26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ratusz

2020-2023- odbudowa ratusza

2023 wrzesień - otwarcie odbudowanego ratusza

Widoki z ratusza

Widoki z wieży ratuszowej

OBIEKTY - Ratusz
Obiekty w okolicy
Nowa wieża ratuszowa
8
m
Strzelin
Wnętrza
12
m
Strzelin
Stół sądowy - Strzelin
13
m
Strzelin
Kawiarnia "Ring Cafe"
26
m
Strzelin
Tablica 730 - lecia nadania praw m...
28
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ratusz

Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Strzelinie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...67891011121314następna
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Doskonale wyszedł Ci cień lampy :)
2011-11-08 10:30:59 (14 lat temu)
selene
 
" jak orła cień....."
2011-11-08 14:11:32 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Noo taak ... to ja staram się wyłapywać najważniejsze momenty akcji , a Ty mnie znienacka wyłuskujesz z tła działań?
2011-11-08 18:38:27 (14 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do BAL†: Wpadłeś Andrzeju jak śliwka w kompot ;))
2011-11-08 19:59:11 (14 lat temu)
BAL†
 
U mnie masz wielki plus za to ujęcie. Z daleka wygląda to o wiele efektowniej aniżeli z bliska. Szkoda jedynie, że było mgliście. Na to wpływu niestety nie miałeś. Próbowałeś jakiś kombinacji programikami, aby nieco zatrzeć tę mgłę? Ja bym się pokusił popracować nad tym, chociaż jak widzę, niewielkie to rokuje nadzieje.
2011-11-07 21:16:36 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Może nasycenie kolorów a potem wyostrzenie? popróbuję.
2011-11-07 21:20:05 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
Najlepiej wychodzi przez zduplikowanie warstwy, a potem działanie w trybie "nałóż" (overlay), no i suwaczkiem, czy procentem ustalić moc działania. Spłaszczyć warstwy i fertig.
2011-11-07 21:22:10 (14 lat temu)
BAL†
 
+2 głosów:2
do Danuta B.: Chyba obydwaj z Pawłem musimy do Ciebie na lekcję. Nie ma jak praktycznie przećwiczyć. Teoretycznie to my podobno wszystko wiemy. Ja bynajmniej, nie wiem o co chodzi :))
2011-11-08 17:48:46 (14 lat temu)
do BAL†: W Corelu da się to zrobić. Gimpa nie znam. Chętnie przy okazji pokażę. Ale z tym zdjęciem lepiej nie kombinować, takie poprawki są dobre na mniejsze wady.
2011-11-08 19:56:48 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Większość miejsc w pierwszym rzędzie widowni zajęta :)
2011-11-08 21:03:54 (14 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: Tak :) to ława przysięgłych / starszych !
2011-11-08 21:05:10 (14 lat temu)
Mikrob
 
do mietok: I tak tutaj wszystko świetnie widać
2011-11-08 21:11:16 (14 lat temu)
Szkoda, że macie kogo znajomego na górnym piętrze którejś kamienicy, z okna byłby widok 1:1. Ale nie narzekam:).
2011-11-08 21:18:06 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do Danuta B.: Danusiu, bloki są zaledwie 4 piętrowe. Wczoraj chłopaki robili coś z góry . Wieża jest duuuużo wyższa.
2011-11-08 21:22:56 (14 lat temu)
mietok
 
do Danuta B.: To jest z galeriowca i ostatniego piętra, ale jest i tak za mały :) wieża go przerasta :))
2011-11-08 22:30:36 (14 lat temu)
BAL†
 
do Danuta B.: Stawianie pierwszego elementu nieco spóźniłem, bo za późno zostałem powiadomiony. Część fotek mam z góry. Stawianie zaś tego segmentu, mam z okna ostatniego piętra minuta po minucie. Jak stawiali drugi i czubek ... niestety pracowałem :((
2011-11-09 20:06:35 (14 lat temu)
pawulon
 
+3 głosów:3
do mietok: Spoko, zrobimy mu zdjęcie z Sky Towera ;)
2011-11-08 23:09:40 (14 lat temu)
mietok
 
do pawulon: Już go widać jest z autostrady :) a ciekawa byłaby fotka ze Sky Towera :)))
Wieża strzelińskiego ratusza była przed wojną najwyższą wieżą ratuszową na całym "Schlesien". Wysokość obecnej jest taka sama - 72 m.
2011-11-09 13:47:33 (14 lat temu)
zuf
 
do mietok: A będzie udostępniana dla zwiedzających? Widoki z góry muszą być super.
2011-11-09 14:44:35 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do zuf: Będzie, ale kiedy to nie wiem.
2011-11-09 15:39:21 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Teraz jeszcze budynek ratusza i będzie komplet!;-)
2011-11-08 21:22:17 (14 lat temu)
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
Chcieć to móc!;-) Tej mocy wam wszystkim życzę!!!
2011-11-08 21:40:40 (14 lat temu)
jelonek
 
+2 głosów:2
Bardzo przyjemnie ogląda się takie fotorelacje realizowane na przestrzeni lat i w końcu efekt finalny. Podobnie jest ze skytower (ale nie tylko) gdzie od "dziury" w ziemi po wiechę można śledzić postęp prac.
Tak utrwala się historia. Fotopolska ma sens :)
2011-11-09 20:54:43 (14 lat temu)
jelonek
 
+1 głosów:1
Nie, nie wątpiłem. Po prostu chciałem wyrazić radość, że tak fajnie sie rozwija.

Idea fotopolski jest tak nośna, że już niedługo przebije różne modne portale społecznościowe i rozszerzy się na świat, przez co trudniej będzie opanować napływ informacji i zarządzanie nią. Trzeba będzie wprowadzić reklamy, sweet focie i takie tam zamulacze…. Oj będzie się działo ;)
2011-11-09 21:40:10 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do † KazimierzP: Bagatelka, jak się wszyscy zrzucimy to kto wie..., potem jeszcze odbudowa kamienic i będzie jak za starych, dobrych lat.
2011-11-08 21:25:19 (14 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do jelonek: Do tej pory wątpiłeś? ;)
2011-11-09 21:02:08 (14 lat temu)
BAL†
 
O której wstawiali? ... ja tyrałem w pracy (:
2011-11-09 19:27:55 (14 lat temu)
BAL†
 
do BAL†: Fotka z EXIF, a ja się głupio pytam :)))
2011-11-09 19:32:54 (14 lat temu)
BAL†
 
To ile dni urlopu wziąłeś, aby te wszystkie foty porobić?
2011-11-10 18:43:53 (14 lat temu)
mietok
 
+2 głosów:2
do BAL†: Najpierw miałem tylko 2 (poniedziałek i wtorek), ale jak się przeciągnęło na środę to i następny dobrałem :))) Fot narobiłem , aż strach mówić :))))
2011-11-10 18:48:57 (14 lat temu)
BAL†
 
+1 głosów:1
Mieciu, musieliśmy sobie deptać po piętach. Ja Ratusz robiłem będąc oparty o ten samochód po prawej.
W opisie dołożyłbym, że to ujęcie z ul. Książąt Brzeskich.
2011-11-10 18:38:13 (14 lat temu)
mietok
 
do BAL†: Masz rację Andrzeju :) będzie to lepiej.
2011-11-10 18:43:28 (14 lat temu)
BAL†
 
+2 głosów:2
Aleś mnie chapnął z zaskoczenia. Mogłeś się odezwać, to chociaż wyciągnąłbym tego peta z ust. Trafiłeś w dziesiątkę co do fotki. Prosto z pracy pojechałem do Rynku, a w tym momencie sprawdzałem jak wyszły ujęcia z tego miejsca. Aparat przy robieniu miałem oparty o tę rurkę odgromnika za mną.
2011-11-10 18:25:23 (14 lat temu)
stoik
 
Wielki Brat czuwa... : )
2011-11-10 18:43:55 (14 lat temu)
Daru
 
+2 głosów:2
A mnie to wygląda na szpiegostwo ;))))))
2011-11-10 20:42:00 (14 lat temu)
mietok
 
do BAL†: Nie mogłem krzyknąć-okno miałem zamknięte :)))
2011-11-10 18:32:29 (14 lat temu)
mietok
 
do stoik: Dokładnie :)))))
2011-11-10 18:50:20 (14 lat temu)
BAL†
 
do mietok: :)))
2011-11-10 18:52:28 (14 lat temu)
gregorr
 
+2 głosów:2
Tutaj jest ciekawy artykuł opisujący kulisy montażu.
2011-11-13 17:16:07 (14 lat temu)
BAL†
 
Bardzo interesujący artykuł. Polecam przeczytanie innym.
Wspomniałem w opisie fotki o tym, gdyż chwilami wyglądało to na kłótnie pomiędzy operatorem a nadzorującymi ... pokazywanie i wymachiwania rękoma.
2011-11-13 17:38:18 (14 lat temu)
gregorr
 
Takie prace to poważna sprawa i nie ma co narzekać, ,że trwało to długo. W ogóle dziwne, że nie zamknęli rynku - takie były plany.
2011-11-13 19:25:15 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do BAL†: Właśnie, a wszyscy ganili kiepską organizację pracy i wyrzucanie pieniędzy na opłacanie pracy dźwigu.
2011-11-13 18:54:52 (14 lat temu)
BAL†
 
do ZPKSoft: Tak było ... słyszałem na własne uszy.
2011-11-13 18:56:55 (14 lat temu)
do ZPKSoft: Pawle, krytyka pracy innych jest powszechna. Przykładem wizyta u nowego stomatologa: "a kto ten ząb przede mną robił...?", u architekta z projektem zrobionym przez poprzedniego: "ależ to będzie zimny dom...", u krawcowej: " to nie leży...". Można tak ciągnąc profesje i błędy poprzedników, wytykane przez następców. Trzeba wziąć poprawkę:). Choć pewnie niedużą.
2011-11-13 19:40:51 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
133 Dyskusji (ostatnia 14 lat temu)
Kikut strzelińskiego ratusza na zdjęciu Ziemowita Bogatkowskiego z kwietnia 1981 r.
Wypełniam lukę w dokumentacji wieży ratuszowej, pomiędzy analogowym zdjęciem z 1992, a kolejnym z 2006 - już z nadbudówką. To stan, w którym wieża ratusza tr...
1750
-
1901
1750
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1930
1900
-
1930
1900
-
1935
1900
-
1935
1918
-
1928
1918
-
1935
1920
-
1935
Ratusz na innych zdjęciach
1900
-
1930
1900
-
1938
1930
-
1943
1935
-
1955
1941
-
1955
1960
-
1968
1960
-
1980
1975
-
1980
Ratusz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: park rzeźb warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty