zdejmuję z tytułu obiektu tego stawu ulicę Profesorską .
2025-01-19 13:41:50 (rok temu)
do Jacy: Z jakich czasów jest Plan Litzmannstadt każdy wie ... Zdjęcie wycinka planu wykonałem osobiście z własnego egzemplarza i dodałem 15 stycznia 2025 roku.
2025-01-19 17:25:06 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Jacy: Zmieniłem datę na zgodną z zasadami.
2025-01-19 18:03:51 (rok temu)
Pokaż na mapie
865 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Stare Bałuty
1234
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: uniejów skatepark zadole Neumühl cieszyn cieszyn wolin wolin pałac kultury nauki dwór romerów dwór romerów Kawaleria5 Groß Dammer Kawaleria ul. Gwarna 19 Wrocław ul. Gwarna 17 Wrocław ul. Gwarna 15 Wrocław kowary kowary Wilczy Szaniec Galeria krakowska spokojna Elbląg, sadowa Elbląg, dąbrowskiego Elbląg, 1 maja Elbląg, kosynierów gdyńskich Elbląg, Słoneczna wiarus elbląg zielona elbląg brzeska Bełżyce elbląg trybunalska Bełżyce rynek nidzica nidzica nidzica